• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT

B

Bobo

Guest
Mercedesi su ugradjivani u jako puno IMT traktora.

5170, 5173 v6 5210 v6 turbo od obicnih traktora i v8 turbo u 5200 zglobasa. mercedes v8 je u 5280, mercedes v 12 je u 5360 i v12 turbo u 5500.

Zglobas 5220 je nosio FAP motor, ali to nije bitno za ovu temu
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
ja mislim da je na najačem modelu 5500 bio mercedesov 12 cilindara sa biturbom a na 5360 isto V12 samo bez biturba
Bobo sjebo si me za minutu
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Kak su funkcionirali ti traktori, mjenjač, prijenosni omjer, potrošnja, konkurencija.. Mercedesovi motor su predpostavljam bili ok.

Thx svima.
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
pa za naš pojam to su bili super traktori samo su malo imali problema sa konusno-tanjirastim koji je bio skup kao imt 539 ali koje pazio i to je moglo trajat a i čuo sam da se dao ubacit drugi od JD i problem bi nestao
u one vrijeme kad se pravio nije imao baš veliku konkurenciju na našim prostorima osim JD koji su bili po kombinatima ali mislim da ih nije bilo jačih od 250ks pa su tu ovi nastupali.
za naše prostore kao i torpedo to su bili super traktori i mogli smo se u njima vozit a ne mi moramo uništit sve kao i što je navodno i IMT sad ošo u propast.
u vrijeme kad je IMT 5500 bio napravljen to je bio najači traktor na našem kontinentu sa 550ks
 
B

Bobo

Guest
Bilo je problema s konusno tanjurastim parom, kako je toma i napisao, no kod pazljivog rukovanja traktorom problema ne bi bilo, jer tko god ima taj traktor u privatnom vlasnistvu, bas ga i ne prodaje samo tako, jer mu sluzi godinama i godinama.

Mjenjaci i sve ostale komande su bile na zrak i par nezgodno postavljenih zracnih crijeva su takodjer znala praviti probleme, jer kad nestane zraka, nemas ni mjenjaca ni kocnica, ali posto se najvjerovatnije nalazis na njivi od 100-200 ha, to te nije puno brinulo, posto si u radnoj brzini a kocnice ti na njivi ne trebaju, pa se to popravljalo kad se uhvatilo vremena ;)

Diferencijali su bili proizvod firme "Radoje dakic" koji su u to vrijeme pravili bagere, a koliko mi je poznato da su ti diferencijali kopija nekih americkih strojeva, najvjerovatnije CATERPILLAR. Istina je takodjer da pasu konusno-tanjurasti iz starijih JD traktora serije 4000.


Sve u svemu, jako zahvalni i izdrzljivi strojevi, projektirani tako da rade bez prekida i tocenja goriva po dvije smjene, a vozio ih je tko god bi stigao i to se ganjalo na razne nacine. Jedan radnik tadasnjeg kombinata mi je posvjedocio kako su svi soferi kad im se nije dalo raditi ili kad su imali neke nesuglasice sa sefovima, namjerno potrgali traktor i tako bi imali ostatak dana/tjedna slobodno dok se stroj ne popravi. Dakle, u isto vrijeme i njezne ali i nepoderive masine.
 

Kumic

Član
Tu od
7 Lis 2010
Poruka
196
I zaboravili ste napisat da skraćuju život traktoriste....svaka čast onom ko izdura jednu smjenu na njemu....evo,na ovom videu,motor se gotovo i nečuje,al zato mjenjač ili diferencijal zuje za poludit:?
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=OE9eLaQZdXY&feature=mfu_in_order&list=UL[/YT]
i nekako mi je čudno da bi konusni-tanjurasti zupčanik bio skup ko 539 :?:
 
B

Bobo

Guest
Kolega, za to postoje antifoni... Cak i novi teolko hvaljeni rusi preporucaju nosenje antifona u traktoru, i ja bez antifona ne idem nikud. Desavalo se da sam se s njive vracao kuci po antifone nakon samo dva obidjena kruga po njivi...


Dva preostala, nema se pojma gdje su... napravljeno je tri komada i jedan je izrezan u staro zeljezo a njegov motor ugradjen u barku sto vadi pjesak iz dunava.

Inace, 5500 je koliko znam do dana danasnjeg najjaci europski traktor serijske proizvodnje... 517ks a ne 550 ako je netko napisao. Ispravite me ako grijesim, lako je moguce da netko u europi pravi i jacu azdaju...

konusno tanjurasti par je zbilja kostao koliko i u ono doba jedan 539, ali ako se radilo normalno s tim traktorom, nije se moralo mjenjati nikada, a siledzije su u privatnoj reziji ugradjivali te zupcanike od JD-a i nije bilo problema...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Ma daj koji antifoni,to je za malu djecu..

Ima bisera kod mene koji voze Zetor i još stave antifone,ma daj..

Treba slušat rad cijelog stroja s kojim radiš, a kad se stave antifoni to je malo otežano..
 
B

Bobo

Guest
Nemas pojma... Imas srece pa imas strojeve gdje ne strada sluh... Ja na 549 nosim antifone i kad mi na tanjuraci cistac krene strugati po tanjuru, cak se i to cuje... Cuje se SVE, samo trebaju biti kvalitetni antifoni.

A taj covjek koji vozi zetora s antifonima zna sto radi. Cuva svoj sluh, i smanjuje umor. nisam ni ja vjerovao dok nisam probao, sad bez njih nikud ne idem.
 
T

tuaregr10

Guest
Kolega, za to postoje antifoni... Cak i novi teolko hvaljeni rusi preporucaju nosenje antifona u traktoru, i ja bez antifona ne idem nikud. Desavalo se da sam se s njive vracao kuci po antifone nakon samo dva obidjena kruga po njivi...


Dva preostala, nema se pojma gdje su... napravljeno je tri komada i jedan je izrezan u staro zeljezo a njegov motor ugradjen u barku sto vadi pjesak iz dunava.

Inace, 5500 je koliko znam do dana danasnjeg najjaci europski traktor serijske proizvodnje... 517ks a ne 550 ako je netko napisao. Ispravite me ako grijesim, lako je moguce da netko u europi pravi i jacu azdaju...

konusno tanjurasti par je zbilja kostao koliko i u ono doba jedan 539, ali ako se radilo normalno s tim traktorom, nije se moralo mjenjati nikada, a siledzije su u privatnoj reziji ugradjivali te zupcanike od JD-a i nije bilo problema...

Pozdrav svima :fball:
Čini mi se da je IMT 5500 jedno vrijeme bio i najjači traktor na svijetu, a onda su Amrikanci napravili jačeg :(.
 
B

Bobo

Guest
Nije bio na svijeto najjaci NIKAD... i prije nego je napravljen 5500 ameri su imali svoja cudesa...

kazem, ne znam da li se danas pravi jaci traktor u Europi od 517ks. Vjerovatno se pravi, neki xerion, neki fendt, il teko nesto...
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
bila je ideja za fendt trisix ali neznam je li zaživjela IMT nikad nije bio najači na svijetu nego u Europi a i sad je. Amerikanci odnosno Kanađani su imali Versatile koji su imali i po 700ks. da u pravu si Bobo zabunio sam se nije 550ks nego 517ks.
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,142
Kolega, za to postoje antifoni... Cak i novi teolko hvaljeni rusi preporucaju nosenje antifona u traktoru, i ja bez antifona ne idem nikud. Desavalo se da sam se s njive vracao kuci po antifone nakon samo dva obidjena kruga po njivi...


Dva preostala, nema se pojma gdje su... napravljeno je tri komada i jedan je izrezan u staro zeljezo a njegov motor ugradjen u barku sto vadi pjesak iz dunava.

Inace, 5500 je koliko znam do dana danasnjeg najjaci europski traktor serijske proizvodnje... 517ks a ne 550 ako je netko napisao. Ispravite me ako grijesim, lako je moguce da netko u europi pravi i jacu azdaju...

konusno tanjurasti par je zbilja kostao koliko i u ono doba jedan 539, ali ako se radilo normalno s tim traktorom, nije se moralo mjenjati nikada, a siledzije su u privatnoj reziji ugradjivali te zupcanike od JD-a i nije bilo problema...
bobo zar jedan imt 5500 nije u beogradu u tvornici?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
bobo zar jedan imt 5500 nije u beogradu u tvornici?

Da, imam isto pitanje?

Ajmo mi svi IMT-ovci na jedan izgled u onaj tamo "IMT GRADIĆ" da prošvrljamo kaj je tamo ostalo od svega carstva!!! :) :) To bi mi bila želja vidjeti.
Da sam neki šeik kupio bi kompletan IMT privatno za sebe, uložio u njega i razradio ga, te svijetu predstvio pravog traktora :)
 
B

Bobo

Guest
Jok, 5500 su napravili 3 komada i jedan je trebao u tvornici ostati, ali su sva tri prodani u privatne ruke, ni jedan nije prodan u kombinat.

jedan se prije par godina pojavio na nekoj licitaciji i decki koji se bave izvlacenjem sodera iz Dunava ga kupe po kili starog zeljeza, izvadili motor i ugradili u jednu barku, sasiju isjekli kompletnu i prodali na otpad na kilu. Motor dobili za dzabe...

Druga dva... hmmm Glasine su kruzile da su bili u sloveniji na nekom gospodarstvu vecem, "kao na testiranju" valjda, S druge strane mi kazu da nisu isli u sloveniju, nego u srbiji da su zavrsili. nedavno (prije par dana) se pojavila slika IMT zglobasa u pravo dobrom stanju s dva usisa za zrak, sto su po kataloskim slikama imali SAMO 5500 no ne vidi se turbo na slici, tako da vjerujem da je to ipak 5360. Nasao sam i clip na youtubeu IMT 5360 s dva usisa za zrak, tak oda ne vjerujem da je ono zbilja 5500 iako me jedan lik odande uvjerava da je on 100% siguran da se o tom traktoru radi, a nece postaviti detaljnije slike istog. Traktor je stajao kod nekog baje u garazi dok ga nije sredio i popravio skroz i sad s njim radi dosta posla. traktor o kojem se radi se nalazi u okolici Zrenjanina.

Jedna od glasina kruzi da je jedan 5500 bas bio u okolici Zrenjanina, pa je mozda i moguce da je to jedan od dva preostala, ali nekako ne vjerujem...

SANANA: Imam neke rodbine tamo i vec se godinama dogovaram s njima da odletim za toplih mjeseci da me provedu kroz krug tvornice ali nikako da uhvatim vremena...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Jok, 5500 su napravili 3 komada i jedan je trebao u tvornici ostati, ali su sva tri prodani u privatne ruke, ni jedan nije prodan u kombinat.

jedan se prije par godina pojavio na nekoj licitaciji i decki koji se bave izvlacenjem sodera iz Dunava ga kupe po kili starog zeljeza, izvadili motor i ugradili u jednu barku, sasiju isjekli kompletnu i prodali na otpad na kilu. Motor dobili za dzabe...

Druga dva... hmmm Glasine su kruzile da su bili u sloveniji na nekom gospodarstvu vecem, "kao na testiranju" valjda, S druge strane mi kazu da nisu isli u sloveniju, nego u srbiji da su zavrsili. nedavno (prije par dana) se pojavila slika IMT zglobasa u pravo dobrom stanju s dva usisa za zrak, sto su po kataloskim slikama imali SAMO 5500 no ne vidi se turbo na slici, tako da vjerujem da je to ipak 5360. Nasao sam i clip na youtubeu IMT 5360 s dva usisa za zrak, tak oda ne vjerujem da je ono zbilja 5500 iako me jedan lik odande uvjerava da je on 100% siguran da se o tom traktoru radi, a nece postaviti detaljnije slike istog. Traktor je stajao kod nekog baje u garazi dok ga nije sredio i popravio skroz i sad s njim radi dosta posla. traktor o kojem se radi se nalazi u okolici Zrenjanina.

Jedna od glasina kruzi da je jedan 5500 bas bio u okolici Zrenjanina, pa je mozda i moguce da je to jedan od dva preostala, ali nekako ne vjerujem...

SANANA: Imam neke rodbine tamo i vec se godinama dogovaram s njima da odletim za toplih mjeseci da me provedu kroz krug tvornice ali nikako da uhvatim vremena...

Hmmm...ludnica oko tog 5500 :)
Jooj, ako budeš išo, javi mi!!! :D
 

Najnoviji postovi

Na vrh