• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Imt 549

  • Temu pokrenuo intercooler
  • Datum prvog posta

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,804
Nije tema o uljima ali kad smo vec kod toga... u sve traktore Inin super turbo i izmjena na svakih 100 sati.
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Koristim samo "peticu" i mjenjam na 200 radnih sati. Kod mene u selu ima covjek koji "peticu" drzi 80 sati u jesen a inace 100. jednom prilikom dok moj 539 jos nije bio ne generalki sam to njegovo "staro" ulje i "stari" filter uzeo sebi i pocastio 539 "novim" uljem... Vikao je na mene da nisam normalan da cu sjebat traktor...

Super 5 je provjerena stvar, no Turbo je na 10L skuplji ni cijelih 10kn. Poznajem ja svojstva ulja i služim se tehničkim podacima. Papir kaže da je u određenim stvarima Turbo bolji, a u određenim na razini Super5, dakle, po ničemu lošiji + ponegdje bolji.

Znaš kak se veli, papir trpi sve. Iz tog razloga, nije loše vidjeti iskustva korisnika.

Iz tog razloga postavljam ti pitanje, zašto samo "petica" (Super 5), dali ti je važna i ta mala razlika u cijeni (ili kod tebe nije mala razlika) ili imaš neke druge razloge.

Unaprijed zahvalan.


Nevezano za tvoj post, Trebalo bi, mineralno ulje, u ovoj našoj primjeni, dakle dizel motori poljoprivrednih strojeva, izdržati 200rh, te je 250rh OK rok za izmjenu. Otvara se pitanje ispravnosti motora, stupnju kompresije u vezi sa kvalitetom izgaranja, kvaliteti brtvljenja karika, ispravnosti PVP... govorim iz razloga što ako se u karter cijedi "puno" nafte, normalno da ulje brzo gubi svojstva.

Otvara se pitanje, ako se recimo zadržimo na količini ulja do 10L, dali se isplati kupiti klasično mineralno ulje za 250kn i mijenjati ga na 250rh ili jednom godišnje, ili kupiti neko ulje sintetske baze za 450kn 10L i mijenjati ga na 500rh ili jednom godišnje.

Mod bi mogao prebaciti zadnjih nekoliko postova vezanih za ulje, na temu o uljima.
 
B

brnovko

Guest
Pozdrav! Novi sam ovdje na forumu i posjedujem IMT 549 DeLuxe, 89. godište.

u zadnje vrijeme, dosta sam "kopao" po internetu jer interesiraju me 2 stavke vezane za traktor:
1) ugradnja hidrauličkog (servo) volana umjesto mehaničkog
2) ugradnja zračnog sjedala

što se tiče broja (1), slao sam mail u tvornicu i IMT dal je uopče moguća zamjena volana, na što sam dobio odgovor da jest, te slao mail u ovlašteni servis za IMT u Hrvatskoj te dobio odgovor da bi me rezervni dijelovi koštali oko 30000kn, bez ugradnje, što mi se čini preogromni novac za tak nešto.

što se tiče broja (2), također slao mail svagdje, na što sam dobio različite odgovore. Da bi bilo moguće ugraditi zračno sjedalo bez problema ako ima mjesta u kabini, da sjedalo u sebi ima kompresor, samo se spoji na struju sa dvije žice, cijena...4300kn

kakva su vaša iskustva s time? što mi preporučate?

P.S. traktor je jako očuvan, stoga bih želio malo uložiti u njega (najviše na udobnosti) jer me mora služiti još neko vrijeme.

Hvala!
 

seljačina

Član
Tu od
26 Kol 2012
Poruka
123
Prolistaj malo po forumu pa ćeš vidjet kako se da ugraditi hidro volan za puno manje love. Pod dva moraš obratiti pažnju na širinu sjedala, jel kad digneš poluge od hidraulika ...... . Naravno sa svojim kompresorom (sjedalo) zračno.
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,415
Eto, moja klateca nije bila stara ni godinu dana, pa je "propala" za 1cm dolje, i umjesto blokirajucih klinova sam morao staviti vijke da drze gornju i dolju plocu da se ne rastave. kad sam stavio vijke, pod teretom se pocela cupati ploca iz kucista diferencijala i to je bila kap koja je prelila casu.

Vucem ja jos uvijek na njoj berac, a za vuceni malcer ju izvucem skroz do kraja i tu nema problema s klatecom poteznicom, al ja kad uhvatim punu majevicu i opletem ga 5. po asfaltu, kladim se u sta hoces da ce otpasti. Ja ne sparam ni traktor ni prikolicu i kad se vozi, onda se vozi.

Samo da nasopisem da znam i za slucaj da je klateca poteznica na zetoru 120ks pocela otpadati pod jednoosovinskom prikolicom koja je vozila 6.5T psenice. Prikolica zesce preradjena, a zetor kad krene, ne staje. Konstantno cupkanje na 15km puta nije mala stvar, i sutradan se zetor u selu pojavio s 5m 8mm sajle omotane oko klatece poteznice i gore oko gornje kuke, da poteznicu drzi da se ne odvali. I kolegi je dojadila ta poteznica, te je sam napravio ovakvu kuku na zetora i traktor je s njom i prodan.

kazem, previse sam vidio odvaljenih poteznica da bih im ulijevao bas toliko povjerenje. prazan berac po cesti moze, a na njivi se polako vozi i ako hoce otpast, nek i otpadne...

Klateca poteznica:



Automatska kuka: Bobić, ukrao sam tvoju sliku, jer ja nemam ni jednu ;)

Evo želio bih samo jednu stvar reć da ja imam tu kalteću poteznicu mi to zovemo donja kuka imam i na njoj vučem balirku Deutz-Fahr HD360 i teramo ga ja i tata puni gas i kuki nije ništa i pod teretom 4-5t nista
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
al mislim da ta poteznice i nije pravljena za jednoosovinku kod imt-a, nego za berač.......za jednoosovinku se kači i gore i dolje, ja ju imam, samo mi fali donja ploča sa uškama, budem ju poslikao, da vidite o čemu se radi......a tu poteznicu dolje na bloku drže 4 vijka i to je sve, normalno da će otpasti.......
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Kad se samo sjetim koliko smo tereta mi prevezli na jednoosovinskoj IMT prikolici da su felge pucale na njoj, koliko samo tereta je ovaj moj zmaj i da ne pričam dalje, nikad nije popustila niti se savila!!!

Tata je nekad davno samo povario sve tvorničke nedostatke sa elektrodom, znači sve varove, nutarnje kojih uopće nije bilo i vanjske ponovio, ne mrda nikud ni milimetra!

A koristim ju na 3 traktora po potrebi, 565, 540 i 539 i navozila se svega i svašta i nije pukla nikad s tim pojačanim varovima.
 
B

Bobo

Guest
Jooj opet ova prica...

Decki moji u medjuvremenu sam nasao kod kolege okvir od klatece poteznica koju je IMT prikolica pod punim teretom (6.5t) doslovce savinula do zemlje. poteznici kao takvoj nije bilo nista, al njezin okvir je bacen na otpad jer za drugo i nije.

Takodjer mi se preklane preklopila zetva soje i berba kukuruza usluzno i ajde, sta cemo 539 za kombajnom vukao kipericu po selu ali nismo se usudili odvesti na silos jer nije 539 registriran, pa cemo s 549, NO vrag odnio salu ja u sred berbe moram otkopcati berac u sred njive i kopcati punu majevicu soje na ovu klatecu pizdariju. momci moji, ne mozete ni zamisliti koliko LUPA prikolica u traktor jer je klin (bez pretjerivanja) duplo manji nego rupa na rudi. da osiguram sto dugotrajniji rad prikolica, oci na rudi redovno podmazujem.

Vise NIKAD za NIKAD ne kopcam prikolicu na klatecu poteznicu. 2012.g. sam isto tako u pola posla morao skidati poteznicu i montirati kriz jer vjerujte mi na rijec, 300 puta je lakse i bezbriznije na pol njive otkopcati i zakopcati jednoosovinku punu tereta nego s klatecom poteznicom.

Poteznica nije namjenjena za takve stvari i igrate se sto na njoj vucete tako velike terete.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Bobo vjerujem ti na riječ ovo u vezi kopčanja, živa muka!
Ja osobno nemam tih problema s lupanjem, nego je veči problem puna prikolica tereta, pa nesmiješ ići brzo jer ljulja traktor da je to čudo jedno.
Znao sam od kolege uzeti novu prikolicu za gnoj veliku i kači se dolje, to kad je puno nema šanse više od pola gasa ići koliko ga ljulja, ali nikad nije ništa se savinulo nit puklo.
 
B

Bobo

Guest
E, vidis, mislis da nema sanse, daj mu iber gas i vidjet ces da ce se traktor smiriti a prikolica samo cupkati iza...

Garantiram da ne ganjas traktor kao mi i da ti zato i traje poteznica. Kad se islo asfaltom ubiijek 5. iber gas bez obzira na teret. I kopcaj 4 tone tereta i tako danas odvezi 4 ture 30km, sutra opet, prekosutra opet. onda dodje soja, pa vozi i soju...

Kuka s krizem (poluautomatska) je ZAKON. One automatske sto dolje imaju bravu su sranje (ako znas na sta mislim). jer tamo teret opet drze ona 4 sarafa ispod traktora a ne kriz kao kod poluautomatske.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
evo slike moje kuke.......


usput, ako netko ima donju ploču, što se pričvršćuje sa 4 vijka, kupio bi......



 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
To ti dođe negdi an sredini, nit gore ni t dolje, jel??

Nemaš pogučnost prihvata karadana recimo za cisternu ili prikolicu za gnoj??
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Automatska kuka, konstantno montirana, isprobana u najtežim uvjetima (7 godina je na traktoru), vuča teške jednoosovinke, berača kukuruza, čeze, ma šta hočeš, ne smeta u oranju, ne propinje traktor, ne smeta niti jednom kardanu, moguče je istovremeno imati i gornju kuku za vuču dvoosovinki tzv. pulfer, podizanje i kvačenje se vrši hidraulikom preko lanaca.

Prerađena Zetorova kuka na TD-a, i tu Zekanu skidam kapu, automatska kuka mu je prva liga.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
To ti dođe negdi an sredini, nit gore ni t dolje, jel??

Nemaš pogučnost prihvata karadana recimo za cisternu ili prikolicu za gnoj??


pogledaj okruglu rupu, tamo ti dođe kardan.......a kada zakačim moju tehnostrojku na tu kuku, onda stranica na prikolici stoji vodoravno, možeš wasser-vagu staviti......

cisterna bi išla na nju, al za prikolicu za gnoj je nisko, nju treba kačiti na gornju kuku, a za berač je opet visoko, on treba na donju kuku......


evo jedna kuka, što imam, trebam ju ispraviti, od torpeda, za dvoosovinku, a kačena jednoosovinka i evo što se dogodilo.......to mi i netreba, može i zamjena za imt-ovu

 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
rekla bi......zzzzzziiiiiiiiiijjjjjjjjjjjjeeeeeeeeeeeeevvvvvvvvvvv:partyman:
 

Najnoviji postovi

Na vrh