• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Imt 549

  • Temu pokrenuo intercooler
  • Datum prvog posta

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,418
Ma ja te poslove većinom sa zetorom, sa 549 u proljetnoj sjetvi samo bacam gnojivo! Ovo je bilo čisto da ne prekvačivam. Morao bi do Bosne da vidim pošto je tamo staklo.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,378
Prije godinu dvije sam ja u Bijeljini kupio prednju sajbu za 539 i cini mi se da je bila sa kederom oko 80 KM, a mozda i manje, sto mi je ovaj nas lokalni prodavac trazio za samo staklo plus 6 KM po metru kedera.Bila bi preko 100KM.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Zato kaj ove glave grdo stoje izvan felge
Zato kaj ne bude kotač strugal po kardanu
Zato kaj bude malo stabilniji

Taj bi most trebal biti identičnih dimenzija kao na Štoreu (s kojega je i kopiran), a tam puno ljepše izgleda.

Zasto mislis da bi sirenjem prednjih tockova dobio na stabilnosti, prednji kraj se i tako na kolijevci okrece.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,418
Danas malo u drugoj prihrani žitarica. Prašine k'o u priči, a zadnjeg stakla nema :icon_twisted:
qsqbzo.jpg
 

iveksk

Član
Tu od
22 Ožu 2015
Poruka
31
IMT 549 - mjenjač

Pozdrav,

dali ima netko shemu sklopa mjenjača od imt 549? Ili zna način kako ga vratiti u normalan hod.

Naime, desilo se da mi ručica zablokirana u srednjem položaju, kao da je izbačen iz brzine a traktor ide u rikverc i neda se nikud ubaciti ručica mjenjača.

U polju sam krenuo u rikverc i normalno je išao, i kad sam htio krenuti napred dalje od srenjeg položaja nije htio a ostao je u rikvercu. Sad kad onaj čep se odšerafi, mogu ručno prebaciti uz pomoć kakve šipke u prvu i sve se unutra pomiče ali ručica neće nigdje,

zna li netko riješenje? ili kakvu shemu kako radi ta ručica, možda se kod nje nešto negdje zagalvilo... :icon_sad:
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,418
Re: IMT 549 - mjenjač

Moraš ga izbaciti iz brzine(rikverca), a ne ušaltati u brzinu ponovno! Pošto ti je ručka mjenjača u neutralu tako mora biti i unutra. Znači vratiš zupčanik malo nazad, ne da ti proleti dole u prvu. I mora ti zupčanik biti rasterećen, izabaciš onu malu ručicu brze-spore isto u neutral i onda lagano pomakni zupčanik unutra.
 

iveksk

Član
Tu od
22 Ožu 2015
Poruka
31
Re: IMT 549 - mjenjač

Samo je pitanje gdje točno staviti zupčanike da budu u 0 položaju
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Re: IMT 549 - mjenjač

ja ne znam zasto su u imteu uopce radili rucicu od mjenjaca, samo je onaj cep trebao bit veci!
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,418
Re: IMT 549 - mjenjač

Samo je pitanje gdje točno staviti zupčanike da budu u 0 položaju

E sad to će ti trebati netko stručniji da kaže, ja bi ti to napravio odmah, ali ne znam objasniti. Meni se to prije znalo dešavati, dok je još bio nov, a ocu se to nikada nije desilo. Mlad pa brzoplet, ali sad se šalta dobro.
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,655
Re: IMT 549 - mjenjač

@Iveksk...nemoj slušat bedastoće..kakvo drvo..da ostane komada unutra..uzmi malo veći šarafciger(odvijač) ili bilo kakvu metalnu tanku polugu, traktor obavezno namjesti na ravnu površinu...ako je ostao na nekom nagibu, probaj u toj brzini u kojoj je otići do prvog ravnog terena..najgore je ak ti se to desi u šumi..na nagibu..a nemožeš ga pomaknuti..kad si na ravnom s šarafcigerom napneš zupčanik da se pomjeri napred ili nazad..zavisi gdje je ostao..obično ostane u rikvercu...upališ traktor i probaš..zna se desit da zupčanik pomjeriš jače nego treba pa ti iz rikverca odleti u 1, ili obrnuto...to je u neku ruku i dobro ako traktor moraš pomaknut na ravno...samo strpljivo..prvi put je uvijek najteže..kasnije ćeš moći i po mraku napamet.
 

iveksk

Član
Tu od
22 Ožu 2015
Poruka
31
Re: IMT 549 - mjenjač

dobar savjet, mi smo probavalli ugašeni traktor i nikako pogodit da ga nariktamo. dobar je savjet da ga lagano držim na kvačilu dok ga sa šarafcigerom ne izbacim iz brzine. jer ručica je na sredini. Probam sutra, danas je ipak svetak pa nema šarafanja. I dobro ste skužili, mlado, ludo pa brže bolje šaltanje, starome se to nikad nije desilo i sad mi pije krv :D
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,655
Re: IMT 549 - mjenjač

Nisi me razmel..nikako s upaljenim traktorom..poginut će netko..upališ ga samo dok brobaš dali si pogodil položaj zupčanika.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,418
Re: IMT 549 - mjenjač

Točno, traktor mora biti ugašen. A ne moraš ga ni paliti da bi znao dali si pogodio položaj.
 

iveksk

Član
Tu od
22 Ožu 2015
Poruka
31
Re: IMT 549 - mjenjač

Je to mi je i stari sad objasnio :) nisam ja znao da se okreče to unutra dok radi.,
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Re: IMT 549 - mjenjač

Ako stisnes kvacilo nista se ne okrece unutra najlakse ti je uzet sipku od amature duzine 50cm ako ti i padne unutra mozes do nje i pomaknes pa da nemoras svaki put palit traktor valjda imas kocnice dok to radis zakocis ga ja svojeg rijesavam di mi se to desi ne trazim ravnu povrsinu!!
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Meni se to dešava 3-4 puta godišnje, navikao sam na to.. Zato nosim uvek 27 ključ, sa njim odmah i odglavim.. Kao što je i Šima rekao, mlado i neiživljeno.. :) :)

Kad je tema 549 i njegov menjač, da pitam jednu stvar.. Da li može iz 4 u 5 da se prebaci bez kvačila?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh