• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT

M

mensud

Guest
Covjek od kog sam kupio traktor tvrdi da je u mjenjacu ulje 90 ono obicno za zubcanike.Sada kad kipam,sporo se dize i sporo spusta kipa.I ima jos nesto ,ukoliko mi je velika hidraulika u gornjem krajnjem polozaju ulje mi malo pocne izlaziti ispod sjedista na mjenjacu.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Te šarafe iza ne diraj.Odvrni ovaj šaraf kaj sam ti zaokružil crveno,a na ovom mjestu koje ti skriva polugica gasa imaš još jedan šaraf,gore je ključ 22 mislim ili ti imaš drugačije,a ispod bi trebal biti 13.Ako ima ulja i goriva kroz taj donji šraf bi trebalo teči van.Ako ne,kad počinješ lijevati kroz gornju rupu ulje,na donju bi trebalo staro teći van.Toći dok ne vidiš da ide čisto ulje.Zatvori donji čep,ja onda ulijem još deci ulja da se nađe.Ako budeš imal viška isteći će kroz iberlaf sa stražnje strane pumpe.Na kraju zatvori i gornji čep i vozi do sljedeće izmjene ulja,a moreš i prije zamijeniti ulje u bosch pumpi.
Evo ti slika.Šteta kaj nisi malo bolje to uhvatil.


Uploaded with ImageShack.us

Kaj se tiče mjenjača nutra ti je ulje hipenol 90,koje i je za mjenjače,ali nije za hidrauliku i to ulje na temperaturi ispod nule skoro da je mast pa ti zato i slabo radi.Zamijeni ga prvom prilikom,stavi transhidrol 85 i vozi.A poštelaj si i gornji graničnik,jer ti možda klip diže poklopac hidraulika i velike su ti šanse da pukne,pa da nebude "ekipa s komparatorima" imala posla.Znači,kak je Bobo rekel,kad poluge digneš skoro do kraja,nek ti ostane mjesta da ih rukama moreš podići još nekih 10 cm.Kad dojdeš do te točke gde moreš dići rukama poluge još 10 cm,tu zategni onaj gornji graničnik i to je to.I pogledaj poklopac da nije možda već napukel ili tome slično.
 
Posljednje uređivanje:
M

mensud

Guest
nema dolje nikakvog sarafa za ispustanje gdje si zaokruzio,maloprije ponovo provjerio
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ma nemoj me zekati.Sutra bum ti ja poslikal na svojoj pumpi kak ima pa buš rekel dal je to to ili nije.Inaće te pumpe imaju to tak složeno,jedino ako nije nekaj kemijano.Traktor je 539 ili 542?
 
M

mensud

Guest
Ma nemoj me zekati.Sutra bum ti ja poslikal na svojoj pumpi kak ima pa buš rekel dal je to to ili nije.Inaće te pumpe imaju to tak složeno,jedino ako nije nekaj kemijano.Traktor je 539 ili 542?

traktor je 539 i 93 je godiste,ako to sta znaci
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Neznam,to je linijska pumpa,al neznam ako nema onog donjeg šarafa.Takvu još nisam videl.Sigurno muhaničar zna,bumo njega pričekali,mene isto zanima kaj bu rekel.Kontrolni čep negde mora biti,da ti ovo gore nije ujedno i neki mjerač,baljezgam več pomalo,al neznam druge.Za neke pumpe sam čul da imaju podmazivanje u sklopu motora,tak da more i to biti.u svakom slučaju bumo čuli kaj iskusniji vele.
Pogle ovo.Tak nije kod tebe sigurno?Ovaj mali šraf dole kraj polugice gasa?



Uploaded with ImageShack.us
 
Posljednje uređivanje:

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Znači,kak je Bobo rekel,kad poluge digneš skoro do kraja,nek ti ostane mjesta da ih rukama moreš podići još nekih 10 cm.Kad dojdeš do te točke gde moreš dići rukama poluge još 10 cm,tu zategni onaj gornji graničnik i to je to.I pogledaj poklopac da nije možda već napukel ili tome slično.[/QUOTE]



Pogledaj možda i ovo pomogne

http://www.box.net/shared/64drk7s351

strana broj 15 slika br 8
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Neznam,to je linijska pumpa,al neznam ako nema onog donjeg šarafa.Takvu još nisam videl.Sigurno muhaničar zna,bumo njega pričekali,mene isto zanima kaj bu rekel.Kontrolni čep negde mora biti,da ti ovo gore nije ujedno i neki mjerač,baljezgam več pomalo,al neznam druge.Za neke pumpe sam čul da imaju podmazivanje u sklopu motora,tak da more i to biti.u svakom slučaju bumo čuli kaj iskusniji vele.
Pogle ovo.Tak nije kod tebe sigurno?Ovaj mali šraf dole kraj polugice gasa?http://imageshack.us
Več sam napisal da nije potrebno ispuštati, jer kad točiš ulje ono je teže pa sjeda dolje ........
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
A kam ide ono staro ulje koje se redovito mijenja na bosch pumpama koje imaju taj čep?
U toku rada elementi propuštaju naftu, ona se izmješa sa uljem u pumpi i ona višak izbaci van. Nakon određenog (obično kratkog) vremena to je mješavina ulja i nafte.
Na čep ionak nemožeš ispustiti talog pošto je postavljen tu gdje je postavljen.
 
T

tomtom

Guest
Dobar dan!

Jedno pitanje vezano uz rukavce i glavčinu na 549.
Zanima me kako izgleda i gdje ide ostojnik kod montaže glavčine na rukavac? U priručniku piše da ga ima ali ga nema nigdje nacrtanog, a i kad sam rastavio glavčinu nisam našao nikakav odstojnik.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Dobar dan!

Jedno pitanje vezano uz rukavce i glavčinu na 549.
Zanima me kako izgleda i gdje ide ostojnik kod montaže glavčine na rukavac? U priručniku piše da ga ima ali ga nema nigdje nacrtanog, a i kad sam rastavio glavčinu nisam našao nikakav odstojnik.
Odstojnik :scratch
Prvi glas o tome. Možda si kaj krivo pročital?
 
T

tomtom

Guest
Odstojnik :scratch
Prvi glas o tome. Možda si kaj krivo pročital?

Nisam krivo pročitao, u radioničkom priručniku za 540, 542 i 549, kojeg sam skinuo sa neta, poglavlje 6, strana 4, ispod slike glavčine i rukavca, podnaslov Sklopiti glavčinu prednjeg točka, pod točkom 3 piše

"3.Staviti odstojnik i zaptivaču, sa ravnim licem prema centru glavčine..."

A na slici nema odstojnika1
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Na koliko obrtaja,na leru,treba da radi 539 i gdje se steluje?
Koliko je kod tebe?
Nisam krivo pročitao, u radioničkom priručniku za 540, 542 i 549, kojeg sam skinuo sa neta, poglavlje 6, strana 4, ispod slike glavčine i rukavca, podnaslov Sklopiti glavčinu prednjeg točka, pod točkom 3 piše

"3.Staviti odstojnik i zaptivaču, sa ravnim licem prema centru glavčine..."

A na slici nema odstojnika1
Gledam sad i ja i stvarno piše :shock:, ali nema na slici.
Da nebi puno mudroval, nisam siguran :oops:, ali taj odstojnik bi mogel služiti jedino da ležaj ravno nalegne na rukavac (pošto je on otokaren malo u konus).
U tom slučaju, da fali ili danije dobro, matica kojom dotežeš ležaje nebi mogla stegnuti ležaje i ostajal bi ti luft.
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
592
Kolege, jedno pitanje:
dal na IMT traktorima na kučištu mjenjača piše tip traktora,izliven skupa s kučištem?
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
592
Vidio danas jednog IMT-a, maska i hauba su od starog MF-a, gazda kaže da je ferguson orginal, a motor IMR 4 cilindra, na bloku mjenjača piše imt533,pa sam pomislio da je neka kombinacija, mali mjenjač+veliki motor. mjenjač i trube mi izgledaju malo maleni za 4cilindra i 60konja kolko kaže da ima. ne kužim se u IMT pa pitam.
 
T

tomtom

Guest
Koliko je kod tebe?

Gledam sad i ja i stvarno piše :shock:, ali nema na slici.
Da nebi puno mudroval, nisam siguran :oops:, ali taj odstojnik bi mogel služiti jedino da ležaj ravno nalegne na rukavac (pošto je on otokaren malo u konus).
U tom slučaju, da fali ili danije dobro, matica kojom dotežeš ležaje nebi mogla stegnuti ležaje i ostajal bi ti luft.

Sve mi je to jasno, ali uopće ne znam kako taj odstojnik izgleda, a probao sam namontirati bez njega i sve mi djeluje ok, može se steći, nema lufta na ležajevima i ništa ne struže ili zapinje.
Ako netko zna nešto više o tom odstojniku neka napiše.
 

Najnoviji postovi

Na vrh