• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT plugovi

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Zj, ne kuzim, koji kraci?
Ovu sam sliku posudil s neta i tak bi to trebalo biti.
20201208_213640.png

A kod mene ova lijeva poluga ne nalijeze na ove ploce od nosaca brazde, i to bas skroz na kraju gdje ide saraf, tj ima skoro 1 cm lufta i ne moze se stegnuti.
Gdje podloziti i kak ako se nebi dalo izravnati?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
Kad postaviš na plug i ako ti tu na zaokruženom zijeva, a ona dva kraka na Z komadu su paralelna, postavi tu pločicu odgovarajuće debljine. Ak ti se to ne da delati, onda samo stegni šarafima pa se bu poravnalo.
Kak je plug jednobrazdni, nije važno ak bude malo stajala brazda u koso, jer to lako popraviš na ručki sa zubima.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,800
To se na mrzlo zvinulo ( i to jako malo) i to nije nikakav problem za poravnati na mrzlo.
ZJ, sečaš se onog komada kaj vi na poslu niste mogli a ja sam ga doma bez brige poravnal?
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Tak i jesmo stegnuli sa sarafima i onda je pobegel cijeli nosac brazde u koso zajedno sa ove dvije ploce koje ga drze.
Sad moram izravnati i te ploce a i htel bi i tu gredu izravnati.
Jednobrasca je jako tesko nastelati da nema kose vuce ako nije sve ravno i u centru, pogotovo mojeg koji je sad duzi od originala za nekih 25 cm.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,800
Normalno da je pobegel kad je na dužem kraku.
Ako nemreš doma poravnati odnesi nekom kovaču da ti to odradi.
 

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,360
Na koljenastoj osovini ga probaj pomicat pa vidi šta će se događati.
Stavi sliku da se vidi kako sad stoji.

Pomaknio sam ga na osovini, trenutno je nekih 12 cm od poluge hidraulika...radi donekle bolje al nisam full zadovoljan

I pati me još jedna stvar, ako hoću obje brazde iste dubine onda mi se toliko plug objesi nazad da nemrem u rikverc jer se odma zabija plaz u zemlju.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,665
Ako je bolje nego je bilo prije pomakni ga još malo.
Šta se tiče ovog drugog istih sam problema i sam imao dok sam orao takvim plugom.
Jednostavno ga moraš objesit prema natrag da bi imao jedanku dubinu brazdi.
Mada mislim da 558 dosta visoko diže ruke hidraulike pa to ne bi trebao biti velik problem.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Nikak nisam mogel najti polovnog predpluznjaka pa sam danas kupil novog i montiral ga na plug.
20201218_094130.jpg
20201218_174926.jpg

Plug nije bas bil u centru i ovih dana sam ga cijelog rastavil i sve stange i kaj je god trebalo poravnal na presi.
Sad kad sam ga nastelal, radi ko singerica.
Nema stopanja, a sve zatrpava, nema listica vani.
Velik posel je bil produziti pluga, jer se mora paziti da sve bude u centru u dlaku da ne bjezi nikud, ali isplatilo se.

Ko god ore bez predpluznjaka, preporucil bi vam da si ih ugradite, makar je to dosta posla, ali je preporod u oranju.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Ako mislis na rucice, evo ovak
20201218_185223.jpg

Kuglica je na "Fast", a kockice izmedu one dvije tockice u kojima moraju biti kad se ore.
I onda s gornjom kockicom radim fino podesavanje ako slucajno dode tvrda ili meka zemlja.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,621
Nikak nisam mogel najti polovnog predpluznjaka pa sam danas kupil novog i montiral ga na plug.
View attachment 31059
View attachment 31060

Plug nije bas bil u centru i ovih dana sam ga cijelog rastavil i sve stange i kaj je god trebalo poravnal na presi.
Sad kad sam ga nastelal, radi ko singerica.
Nema stopanja, a sve zatrpava, nema listica vani.
Velik posel je bil produziti pluga, jer se mora paziti da sve bude u centru u dlaku da ne bjezi nikud, ali isplatilo se.

Ko god ore bez predpluznjaka, preporucil bi vam da si ih ugradite, makar je to dosta posla, ali je preporod u oranju.
Dobro izgleda, i vjerujem da je preporod.
Samo pazi na zadnju šajbu s tak nariktanom ručkom za kosu vuču
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
I pati me još jedna stvar, ako hoću obje brazde iste dubine onda mi se toliko plug objesi nazad da nemrem u rikverc jer se odma zabija plaz u zemlju.
Prenisko podiže hidraulika s jedne strane, s druge strane ti plugi imaju prenisko postavljen bolcn treće točke.
Ne znam jel to more na 558 ko na 539, ali ovo je zgodna ideja:

Rješenje za drugi problem je produžiti ušice za 2x50mm, kak sam i sam napravil na OLT-ovom plugu.
Untitled.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
Onda ono drugo...

Ček, ček, kaj ti nemaš onu ušicu s 3...4 rupe niže "ruke" na trećoj točki?
Zakapči u neku od nižih rupa.
 
Na vrh