• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT plugovi

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,265
A ni ne treba dublje od 30, ako ide 30 to je više nego dobro.. Imam ja zemlje gdje smo jesenas iza berača orali 20-25cm sa 90ks i 2X12..
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,770
I bolje da to ne radi,još bi više približio brazde jdnu drugoj kud ih i ovako naslanja pa bi bilo još gore!
Ja sam jednog 756 razširio za 8cm jer je čovjek kupio 560,kaže da mu puno bolje okreče brazdu i da je prezadovoljan!
To si samo zadnju brazdu pomaknuo u lijevo?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Sve to ovisi o plugu,npr.slavonac je 12 cola pa teško ide preko 20cm,a leopard opet voli ić duboko i što dublje ide to bolje zaorava,ja sam sa leopardom 2x10" oro tešku zemlju 40cm!


E tako da,zadnju brazdu sam pomaknuo u ljevo i za tih 8cm sam dobio to da se brazda može okrenit a ne ostat naslonjena!
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,770
Ajd mi pokušaj objasnit kako, ja bi to na svome htio napravit?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Evoovako vrlo jednostavno;
Na plugu moraš kod zadnje brazde odrezat kosu gredu gdje je zavarena za plug i tu ga razdvojiš za 8cm,,,
Zatim ga rastaviš napred kod ručke gdje se spaja poprečna ukruta(ima 4 sarafa)i tu ga razdvojiš!
Ja sam "umetke"pravio od lima 10mm (kutije) od kojih sam onu na drugoj brazdi zavario za plug i za kosu cjev!
Onaj umetak(kutiju) kod ručke nije varen nego su probušene rupe(4) i spojeno šarafima!
Nije komplicirano dosta je jednostavno!
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Meni vise nije nista jasno neko nemre orat duboko neko ore do jaja neko povecava plug al obicno duboka brazda i prosirivanje pluga rade oni koji imaju stare piscaljke od traktora a nove zverke se pate pod plugom:icon_eyes::icon_eyes::D::D:
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
756 je prije vuko 533,a kad je došo 560 onda smo ga razširili jer je bio mal za njega!
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,770
Evoovako vrlo jednostavno;
Na plugu moraš kod zadnje brazde odrezat kosu gredu gdje je zavarena za plug i tu ga razdvojiš za 8cm,,,
Zatim ga rastaviš napred kod ručke gdje se spaja poprečna ukruta(ima 4 sarafa)i tu ga razdvojiš!
Ja sam "umetke"pravio od lima 10mm (kutije) od kojih sam onu na drugoj brazdi zavario za plug i za kosu cjev!
Onaj umetak(kutiju) kod ručke nije varen nego su probušene rupe(4) i spojeno šarafima!
Nije komplicirano dosta je jednostavno!
Ok, jasno mi je.
E sad, kad je tako raširen da li će normalno odrezat drugu brazdu ili će ju trgat?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Ma neče ju trgat,radi to sasvim u redu,promjeni se samo zahvad druge brazde a svi moguči kutevi na plugu ostaju isti!!
Nemaš brig sve je isprobano i radi več 5 godina bez greške!!
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Nekuzim otkud volja za prepravljanjem,rezanjem ,varenjem,ubacivanjem...izmisljanjem neceg sto je vec davno izmisljeno ?
Za traktor imt 539 ti je najbolje uzet jednobrazni olt 14 cola (Alkar) i stim plugom ores ko covijek,ako su uvijeti imalo normalni 30cm bez problema, a takav plug mozes nac za 100€.
Plug od 10cola je predvidjen za oranje 20-25 cm,sve ostalo je improvizacija i izmisljanje.... a ovo s 40 cm nebi ni komentirao...
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Otkud volja,e pa sad ču ti reč!!
To sto se tebi čini da ima puno posla da se to preuredi pa komentiraš na takav način to je tvoja stvar!
Materijal za preuređenje košta 100kn,posla ima recimo 3-4 sata,kad uzmeš u obzir da plug radi neusporedivo bolje posao je opravdan!!
Sad ti usporedi šta je prihvatljivije,dat 4000-5000kn za drugi plug ili dat 100-200kn za preuređenje!!
A ako nisi oro sa leopardom onda niti nemoj komentirat!!
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Za to ćeš morati njih nazvati, mislim da ferguson vuče dvobrazni plug.

A ako nisi znao, tako ti se ore na natjecanjima, prosurfaj malo po netu :icon_rofl::icon_rofl: (dok to bude izradio za sjetvu, ispast će iz traktora).
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Imas filmic mog oranja, pa pogledaj kako slozi brazdu, da ima boljih plugova, ima, pogotovo 757, i opcenito, svaki plug od 14 ce bolje sloziti brazdu nego 12"
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,770
Drugu brazdu naslanja isto ko i meni, okrene on nju kolko tolko al nije to to. Gornji sloj zemlje treba završit na dnu brazde a ne u gornjem sloju ili kad je teža zemlja ostaje jedan dio vani nezaoran.
 
Na vrh