• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 539 snaga

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Bobo je stavio fotografiju od sata,moze biti da je IMT u pred sami rat kupovao od nekog drugog satove,ali ovo je od neceg drugog.NAtpisi si se nepoklapaju,mislim da obrtaju u leru mogu pasti i do 600 o/min,ali da se vrti do 2800 o/min :scratch .

Ovo je na ruski,i za traktor sa 9 stupnjeva,ali moje osobno misljenje je to,da tvoj traktor stvarno dobro vuce :)
 

BIBI

Novi član
Tu od
12 Lis 2009
Poruka
28
Hvala dečki
Bili ste u pravu to nije njegov sat
Zvao sam njegovu prvu gazdaricu i rekla mi je da sat nije radio odmah od kupnje, te je nakon mjesec dana ( 3-5 sati rada ) zamijenjen pod garancijom od strane servisa PANEX ovim koji je na sada na njemu ( nije originalan IMT ). Poznajem ljude i vjerujem da nije bilo nikakve muljaže jer je sve pod originalnom farbom, gume još imaju na površini one resice .. a i traktor je OK
Ako nije skup kupit ću novi njegov sat da ne pričam gluposti o okretajima
 

MAX

Član
Tu od
9 Ožu 2008
Poruka
126
MAX kaže:
Sličan problem IMT 539, 1988. god 1100 rs, stajao nekih 7-8 godina, pali ko mina ali snaga mu je očajna, neznam zašto već bi se razradio jer je zadnjih mjeseci barem 20 sati kosio roto malčerom i to relativno teži teren, naime evo baš i danas idem traktorom bez prikolice i ičega u brijeg koji to i nije jer nije baš neka kosina, on u 3 nemože izvući nego moram šaltat u drugu. kad mu u mjestu dam puni gas radi na 2100 o/min ali kao da prekida dok radi u tom režimu, ali onako na pola sekunde pa recimo sveke dvije opet prekine. svaki put kada prekine izbaci bjelji dim na auspuh ali to je od nesagorjene nafte pretpostavljam. Neki vele da su to dize, a ja pojma nemam kaj je. :scratch


Ima li koji savjet za moj problem?
 
B

Bobo

Guest
Mogu biti i ulosci brizgaljki, moze biti do filtera goriva, moze biti do lose AC pumpe (imao ovaj problem)...

Najprije kreni od najjeftinijeg, pa prema skupljemu, i otkrit ces u cemu je problem...
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Bobo kaže:
Da je do dovoda goriva, onda bi se u transportu gusio, da je do ventila, tesko bi palio, da je do AC pumpe kao takve, trokirao bi traktor i cudno bi radio a to ne mozes ne opaziti...

Prijenos je na svim IMT 533 i 539 jednak, tako da i to ne pije vodu.


problem je u prijenosnom omijeru! i točka

IMT 539 stariji ima isti prijenos kao 533 a neki noviji rađeni 90-tih su puno brzi u istoj brzini i istim okretajima!
 

BIBI

Novi član
Tu od
12 Lis 2009
Poruka
28
Prijenos je na svim IMT 533 i 539 jednak,tako da i to ne pije vodu.
problem je u prijenosnom omijeru! i točka
IMT 539 stariji ima isti prijenos kao 533 a neki noviji rađeni 90-tih su puno brzi u istoj brzini i istim okretajima![/quote]

Možeš mi objasniti kako su prijenosi isti a prijenosi omjer nije ?? ne kužim - moje je 2000 godina


Za MAXa - i ja mislim da je problem u dovodu goriva filteri ili AC pumpa ili dovod goriva ( zaštopan dovod iz rezervoara - pipica ) ako troktor trokira samo na većim ili maksimalnim okretajima očito mu fali goriva
Tko je ostao bez goriva ( ja jesam ) zna da su simptomi isti radi ali ne reagira na gas - a kada ga odzračuješ onda se zabušava na većim okretajima dok ne propuše zrak
Moje mišljenje - problem je nešto oko toga
 

MAX

Član
Tu od
9 Ožu 2008
Poruka
126
zahvaljujem Bobi i Bibiju na savjetima kad uhvatim vremena pozabavit ću se s time pa ću Vam javiti kaj sam otkrio.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
BIBI kaže:
maiky kaže:
Prijenos je na svim IMT 533 i 539 jednak,tako da i to ne pije vodu.
problem je u prijenosnom omijeru! i točka
IMT 539 stariji ima isti prijenos kao 533 a neki noviji rađeni 90-tih su puno brzi u istoj brzini i istim okretajima!

Možeš mi objasniti kako su prijenosi isti a prijenosi omjer nije ?? ne kužim - moje je 2000 godina!

Za MAXa - i ja mislim da je problem u dovodu goriva filteri ili AC pumpa ili dovod goriva ( zaštopan dovod iz rezervoara - pipica ) ako troktor trokira samo na većim ili maksimalnim okretajima očito mu fali goriva
Tko je ostao bez goriva ( ja jesam ) zna da su simptomi isti radi ali ne reagira na gas - a kada ga odzračuješ onda se zabušava na većim okretajima dok ne propuše zrak
Moje mišljenje - problem je nešto oko toga
Jednostavno, stari imaju veći prijenosno omjer u diferencijalu, recimo npr. 10:40, dakle 1:4, a novi, recimo, 11: 41, dakle 1:3,73. Znači, novi ti ide brže za 7%, no toliko mu je i manji moment (odnosno vučna sila) na kotačima. Pa ti je zato "slab" u 1. brzoj, ali ti se sviđa kak prazan ide po cesti.
 

BIBI

Novi član
Tu od
12 Lis 2009
Poruka
28
MAX kaže:
Jednostavno, stari imaju veći prijenosno omjer u diferencijalu, recimo npr. 10:40, dakle 1:4, a novi, recimo, 11: 41, dakle 1:3,73. Znači, novi ti ide brže za 7%, no toliko mu je i manji moment (odnosno vučna sila) na kotačima. Pa ti je zato "slab" u 1. brzoj, ali ti se sviđa kak prazan ide po cesti.

To onda znači da su u diferencijalu zupčanici različitih broja zubaca od starog tipa ??
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
BIBI kaže:
MAX kaže:
Jednostavno, stari imaju veći prijenosno omjer u diferencijalu, recimo npr. 10:40, dakle 1:4, a novi, recimo, 11: 41, dakle 1:3,73. Znači, novi ti ide brže za 7%, no toliko mu je i manji moment (odnosno vučna sila) na kotačima. Pa ti je zato "slab" u 1. brzoj, ali ti se sviđa kak prazan ide po cesti.

To onda znači da su u diferencijalu zupčanici različitih broja zubaca od starog tipa ??
Vjerojatno DA.
 
B

Bobo

Guest
Evo, stigao do racunala, pa da napisem i ja koju ne ovu temu...

Ovih dana orao sojiste i pripremao za zito. I na ravnom, dubina izmedju 20 i 25cm, i sjetim se ja price o 1200 okretaja i opranju uzbrdo s 539 i dvobraznjakom.

Na ravnoj njivi, zemlja se sipa koliko je soja razrahlila, i idem ja s 549 isprobati kako se ponasa s 2x10" plugom pri 1200 okretaja. Traktor je jedva krenuo s mjesta. Mislim si, prednja vuca ukljucena, ajmo probat bez nje. Ista stvar se dogodila. Sad mene zanima na koji nacin netko s 539 moze u 1. direktnoj pri 1200 okretaja raditi BILO STO na 30% usponu, kad ja ni sojiste na ravnoj njivi ne mogu poorati s 10ks jacim traktorom?!?

Kako sam i sumnjao, stvar je bila u prijasnjem tvom traktoru, a ne u ovom sada, tako da ga teraj 3. spora i uzivaj, al samo ga tjeraj u vise okretaje, jer ces ga na svoj nacin ubiti vrlo brzo.


Sto se prijenosnih omjera tice, znam samo da moj 539 ima isti diferencijal kao i 533, a moj traktor je 1981.g. Najnoviji 539 u mojoj okolici je 2000-2002.g. nisam siguran i nitko se ne zali na probleme sa snagom, nit se nitko hvali s vecom putnom brzinom...
 

Ronin

Član
Tu od
13 Velj 2009
Poruka
239
Bobo zaboravio si kakav čovjek sat ima na ovom traktoru, pokazuje mu manje obrtaja nego što traktor stvarno radi.
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
evo nisam ni ja imao mira s tim. nisam orao neznam kolko ali dovoljno za probu.
dakle glumac IMT 539 i plug posavac 2x12 orano oko 15 cm za vrt.
gume otraga 12.4 a naprijed 6.50 plug sam odma složio kako mora bit još ga na prvoj brazdi uštelao i krenuo. stavio sam ga na 1400 okretaja i pustio ga na 15 cm i motor se mučio. i ja ga stavio nekih 1700 ide pjevajuči i zadnje dvije sam vukao uz rub pustio na nekih 25 al tu je več bilo dima al je i počeo kopat na ravnom. stavio u sporu 3. na istom gasu samo je imao snage al svejedno je kopao malo podigbuo plug i išao.

nisam neki velemajstor al što se tog traktora tiče al u potpunosti se slažem s bobom.
imam i video mama snimal dok sam orao samo dok skužim kako postaviti stavit ču da vidite.
ja mislim da ono uopče nisu 12" plugovi nego 10. takve ima jedan u selu čovjek al on kaže da su to 10"
stavi gas na okretaje koje ti je bobo dao i traktor bi trebao iči super ubrijeg spora 3 nema druge a nizbrijeg prva i mora ič, samo mu daj gasa pa ubit češ traktor tako provjereno kod 2 čovjeka i s istim traktorom i 10 ks jačim kod bobe

evo mog traktora i 12" pluga. pa sumnjam da je onaj tvoj 12". ja mislim da je 10"
1381341d.jpg
acd94a5f.jpg
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
stavi slike oranja i zemlje da vidimo kakva je.
ak je pjeskovita i moglo bi ić,bar sam gledal na Kravarskom kak oru to je žali bože orat sam tanjurače skrižaj i gas,sam se sipa ko pijesak.
inače na 25-30 cm 12" i IMT 560 u 1brzoj ju osjeti i to dobro.a kam još na bregu.
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
ma to ti je bila rahla zemlja pošto je tu vrt bio i iskapan krumpira pa nije bilo poteškoča al inače da ga upregnem u onu koju svaki dan orem mislim da bi proplakao i u trečoj sporoj na 20 cm a kamoli više.
jer mi 560 na normalnoj ajmo reč ilovači 2x12 u prvoj direktnoj ide onako ima mjesta gdje okrene a ima gdje ide ko bog. pošto bi mu koja kicica još dobor došla bilo bi ko bog jer mi motor ima snage samo kaj je malo lagan za 60 ks. govorim o mf 560.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
ma to ti i pričam kiki MF imt 560 i 2x12" kod mene na 30cm ide al osjeti ju i to dobro ne da nejde prokliže malo pikni kočnicu ili šperu,a di je lakša zemlja doslovno prebaciva prek brazde jel je pre brz,najljepše je 3spora 1600rpm,bil mali 533 ili 560,tak da oranje na 30cm u breg sa 539 na 1200rpm mi nejde pod kapu pa bez pluga nemre na taj breg s tim okretajima.
al opret sve ovisi kakva je zemlja kak sam rekel gledal na Kravarskom (okolica velike gorice) isto bregi, pa to je bilo šteta vremena i nafte sam tanjurače skrižat i deri kak je zemlja rahla.
zato kolega nek stavi slike zemlje, oranja,brega.pa onda možemo komentirat.
 
A

agroslavonac

Guest
što bi rekao Mladen Delić pa ljudi zar je ovo moguće orati 2x12" na dubini do 30 cm pa nadam se da svi znamo da 2x14" vuče 577,2x12" vuče 560 dok 539 vuče 2x10" ili 1x14" to je bilo oduvijek i nuje se mujenjalo,što se tiče treće spore u oranju sa odgovarajućim plugom to su priče za malu dijecu jer ako ne može vući u 1 brzoj onda nije motor u redu ili nije poštelovan plug inače što Bobo reče između 1700 i 1800 o/min on te plugove ne osijeti,A što se gospodina tiče mogao bi da provjeri prečistač zraka i ona dva creva na usisnom vodu jer oni znaju da se iznutra rasperutaju i da tako pri većem broju obrtaja zatvaraju dovod zraka pa motor gubi na snazi ali i pored svega toga mu je verovatno zaštekala osovinica poluge na rotacionoj pumpi koja dozira gorivo a to se dešava kod duljeg stajanja traktora pa bi bilo dobro neko ko zna pumpe da skine poklopac i tu osovinicu izvadi pa je finom šmirglom u nafti ošmirgla.
 

Ronin

Član
Tu od
13 Velj 2009
Poruka
239
Ti slavonac ne oru svi pepeo ko vi u Slavoniji da mogu orat u drugoj brzoj. Oranje ovisi o tome kako je zemlja teška i kako podesiš plug i kolko duboko ideš. A normalno ako je plug prevelik da ga ne može nešto vuć. Već sam reko moju zemlju i MF od 120 KS nemože orat u bilo kojoj 3 brzini nego ju ore od 2B do 2F. Zemlja teška ali i dobro rodi.
 

BIBI

Novi član
Tu od
12 Lis 2009
Poruka
28
daniels kaže:
stavi slike oranja i zemlje da vidimo kakva je.
ak je pjeskovita i moglo bi ić,bar sam gledal na Kravarskom kak oru to je žali bože orat sam tanjurače skrižaj i gas,sam se sipa ko pijesak.
inače na 25-30 cm 12" i IMT 560 u 1brzoj ju osjeti i to dobro.a kam još na bregu.

Dečki moje slike su na kraju stranice 2 pa pogledaj kako orem i sa ovim novim uzbrdo ali u trećoj, sa slavoncem starijim od mnogih od vas ( 73 godina ) i preko 25 cm. Na plugu mislim da piše tip SLAVONAC 2. Dali je 12" ne znam ali 10 nije sigurno jer sam vidio 10" i ovaj ima šire brazde. Kao što ste mogli vidjeti 1. brazda je veća od druge tako da vuče dvije iste. Da bi drugi jači i teži vukao lakše to je činjenica ali ja imam što imam i s time se služik kako najboje znam, kada proklizava stisnem blokadu i budući da idem ravno uzbrdo orem tako
Ovo je zagorje ( vidite kroz slike konfiguraciju zemlje ) zemlje ima svih vrsta. Kada sam prije 12 godina počeo s njime orati bilo je teško jer zemlja nije bila tako obrađivana ali za godinu dvije zemlja se uredila i danas brazda na bilo kojoj zemlja je između nije ispod 22-25 cm - dubina mog oranja je do dubine tanjura na plugu - ali nebitno

Ovaj forum sam započeo sa pitanjem zašto sam 12 godina sa jednim 539 ( kojeg sam prodao ) orao istu zemlju isključivo u 1 brzoj a na ovom novom SA KOJIM SAM ISTO ZADOVOLJAN to ne mogu, mislio sam da je ovaj slabiji i da je uzrok tome druga vrsta bosch pumpe, mislio sam je čak zamijeniti ..., a sada razmišljam da je caka ipak u omjerima u diferencijalu ... ( nisu mi bili važni ni okretaji ni dubina oranja - to sam napisao samo da oslikam što sam sa starim radio i kako, ali opet velim nebitno )
Sada se polako mirim sa stanjem orem u trečoj kao prije u prvoj i to je to. Ako je možda netko, osim mene, na ovim stranicama pročitao nešto korisno - super
 

Najnoviji postovi

Na vrh