• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 539 i 533

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Ne znam koliko se razumijes u mehaniku. Ako se razumijes, onda ti malo bolji znalci ovdje na forumu mogu pomoci, a ako pak ne vozi majstoru nazad. Kvacilo mora imati 2 stepena. To se pod nogom osjeti. Kad stisnes kvacilo, prvi stepen je za mjenjanje brzina, a drugi za ukljucivanje kardana bez krcanja.

Ali kad ti majstor to postela i kad ces ti pritisnut drugi stepen kvacila, pumpa hidraulike ce opet stati i poluge ce se spustati. Jer je to jednostavno tako povezano. Al kad budu 2 stepena, moci ces mjenjati brzine bez da se pumpa zaustavlja i da se poluge spustaju..

Evo tu je link kako kolega pojasnjava stelanje kvacila:
http://www.poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=19241&page=110
 
Posljednje uređivanje:

haris25

Član
Tu od
15 Tra 2012
Poruka
70
Recu ti iskreno neznam bas sve naj o traktoru meni traktor sluzi svega radi svojih potreba a to jeste kad odem u bosnu dole ja inace zivim u Ljubljani,al kupio sam ga nikad se nezna kakva vremena mogu doci,i dosta o prestavljanu vec nisam to probavo ja inace stiscem do kraja kvacilo mozda mi se zato spusta bas sad za vikend idem na selo pa cu vidjeti i hvala ti prijatelju za savjet
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,384
Na videu ti dobro dize plug,i taj granicni tocak na plugu ti nije potreban kod imt traktora jer imaju fini hidraulik. Dubinu stelujes sa kockicom,a ova rucica sto dizes i spustas ide na "fast" radi boljeg tonjenja pluga u zemlju. Prvi stepen kvacila bi trebao da rastavlja tik ispod slobodnog hoda tako da nema potrebe da ga stisces do kraja kod promjene brzine.
 

haris25

Član
Tu od
15 Tra 2012
Poruka
70
hvala prijatelju bas cu probati kad odem dole od velike pomoci si ste mi bili,neko kaze da je prikraju hidraulika al po moje nemoze od stojanja otici traktor odradi mozda sve skupa ljeti cirka 60 sati najvise stoji i radi lahke poslove. Hidraulika mi je odlicna bila nikad nije zezala al mozda je tu bio problem sto ja stiscem do kraja jer uvjek se bojim da ne skrguce hvala vam jos jednom na pomoci.
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Mjenjac na IMT uvijek krci i uvijek bude.. to je IMT... :-D
A ukljucivanje kardana, ako se ima 2 stepena trebalo bi se ukljucivati bez krcaja. A tvoj ocito ima 2 stepena...
 
M

meda

Guest
Re: IMT 539

mene zanima vezano za imt 539 orao sam sa 539 traktor sve ove godine i sad kad sam počeo da orem u proljeće moja hidraulika je počela čudno da radi kad treba da se podigne plug sve ok a kad treba u zemlju da ide plug ode ali moja hidraulika trese majstor kaže da je otišla opruga koja se nalazi na kopčanju za topling i to sam zamijeno ali opet izsto da li je moguće da je šta do pumpe uod hidraulike ako neko zna šta bi moglo bit neka odgovori u naprijed hvala
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,304
A jesi poštelal balansnu oprugu nakon ugradnje?
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,201
Mozda i trese ako je jako tvrdo pa s tesko ore, a lemesi na plugu losi.. Treso je i moj danas dok je izbacivao kvrge zemlje van, a hidraulika ispravna, a novi lemes na plugu..
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Ako trese dok dize teret najvjerovatnije problem je neki od ventila na pumpi...Da bi to rijesio pokolopac hidraulika mora ici dole..
 

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
Jel ima tko stator od alnasera iskrinog za 533..hitno, trebaju mi samo namotaji..jeli tko kupovao nove i koja je cjena
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,384
Nadjes od tamica polovan alnaser za 40 eura i upakujes ga. Na 539 ide bez problema za 533 ne znam.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Baš i ne paše od tamiča bez međuploče razmak rupa na tamiču 90 a imt 105 mm rupe na tam 10 na imt 12 mm kod tamiča ide 5 mm dublje .
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,384
Ja sam stavljao plocu od traktora,a sve ostalo od tamica. To je desetak minuta sarafanja i sve fercera. Ne znam kako ovo pase na plocu od 533 jer se nisam susretao sa njom.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,304
533 ima alnaser koji se utakne u međuploču i steže se sa dvije šelne.
539 i ostala veča brača se isto utakivaju ali imaju tri šarafa (večinom dva jer je onoga trečega iza automata malo teže zašarafiti) koja ga drže za međuploču.

Poneki 558 imaju alnaser isti kao i na 533, ali različitog prednjeg djela. Da se promjeniti prednji dio pa staviti od starog alnasera.
Treba voditi računa o broju zuba na bendixu.

Takvi alnaseri na Tamiču ne postoje.

Željko je mislil na ovakav alnaser i na ovakvu preinaku koju je kod sebe napravil.

 

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
zar nisu motori isti na tamiću i na 558 tj.tamić 60ks..ja poznam par koji imaju takve alnasere na tamićima i meni na 533 paše original,samo se promjeni prednji dio i bendiks jer nepaše broj zuba
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,304
Jesu, ako se zamjeni prednji dio onda se da upariti bez problema
 

Najnoviji postovi

Na vrh