• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 539 i 533

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,125
Pa pitam te u čemu je štos? Sad ili na proljeće? Jer kak velim ja uvijek isto skoro kuruze dobim. Zato neznam u čemu je štos? I kak bi gliboko trebalo orat?
Ja sam danas izoral naš vrt gdje žena sadi povrće. Jednobrazni plug (ne pada mi na pamet orati sa dvobraznim kad je IMT 539 u pitanju), dubina 35 cm. Ni jedna slamka nije ostala vani, sve je zaorano.
U zimi su smrzavica razrahrila to oranje i na proljeće bu to milina za obraditi. Inače, za mene je oranje umjetnost i posebno cijenim dobrog orača. Sebe još ne smatram takvim, ali se trudim makar osim tog vrta ni nemam zemlju koju bi moral orati. Idem u ispomoć šogoru i to mi pričinjava zadovoljstvo. Posebno kad vidim da je zemlja izorana kaj knjiga. Zato sam ti i spomenul travu koja je ostala iza tvog oranja. Sa jednobraznim plugom bi to napravil kak treba. No treba znati i poštelati plug da dobro ore. Ja sam pročital toliko stranica o oranju kaj nebi stalo u 10 debelih romana. Zato ti sugeriram da i ti to pročitaš jer onda budu izostala takva pitanja, a zemlja bu izorana kak Bog zapoveda, a ti budeš ponosan na svoj posel.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,125
Ma sve je u redu. Oranje mi je slaba strana. Na forumu sam pročital puno korisnih stvari. Kupil sam i dvobraznog Lemkena ravnjaka 14 cola za Zetora, ali meni je nekak draže orati sa raketom i jednobraznim 16 cola. Malo je plug niski i zna se zaštopati kad se zaorava kukuruzinje, ali budem ja i tome doskočil;)
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,125
A cuj, slaba? Ali viš da ljudi delaju sčim imaju i kak moreju, ina ljudi kaj delaju prek 40 hektara sa raketom. I zadovoljni su.
Ja tu više govorim o ne/znanju jer se rijetki potrude da se educiraju i da posel naprave kak treba. Oranje je slika gazde. Ali da ne duljim jer to ionak spada u drugu temu, a u ostalom o tome je već napisano puno, puno strana samo ih treba pročitati (ili delati po vlastitom nahođenju pa makar i krivo).
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,918
Mislim da je 539 brži i okretniji od 549 u oranju pošto imam oba. Ako sam u krivu molim da me se ispravi.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,551
Samo još ti fališ da upišeš brojeve.... prvi put kad buš u mom kraju ja te vodim tam.

Inače se po toj stjeni penju ..... ja kad sam videl one kukice za kaj se oni kopčaju..... ja bi se za nju zakopčal jedino da ju ZJ izračuna i zašarafi unutra. Ovak ni u ludilu.
Mislim da za tebe ni ZJ nemre napravit proračun za mene več :giggle: da
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,672
Mislim da je 539 brži i okretniji od 549 u oranju pošto imam oba. Ako sam u krivu molim da me se ispravi.

1.direkt je brža na 539 nego na 549, ali zato 549 ima više brzina za odabrati. Nisam siguran jel je na 549 5.radna jednaka 1.direktnoj na 539.
Ja sam neko vrijeme razmišljal da uzmem 549 za oranje i takve stvari baš radi rasporeda brzina. I danas me zagolica
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,918
Nije 1 brza je sporija od539 ,a druga je prbrza za oranje,2 je jedino dobra za tanjuranje
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,372
1.direkt je brža na 539 nego na 549, ali zato 549 ima više brzina za odabrati. Nisam siguran jel je na 549 5.radna jednaka 1.direktnoj na 539.
Ja sam neko vrijeme razmišljal da uzmem 549 za oranje i takve stvari baš radi rasporeda brzina. I danas me zagolica
5. spora je sporija od 1. brzohodne na 549.


A kolko ja znam ni jedan IMT nemre baš orati u 2. brzoj sa adekvatnim plugom za njegove mogućnosti bez da se kolje motor.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
5. spora je sporija od 1. brzohodne na 549.


A kolko ja znam ni jedan IMT nemre baš orati u 2. brzoj sa adekvatnim plugom za njegove mogućnosti bez da se kolje mot
Pa u drugoj brzoj budeš razbacal brazde ko đubar u proljeće 🤣 🤣 🤣
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
5. spora je sporija od 1. brzohodne na 549.


A kolko ja znam ni jedan IMT nemre baš orati u 2. brzoj sa adekvatnim plugom za njegove mogućnosti bez da se kolje motor.
Upravo tak.
Sused ore s 542 u 2 brzoj na leru i xxxxx mu mater. Ali nemres mu dokazati da greši.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Kak uopće može vleći u toj brzin da ga ne zaustavi?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Kad imaš priliku navrati do mene da vidiš, nije nikakav problem, mali ide odmah kopčati. Kad je ferac u pitanju nist mu nije teško.
To je inače jedno dobro djete od dječice iz mog društva i na moju žalost on sljedeče godine isto završava svoju srednju školu i život ga bu odnesel dalje na posel..... ali ostaju nam vikendi za uživanje kad su doma.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,672
5. spora je sporija od 1. brzohodne na 549.


A kolko ja znam ni jedan IMT nemre baš orati u 2. brzoj sa adekvatnim plugom za njegove mogućnosti bez da se kolje motor.
Niste me skužili, mislil sam na usporedbu 1.brza na 539 i 5.radna na 549. Al @mikke mi je sve s slikom objasnil 👍
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
pa dobro ako je prva brza na 549 sporija od 539 probajte staviti veči plug (proširite brazdu) ili tako nešto . pa ako to netko uradi neke onda veli kakvo je iskustvo. 549 je teži ali puno te težine nije na zadnjem kraju. ali ima više snage(iz motora) i momenta(iz menjača) u prvoj brzoj od 539. ako nemre vuči veče plugove (šlajfaju kotači) otežaj zadnji kraj(vode u gume ili neki utegi ili teži šover(kreativnost)) ili stavi lance.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,918
Ako 549 optretiš brže gubi okretaje od 539 zato nije pogodan za "prevelike zalogaje" poput većeg pluga,zvuči čudno ali to je tako. Zato kemijanje nema smisla pogotovo ako oba imaju gume 12.4-28.
 

Najnoviji postovi

Na vrh