• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,304
Kaj su več propustili, kad prije :icon_scratch:
Donesi ih na preinaku :icon_keel:
 

xPeke

Novi član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
17
Zanima me dali ima neka dokumentacija ili nesto slicno gdije mogu uciti o traktorima IMT, i jel ima neka shema ili nesto slicno vezano za struju na IMT 577 DV
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Dali na IMT 560 ili bilo kojem drugom koji ima onaj redkutor iza na kardanu, dali on ubrzava kardan ili usporava?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,059
Usporava okretaje (tj. motor se treba brže vrtiti da bi postigel 540 rpm kardana), odnosno povećava moment (time i predanu snagu).
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
To sam i tvrdio jednome čovjeku, on ima nekoga MF-a koji je kao 560, al on nema taj reduktor iza, on ima vjerojatno nešto unutra umjesto toga reduktora i hoće si nabaviti ovaj reduktor što ide iza na te IMT-e da bi mu se vrtio brže kardan jer mu je ovako prespor kod baliranja.

Dali ima šta za kupiti da se iza stavi na kardan da ga ubrza?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,059
Ima: 539 ili neki traktor koji ima više brzina kardana :)
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Sada tijekom jeseni trebam mijenjati ulje i filtere u 539. Prijatelj mi donio motorno ulje koje radilo u generatoru 17 sati. Ulje je bistro. Ulje ću preliti da eventualna špena ostane na dnu bidona i uliti u motor. Takvo bi ulje trebalo koristiti samo ću ga češće mijenjati svako 6 mjeseci. Provjeru da ulje nije razrjeđeno, mislim uzeti jednaku količinu novog i starog ulja i propustiti kroz istu cijev slobodnim padom. Ono koje rijeđe trebalo bi brže iscuriti. Što bi još mogao biti rizik kod korištenja ovakvog ulja?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Jel generator benzinski ili diesel motor?
Ako je diesel onda bi trebalo biti sve ok,al ga prije mjenjaj kak si napisal.
Kolko sati rada imas u 6mj na traktoru?
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Generatori su dizel motori. Ukupno će biti preko 100 l ulja. Šteta je ulje baciti. Ovi meštri imaju uvijek takvih situacija, ali ovo je izuzetno jer nema puno sati rada. Ipak ću ga procijediti.
S traktorom ne uradimo za godinu dana 80 sati rada. Sada je u njemu ulje crno a ovo je bistro kao novo.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,059
Ulje koje jednom bilo u motoru trebalo bi zamijeniti u roku od nekih godinu dana, tak da ovo tvoje rabljeno ulje može biti samo za prvu izmjenu. Ostatak je, nakon godine dana, za baciti, jednako kao i ono kaj budeš ispustil iz traktora, sa ~100 sati.
Ulje stari s vremenom, pogotovo ak je bilo bar jednom zagrijano na radnu temperaturu. Raspadaju se aditivi, gubi AK svojstva, više navlači vlagu...ukratko - propada, bilo u motoru ili ne, iako izgleda bistro i "zdravo".

Majka mu stara, pa kaj ti je previše dati 150kn da traktor počastiš novim uljem?
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Majka mu stara, pa kaj ti je previše dati 150kn da traktor počastiš novim uljem?

"U radiše svega biše u štediše još i više." Narodna

Nije uopće previše kupiti novo ulje. Žao mi je uzeti to ulje i baciti. Traktor ne odradi ni 100 sati godišnje i sad treba mijenjati ulje jer je istekla godina dana. S druge strane imam ulje s 17 sati rada i treba ga proliti. Ako mi odradi 6 mjeseci jedno i drugo 6 mjeseci onda imam još dvije gajbe pive. Naravno ne bi htio da ide na uštrb motora jer ja pazim na to. Kod auta gdje su brži motori i turbina nisam ni promišljao ulijevati to ulje.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ako je odradil samo 17h to nije puno,al ako je to ulje u njemu stajalo godinu dvije,to nije bas najbolje.
Bilo bi dobro znat koja je marka i oznaka ulja.
Jer neki generatori vise stoje nego kaj rade,pa je tu kondenzacija i u dodiru je s raznim materijalima i javlja se kemijsko djelovanje i propadanje ulja,a ako si siguran da nije bilo dugo u motoru onda bi ga i mogel iskoristit.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,304
Sada tijekom jeseni trebam mijenjati ulje i filtere u 539. Prijatelj mi donio motorno ulje koje radilo u generatoru 17 sati. Ulje je bistro. Ulje ću preliti da eventualna špena ostane na dnu bidona i uliti u motor. Takvo bi ulje trebalo koristiti samo ću ga češće mijenjati svako 6 mjeseci. Provjeru da ulje nije razrjeđeno, mislim uzeti jednaku količinu novog i starog ulja i propustiti kroz istu cijev slobodnim padom. Ono koje rijeđe trebalo bi brže iscuriti. Što bi još mogao biti rizik kod korištenja ovakvog ulja?
Toči to ulje kad ga imaš i mjenjaj ga bez brige svakih 6 mjeseci (to izađe 50 sati) ali obavezno svaki put stavi novi filter.
IMT bu to dobil kao pomast, ljek.

Ako je takvo kakvim ga opisuješ ja bum ti došel besplatno generalku napraviti ako bude problema, to je nadam se više nego dovoljna garancija da je dobro ako je stvarno samo 15-tak sati odradilo.
Ulje ionak nezna gdje je stajalo, dal u karteru ili u limenom lagvu ili negdje u nekakvoj cisterni ......
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Nikako takvo ulje ulit u stari traktor,izgubio je aditive,navuko vlagu i staro je-može da ribne motor ( ja svakako se ne bi držo oficirovih iskustva).:icon_axe:
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Toči to ulje kad ga imaš i mjenjaj ga bez brige svakih 6 mjeseci (to izađe 50 sati) ali obavezno svaki put stavi novi filter.
IMT bu to dobil kao pomast, ljek.

Ako je takvo kakvim ga opisuješ ja bum ti došel besplatno generalku napraviti ako bude problema, to je nadam se više nego dovoljna garancija da je dobro ako je stvarno samo 15-tak sati odradilo.
Ulje ionak nezna gdje je stajalo, dal u karteru ili u limenom lagvu ili negdje u nekakvoj cisterni ......

To i ja mislim. Točno ću navesti marku i deklariranu kvalitetu. Prodaje se pod brandom za marku generatora kao ulje poboljšane kvalitete.

Ja imam prijedlog za dobrovoljce. Na traktoru ima potrebnih dorada: izmjena sata (sajla radi), izmjena guma od vode, one gume ispod sjedala, gume na mjenjaču itd. Vjerojatno bi majstori još toga našli. Neka se ekipa spremi na put (kao obitelj i broj je ograničen), tjedan dana odmora, more je još toplo. Dva sata rada na traktoru svaki dan pred večer a ostalo kupanje. Naravno promijeniti ćemo i ulje ako bude odgovarajuće. Smještaj, hranu i piće osigurajem. Imam i alata. Ako nestane posla imam i drugi traktor. Ima se što i orati, variti, miješati beton ići u lov nedjeljom (za lovce). Neće nedostajati posla.
 

Najnoviji postovi

Na vrh