• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 539 snaga

zagorec94

Novi član
Tu od
23 Lip 2015
Poruka
6
Ja sam iz zagorja, sa zagorskih brega, tako da je za mene oranje gore dolje najbolja i najlakša solucija.
Nisam bio dovoljno jasan imam i orem DVOBRAZNIM plugom OLT 12" ( slavonac ) gore - dolje, neke parcele koje su kraće isključivo uzbrdo jer bi se inače na vrhu stvorio manjak, a dubina oranja obje brazde je 25-30 cm garantiram mjereno.
Stari traktor prodao sam šverceru iz Bjelovara ( sam je rekao da se time bavi ) i on je vidio gdje, s čime i kako orem, probao je i kupio traktor star 21 godinu bez prigovora.
Zašto sam pokrenuo ovu priću - zato jer sam sa starim traktorom bio zadovoljan i tek mi je sada jasno zašto su me drugi gledali i čudili se s čime i kako to ja orem, a sada me zafrkavaju da sam dobrog prodao a lošeg kupio - ali pustimo to ..
Mislim da si ti Bobo u jednom svom odgovoru nekom napisao da klipne pumpe imaju bolji okretni moment, a da rotacijske bolji odziv na gas i to onda samo potvrđuje moje mišljenje
Mene interesira dali se može i kako štelati paljenje - popicanjem gore-dolje bosch pumpe ( jer vjerujem da je ova ispravna jer pali i radi OK ) i dali bi se time što postiglo - onosno koji bi položaj što donosio ... i
Dali se nova RBR pumpa može samo tako ugraditi umjesto ove rotacijske - je li to uopće moguće ili je potrebno još nešto - neki zupčanik prijenos ili što.
Znam da me neki neće razumjeti i sa ovim traktorom sam zadovoljan ali ali ali to nije to jer ja znam što sam imao i to bih opet htio imati ( nije riječ o ženi - malo šale )
Molim da mi još netko tko je imao ili ima 539 i još ako je radio sa obje varijante ( pumpe) iznese svoja iskustava da lakše donesem odluku


kolega, oranje na 25-30 centimetara je najveća glupost koju čovjek može raditi, bezveze izvlačite van mrtvu i neplodnu zemlju, oranje od 20 centimetara je sasvim dovoljno, lakše je za radit a i ista je korist kao i od oranja od 30 centimetara. I ja sam iz zagorja i radim svojih 5 hektara zemlje i još duplo toliko usluga i oranje iznad 20 cm nedolazi u obzir
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Podrzavam zagorec, dodao bih da trakzor ide brze na toj dubini i time moze da rastrese zemlju i da obrne brazdu, a ne samo da je nasloni...
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,555
Pocnite redovito orati 30 cm. pa nece vise biti 'mrtve' zemlje nego 30 cm. plodnog sloja.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Dobar dio naše poljoprivrede je još u 18. stoljeću,ima takvih koje i ja znam,boje se mrtve zemlje ko vrag tamjana...
Evo,ja sam ovog proljeća i prošle jeseni izorao tri parcele na +30cm koje od kako je svijeta i vijeka nisu bile orane na više od 20cm,i kukuruzi na njima nisu ništa lošiji nego na mojim parcelama.
Otkako imamo veći traktor,kompletno smo svoju zemlju preorali koliko ide,i nema lošeg efekta,manje voda stoji i lakše se obrađuje. Sljedeći korak je podrivanje,ali to je već druga priča...
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Malo ga nabildaš (539) ako mora biti IMT bar na 577DV :icon_thumright:
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Moj ima malo losiji motor,sa jednobrazdnim 14" može orati 30cm u lakšoj,i srednjoj zemlji,u prvoj brzoj. A sa 2x12",30cm duboko,i to uzbrdo,to je meni znanstvena fantastika...
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
I meni je to nekak tesko shvatit. 2x12" uzbrdo na 30 cm, uhhhhh... ajde jos po ravnom terenu nekako mogu shvatit, al uzbrdo me mogu uvjeriti samo dokazi. Bez uvrede vlasniku..

Poslano sa mog GT-N7100 koristeći Tapatalk
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,229
Ne moze on sa 2x12 ni na ravnom ko na stolu orati 30 cm bez muke..

Ja sam orao sa Imt-om 756 i strniste i kukuruzovinu, ajd na strnistu je jos isao donekle, ali kukuruzovina, stalno noga na blokadi, ako se vec hoce orati koliko god duboko moze ici (a to nije vise od 25+cm)..

Zato je meni zelja neki traktor 70, 80 ks i pravi okretac 12-14-16 cola i oranje u svim uvjetima..
 

zagorec94

Novi član
Tu od
23 Lip 2015
Poruka
6
Zavisi od uvjeta, ali recimo prošle jeseni kada je zemlja bila sva mokra i ubijena od silnih kiša, oranje je bila živa muka, barem kod mene u zagorju, orao sa univerzalom 533 dupla vuča i plug lemind 12 cola, jedva trećom sporom i na dubini maks 20 cm
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,274
Prošlu sezonu necu uopće komentirat,bio sam prisiljen zakacit svog slavonca na univerzala 643 i u 3. sporoj je kopal pod šperom,a inace ga vucem na imt 533
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
moze li 539 vuci ovakav kultivator, sirine 2m, dubine oko 10cm...znaci samo za redovno ubijanje mladog korova u vocnjaku...? ili bi bio bolji tomo od 30 konja?

kultivator-vocnjake-vinograde-agrim-maletti-slika-50567321.jpg
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Može vući,nešto slično imam i ja,zapravo isto,samo su opruge malo drugačije...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Ja taj strojček rabim za međurednu kultivaciju,ide prvom i drugom direkt,ako je jako tvrdo idem sporije da ne vadi grude,ali tebi to neće smetati...
Za potrošnju ne znam,ne mjerim ju...
 
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
moze li 539 vuci ovakav kultivator, sirine 2m, dubine oko 10cm...znaci samo za redovno ubijanje mladog korova u vocnjaku...? ili bi bio bolji tomo od 30 konja?

A koliko ti mislis da 539 ima konja? Kad mislis ako on ne moze da moze tomo od 30 konja?
 

zeko1982

Član
Tu od
2 Ruj 2016
Poruka
139
nema što ne može mali 539,ja ga imam od 90g sa običnom pumpom i kupio prije godinu sa rotacionom,ovaj sa rotacionom bolje vuče a osjeti se i po potrošnji
 

Najnoviji postovi

Na vrh