• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 539 i 533

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,937
Yubito zbunjuje ljude.
Samo treba manje gledati u te nastavne filmeke, a više truda posvetiti traženju ofucane PDF upute za taj prastari, dobar traktor. Dovoljno bi bilo poštivati te upute, tamo neku napetost remena itd.
Ja imam više Unimera, dok sa svima mjerim isti napon, svaki pokazuje drukčije, što moderniji to lošije.
Koliku vrijednost napona i u koliko decimala da ja sad tu napišem, kad u praksi nisam našao dva ista regulatora?
Kupio sam nemam pojma koju količinu elektroničkih elemenata i tranzistora, te nalotao po istoj shemi sklopova, pojačala, a nisam izradio dva ista.?!?!
A sad u novo normalno, na prastarom Fergusonu tražimo kako dobiti to ptičje mlijeko.
Neki put nema pametnog odgovora. Ako kontrolka svjetluca na 800 okretaja to ništa ne znači, ako nemamo pojma kakav je remen, kakve su remenice, ma kakav je traktor. Sve to rezultira dobrotom ili mukom, kako kome.
Napon punog olovnog akumulatora od 12V je tema raubana nebrojeno puta... Koliko se smije isprazniti, dokle puniti...
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,485
I meni na malim obrtajima svijetli kontrolka. Razlog je poznat bez mjerenja. Alternator od katrice je imal remenicu 10,a remen na traktoru je 17. Stavili gore remenicu od dinama koja je većeg promjera,pa naravno treba jači gas da alternator dobi potrebne obrtaje. Uostalom,na ler gasu se ništ ne dela(osim ak piješ pivu pred dućanom i ostaviš ga klepati)
 

oboliti

Aktivni član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
276
Akumulatori su ti jednako dobri ili loši.
O kakvom posebnom punjaču pišeš, budeš ugradio nekakav NASA punjač na traktor umjesto dinama ili alternatora?
Sve ovisi kako nečiji motor lako ili teško pali, te da li se akumulator u radu ispravno puni. Kraj filozofije.
Kao što ti je @MUHA sugerirao, kupi akumulator istih karakteristika, s najdužom garancijom. To je sva mudrost.
Pročitaj malo o AGM tehnologiji da skužiš stvar. Ne radi se o punjaču na traktoru nego punjač 220 V kojim se pripuni akumulator koji slabije drži struju pa kad duže ne radi mašina ili prije zime, ili poslije, treba ga malo probuditi.
Prouči ovaj članak pa onda pametuj.
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
1,120
Cudno mi je da cim smanjim gas na nekih 800 okretaja mi upali lampicu...pa sumnjam da.mozda nekaj nije dobro...bum zmeril pa bum videl kaj bude pokazalo...
To ti ovisi i o regleru a najcesce o napetosti remena.
Uglavnom, premalo okretaja.na alternatoru pali lampicu. Nema nikakve opasnosti da se ista pokvari ili desi, a tih par sekundi dok je traktor na leru se ne puni akumulator.
To nicemu ne smeta
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,937
Pročitaj malo o AGM tehnologiji da skužiš stvar. Ne radi se o punjaču na traktoru nego punjač 220 V kojim se pripuni akumulator koji slabije drži struju pa kad duže ne radi mašina ili prije zime, ili poslije, treba ga malo probuditi.
Prouči ovaj članak pa onda pametuj.
Na dobrom traktoru, ili automobilu, dobar korisnik, akumulator ne mora nikada dopunjavati, nikada. To ti je sveto pismo.

"Dečko", ti čitaj, tebi treba akumulator, ja nisam izgubljen u šumi informacija, ti si. Samo sebi daj odgovor na jednostavno pitanje: kakvo je to posebno punjenje na mojem prastarom traktoru, sa dinamom ili alternatorom, kad mi za punjenje izvan traktora treba punjač iz spejšatla? Da nije i ferguson preteča tog spejšatla? Ili je tvoj odabir akumulatora bez veze? Nisam htio biti bezobrazan, ali nauči puno više o akumulatoru pa onda meni savjete daji. Dotle, čitaj i sve stare tekstove, uči, nauči... Kupi si akumulator kakav ti je volja, ne traži kruh preko pogače, jer nije za marsovog rovera nego prastsrog fergusona.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,937
To ti ovisi i o regleru a najcesce o napetosti remena.
Uglavnom, premalo okretaja.na alternatoru pali lampicu. Nema nikakve opasnosti da se ista pokvari ili desi, a tih par sekundi dok je traktor na leru se ne puni akumulator.
To nicemu ne smeta
Sve OK i točno. Uz dužno poštovanje, gotovo nitko od vozača istinski nema pojma kada se i koliko puni akumulator, a kada se to ne događa, makar je kontrolna lampica ugašena i motor radi. Bilo bi zanimljivo gledati sve to uz recimo prikopčan jedan osciloskop. Generator podmiruje sve potrošače koji se nađu uključeni, a akumulatoru struja punjenja dok je pun pada maltene na nulu. Da li sad svu teoriju i praksu iči razmatrati ovdje, pa trebali bi i dani i godine.
Svima onima kojima ampermetar pokazuje non stop jaču struju punjenja akumulatora, bez svjetla u radu itd., tima akumulator kipi i prdne za rosu jako, jako brzo. Lijepo puni na ampermetru - ali kratko traje...
 

oboliti

Aktivni član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
276
Na dobrom traktoru, ili automobilu, dobar korisnik, akumulator ne mora nikada dopunjavati, nikada. To ti je sveto pismo.

"Dečko", ti čitaj, tebi treba akumulator, ja nisam izgubljen u šumi informacija, ti si. Samo sebi daj odgovor na jednostavno pitanje: kakvo je to posebno punjenje na mojem prastarom traktoru, sa dinamom ili alternatorom, kad mi za punjenje izvan traktora treba punjač iz spejšatla? Da nije i ferguson preteča tog spejšatla? Ili je tvoj odabir akumulatora bez veze? Nisam htio biti bezobrazan, ali nauči puno više o akumulatoru pa onda meni savjete daji. Dotle, čitaj i sve stare tekstove, uči, nauči... Kupi si akumulator kakav ti je volja, ne traži kruh preko pogače, jer nije za marsovog rovera nego prastsrog fergusona.
Roditelji te očito nisu naučili osnovnoj pristojnosti, ne znam kako admin trpi takva tvoja pre...vanja?
 

milanf

Aktivni član
Tu od
22 Sij 2022
Poruka
95
Kad sam vec slikao ono gorivo, pao mi na pamet i ovaj traktorić.

Ekipa ga ostavila da stoji ovako tuzan vec jedno godinu dana, sluzio im je za pogoniti cjepac i onda prošao u iberturazu dok se nije zadimio. Mestar koji je u tom trenu radio na njemu ga nije znao kako ugasiti.
Znam da za njih nisu jako skupi dijelovi, kolika tu moze biti steta na motoru?
Sve si razmisljam da ga uzmem za sarafiti...
 

Prilozi

  • IMG_20230903_153422.jpg
    IMG_20230903_153422.jpg
    77.7 KB · Pregleda: 54

F100666

Iskusan lik
Tu od
10 Pro 2014
Poruka
430
Oboliti
Prvo pitaš za najjeftinije akumulatore pa onda počneš priču o AGM akumulatoru (ako si čital specifikacije, on je za start-stop sustave), koji je oho skuplji od Traktor mastera (kojeg imam u traktoru i kupi si njega bez previše filozofiranja). Znači, kruške i jabuke brkaš.
I poradi malo na kulturi. 😉 Dalje ne želim komentirati.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,245
Kad sam vec slikao ono gorivo, pao mi na pamet i ovaj traktorić.
...
Sve si razmisljam da ga uzmem za sarafiti...
Kaj je to: U335? Ne vidim baš sa slike.
 

Najnoviji postovi

Na vrh