• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Imt 549

  • Temu pokrenuo intercooler
  • Datum prvog posta

Gazda.Joza

Aktivni član
Tu od
1 Velj 2023
Poruka
157
Bok.Novi sam na forumu i u svijet poljoprivrede.Posjedujem IMT 549 iz 1997 traktor stoji od 2004 u garaži netaknut.Oflučio sam ga pripremiti za rad pa me zanimaju neke informacije…Koliko ulja i koje ide u motor?Koliko ulja i koje ide u mjenjać?Koliko ulja i koje ide u hidraulika?Pošto traktor dugo stoji vjerovatno bi trebalo podesit ventile na koji zazor?Traktor ima grijanu kabinu pa me zanima dalj ona ima neki filter negdje i kako odzračiti sistem za grijanje…
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,999
Za početak ga upali, napravi servis i malo radi sa njim. 20 godina stajanja je jako puno.
Onda buš videl gde kaj teče iz njega pa prvo riješiš to, a onda ideš na poliranje ;)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,999
Za motor trebaš 10 litara.
Za mjenjač i hidrauliku (ulje je zajedničko) trebaš 30 litara transhidraola.
Ventile stavi na 20-30.
Filtera nema, a odzračil se bu sam.

Litraže ulja koje sam napisal su tak napisane zato jer manjeg pakiranja nema za kupiti, a za točno mjerenje imaš mjerač.
Ovo kaj ti ostane, koja litra od svakog, ti bu za nadoljevanje.
 

Gazda.Joza

Aktivni član
Tu od
1 Velj 2023
Poruka
157
Hvala na odgovoru.Jedan susjed mi je preporučio skidanje poklopca ispod sjedala i da isperem kučište onda stavim novo ulje.Našao sam uputstvo od traktora tako da sada imam sve
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Gazda.Joza

Aktivni član
Tu od
1 Velj 2023
Poruka
157
Danas će bit paljenje kupio sam novi akumulator sad ću natočit vodu i probat upalit a kasnije ću Radit servis
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,999
Reci slobodno susedu da ti je Muha rekel da su to bedastoče jer ako skineš poklopac možeš oprati dio u kojem je pumpa hidraulike ali ne možeš isprati mjenjač.
Slažem se da pumpa na sebe vuče špenu ali ko je otvaral ikad mjenjač zna da je tam največa....
I pitaj ga jel trebaš i karter skidati da ispereš i njega jer i u razvodu su zupčanici 🤭
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,999
Obavezno javi kak je prošlo prvo opalenje.
Ako sam te dobro shvatil on nije paljen tolike godine?
 

Gazda.Joza

Aktivni član
Tu od
1 Velj 2023
Poruka
157
Budem.Da u jesen 2004 je parkiran u garažu i nije ga niko taknuo od onda.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Gazda.Joza

Aktivni član
Tu od
1 Velj 2023
Poruka
157
Čitao sam malo po FaceBook u grupama svi pišu kao isprati ovo ono…Ali kako ti kažeš ispere se samo kučište.Nisam neki stručnjak ali ima logike.A kako onda isprati mjenjać

Makar po mom mišljenju nebu trebalo biti puno štene jer na ako vjerujemo satu traktor ima 880 sati.Ja mislim da sat radi
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,750
I poslije probe obavezno ispusti vodu, osim ako traktor nije u grijanoj garaži.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,999
Uh, sretno sa paljenjem.
Željno iščekujem javljanje kak je prošlo.

Bilo bi jako dobro da prije paljenja ipak probaš okrenuti motor ručno i zamjeniš gorivo i filtere goriva. Ko zna na kaj to liči da ti ne povuče kakvo smeče prema boš pumpi a onda budu komplikacije.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,999
A kaj budu drugo rekli kad su to negde pročitali i posložili si u glavama da su nekaj isprali, a svojim rukama to nisu nikad radili.
Špena i smeče se taloži po kojekakvim kutkima i ona ti je ko (da oprostiš) gov*o. Kad ga ne diraš ne smrdi.
Oprati možeš jedino na način da rastaviš i opereš ali za to po mojem iskustvu nema potrebe, naročito na tih cca 900 radnih sati.
Ulje nebi bilo loše zamjeniti
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,999
Sviđa mi se odabir ulja za mjenjač koje si uzel.
Za motor bu ovo za početak dobro, a za kasnije bi ja ipak uzel neki INA proizvod. Naprimjer Turbo.
A gde si ove filtere kupil? Sa takvima se nisam susretal
 

Gazda.Joza

Aktivni član
Tu od
1 Velj 2023
Poruka
157
Ulje i filteri sam kupio kod Tokića.Upje za motor sam uzeo najjeftinije iz razloga što može negdje izbit vođa ili nafta u ulje s obzirom da dugo stoji i onda ulje mogu bavit to je neko probno ulje koje ću zamjenit na nekih 20-30 radnih sati
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,999
Dobro si napravil, odi kresni ga da vidimo kaj bu rekel.
Nestrpljiv sam ;)
 

Gazda.Joza

Aktivni član
Tu od
1 Velj 2023
Poruka
157
Evo nakon 19 godina upaljena je 49-tka.Promjenio sam ulje u motoru,filter ulja,filtere goriva,ispustio blato iz rezervara,natočio novu naftu i vodu hladnjak i spustio se niz voćnjak pošto ima mali pad prema voćnjaku uspješno sam se spustio.Traktor je upalio odmah.Nisam pokušavao niti verglati jer prvi stoji 20 godina skoro,drugo cijeli sistem sam ispraznio.Traktor malo dimi pritisak je između 3-4 bara.Sat radi znaći satovi su stvarni.Nekim čudom termostat nije zaglavio i nakon nekog vremena sam nadozočio vode u hladnjak.Ulje ne baca,kočnice rade,hidraulika radi.Sad sam ga ostavio na mjestu da radi na 1600 okretaja pa ću se kasnije provozat
 

Prilozi

  • 60C56C02-8421-4748-BC2D-2BFDB97E20A7.jpeg
    60C56C02-8421-4748-BC2D-2BFDB97E20A7.jpeg
    31 KB · Pregleda: 26

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,999
Si videl kaj je stroj?
Drago mi je kaj nisi imal večih problema (y)
 

Gazda.Joza

Aktivni član
Tu od
1 Velj 2023
Poruka
157
Evo nakon prve vožnje od nekih Pola Sata je izgubio dim odnosno još uvijek malo dimi ali onako kao prije.Rad motora se ustabilio malo.Nadotočio sam još nekih 1,5l vode.Crijeva su trula pa puštaju.Naftu mi pušta na ac pumpi i na slavini goriva gore na rezervaru.Traktor fino vuće s obzirom kolko je stajao.Grijanje radi,stari radio blaupunkt također radi:giggle:.Ugasio sam ga i nakon 5min upalio je na pola zuba.Susedi su se skupili kod mene svi imaju neke preporuke i predviđanja poput pucanja glave motora i bloka…
 

Najnoviji postovi

Na vrh