• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 560

  • Temu pokrenuo jackerjean
  • Datum prvog posta

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Naravno da nemre jer poluge od hidraulika su spojene u najnizoj tocki zadnjem kraju traktora a njima i vuce glavninu tereta kod radova.
Tak da je kopcanje dolje najbolje za vucu vecih tereta i pogotovo u brdo.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,770
Naravno da nemre jer poluge od hidraulika su spojene u najnizoj tocki zadnjem kraju traktora a njima i vuce glavninu tereta kod radova.
...
Netočno...sjedi, 1.

Traktor se može osoviti i kad je teret nisko zakvačen.
Gornja poluga (treća točka, top link ili kak ju već tko zove) je ta koja kontrolira i ograničava podizanje prednjeg kraja.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,704
Mora se uzet u obzir i to kolko je gornje kopčanje (kuka) izvučeno prema natrag. Šta je kuka više izvučena van to je veća mogućnost dizanja prednjeg kraja u zrak, ima tu i jedna prednost a to je kut skretanja koji je se povećava sa dužinom kuke.
Kod mene je na Universalu to jako dobro riješeno i ja sa gornjim kopčanjem i dizanjem prednjeg kraja u zrak praktički i nemam problema. Gore jedino kopčam prikolicu za sijeno SIP 19 kubika i cisternu 2200 lit. i to izvučem u bilo koju strminu bez dizanja prednjeg kraja.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Netočno...sjedi, 1.

Traktor se može osoviti i kad je teret nisko zakvačen.
Gornja poluga (treća točka, top link ili kak ju već tko zove) je ta koja kontrolira i ograničava podizanje prednjeg kraja.

Kak top link kontrolira dizanje prednjeg kraja do ores,tanjuras ili kad radis s Rd.
Ili recimo kak top link pomaze kod dizanja prednjeg kraja kad vuces vitlo sa 4kubika jos u brdo?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,770
Potraži negdje MF 3pt invention i slično, pa ti bu jasno.
Vitlo je zasebna priča...no vrijede ista pravila.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,704
Kak top link kontrolira dizanje prednjeg kraja do ores,tanjuras ili kad radis s Rd.
Ili recimo kak top link pomaze kod dizanja prednjeg kraja kad vuces vitlo sa 4kubika jos u brdo?

pa dobro jel ti radiš sa traktorom ili ga samo gledaš:icon_scratch: i jel ga uopće imaš :confused:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Polako kolega mane polako,nemojmo odmah na prvu.
Naravno da radim,a sad mi objasni ako mozes molim te jer se mozda ne razumijemo.
Znaci plug je konstruiran da sam ide u zemlju i dok oremo hidraulika ga odrzava na odredenoj dubini ako nema kotaca za dubinu,kad traktor zapne fina hidraulika ga trzne malo gore i traktor krene to odreduje toplink.

Kad vucemo spustene tanjurace vucemo ih donjim polugama od hidraulike i posto je to nisko dole na traktoru nema dizanja prednjeg kraja ni u brdo.

Daj opisi na koji nacin toplink pomaze da se ne dize prednji kraj traktora?
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,456
Zamisli da ores i zapnes za kamen. Traktor i dalje vrti kotace ali stoji,plug se zabio i ne mrda. Sta mislis sta sprjecava propinjanje.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Nisam mislil na takve uvjete rada i ako ima takvih mrga od kamena nebi trebal ici plugom jer ode lemes i mozes spigat nogu pluga.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da zato nemres prikopcit na manji traktor prevelike i preteske plugove jer kod samog dizanja tog pluga ode prednji kraj u zrak.

Samo drzanje prikljucka je preko poluga i toplinka al kad je spusten prikljucak vuces ga donjim polugama i nema propinjanja.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,770
...
Samo drzanje prikljucka je preko poluga i toplinka al kad je spusten prikljucak vuces ga donjim polugama i nema propinjanja.

Opet netočno.
Naime, točno je da vuče donjim polugama, ali se ne propinje radi toga. Si probal kad orati bez top linka? Ili pak vleči brane?
Probaj, pa ti bu onda sve jasno.

Potraži ono kaj sam ti napisal.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Interesira me onaj "brzi" direknti kardan...pošto sam se sj..o što sam ga napravio, jel moguće da je taj kardan sad toliko nejačak da je u ravnini s IMT 539...

U kojoj ravnini bi on bio sad s ovih direktnim kardanom...pa nije moguće da je motor 560 a kardan snage jedva 539..????

Gledam neki podatak na nekom drugom forumu i piše da

560 pri 2250 okretaja motora ima 540 okretaja kardana

539 ima pri 1500 okretaja 540 okretaja kardana, pri 2250 ima 720 okretaja...

Sve ovo pitam samo iz razloga sto moram da siliram s 1. sporom i to na kvačilu ...lani sam potrošio na 10 dunuma ni manje ni više nego 90 litara žive nafte...kuruzi jesu negdje oko 3,5-4 metra, al jel ta potrošnja toliko velika zbog kardana ???
 
Posljednje uređivanje:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Taj reduktor straga daje snagu na kardanu na 560, nije to bezveze tak postavljeno ljudi moji. Sve je to netko projektirao.
Mana 560 je što je spor na kardanu i ubija ga silokombajn, ali da se raditi s njime ako je sve postavljeno original gore.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Mana 560 je što je spor na kardanu i ubija ga silokombajn,
Kak to misliš spor ako ima potrebnih 540 okretaja na nekim okretajima motora ?

Ja više kontam da emy ima neki jebački problem s silokombanjem .
Emy , sad kad je kardan direktan jel opet radiš na "punom gasu" ili na 1500 okretaja kako bi bilo 540 na kardanu pošto imaš direkt kardan ?

Razlika između 539 i 560 do 2000 okretaja motra je 25 posto odnosno 1 cilindar .
tek nakom 2000 okretaja motra odnosno na 2250 imaš razliku od 1/3 više konja .

Znači ako emy tjera silokombanj na 1500 okretaja ima samo 1/4 snage više nego 539 .
Tu treba vrstiti veču masu 560 i još par varijabli .
A to je gotovo zanemarivo kak je i sam primjetio.

Kad imt 540 tjearaš do 2000 okretja ti imaš obični 539
tek nakon 2000 pa do 2250 on postaje 540 .

Motor SUI troši onoliko koliko mu je tereta na radilici .
Ako na radilici nema tereta ne troši isto kao da je pod silokombanjem .
Proizvedena energija ne može nestati .


izvor podataka traktor data
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Pa još nismo počeli silirati, ali znam da će me taj problem čekati jer sam s takvim silirao i prošle godine...

Kažem ti fora je u tome što je prije direktnog kardana sve išlo na 1500-1700 okretaja i sve išlo glatko i bez štopanja, a sad mora biti 2 250 da bi išlo bar približno glatko iako i tad moram po kvačilu jer kombajn ne može da "proguta".
2 250 obrtaja traži i veću količinu goriva jer to je max. mašina u pogonu...tad se ne moze dodavati više gasa samo se može "usporavati traktor" na kvačilu.
Još sam ove godine stavio 16-gume...tako da će kvačilo biti pod OBAVEZNO.

Silokombajn jest lifamov, ali je lani urađena generalka reduktora silokombajna i trebao bi i on da reže ko zmaj..., da bi vidio kakvo je staje s traktorom morao bih prikopčati neki drugi kombajn pa da onda vidim stanje.

Možda je do kombajna...jer kolega ima IMT 540 i kombajn vihar 40 i sječe kuruze to za nepovjerovati...


Oslanjao sam se malo na mišljenje forumaša...i većina forumskih majstora je govorila "samo ti stavi direktni"...a sad pola njih govori "nije džaba reduktor stavljen" (ne kažem da je Šanana taj) ...e jebiga sad.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ne znam ništa o silokombanju ali ako on ne reže nego mulja treba više "snage "
Da daš tupu sjekiru najjačam sjekaču nema šanse da pobjedi mršavka s oštrom .
Hoču reći da generalka na reduktoru nema veze s noževima .

Oslanjao sam se malo na mišljenje forumaša...i većina forumskih majstora je govorila "samo ti stavi direktni"...a sad pola njih govori "nije džaba reduktor stavljen" (ne kažem da je Šanana taj) ...e jebiga sad.

večina tih forumaša ima nekog iskustva s polja ali večina njih ne zna kaj je moment , okretaji , i njihova interakcija .
Ako ti 560 vrtiš pod silokombanjem na 1500 a on tu nema dovoljno snage regulator u njegovoj pumpi govori zapovjeda elementima pumpe daj još goriva .
Elemnti pumpe su itekek poslušni i dabome da slušaju regulator .
Elemnti pumpe postupno pojačavaju tj. povečavaju količinu goriva ali regulatro viče još!, još!

Elemnti pumpe nemaju izbora nego idu do maksimiuma dobave goriva .
To se manifestira kao crni dim na auspuhu .
A crni dim je neiskorištena nafta .
Vizualno izgleda kako traktor " čupa" , ali upravo surotno naši novčeki idu u zrak .
Dakle iz formule taj dio energije iz našeg rezervara odlazi u zrak , zaništa .

U tom režimu rada pumpa 560 može dobaviti daleko veču količinu goriva u odnosu na 539 mada imamo skoro isti učinak na kardanu .
dakle isti učinak -veča potrošnja
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

marko kt

Član
Tu od
15 Kol 2013
Poruka
159
Pa još nismo počeli silirati, ali znam da će me taj problem čekati jer sam s takvim silirao i prošle godine...

Kažem ti fora je u tome što je prije direktnog kardana sve išlo na 1500-1700 okretaja i sve išlo glatko i bez štopanja, a sad mora biti 2 250 da bi išlo bar približno glatko iako i tad moram po kvačilu jer kombajn ne može da "proguta".
2 250 obrtaja traži i veću količinu goriva jer to je max. mašina u pogonu...tad se ne moze dodavati više gasa samo se može "usporavati traktor" na kvačilu.
Još sam ove godine stavio 16-gume...tako da će kvačilo biti pod OBAVEZNO.

Silokombajn jest lifamov, ali je lani urađena generalka reduktora silokombajna i trebao bi i on da reže ko zmaj..., da bi vidio kakvo je staje s traktorom morao bih prikopčati neki drugi kombajn pa da onda vidim stanje.

Možda je do kombajna...jer kolega ima IMT 540 i kombajn vihar 40 i sječe kuruze to za nepovjerovati...


Oslanjao sam se malo na mišljenje forumaša...i većina forumskih majstora je govorila "samo ti stavi direktni"...a sad pola njih govori "nije džaba reduktor stavljen" (ne kažem da je Šanana taj) ...e jebiga sad.
taj lifamov silokombajn je isti ko kemper i jednostavno nevalja tj.spor je u radu.kolega sa 567 isto u prvoj sporoj silira i gusi ga s tim da je njegova prva jos sporija.ja sam ga posudio i sa mf 260 isto u prvoj sporoj a sip-a u 4sporoj teram i jos mu je lakse.jedino sta taj lifam i kemper imaju dva tanjura sa nozevima za travu i nemoze ih zastopat trava,to im je jedina prednost... nije ti do traktora,prikopcaj neki drugi silokombajn pa ces vidjet....
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,421
Ja imam lifam, pogoni ga Zetor 5320 i ide trećom sporohodnom, al je kukuruz jako gust i visok, toliko o tome da je spor u radu! Ovaj jedan u mome kraju je silirao sa IMT 560 i nekakvim Mengele silokombajnom i IMT-u se crvenio auspuh koliko ga je pržio!! 560 je spor na kardanu, a prva sporohodna mu je brza!
 
Na vrh