• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
važno je da je on čvrst i da čuva glavu, jer on se ne pravi da bi traktor mogao proć tehnički, nego zbog sigurnosti, bilo je kod mene ljudi koji su pričali što će njima ta glupost, a kada su se prevrnuli i izvukli živu glavu, onda se prave dva sigurnosna luka.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da al problem je kaj vecina ljudi ga prisarafe na blatobrane i produ teh i kad se desi prevrtanje evo ti belaja.
Al 40god nitko nije to imal sve je bilo ok.
 

cisko

Član
Tu od
8 Ožu 2009
Poruka
38
Luk je zakon


Ako ga doma napravim, a onaj na tehnickom bu rekal: metni nekej u knjizicu, onda opet moram kupiti sa certifikatom i njemu mamu spominjat.
.

Po mojem sromnom misljenu je to sigurnosni dio vozila i mora biti certficiran.


Di se moze procitati zakon-pravilnik za taj luk.
 
I

imt558thebest

Guest
neznam,nisam to nigdje vidio pravilnik o tome,a tko zna,mo<da je i izmišljen sam da se pokupi lova. Bolje si napravi sam nego da ga ideš kupovat jer če sigurno biti kvalitetnije napravljen,a i slo<iš ga da ti se da skidat
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,734
Kod nas ne traže za luk nikakve certifikate ni nešto sitno u prometnu. @bagerista je nema dugo sebi radio luk na traktoru i išao ga je registrirat pa možete njemu uputit upit.

A možda bi bilo najjednostavnije nazvat u stanicu za teh. pregled i njih pitat ak postoje nekakve nedoumice oko toga.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,246
Po mojem bi taj luk ipak trebal služiti svrsi (kad je več gore), a ne da ga složiš od vodovodne ili bilo kakve cevi u varenoj izvedbi bez ikakvih umetaka i lupaš glavom u njega svaki dan i još nakraju te on dokrajči kad dojde vreme za atest.
Bolje da ga ni nema
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,995
Slažem se s Muhaničarom.
Mora biti dovoljno čvrst da bez veće deformacije podnese prevrtanje na bok, kao i prevrtanje unazad (poklapanje prednjim krajem). Zato kad si ga već radite, napravite ga masivno (pravokutna cijev bar 80x50x3 ili pak debelostjena okrugla, poput tubinga).
Naročito je važno čvrsto ga povezati na osovinu (trubu) traktora. Ne samo šarafima u odljevak, već U šarafima oko trube.

ALI...luk je gotovo opasniji nego kad ga nema, ak vozač nije vezan pojasom. A pojas nije obavezan :icon_rolleyes:

Za sad, ako je pričvršćen neposredno na zadnju osovinu (trubu), nije ga potrebno atestirati, već je dovoljna procjena nadzornika u stanici za TP.
Ako se montira preko konstrukcije blatobrana, onda se zahtjeva njegovo atestiranje (kaj nije uvijek opravdano).
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Ima malih debelih , velikih rahitičnih ali luk je zakon

Davno nekad u Titovo vrijeme jedan nas učenik vozio (divljao) po školskom igralištu sa 2511 prevrnuli se na bok da nije bilo kose bilo bi svega kosa nas spasila tako da i ćvrsti luk može pomoći .
 
I

imt558thebest

Guest
najjednostavnije vam je odrezat pločevinu na potrebnu mjeru,prenest mjere rupa sa trubi gdje se šarafaju blatobrani i izbušit rupe u pločevini,međutim,ostavite pločevinu toliko široku da za nju mo<ete privarit cijev za luk,najbolje 80×50,kvadratna,po mom mišljenju te<e ju je spigat nego okruglu i obavezno spoj cijevi i pločevine nakon varenje pojačati trokutastim ukručenjima. E sad meni da to treba na mom ferkiću ja bi slo<io na princip cijev u cijev tak da ja taj luk mogu i skinut ako mi zasmeta negdje. Još bi dobro bilo da se blatobrani stave na gumene odstojnike tak da se ne tresu onak kak se znadu trest.
i stojim iza ovog da je luk zakon,bogme je jer vam u nekim situacijama mo<e debelo zaštitit glavu. Iskreno ja neznam do koje godine traktora treba luk,moj je 69,ako netko zna,molio bih informaciju
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ako je registriran prije 1983, onda netreba luk.

Mada i to im je neki kretenski zakon, ili trebaju svi, ili netreba ni jedan, valjda kreteni misli da se ovi stariji od 83 neće prehititi na bok, baš su kreteni :)
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,701
Zna li tko možda gdje bi se dale nabaviti za kabinu orašje, stakla na šerafe, za te šerafe šta drže staklo, one plastične pločice koje idu u samu rupu, imaju 2, jedna ide s vanjske, a jedna s unutarnje strane, di sam god pitao, imao sam kompletan vijak sa svime. meni je to otišlo skoro na svim staklima od sunca i smrzavice
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,246
Možda Sekra, a ako nema onda ili komplet ili tokaru
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Stakla ti može vrtati i zakaliti TOS ako nema org možeš i raditi okvir i staviri tripleks .
 

Najnoviji postovi

Na vrh