• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 560

  • Temu pokrenuo jackerjean
  • Datum prvog posta

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Pa na kolko se onda vrti Zetorov kardan ak je na U-445 kardan na 540 okr. kod 2000 okr. motora?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Zetorov se vrti 540 o univerzalov nešto više a univerzalov motor se također više vrti zetor max 2500 okr turbak max 2200 okr .
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Evo podatci za stari UTB 445 iz relativno pouzdanog kataloga:
659o/min pri 2400o/min motora
540o/min pri 1970 o/min motora
Kao što se vidi UTB ne razvija punu snagu pri standardnom brou okretaja kardana, nemam nažalost motorsku krivulju, al bi snaga na vratilu mogla biti oko 35ks:icon_scratch:
Dok zetor ima standardni broj okretaja kardana pri nazivnoj snazi motora, zato on je toliko jak, međutim to je nedostatak kod tjeranja nekih slabijih strojeva(cirkular, cjepač, itd), ali zetor
opet sa druge strane ima kardan preko mjenjača(npr 230-1330o/min) te si vrlo lako možeš prilagoditi okretaje željenom poslu(prvenstveno mislim na stabilne strojeve)
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Evo podatci za stari UTB 445 iz relativno pouzdanog kataloga:
659o/min pri 2400o/min motora
540o/min pri 1970 o/min motora
Kao što se vidi UTB ne razvija punu snagu pri standardnom brou okretaja kardana, nemam nažalost motorsku krivulju, al bi snaga na vratilu mogla biti oko 35ks:icon_scratch:
Da li bi to značilo da traktor s ovakvim parametrima nikao ne može ispručiti svu snagu na kardan?
Dakle ako ga zavrtimo na 2400 okretaj rastu oretaji pada moment pa oper krivulja snage kardana ne prelazi 35 konja?
Ako je tako onda je bolje 560 vrtiti na pun gas nego "ubrzavati" tj. maknuti reduktor pa vrtiti silokombanj na 7xx okretaja .
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kod svih modela traktora snaga motora je jedna ,na zamasnjaku druga,a snaga na izlaznom vratiltilu treca,e sad neki modeli imaju bolje rjesenu getribu i nanje gubitaka snage na kardanu.

Kod zetora je super kaj ima tu mogucnost odabira 5 razlicitih brzina kardana dok stoji,za cirkular,pomicne trake,mlinovi....
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Krivulja največeg okr. mom. nije toliko bitna za ovaj slučaj. Ako gledamo max o. mom. on je dosta zbunjujuća vrijednost. bolje nam je bilo dok smo imali samo stare konje. Stvar je u tome da mi na ispitnom stolu mjerimo moment i broj okretaja(snagu dobivamo iz toga) i kad motoru raste broj okretaja raste i okretni moment do jednog trenutka kad zbog raznih karakteristika motora( smanjenaje punjenja, inercija ventilskog sustava, itd) počinje moment padati, ali okretaji i dalje rastu. Međutim i snaga dalje raste jer pad okretnog momenta i dalje je manji od porasta brzine vrtnje. Naravno kod traktora mi ćemo reduktorom dobiti standardne brojeve okretaja i time rezultirajuću okretni moment.
I naravno i traktor koji nema standardne vrijednosti na kardanu može razviti maximalnu nazivnu snagu na kardanu, tu nema spora, međutim na večem broju okretaja istog. A pošto su svi strojevi za optimalni rad projektirani za kardan od 540o/min, i ako mi tjeramo sa okretajima višim od potrebnih nastaje veče opterećenje u samom stroju( moguće vibracije, razvoj topline, pod pojmom gubitaka) koje se naravno prenosi na traktor, i tada se dio snage gubi i imamo prividni osjećaj da nam je takav traktor slabiji.
Zatim ako uzmemo da traktor može prenjeti na kardan svih 40 ks, jasno je da je okretni moment traktora koji je reducirao brzinu na 540o/min(520Nm), veči od onog koji je brzinu reducirao na 700o/min(400Nm)
E sad ako je nekome jasno kaj sam htio napisati, ond asvaka čast:icon_eek:
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Možda ako nam oficir prepriča u dva reda .
ružno je napisati ali ja obožavam oficira
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Hodor je to jako ljepo napisal i vrlo se lako skuzi,bar ja.

Zakaj me obozavas,kaj sam ti tak slatki da mi nemres odoliti?:(emo)::Kiss:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ma jok , ti si nekaj posebnog .
Rekli bi na finjaka - nebrušeni dragulj .
Nešto u stilu matrixa123xxx kojeg več dugo nisam vidio na forumu
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ma nisam ja poseban,nego iskren i dobar.:(mm):
I u sakom vidim prvo dobrotu ili ju pokusam izvuc iz njega.
I ti si dobar u dusi samo neces priznat,al zivot promjeni i malo razocara covjeka,al se treba ishrvat i nac najbolje rjesenje jer izlaz uvjek postoji vidli ga mi ili ne....

Malo sam skrenul s teme,da se vratim.
560 su nesto fulali u omjerima snaga brzina tezina,mjenjac i s tom nazivnom snagom ne djeluje tak dok radis s njim,samo izgled koji cesto vara,ono u unutra je bitno,a njemu to nesto unutra fali.:(wait):
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Dodali mugučnost da imaš više brzina kardana ali za svaku brzinu treba druga štucna jer izlaz 16 zubaca usporen jer 14 zubaca vrti 18 ubrzan jer 18 zubaca vrti 14 isti (kao na 558) 16 zubaca vrti 16 , greška kaj nisu pomični zupčanici nego štucna ima fiksni broj zubaca i velika glupost kaj taj reduktor smanjuje dužinu kardana tako su cijevi na kardanu za silokombajn duge samo 18 cm pa ga nemožeš diči do kraja otkopča se isto i roto kosa .
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Samo nešto da uskočim nabrzinu pa se vratite tome o čemu pričate...neke stvari sam podosta skontao, ali šta ću kad za boljeg para nemamo ....

Ovako kočnice sam radio prije 3 mjeseca, mjenjao SVE NOVO, pakne, semeringe, kugle, cilindre...ama sve...sto je imalo bilo sumnjivo, neki dan mi ulje počelo curiti ponovo na semering do gume i od reduktora do "trube" prema kočnicama (DESNI TOČAK a LIJEVI je u redu)...danas mi već taj desni točak blokira čim dodirnem kočnicu...kad pustim tad ne blokira ali nema onog "finog" rada kao na početku, znači čim stavim nogu na kočnicu UKOPAVA u mjestu, kad sklonim sve se vrati u normalu...

Pitanje...: Hoće li to značiti da ću mroati tu desnu stranu kompletnu rješavati PONOVO ???

Sutra zovem majstora ali eto dok on dođe i dok se javi da znam sta me čeka.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ljudi čuvajte kočnice na traktoru , popravak niti je jeftin niti jednostavan .
Ne kažem da traktor ne mora imati kočnice a naročito isoravne .
Ali često gledam "traktoriste" stalno pipkaju po kočnicama .
Kočnica na traktoru nisu namjenjene ni projektirane za kočenje , nego za stat .
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Da li se klima desni kotač ako se klima hoče puštati ulje ako naglo blokira možda preštelan cilindar .
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ako je tako onda je bolje 560 vrtiti na pun gas nego "ubrzavati" tj. maknuti reduktor pa vrtiti silokombanj na 7xx okretaja .

Bravo!!:icon_super::drink:
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
Ljudi čuvajte kočnice na traktoru , popravak niti je jeftin niti jednostavan .
Ne kažem da traktor ne mora imati kočnice a naročito isoravne .
Ali često gledam "traktoriste" stalno pipkaju po kočnicama .
Kočnica na traktoru nisu namjenjene ni projektirane za kočenje , nego za stat .

mjenjao sam semering na lijevom kotaču i kočnice su nakon 5000 kao nove, sa autom i Lukas pločicama sam napravio 90 000 km, dok jedan poznanik ne može napraviti niti 20 000, to je sve ovisno o načinu vožnje
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Bravo Alfada Jadarko , dobio s prvu plaketu" kočite s puknutim" .
Za grafički dizajn se budeš morao strpjeti jer treba proči javni najtječaj i sve pravne procedure oko izbora i dizajna .

Meni svi govore svi da se vozim na guzici, okrenuo 200 000 a orginal diskovi .
Kontam da derem druge pločice ali auta nije bio nov od kad je kod mene .
Al će moderatori prošvibit kad vide da smo okrenuli na aute .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
ja neznam kaj je kvaliteta, al na mom 5211još nikad niš diral a okrenul je 4000rs
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Bravo!!:icon_super::drink:

Ja vrtim sa ubrzanim na 2000 okr a silokombajni su bili mengele 200 sip 80 i pet .mex 2 kad je kardan bil usporen mengele je jedva bacal masu iz cijevi .
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
KOd mene je sa SK80 čist normalno radio dok smo silirali...
 

Najnoviji postovi

Na vrh