• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT motokultivatori

  • Temu pokrenuo staffmen
  • Datum prvog posta

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
Po slici bi rekao da je korak navoja standardan ali ipak provjeri da ne zajebeš blok,vijke stegni kilo ključem ako je vijak M10 ne više od 50Nm.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ja nisam imao dobrog iskustva, poslije nije dobro radilo do ravnanja glave......nije imt motokultivator, al isto se drži na 4 takva vijka......a opet i može sve biti uredu.........samo treba promjeniti i dihtung ispod cilindra i tamo je dosta masno.....

a dihtung pastu bi izbjegavao kod glave......
 

fićona

Član
Tu od
29 Kol 2010
Poruka
509
ja imam mašinu od imt 506 na tomosu atx i dostiže 120 km/h
evo slika



 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Ne me j...., daj malo bolje poslikaj neke detalje, ak ni problem....to u osnovici i je motor od mopeda, ali..:prayer:...Posebice me interesira mjenjač i prihvat.
Ja isto ne bi stavljao diht masu na glavu, smanjiš kontaktni prijenos topline...
 

fićona

Član
Tu od
29 Kol 2010
Poruka
509
Ne me j...., daj malo bolje poslikaj neke detalje, ak ni problem....to u osnovici i je motor od mopeda, ali..:prayer:...Posebice me interesira mjenjač i prihvat.
Ja isto ne bi stavljao diht masu na glavu, smanjiš kontaktni prijenos topline...

evo sutra bum ti poslikal kak zgleda menjač slično kak i na običnom motoru šaltaš brzine samo kaj je prva gore a druga i treća dole
karburator je od mz-ja etz 150 24mm promjera
auspuh je homemade a ovaj lonac je od aprilije af1
inače jedina boljka je kaj je rama preslaba a rama je od tomosa atx-a
da bi mogel nabaviti od tomosa ctx-a ramu onda bi rastural inače ide kud očem po kanalima po oranju al baca dosta na zadnji
 
S

staffmen

Guest
ja nisam imao dobrog iskustva, poslije nije dobro radilo do ravnanja glave......nije imt motokultivator, al isto se drži na 4 takva vijka......a opet i može sve biti uredu.........samo treba promjeniti i dihtung ispod cilindra i tamo je dosta masno.....

a dihtung pastu bi izbjegavao kod glave......
Ispod je masno jer sam malo obdigo cilindar pa je iscurilo to van jer sam vuko malo na prazno pa je povuklo benzin. Inace sipka je m8
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Ne me j...., daj malo bolje poslikaj neke detalje, ak ni problem....to u osnovici i je motor od mopeda, ali..:prayer:...Posebice me interesira mjenjač i prihvat.
Ja isto ne bi stavljao diht masu na glavu, smanjiš kontaktni prijenos topline...



nemoj filozofirati......:drinkers:
 
S

staffmen

Guest
kaj se topline tice.
Ja sam se zacudil kak nakon sat vremena lagane voznje mozes stavit ruku na cilindar na par sekundi i ne opeces se. Tak da diht masa ne bude smetala.
A kaj se preneso topline tice kaj po tomu ni dihtung nebi trebo bit, i on je prepreka.
Sutra mi dolaze sve 4 nove navojne sipke jakost 10.8 pa budem slozil da vidim kak bude delal
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
kaj se topline tice.
Ja sam se zacudil kak nakon sat vremena lagane voznje mozes stavit ruku na cilindar na par sekundi i ne opeces se. Tak da diht masa ne bude smetala.
A kaj se preneso topline tice kaj po tomu ni dihtung nebi trebo bit, i on je prepreka.
Sutra mi dolaze sve 4 nove navojne sipke jakost 10.8 pa budem slozil da vidim kak bude delal


ispada da netreba diht masu zbog prijenosa topline......to su gluposti......za prijenos topline....da bi se smanjio, potrebne su komore, kao na prozorima.......da bi to uopće i bilo mjerljivo......ti sam stavi novu brtvu glave i pravilno zategni......samo, promjeni i onu ispod cilindra, to barem nije skupo......jer tamo može vući falš zrak,a već ju rastavljaš......

što se tiče vijaka, 10.8 je zadovoljavajuće......
 
Posljednje uređivanje:

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
Kak da ju ravnam?
Da dam nekom ili.
Makar nije sigurno deformirana.
Dobije novi dihtung, i malo one masti za brtvljenje motora i ima da vozi kak zna.:p:partyman:

Ipak izravnjaj glavu, to je bar lako
uzmes vodobrusni papir i postavis ga na neko debelo staklo i uz kruzna pokreta ravnjas.
A sto se tice brtve ja ne bih je stavljao, jer tako ce imat vecu kompresiju a i ima neke istine sto kazu da ce bolje prenasat toplinu.
Tomos umo 6 nema tamo brtve pa ne smeta mu.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ako je kod nekih motora predviđeno da ima brtvu onda ju treba i imati.......

ravnanje glave na staklu se može napraviti, al treba znati, kako pritisnuti da se dobro napravi, al bolje odnijeti kod nekog tokara i platiti mu pivo......ako hočeš da posao bude kako treba.......i ako hočeš raditi s tim motokultivatorom, ako želiš čačkati oko njega, onda isprobavaj.....

što mu u ovom slučaju znači veča kompresija.....i to kada bi se skinula brtva, ništa značajno......

prijenos topline neću komentirati......jer nije za ovu temu.....da neki jenostavno nemogu shvatiti neke stvari......to bi povezao i sa onim, kad ljudi prave mješavinu, npr za trimer......i piše 2% ulja, oni stave 3% i više....."nek se nađe" i onda se čude kako trimer neradi ili nema snage......
 
S

staffmen

Guest
kultivator je slozen, glava je bila ravna.
razlog dimljenja je previse ulja u mjenjacu.
Promjenjene su sve 4 navojne sipke, dihtung nije mjenjan, i dodao sam malo paste za brtvljenje.
Danas napravljena probna voznja, i sve radi kak spada.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Ajde stručnjaci za termodinamiku raspitajte se malo što je prijenos topline "kondukcijom" i zašto je jedan od sastojaka brtve neki toplinsko provodljivi materijal, najčešće Al...;)...za brtvu se slažem, al smatram da tu nema mjesta za diht masu.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
A, kaj da ti velim, termodinamika me poprilično silovala u životu:madmana:, to iskustvo ne bih nikome poželio:oops:
 
S

staffmen

Guest
diht mase sam jako malo stavio.
samo na vanjske rubove.
i kad sam stisnuo to je izaslo van.
Al evo danas novih problema.
nece palit, izgleda da je svjecica oslabila.
slabo iskru baca. Probo sam drugu svjecicu od tomosa baca ko blesava al mi ne pase pa moram sutra otic po novu.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Ajde stručnjaci za termodinamiku raspitajte se malo što je prijenos topline "kondukcijom" i zašto je jedan od sastojaka brtve neki toplinsko provodljivi materijal, najčešće Al...;)...za brtvu se slažem, al smatram da tu nema mjesta za diht masu.


jasno mi je što želiš reći.....samo, brtva nema tu ulogu, između cilindra i glave......nego da brtvi.....

zašto AL ili Bakar???? jer onaj papir na brtvi nebi izdržao tu temperaturu u dodiru sa kompresionim prostorom, probilo bi za 5min......dok na onoj ispod cilindra nije to potrebno......kao ni na karburatoru......a opet, auspuh je druga priča, i te brtve imaju taj metalni prsten......
 

Sini

Član
Tu od
20 Ožu 2011
Poruka
65
Ma iskreno...storj nije radio vise od 10godina.... Tad , prije 10 godina je moj stari nesto ceprkao oko njega ...sjecam se jos sam mali bio...i sad mi je prizno da je on rastavljo cijeli karburator...Sad se ja bojim s da nije dobro namjestio onu iglu. Jer igla ima 4 mjesta kako se moze postaviti ...vislje i nize...

I da jel ima kakve veze ako pokraj sajle za podsavanje gasa ima malo prostora pa ulazi tuda zrak ulazi u karburator....

Uglavnom , danas nemam vremena za sarafanje...ali sutra cu pogledat to sve...

Gdje se mogu nabaviti, semrinzi , karike , klipovi za takve masine na potezu ZG-Kutina???

Hvala...

Pozdrav!
Prije mjesec dana mijenjao sam čovjeku u okolici klip,cilindar i karike na IMT 506 starom 30-ak godina zbog pohabanosti. Dijelove je kupio negdje u Zagrebu,ali sam zaboravio točno gdje.Uglavnom rekao je da imaju za te motokultivatore sve što poželite, tako da nije problem doći do dijelova.Provjereno iz druge ruke.Čovjek je iz Zagreba, ali ima ovdje vinograd i vikendicu gdje povremeno boravi.:mrgreen:
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
nemožeš napraviti da puni akumulator, osim da se stavi drugi magnet, ploča sa zavojnicama, regulator napona od tomos automatika.....uglavnom,to nikada nebi radio,jer bi te izašlo 600-700kuna......i akumulator bi bio 12V 4Ah

Lakše malo ..to se može ...i koštal obi te 300 400 kn ..a može i jeftinje napraviš stabilizator naona tako da ti je napon konstanta n i ubaciš pajačivač do 12 i to je to
 

parametar

Član
Tu od
5 Velj 2009
Poruka
43
ekipa, ima li netko IMT 509 ?
ako ima jel mi može poslikat crtalo na frezi? onaj mali kao plug ispod freze koji služi kao vodilica.
Dok sam kupio frezu, nisam dobio taj elemenat i jako mi je steško bez toga raditi.!!!!
hvala.
može fotka ili možda neki nacrt tog pluga, crtala, vodilice.....freza je od 90 cm, ako to šta pomaže.
 

Najnoviji postovi

Na vrh