• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Imt 549

  • Temu pokrenuo intercooler
  • Datum prvog posta

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,083
AC pumpu ti preporučujem IPMovu takvu barem ja imam na 549 stavljenu pred 5 godina i nije bilo problema, one AC pumpe šta su iz dva komada(čašica se našerafljuje u "drukalicu") meni nisu po volji jer ja nikad nisam uspio rješiti da na tom spoju ne curi dok one iz jednog komada su puno bolje. Ja bih poslije AC pumpe probao vidjeti šta je sa grijačem, a boš pumpu bih ostavio za kraj.
Prijatelju, preporučujem ti da namontiraš električnu ac pumpu jer onda dugoročno rješavaš rizik curenja nafte u karter (barem što se tiče ac pumpe). Trošak ne bi smio biti veći od klasične ac pumpe.
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,368
Petretic549, jesi li sredio kvačilo na svojoj pili.
Nisam se zezao oko toga na pili trenutno jer stalno nekog posla imam šta s njim šta oko ostalih obaveza, a i strah me nek mi se nekaj iskomplicira pa da smrdam nešto na korpi još..
Al mislim s traktorom se sve normalno radi, ne trza, ne proklizuje, ne lupka i ne drobi ništa iz korpe jedino šta je na pedali čudan osjećaj kao da ima 3 stupnja kaj sam vec i pisal al naviknul sam se vec na to.
Lijeskakc ja nisam nikada doživil da mi AC pumpa procuri gorivo u karter, najčešće mi počne van curit gorivo.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,968
Imam pitanje:
Na 549 raste nivo ulja, ulazi nafta , e sad može preko ac pumpe , grijača ili semeringa rotacione boš pumpe. Znači u mirovanju ne podiže nivo, znači nije grijač. U radu podigne nivo na mjeraču za tri do pet mm za 2 sata tanjuranja. Kad mi je otišla membrana 539 punilo je karter puno brže, pa se bojim pošto se ovdje puni polako da nije semering boš pumpe. Boš pumpa je rađena prije 9 godina kompletno. Probat ću krenut od ac pumpe kako su se pokazale one slovenske? Svaki savjet je dobrodošao, unaprijed zahvaljujem.
Ja na tvom mjestu nebi uzimal IPM pumpu, u zadnje vrijeme su jako loše.
Radije bi uzel tu slovensku, nisu loše ac pumpe.
Mislim da imaš problem u ac pumpi jer da je semering najvjerojatnije bi traktor loše palil. Količina koju ti spominješ je dosta velika i mislim da bi gorivo iz boš pumpe iscurelo kad traktor stoji i to bi se osjetilo na prvom paljenju.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,915
Puno hvala na savjetima, jutros otvorio ac pumpu membrana se mogla okretati oko osovine. Pošto je bila orginalna, pasala je stara koja je bila na pumpi od kombajna. Na kombajskoj su lani otišli ventili, pošto su obadvije Ipm membrane su identične. Za sada je u testnoj fazi. Traktor je palio bez brige. Javim kad prođe testna faza.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,217
Kako to dođe, a ja se sjećam da sam jednom membranom od 539tke,pokrenuo zmaja 132 motor s44, i vršidbu nastavio iste večeri.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,915
Ova je bila od Zmaja 142, i ja sam lane kad mi otišli ventili na kombajnu stavio gornji dio s čašicom od 539. Sad njena membrana poslužila za 549. Prskao sam strnište danas oko sat i pol rada i mislim da nivo ulja ne podiže. Inače s- 46 nema čašice na pumpi.
 

zvijer007

Član
Tu od
11 Sij 2015
Poruka
229
Pozz..naime..na 549 imam problem sa paljenjem..
Na njem je bio iskrin alnaser..na njem promjenim automat pošto je malo htio malo ne..i več je prošle godine bilo loše paljenje s njim..i ove godine ja kupim novi ovaj brzi s reduktorom..i mislim si da sad sam riješio sve probleme.. no međutim..kako sam ga namontirao..i on 2 dan počne škljocat..ajd možda je i akumulator loš..promjenim i njega..
Ista priča..promjenim ja njemu i bravicu paljenja..i kontakt bravu..ista priča..promjenim ja i kablove i plus i minus..sve spojeve pređem sa šmirglom..gdje su stopice tu sve zalotam..
Probajte pogodit..ista priča..on škljoca..malo pali malo ne..ja više neznam što bih..skinem alnaser dolje s traktora..spajam ga direkt s kablovima..sto put radi..nijedamput ne škljocne..ja više neznam šta da radim..dok je gore neće..dok je dolje radi bez brige..i što je još najbolje..probam tak i stari iskrin..bez brige svaki put automat odradi i zavrti..
Ajde da čujem savjete šta dalje
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Možda je tanka žica koja ide s brave palenja na automat pa ne može pustiti dovoljnu struju da aktivira elektromagnet.Probaj povući novu deblju žicu,par majstora je tako uspjelo riješiti čvrkanje anlasera.
 

vidanje

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2016
Poruka
151
Osigarac nisi gledao.Prikaci na na plus klemu anlasera sijalicu i povezi je na masu preko prekidaca da ti ne radi stalno a upali je kad zeza paljenje da vidis prekida li dovod struje pa ces znati da li je pre ili posle sijalice problem
 

zvijer007

Član
Tu od
11 Sij 2015
Poruka
229
Mjerim instrumentom sada žicu na pobudi..i svaki put kada ja okrenem ključ..a on ne okrene alnaser dobijem 11.7 volti..po struci to to je super..pa da je on 7, 8v onda bi mi bilo jasno da nema dovoljno struje da pokrene motor..znaci tih 11.7v dobijem na pobudi za automat da izbaci zupčanik van i da krene alnasat..ali alnasanja nema..samo klikće..po meni..to je kvar samo automata..ništa drugo..jer on ne šalje dalje struju na motor..da on pošalje struju na motor i da lijeno vrti onda je do aku..al on vrti ko lud..dok vrti..
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Imao isti problem, skinem alnaser i kod električara s njim, kaže on alnaser u redu, cijeli dan mrdao po traktoru da bi na kraju bilo da alnaser ipak ne valja, pošto ovdje kod nas nisam našao takav automat kupim neki indijski alnaser ja mislim, za sad je nekih 5 mjeseci na traktoru i dobro radi, taj brzi mi je od prvoga dana radio kao da šrota nešto..
 

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
Osigarac nisi gledao.Prikaci na na plus klemu anlasera sijalicu i povezi je na masu preko prekidaca da ti ne radi stalno a upali je kad zeza paljenje da vidis prekida li dovod struje pa ces znati da li je pre ili posle sijalice problem
A sta ima posle alnasera kad je on poslednji

Mjerim instrumentom sada žicu na pobudi..i svaki put kada ja okrenem ključ..a on ne okrene alnaser dobijem 11.7 volti..po struci to to je super..pa da je on 7, 8v onda bi mi bilo jasno da nema dovoljno struje da pokrene motor..znaci tih 11.7v dobijem na pobudi za automat da izbaci zupčanik van i da krene alnasat..ali alnasanja nema..samo klikće..po meni..to je kvar samo automata..ništa drugo..jer on ne šalje dalje struju na motor..da on pošalje struju na motor i da lijeno vrti onda je do aku..al on vrti ko lud..dok vrti..
A kako je automat ok kad probas van traktora,odakle uzimas masu kad meris napon probaj meri ali da uzimas masu da alnasera pa ces videti jer tebi masa pravi problem
 

zvijer007

Član
Tu od
11 Sij 2015
Poruka
229
Imao isti problem, skinem alnaser i kod električara s njim, kaže on alnaser u redu, cijeli dan mrdao po traktoru da bi na kraju bilo da alnaser ipak ne valja, pošto ovdje kod nas nisam našao takav automat kupim neki indijski alnaser ja mislim, za sad je nekih 5 mjeseci na traktoru i dobro radi, taj brzi mi je od prvoga dana radio kao da šrota nešto..
Kad ga ja skinem dolje..on 100 puta zavrti..al kad on ima opterečenje onda on jebe..tako mogu i ja biti električar..svi električari testiraju alnaser na prazno..i onda prosudi po svom mišljenju..treba ga stavit u realne uvjete..znači na traktoru..i na njemu ga ispitat..

A sta ima posle alnasera kad je on poslednji
Pa to izmeriš s multimetrom kod alnasanja..kad automat zakaže..ako napon padne ispod 8, 9 volti onda znaš da alnaser ne dobiva struju..ak je kao kod mene 11.7v kad držiš ključ a on ne alnasa..znači da dobiva struju i da dio struje uzme automat..ali ne okreče motor..

A kako je automat ok kad probas van traktora,odakle uzimas masu kad meris napon probaj meri ali da uzimas masu da alnasera pa ces videti jer tebi masa pravi problem
Masu sam i uzeo sa alnasera..ne sa akumulatora..čak sam uzeo i produžne kablove i stavio s akumulatora bez kleme direkt na alnaser..i opet ista pjesma..
A ovo kad je vani alnaser neznam..meni je isto čudno..po svoj logici po meni automat..a dok je vani svaki put radi..

Imao isti problem, skinem alnaser i kod električara s njim, kaže on alnaser u redu, cijeli dan mrdao po traktoru da bi na kraju bilo da alnaser ipak ne valja, pošto ovdje kod nas nisam našao takav automat kupim neki indijski alnaser ja mislim, za sad je nekih 5 mjeseci na traktoru i dobro radi, taj brzi mi je od prvoga dana radio kao da šrota nešto..
Sutra ću ga odnijeti u trgovinu..pa ču vidjet šta če mi reć

Možda je tanka žica koja ide s brave palenja na automat pa ne može pustiti dovoljnu struju da aktivira elektromagnet.Probaj povući novu deblju žicu,par majstora je tako uspjelo riješiti čvrkanje anlasera.
Ma nije.. 4m² je gore..nemre bit preslaba nikak
 

vidanje

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2016
Poruka
151
A sta ima posle alnasera kad je on poslednji
Pre ili posle sijalice ne anlasera,sijalicu nakaciti da se vidi prekida li struja pre anlasera kad ispadne problem sa paljenjem da se vidi jel problem sa strujom ili anlaserom.
 

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
Probaj direktno prespoj na alnaseru da vidis dali je isto
Masu sam i uzeo sa alnasera..ne sa akumulatora..čak sam uzeo i produžne kablove i stavio s akumulatora bez kleme direkt na alnaser..i opet ista pjesma..
A ovo kad je vani alnaser neznam..meni je isto čudno..po svoj logici po meni automat..a dok je vani svaki put radi..
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,368
Pitanjce.
Na 549 me već godinu dana zeza alnaser, sporo vrti, pa me sada zanima jel paše alnaser po broju zubi i po prihvatu original sa 539 ili 560? Po izgledu su slični.
I pošto bude 549 moral biti na moju žalost u pogonu cijelu zimu ako 560 ne bude htjel paliti kak se spada po zimi razmišljam se na ugradnju termostata pa me zanima ako je on izvađen jel je ugradnja i dalje moguća tj. da nije kod izbacivanja potrebno nekaj po kučištu termostata prerađivat pa da se više termostat ne može ubacit nazad i koji termostati su se pokazali najbolji, ak se uopće može birat između proizvođača termostata za ferđana?🤔
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,083
Sugeriram prije zamjene odnesti postojeći anlaser majstoru da ga pregleda i ako treba servisira (počisti, zamjeni pikse....). Najvjerojatnije je to razlog kaj sporo vrti. Ako je gore Iskrin anlaser on bude servisiran duže dural nego novi (najvjerojatnije kineski). To je moja sugestija.
Termostat se ugradi drugi bez ikakvog problema jer nije ništa prerađivano, samo je stari izvađen.
Opet sugeriram-obavezno ugraditi termostat jer to koristi traktoru (postigne radnu temperaturu). Najverojatnije pašu i od nekih auta i oni bi trebali biti kvalitetniji. Treba samo voditi računa o temperaturi na kojoj se otvaraju. Bilo bi dobro da imaš sa sobom uzorak starog pa da prema njemu potražiš u autodijelovima novi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh