• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT

Metalko

Član
Tu od
28 Stu 2013
Poruka
236
sad traktor diže nema problema,prije si mogel dopeljat 4-5 bala,jednom prilikom mi je bala ostala na mostu
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,309
Ok, ja ne velim da sad on nema snage za dizat, ali je šteta kaj onda niste zamjenili i ostalo, to je par kuna razlike a razvodnik i sigurnjak je jako dobro zamjeniti kod takve intervencije
 

motivell

Član
Tu od
4 Lip 2011
Poruka
136
POMOC. Gdje da nabavim ili ima li iko od vas ili znate li ikoga trazio sam u bijeljini i okolini ali nigdje takav, zupcanik precnika 200, 55 zuba vanjskih i unutrasnjih 10 zuba. otpala mi tri zuba? Znaci kada se rastavi traktor na pola kod lamela ostaje spojnicka sa dve osovine jedna u drugoj to znate, pricvrscena na mjenjac, e sada jedan zupcanik pokrece prenos tj mjenjac a drugi na spojnickoj pokrece taj koji je stradao, a u njega je uvuceno kardansko vratilo koje pokrece pumpu i kardan? Mnogo posla rastavio na pola skinuo poklopac mjenjaca izvukao igle od mjenjanja brzina da bih ga izvukao gore i pre toga skinuo poklopac hidraulika i izvadio vratilo nazad , izvadio pumpu pa tek onda da bih i taj dio vraila povukao malo nazad da se izvuce iz zupcanika. Imali ko da proda? traktor je imt 549 sa prednjom vucom 2010 godiste
 
Posljednje uređivanje:

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Provjeri da li paše od 539 našlo bi se rabljenih ili da daš raditi ali tu je upitna kvaliteta i naravno utvrditi razlog loma i provjeriti ostale zupčanike koji du bili u sprezi :mur:
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
u delove tesko ko da ima rasturen taj traktor. ako pasuje od drugog nekog imt mogu pronaci. ima u bogaticu par prodavnica koje ako i nemaju verovatno mogu naruciti nov. ali sve je to sad upitnog kvaliteta.verovatno bi trebalo da bude isto kao kod 542 ali nisam siguran
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Taj gornji zupcanik na supljem vratilu(kardanska spojnicka) ima 15 zuba ,a taj osteceni ima 55.U tom omjeru taj traktor ima 540 obrtaja na kardanu pri 2250 obrtaja na motoru.
Mislim da je lakse naci kardansku spojnicku koja ima zupcanik sa 17 zuba ,a taj donji sa 53 zuba i tako bi usput ubrzao kardan.Tad bi imao 720 obrtaja kardana pri 2250 obrtaja motora.
Oba nacina su orginal njegovi jer se taj omjer radio tvornicki u dvije varijante.Problem je sto je izvedba kao na tvom mjenjacu rijetka.

Evo slika standardne izvedbe 17/53 koja je i bolja varijanta jer je tad kardan brzi..
 

motivell

Član
Tu od
4 Lip 2011
Poruka
136
Nasao sam bas tu kobinaciju koju si predlozio dan ranije pa evo vidim da si je i ti ponudio takvu istu. 53 i 17 zuba. I moram te malo ispraviti, na 1750 obrtaja je imao 540 na kardanu a sada ce mozda imati na 1550 otprilike 540 ne preciziram a nisam ni racunao gore dole nije bitno. Sutra cu sklapati pa valjda se sve uklopi ako ne zovem vas ponovo mada bi trebalo sve je isto samo vise ili manje zuba i et malo ce biti brzi kardan i pumpa na manjim obrtajima.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,059
Ne na 1750, već na 1980 rpm motora.
Po meni, to je bolji prijenosni omjer ak želiš pogoniti teže priključke, poput freze, veće roto kose i sl. Za ostale poslove, poput strižne kose, raznih pauka i sl., bolji je brži kardan, ali je manje momenta na njemu.
Osim IMT-a, većina ostalih traktora ima prijenostakav da se 540 rpm kardana postiže od otprilike 1900...2100 rpm motora (ak se motor vrti do 2300 rpm).
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Dali postoji način da se sazna koji je broj okretaja kardana, bez da se zna broj zuba na velikom i malom zupčaniku, imam 549 dv iz 2000 godine, i nisam siguran dali je prijašnji vlasnik što čačkao s prenosom. Sat je od 539.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
moglo bi se odrediti ali treba mala spravica. to sam samo kod vinklera elektromotora video. malo brojac obrtaja. sa cela ga pritisnes na osovinu koja se okrece i meris vreme tacno minut i skines i on ti odbroji obrtaje
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
to jos nisam video kod nas u prodaji. moram pogledati opet jer mi treba
 

motivell

Član
Tu od
4 Lip 2011
Poruka
136
Ne mogu se sloziti i jos kazes osim IMT pa imt i jeste. Znam i pise mi u knizi o njemu da imam 540 na 1750, imt 539 na 1500 ima 540 imt 549 na 1750 ima 540 a rakovica 65 na 1900 ima 540 kardana to znam sve jer ih imam sva tri i u svakom pise koliko je. E sada mala izmjena zupcanika na 549 pa cu dobiti malo brzi.
 

motivell

Član
Tu od
4 Lip 2011
Poruka
136
e ne pase ni ta kombinacija sve dzaba ganjanje i trazenje dijelova u toj varijanti nema lezaj unutra kao u mojoj kombinaciji pa ne mogu da sklopim da prodje pogonska, u stvari prolazi ali nema lezaj nego kroz nju pa tamo se uklapa osovinica u lezaj na mjenjacu a kod mene je lezaj iglicasti unutra u kardanskoj. Dodje mi da zapalim traktor omrzo mi je imt zbog ovoga nikada vise . stariji su bili dobri al ovo novo sranje ne postoje gori traktori............ i na kraju danas sam morao naruciti u fabrici imt pa dok se napravi pa dok mi dodje pa nabi ga...........
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja stvarno nerazumijem ljude, pa 549 dv je poznat po tom kao promašena serija i što se tiće motora i mjenjača i diferencijala. Koliko ljudi je imalo problema i evo još uvjek ih ima na novim modelima, a i dalje bi ih ljudi kupovali.
 

Tome

Novi član
Tu od
28 Sij 2014
Poruka
8
Ljudi imam problem sa imt 542, 89. god. imam par problema:
-servo volan dobio luft
-blica lampica od ulja kad se malo ugrije,obrtaje moram drzat min na 800 da ne blica
-hidraulika slabo dize kad se zagrije i pada kad je ugasen traktor
-izgubio snagu motora

pa bi molio ako ima koji majstor da mi objasni sta se dogadja!
Hvala!
 

Najnoviji postovi

Na vrh