• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 540, zamjena ili varenje ili "tekući metal"

profnekbiol1

Član
Tu od
9 Svi 2009
Poruka
52
Glede vašeg "najveća muka je b. pompa. Možete to objasniti? inače nemam pojma o tome.....
Hvala unaprijed.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
ili vario ili lijepio treba osloboditi pukotinu od dijelova koji smetaju, spomenuo sam negdje prije, a uglavnom puca iza b.pumpe

znaci treba skinuti b.pumpu, sto i nije bas malo posla

zasto ne uslikas to mjesto gdje je puklo i gdje curi, da ostali vide, pa mozda daju neki konkretniji savjet....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
B

Bobo

Guest
Decki, evo da se i ja na trenutak javim, pa bjezim dalje nazad na selo...

Moj 539 kad je kupljen 1981.g. je odmah prve zime dobio pukotinu od 10-ak cm iza osch pumpe, jer djed nikad nije imao nikakav stroj s motorom koji je hladjen vodom... Glava je bila pukla i mjenjana je a blok je zaljepljen tekucim metalom i ja za tu "fleku" nisam ni znao sve dok traktor nije isao na generalku proslog ljeta, kad nas je mejstor zvao i pitao da li ce oon variti blok ili cemo nositi nekome drugom da vari?!?

Onda mi tek stari rekao sto je bilo... Dosli kod majstora, a "tekuci metal" se vadio iz pukotine kao da je stara zbuka. samo se runio, a traktor svo to vrijeme nije gubio na tom mijestu ni kap vode. da je vlazio, ja bih skuzio fleku, ali eto drzalo je 30 godina...


Pukotina je zavarena i "za svaki slucaj" premazana tekucim metalom, iako mi nije jasno zasto to APSOLUTNO SVI rade, var ako je dobar, mora "drzati vodu" a tekuci metal (po meni) tu samo smeta...
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
.....var ako je dobar, mora "drzati vodu" a tekuci metal (po meni) tu samo smeta...
drzi ako ga zavari maher, ako ne onda u pocetku curi k'o sito, onda vremenom zaili (uhvati hrdju, malo se kojekakvih truncica isprijeci....i stane)

ako sam dobro razumio, rezime tvog iskustva je isti qrac i var i "mazalo", samo sto je covjek nekako mirniji s varom jer nece bas tako lako da otpadne
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Decki, evo da se i ja na trenutak javim, pa bjezim dalje nazad na selo...

Moj 539 kad je kupljen 1981.g. je odmah prve zime dobio pukotinu od 10-ak cm iza osch pumpe, jer djed nikad nije imao nikakav stroj s motorom koji je hladjen vodom... Glava je bila pukla i mjenjana je a blok je zaljepljen tekucim metalom i ja za tu "fleku" nisam ni znao sve dok traktor nije isao na generalku proslog ljeta, kad nas je mejstor zvao i pitao da li ce oon variti blok ili cemo nositi nekome drugom da vari?!?

Onda mi tek stari rekao sto je bilo... Dosli kod majstora, a "tekuci metal" se vadio iz pukotine kao da je stara zbuka. samo se runio, a traktor svo to vrijeme nije gubio na tom mijestu ni kap vode. da je vlazio, ja bih skuzio fleku, ali eto drzalo je 30 godina...


Pukotina je zavarena i "za svaki slucaj" premazana tekucim metalom, iako mi nije jasno zasto to APSOLUTNO SVI rade, var ako je dobar, mora "drzati vodu" a tekuci metal (po meni) tu samo smeta...

Desi se prilikom varenja da ostane poneka sitna rupica i što je više želiš da začepiš ona se širi ili pomjera.Zato se poslije varenja namaže tečni metal zbog mogućnosti poneke sitne rupice.Inače tečni metal je dugotrajan na mjestima gdje nema udara i vibracije.Zato sam tečni metal na pukotini nije siguran,a na rupicama nema problema.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
ako se radi o klasičnoj puciji , prvo treba probušiti rupe na oba kraja pucije da se spriječi dalje pucanje
onda se pucija vari ali rupe NE , kada se zavari pucija na kraju se zavare i te dvije rupe koje ste probušili , radite ovako i nećete imati problema :partyman:
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Oko tog varenja bloka ne samo na IMT-u,nego i drugim traktorima je bilo milijun postova na ovom forumu i sve se svodi na isto da neko preferira jedno,neko drugo i sim i tam.Najbitnija stavka v svemu tome je kolko si ti spreman uložiti v reparaciju toga bloka.Da imaš poveću svotu love,sigurno nebi kupil taj traktor,pa pretpostavljam da očeš prejti čim jeftinije.Ako očeš traktor srediti kak spada,otpelaj to sve k nekom dobrom mehaničaru da rastepe motor,blok odnesi nekome ko je varil blokove i nek ti pokaže kaj je varil pa se uvjeri u njegovo iskustvo odrađivanja tog posla i nek ti to napravi kak spada.To ti je skuplja varijanta i po meni bolja od samog premazivanja.Ak se dobro zmislim,rekel si da bi obrađival oko 5 ha.Bobin IMT je obrađival daleko više više,pa je bil premazan samo tekućim metalom i držal je.Ne znači da bude držal i kod tebe.
Ljudi se prepucavaju tu,a ti si bar mogel v ovo vreme tehnologije poslikati tu pukotinu da se vidi opće o čemu je reč i mogli bi ti bolje savjete dati,a ovak je to nagađanje.Neko je čak na forumu pisal da je varil blokove tak da nisu ljudi ni znali da je vareno.Neznam kakve veze taj čovek ima s Lukeom Skywalkerom,ali malo se potrudi poiskati pa dobiš i bolji odgovor.Nakon svih ovih naklapanja,ja sam za varenje,a pri tome budeš našel još nekaj možda za zameniti,ali ak se dobro napravi nebudeš se brinul o tome,a ak premažeš tekućim metalom,garantiram da buš svako malo pogledaval dal nekakva "čudna tekućina" ne kaplje iz "nekog čudnog" mesta.
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
ranjena truba

ptdc0232.jpg


ptdc0230.jpg


Na ovom mjestu mi je donja poluga " preglodala " trubu.Pojavila se mala pukotina kroz koju je malo zamastilo. Navuko sam epoksy-metal i sad je suho ,ali mogu li ovako radit a da mi ne otpadne kotač sa trubom , ili mi je sve skinut i zavariti?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Ako ne curi samo teraj, ništ nebu otpalo, mada nebu dugo smola gore kad poluge i dalje udaraju u to mjesto
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Ma nije to jako ni curilo ,čist onak malo masno, al je ipak pukotina. Radim nekih 4 ha zemlje , pa mislim da bi još moglo potrajat. Inaće kupil sam ga za 7500 kn tak da i ne očekujem od njega čuda. Evo hvala ti Muhanicar na savjetu i potpori :)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Ako baš hočeš savjet, onda poštelaj hidraulik da poluge nejdu tak visoko kad daš komandu, a željenu visinu dodaj na onim šarafima.
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Gle ,dok dignem do kraja, još ima nekih 2-3 cm lufta do trube, al mi ona gore ruka na ricnama ima tolko lufta da mi prisloni desnu polugu na trubu ako mi priključak ili alat nasjedne na viši teren iza mene. To mi se događa samo na desnoj strani.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Probaj onda samo popustiti desnu stranu, mada postoji mogučnost da ti je ruka hidraulika malo pomotana pa zato i diže previsoko.
Normalno luft o kojem pričaš bi trebalo sanirati.
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Ha ,gledao sam sve i ne mogu skužit da je nekaj savinuto, al činjenica je da je luft na ricnama najveća frka. Za sad nek ostane tak,sutra idem s njim na teh. pregled i reg. da mogu do šume s njim,a kad dođu bolja vremena onda mu budem kupil zlatnu trubu, živio ,idem spat;)
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
Znam da dižem temu iz mrtvih, ali ova mi se činila najprikladnija da ne otvaram novu.

Molim preporuku konkretnog proizvoda ("tekući metal") s kojim bi zakrpao puktoinu na bloku na svom IMT 542 (tu je slika pukotine http://poljoprivredni-forum.com/showpost.php?p=1236109&postcount=2704).

Odlučio sam se za sad na ovu metodu pa ćemo vidjeti, samo ne znam što da kupim.... vidim da ima na tržištu raznih proizvoda pa možda netko ima dobra iskustva.

našao sam npr. bison epoxy meta, loctite 3450
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
Da, taj Loctite se čini ok.

Ima još od Wurtha neki, ali je veliko pakiranje 500g i koštalo bi me skoro 400kn (a fakat mi ne treba 500g). Ne znam jel moguće da je toliko bolje da bi mi se ta investcija isplatila :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh