• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 560

  • Temu pokrenuo jackerjean
  • Datum prvog posta

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Ja vrtim sa ubrzanim na 2000 okr a silokombajni su bili mengele 200 sip 80 i pet .mex 2 kad je kardan bil usporen mengele je jedva bacal masu iz cijevi .

U tvom slucaju je bio problem kombajn ,a ne traktor.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
U tvom slucaju je bio problem kombajn ,a ne traktor.

Uvaženi kolega tad sam imal tri silokombaja SIP 80 , Mengele 200 , Petinger Mex2 ni jedan ni je dobro radio osim na punom gasu nakon izbacivanja duplog zupčanika i kardana (štucne) napravljena nova štucna koja se natakne na zupčanik osovine koja ide od pumpe hidraulika i od tad silira na 1800 okr brže nego prije na punom gasu možda to zbog nečeg ni je dobro ali radi više od 20 godina . Nadam se da se ne ljutiš jer cjenim te kao izvrsnog majstora koji puno pomaže forumašima tj ti i Muhaničar ste stup ovog foruma pozzzz !
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Iskreno nisam ni citao komplet temu.Htio sam samo da naglasim da cest uzrok slabog izbacivanja mase na tvz ror (cijev) nije brzina kardana.Puno cesci uzrok je sam silokombajn.Mislim da me razumijes sta sam htio da kazem.Zasto je uzrok o tome cemo u temi silokombajn ako treba.Izvinjavam se ako sam se slabo izrazio u konstataciji problema.U svakom slucaju nema ljutnje .Forum je i napravljen da bi svi razmjenili misljenja.Dobro se primjeti da si i ti kolega potkrepljen znanjem u ovom zanatu.Tacnije bez rasprave nije rijesen ni jedan sudski proces ,pa sta onda fali nama da malo diskutujemo(raspravljamo) o nekom problemu(temi).
 
Posljednje uređivanje:

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
U proljece u sjetvi imam problem sa izlazom kardana, prenizak je a na sijacici je nekako na dost visokom mjestu i u okretanju jednostavno ne smijem dizat dokle bi htio vec koliko kardan to dozvoli. Zadnji kraj sijacice kao da "visi" tj struze po zemlji a nema smisla na svakom okretanju gasit kardan pa u novom redu opet dizat zrno na ploce. Moze li se izvest nesto da se digne izlaz kardana u stvari ako postoji kakav prijenosnik da se kardan kopca 15-20cm vislje?

img1605y.jpg
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Možda kupiti kardan s duplim zglobom??

Neznam kak bi se drugačije dalo složit a da previše ne smeta ostalom ili da nije komplicirano..:(think):

Ili stavit niže turbinu na sijačici...:icon_question:
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Na sijacici je donja remenica fiksna i nemoze se nikud s njome. Kardan je jako kratak sumnjam da bi mogao sa duplim zglobom. najbolje bi bilo kad bi postojao kakvi prenosnik koji se postavlja nesto vislje, mozda sa remenom ili tak sto...
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
znaci ipak je problem kod njih sa tim izbacenim kardanom..
kolega je na staroj tipi 560 iznad kardana stavio kardansku osovinu i spojio ih preko lanca i lancanika. nisam to vidio, samo mi je pricao o tome dok sam se interesirao za takvo nesto, tako da nemogu nista detaljnije reci..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,059
Kićo, kak je to lagani pogon, da se riješiti tak da si napraviš prijenosnik s dva lančanika i komadom lanca. Ujedno možeš ubrzati/usporiti gornji kardan.
Donji lančanik postaviš direktno na traktorski kardan, a gornjeg postaviš na dva lagera.
Nekaj slično sam napravil davno na beraču, no nažalost, nemam sliku.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Nije mi problem rasipac, sprica, berac, cisterna, djubretarka... problem mi je Nodetova pneumatska sijacica za kukuruz. Jako se lomi kardan i nesmijem ju dizat do kraja a bas se i nije lako okretat kojekuda sa na pol dignutom sijacicom.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Kićo, kak je to lagani pogon, da se riješiti tak da si napraviš prijenosnik s dva lančanika i komadom lanca. Ujedno možeš ubrzati/usporiti gornji kardan.
Donji lančanik postaviš direktno na traktorski kardan, a gornjeg postaviš na dva lagera.
Nekaj slično sam napravil davno na beraču, no nažalost, nemam sliku.

Hmm, to mi se stalno mota po glavi. Negdje sam cuo za takvo sto, najmanji problem je skinut poteznicu ima mjesta ko u prici. Valjalo bi ga pritom malo ubrzat. Ako tko "iskopa" kakvu sliku nek je ubaci
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
jel bi se dal taj redukor skinut ili postavit prema gore,pa bu za sijaču višlji.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja evo tih problema nemam, s vjerjem da je sijačica dvoljno odmaknuta da stane kardan sa dva dupla zgloba gore. Nemora to biti jaki kardan, obična limun cjev samo s duplim zglobovima, takav kardan ti mogu šverceri nabavit od nekud iz vana, čak samo da ti glave nabave, cjevi si sam složiš za tu sijačicu i nemaš brige, siguran sam da bi funkcioniralo.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,059
Šanana, problem je kaj su zglobovi dugački, pa je onda teleskop na kardanu prekratak. To je dobro za priključke s kardanom duljim od metra.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
kad sam imal kocka balirku prerađival sam visinu kardana radil vuču za balirku kad sam kupil rolo ugradnja dva kipera kad sam počel silirati ubrzal usporeni kardan izbjegavam roto kosu otkopča se kardan sijačicu ne mogu dovoljno diči nizak kardan kad ne može u veči brijeg orati uzimam zetora traktor je imt 560 novija linija sa kabinom .
 

Najnoviji postovi

Na vrh