• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 540 instalacija

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,978
Kolko sam se ja trudil..... badava smo felge ravnali, blatobrane pločicama podlagali, gume plastičnim montiračima montirali..... pa kaj nisi mogel dati još jednu inox kutiju složiti pa da je barem ko na malom ursusu.
Još je i bijela...strašno za vidjeti
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
Inox kutija...primljeno na znanje :)
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,741
I kao šlag na tortu dodaš razvodnu kutiju za trofaznu struju :icon_axe::icon_axe: to ti nikad nebum oprostil, pa i ako ju izbaciš...
Zaista je puno puta teško napraviti neku veliku estetiku, osim ako se nema na raspolaganju onu višežičnu PVC spojnicu u koju se s obje strane uštekavaju auto stopice, ali u tog vraga sa svih strana ulazi prašina i blato pa stopice brzo oksidiraju, nastaje slab spoj, labavi spoj itd.
Nekakve prilagođene instalacijske OG kutije su dobar kompromis i dobra mehanička zaštita (IP 54, IP 55 :smile:), ali i šaka u oko estetici. Obzirom da je g. MUHA stara škola, vjerujem da mu to malo smeta za oči. :icon_wink:
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
:icon_thumright:


I kao šlag na tortu dodaš razvodnu kutiju za trofaznu struju :icon_axe::icon_axe: to ti nikad nebum oprostil, pa i ako ju izbaciš...

Tak valjda svi delaju kaj drugima propovedi drže, a za improvizacije obicno imaju skroz jednostavna objašnjenja..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
To svakak nije improvizacija, već promišljeno rješenje. To je nekome mrlja na estetici, ali meni veliki dobitak na pouzdanosti.

Ne držim nikomu propovjed, već navodim činjenice. Ti delaj kak hoćeš.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Kaj fali toj kutiji samo da je pofarbana i da ima naljepnicu Bosch ili Simens bila bi odlična .:icon_super:
A plastični kablovi su se po meni dobro pokazali evo par mojih improvizacija drži več nekih 30 godina .
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,741
Kutija s brtvama protiv prašine i vode uvijek bolje štiti spojeve žica nego otvorene kabel stopice, stezaljke i slični načini spajanja žica.

(Uvijek postoji mogućnost da se žice povuku od kutija za osigurače do svakog potrošača posebno, tada ne treba spojnih kutija.
Može se kao spojno mjesto na traktoru koristiti i priključnica za prikolicu, njezini vijci na stražnjoj strani, ali sve to ovisi o majstoru koji u svojoj glavi projektira trasu instalacija, prema potrebama trošila itd. Ima ljudi koji na traktore ili kombajne postave koje kakve dodatne lampe, muziku, brisače itd. Sve to treba dodatno napojiti sa strujom, na neki inovativan način.)


Plastični kablovi (PF) višežičani su odličan i robusan materijal (NISU IMPROVIZACIJA) za izradu instalacije.
PF kabel se lako i brzo "postavi i pošelna, fiksira" po traktoru, ne smeta mu šiblje, kukuruzovina i slično, ali:
- Ako iz nekog razloga nastrada, izgori u njima samo jedna žica kako samo nju zamijeniti. Nikako osim rezanja kabla i sličnih akrobacija.
- Kod nabave kablovi su skuplji od žica. Jeftinije je formirati "snopove žica" za strujne krugove kablova, nego koristiti samo kablove. Potrebno je i dobro poštivati potrebni presjek žica prema snazi trošila, neki put su u snopu potrebne žice različitih presjeka / kvadratura, s višežičanim kablom tu može biti dosta problema, ili improvizacije sa pretankim ili predebelim žicama.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
Rekoh već: ima smisla voditi kabele do lampi, ali nema smisla po motoru iz nekoliko razloga:
- instalacija ima oblik stabla
- trebaju različiti presjeći vodiča (samo na alternator treba dovesti B+ od 6...10mm2 i još nekoliko vodiča od po 1mm2)

Glede moje kutije:
- korištena je originalna instalacija i dužine pojedinih snopova vodiča su dozvoljavale spojno mjesto iznad lijeve poluosovine.
- na žalost nisam videl crnih kutija u dućanima, a i bila je subota popodne
- u njoj je spremljen višak nekorištenih vodiča predviđenih za još neke stvari.
- u toj kutiji ima više vodiča neg na cijeloj 533 instalaciji ispod table.
- spojna kutija je pokrivena kutijom za alat i vidi se tek kad se baš zagleda u nju
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,978
Kroz taj višak zica dugo nebu, a najvjerojatnije ni nikad, protekel ni wat struje i to ti je bez veze.
Ak si doma dojdem ja gore pa prošečem cvikcange kroz instalaciju pa idemo iz početka da to bude kak se spada :icon_rofl:

Te kemije na tim starim ragama su vam samo glupost, ja se sječam kak je meni bilo smješno kad sam videl instalaciju na Želko kž IMT traktoru. Ma on je potpuno u pravu, vjerno služi svrsi več godinama čak i bez božira. Koga bode u oko nek zažmiri na oba taj trenutak.....
Samo trošak. Treba kvalitetniji materijal, treba više materijala, treba platiti majstora koji se bu s tim igral, ako delaš sam gubiš vreme a efekta nikakvog. Ko dela s traktorom, znači otplačuje ga, si može za par let priuštiti novu instalaciju. Barem danas to nije skupo, skupe su lampe ove jednogodišnje......
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
to tak vi mladi...
Mi stari volimo napraviti jednom za svagda. Ak nikaj drugač, onda pošteno. :(giggle):
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Muhač kak se tebi nije sviđalo da žica bude bez stopice stavil sem tvoju stopicu i nakon par mjeseci ostal bez filanja stopica izgubila kontakt pa sem opet zašarafil žicu bez stopice i tak još uvijek fila . Nije estetski i po pravilima struke ali je funkcionalno ma prav je rekel ZJ još si mlad i patiš na estetiku no vidiš moj potpis na dnu :icon_rofl:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,978
Baš me zanima kakve vi "stari" imate pripreme kad idete raditi one stvari, jel se to elaborat piše ili :(giggle): da znam kaj me čeka :=:)

Spomenul je tam Plus vatrogasce, ja ti morem reči iz svog iskustva da su vatrogasna riješenja uvjek najefikasnija riješenja koja traju ponekad dulje od projektiranih.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,978
Muhač kak se tebi nije sviđalo da žica bude bez stopice stavil sem tvoju stopicu i nakon par mjeseci ostal bez filanja stopica izgubila kontakt pa sem opet zašarafil žicu bez stopice i tak još uvijek fila . Nije estetski i po pravilima struke ali je funkcionalno ma prav je rekel ZJ još si mlad i patiš na estetiku no vidiš moj potpis na dnu :icon_rofl:

A kaj sam ja drugo napisal u vezi tebe i tvoje instalacije?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Samo se nesmiješ zapustiti i nema brige isto kak i IMT instalacija uvjek malo čaćkaš ali stalno radi !!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,978
Hvalite se nekom starom školom a non stop nekog novog vraga zmišljate, čak i oko par zica ste nauku složili.... jel se to meni čini ili tu neko .....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
Tebi se čini...a mi zmišljamo izgovor...
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,741
oko par zica ste nauku složili.... jel se to meni čini ili tu neko .....
:icon_rofl: ovo me iz nekog razloga podsjetilo na jednu rečenicu koju sam puno put čul, dok je gazda obigraval oko mene a ja iskal kvar po njegovom traktoru, kamionu, kombajnu, vrag bi ga znal po čemu sve ne: e jebiga, da sam to znal ne bi te uopče zval niti trebal :icon_question:

ili čak i onu drugu bol poznatu rečenicu da su svi veliki izumi u biti jako jednostavni - samo ih je trebalo zmisliti :icon_super:

:x: evo dalje budem šutel, stiha bum, po ovoj temi kaj slučajno radi nje nam nosil črno oko :icon_blackeye:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
Baš me zanima kakve vi "stari" imate pripreme kad idete raditi one stvari, jel se to elaborat piše ili :(giggle): da znam kaj me čeka...
Mi stari volimo jednom napraviti stvar kak treba, da se ne moramo više s tim mučiti. Kad delamo drugi put, delamo nekaj drugo ili negde drugde. :(giggle):
Vi mladi bi pehali svaki dan...po istom :icon_rofl:
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,741
:(handshake): :icon_rofl: :icon_super: :icon_eyes: jeee
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,978
Mi stari volimo jednom napraviti stvar kak treba, da se ne moramo više s tim mučiti. Kad delamo drugi put, delamo nekaj drugo ili negde drugde. :(giggle):
Vi mladi bi pehali svaki dan...po istom :icon_rofl:


Vragi jedni, jedva čekam da ostarim :icon_eyes:
 

Najnoviji postovi

Na vrh