• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Inkubatori

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
Ovo je tema o inkubatorima, a ne kvočkama. zato nemoj pisat netočne informacije. Jaja su u ladici s oštrim vrhom okrenuta prema dolje, i svakih 6 sati se okreću lijevo desno..kao na satu kazaljka 10 i 14 sati. Zadnja tri dana pred leženjem se stavljaju u drugu ladicu gdje se ležu pilići i tada su jaja u horizontalnom položaju. Naravno da ima i automatskih gdje su jaja stalno u horizontalnom položaju, ali ništa ne fali jajima koja su u polookomitom položaju.
 
Posljednje uređivanje:

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Kolega meni je zao posto vi neumijete da razumijete!!!
Prirodu mozes kopiratia nemozes ju pokusat kopirat!!
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
783
Bhorv je u pravu - u košaricama za poluatomatsko ili automatsko okretanje jaja šiljasti vrh prema dolje. To je zato da u inkubator stane više jaja. Ostala se jaja mogu inkubirati od početka do kraja u vodoravnom položaju - onda ih manje stane.Jedino se guščja jaja se moraju inkubirati u vodoravnom položaju.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ja imam kalimero, on se odlično pokazao i uvijek okrećem u špic......znam što Mato hoće reći, al inkubator je to, i tako se pokazalo OK......životinje to ipak malo drugačije rade.......

htio bi uzeti još jedan kalimero, ili možda neki veći, mislim da se zovu cro-ink ili cro-ing, imaju automatsko okretanje i doziranje vlage, stane od 300 i 750 jaja......jel netko ima iskustva s njima????
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Ako vam nije nesta jasno oko inkubiranja jaja nazovite Mirsu on je doktor za inkubiranje te proizvodi inkubatore!!
 

bananarama

Član
Tu od
27 Pro 2014
Poruka
37
Proljeće se bliži i javlja se potreba za još jednim inkubatorom. Pošto ga radim za sebe nisam štedio na materijalu.
Kostur kućišta je od drvenih letvica 3 x 3 cm debljine, sendvič zidovi od šperploče, punjeni stirodurom debljine 3 cm, 2 puta lakirano lakom za čamce. Poklopac pomičan, može se skinuti na njega nije ništa pričvršćeno, tako da se cijeli lako uklanja. Također od drvenih letvica 3 cm, stirodur, sendvič zidovi od šperploče. Na sredini otvor za vakumirano duplo izo staklo. Vrata prednja na magnete, lako se uklanjaju, griječ kanthal 170W, led osvjetljenje, mjerač vlage i temperature, sve u jednom uređaju, automatsko okretanje, 120 kokošijih jaja.
Evo dole slika možda nekome pomognem. Inkubator još nije potpuno završen. Ovo su samo neke slike u postupku izrade. Za dva tri dana odfotim i kada sve bude montirano.
Sve ručni rad, sam svoj majstor.
0YspiK.jpg

P6EX9W.jpg

4SidGs.jpg

Ifffom.jpg

jofOhr.jpg

1I0vg4.jpg

QNrFM0.jpg

QDrdWz.jpg

qTxhnq.jpg

vTxlI5.jpg

4DO1RT.jpg

Iyhi29.jpg
 
Posljednje uređivanje:

bananarama

Član
Tu od
27 Pro 2014
Poruka
37
Sijalice kao grijač su u inkubatoru najednostavnije rješenje ali nikako ni najbolje. Većina izrađivača jeftinih inkubatora upravo koristi sijalice. Osobno ih nikako ne preporučujem. Pod kvočkom su jaja u mraku, i tako treba da bude. Naročito je problem kada se pilići počnu leći, pa oni koji su se izlegli budu pod svjetlom uznemireni i počnu kljucati one koji se kasnije legu. Gaze ih a nerijetko i tek izleženo pile dobije kljunom po očima. Dočim su u mraku pilići daleko mirniji, troše manje energije, ne kljucaju se i bude manje defektnih pilića.
Preporuka -namotajte grijač od cekasa ili kanthal žice i mirni ste par desetljeća što se tiče samog grijača. Brzo ze zagrijava a još brže hladi tako da lako postignete i održavate željenu temperaturu. Proces namatanja grijača sam objasnio u prijašnjem postu. Za prvi puta Vam možda bude teško i sporo, ali već slijedeći puta ide samo od sebe.
Gore na slikama vidite kako postaviti nosače za grijač. Korišteni su pocinčani kutnici i kućišta od keramičkih osigurača 25A kroz koje je provučen torban vijak i gumirana podloška te je učvršćen na kutnike. Ukoliko netko treba dimenzije ovoga inkubatora, udaljenost grijača od poda i od jaja, širinu rupa, neka se javi na privat.
 

Miky9415

Novi član
Tu od
26 Velj 2015
Poruka
12
Mato hvala na pomoći i ja sam tako mislio. Inkubator mora biti što sličniji kvočki.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Kolega @bananarama vidi se iz prilozenog da ste u ink.ulozili dosta truda i nacin na koji je napravit to dokazuje.
Meni se jedino nesvidja sto je unutra oblozen sperplocom!!!
Dali ugradjujete ventilator u inkubator?
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
783
ja imam kalimero, on se odlično pokazao i uvijek okrećem u špic......znam što Mato hoće reći, al inkubator je to, i tako se pokazalo OK......životinje to ipak malo drugačije rade.......

htio bi uzeti još jedan kalimero, ili možda neki veći, mislim da se zovu cro-ink ili cro-ing, imaju automatsko okretanje i doziranje vlage, stane od 300 i 750 jaja......jel netko ima iskustva s njima????

Ja imam cro-inko inkubator većeg kapaciteta i bio je dobar dok je radio. Gazda koji je proizvodio te inkubatore zatvorio je firmu i otišao na rad u Njemačku i sad njegove inkubatore nitko ne servisira.El-ka (kalimero) sad radi i višeslojne inkubatore večeg kapaciteta. Što inkubiraš kad ti treba tako veliki inkubator?
 

bananarama

Član
Tu od
27 Pro 2014
Poruka
37
Kolega @bananarama vidi se iz prilozenog da ste u ink.ulozili dosta truda i nacin na koji je napravit to dokazuje.
Meni se jedino nesvidja sto je unutra oblozen sperplocom!!!
Dali ugradjujete ventilator u inkubator?
Šperploča mi se pokazala dobrim materijalom. Bukova je i dva puta prelakirana lakom za čamce. Ne upija vlagu i lako se briše prilikom dezinfekcije inkubatora. Inače na dno inkubatora stavljam još i linoleum, onaj klasični što se koristi u kuhinjama, tako da se dno lako čisti od paperja i prljavštine nakon završetka inkubiranja. Linoleum se isiječe na mjeru dna inkubatora i ne lijepi se da se može kasnije izvaditi vani i oprati. Potrebno ga je samo precizno izrezati od ruba do ruba inkubatora da lijepo sjedne unutra.
Iz iskustva svima preporučujem da u jednoslojne inkubatore ne ugrađuju ventilator ukoliko kao grijač koriste cekas ili kanthal žicu. Treba samo ravnomjerno razvući grijač po cijelom inkubatoru i osloniti se na prirodni uzgon toplog zraka. Rupe za ventilaciju postaviti tako da budu oko 1 cm iznad visine grijača - donji rub rupe, a gornji rub rupe 3 cm udaljen od vrha odnosno poklopca inkubatora. Za rupe koristim pvc cijevi promjera 32 mm i to tako da prvo izbušim rupe promjera 36 mm i onda na knap u njih uguram pvc cijev za odvod promjera 32 mm. S tim da prema vani vire završetci sa gumicama. Ukoliko u toku inkubacije nestane struje dovoljno je da te cijevi zatvorite sa originalnim poklopcima i možete tako održati temperaturu i do 12 sati a da jaja i dalje ostanu "živa". Naravno ukoliko Vam je inkubator napravljen od sendvič zidova punjenih stirodurom. Poklopac mora biti lako uklonjiv, odnosno na njega nesmije biti pričvršćeno ništa. Kada se pilići izlegu nikada ih ne vadim kroz vrata nego jednostavno uklonim poklopac. Prednja vrata služe samo za vađenje ladica i eventualno dolijevanje vode u kadice. Pozdrav!
 
Posljednje uređivanje:

bananarama

Član
Tu od
27 Pro 2014
Poruka
37
Primijetio sam da je kod Kalimera iznutra obloženo lesonitom koji je iako je bojan najmanje dva puta emajl lakom daleko lošiji materijal od šperploče bojane lakom za čamce. Takva šperploča nikada neće povući vlagu i nabubriti dočim se kod lesonita to redovito događa. Naročito je to vidljivo na Kalimerovim izrezima za rupe jer nije korištena PVC cijev.
Daleko od toga da govorim da je Kalimero loš inkubator, zapravo je jedan od boljih na domaćem tržištu kada se uzme u obzir kvaliteta i cijena. Naravno pri tome mislim na ova dva najučestalija tipa K-180 i K-63 bilo da su automatska i poluautomatska.
 

Miky9415

Novi član
Tu od
26 Velj 2015
Poruka
12
Još jedan pozdrav svima na forumu!
Neznam dali je stigla prva poruka za bananarama ali mene zanima pošto nisam elektroničar kako si napravio da gasi motor kada napravi 180 stupnjeva. Kužim motor,šajbu , mikro prekidač. Ja imam emos programator koji se programira do 8 puta na dan cijeli tjedan i on pušta struju minimalno 1 minut, a za to vrijeme vrati se na isto mjesto gdje je i bilo. Možeš li ti napraviti elektroniku ja ću sve ostalo i koliko bi to koštalo. Inače sam iz Košutarice pokraj Jasenovca i malo se bavim poljoprivredom i izradom svega i svačega.
Ako netko želi radi lakšeg dopisivanjaevo moj mail:
miky9415@gmail.com
Unaprijed hvala svima na savjetima!
Htio sam staviti par slika moga inkubatora ali neznam dodati slike jbg....
 

bananarama

Član
Tu od
27 Pro 2014
Poruka
37
Još jedan pozdrav svima na forumu!
Neznam dali je stigla prva poruka za bananarama ali mene zanima pošto nisam elektroničar kako si napravio da gasi motor kada napravi 180 stupnjeva. Kužim motor,šajbu , mikro prekidač. Ja imam emos programator koji se programira do 8 puta na dan cijeli tjedan i on pušta struju minimalno 1 minut, a za to vrijeme vrati se na isto mjesto gdje je i bilo. Možeš li ti napraviti elektroniku ja ću sve ostalo i koliko bi to koštalo. Inače sam iz Košutarice pokraj Jasenovca i malo se bavim poljoprivredom i izradom svega i svačega.
Ako netko želi radi lakšeg dopisivanjaevo moj mail:
miky9415@gmail.com
Unaprijed hvala svima na savjetima!
Htio sam staviti par slika moga inkubatora ali neznam dodati slike jbg....
Okretanje jaja odrađuje timer koji ima dva vremena programiranja. Prvo vrijeme je podešeno na 10 sekundi i to je vrijeme kada motor dobiva napon preko releja sa timera a nakon toga vrtnju preuzima mikroprekidač koji je u međuvremenu "iskočio" iz utora na šajbi i drži uključen motor sve do slijedećeg utora na šajbi. Kada kotačić mikroprekidača upadne u utor na šajbi prekida se strujni krug i motor se zaustavlja. U međuvremenu na timeru već teče vrijeme 2 koje je podešeno na 3 sata da bi se po isteku toga vremena opet aktivirao motorić na 10 sekundi, i tako u krug.
U stvari evo Vam link gdje možete vidjeti slike i objašnjenja i cijene samog timera i ostalih dijelova za automatsko okretanje jaja. Sam timer košta 150 kuna.
http://www.njuskalo.hr/stocarstvo/inkubator-sklop-automatsko-okretanje-jaja-oglas-13171321
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Ja imam cro-inko inkubator većeg kapaciteta i bio je dobar dok je radio. Gazda koji je proizvodio te inkubatore zatvorio je firmu i otišao na rad u Njemačku i sad njegove inkubatore nitko ne servisira.El-ka (kalimero) sad radi i višeslojne inkubatore večeg kapaciteta. Što inkubiraš kad ti treba tako veliki inkubator?


trebam za koke i patke, nešto za sebe, ako bude viška, mogu prodati.......onda ću opet uzeti još jedan kalimero od 180 kom, imao sam ga prije, nije mi bio potreban, pa prodao, sada opet treba :(punch): , pa ako netko prodaje, može mi se javiti, isključivo automatski.
 

bananarama

Član
Tu od
27 Pro 2014
Poruka
37
Danas završen i ovaj zadnji. Potrebno je još samo iskalibrirati temperaturu i vlagu i može u upotrebu.
GQ9p58.jpg

3va57j.jpg

jRosOj.jpg

6Tpt2c.jpg

dPY74l.jpg

5QnOBq.jpg

zcCPfL.jpg

Lrcvzu.jpg

6ErVMW.jpg

RE7WGa.jpg

NNGl4s.jpg
 

bananarama

Član
Tu od
27 Pro 2014
Poruka
37
Pošto sam dobio više upita o inkubatoru a neda mi se više svima pojedinačno objašnjavati napisat ću za sve ovdje na forumu pa tko želi neka iskoristi stečeno znanje. Ovo je free software kao Android. Dakle:
Unutrašnje dimenzije inkubatora su slijedeće: VISINA = 32 CM, DUŽINA = 82 CM i ŠIRINA 71 CM. Rupe su promjera 36mm i u njih se potom ugura PVC cijev za odvod promjera 32 mm. Buše se na visini od 27 cm od dna inkubatora. To znači da je na toj visini središte rupe. Tako će gornji kraj rupe biti udaljen od stropa 3,2 cm. Od ruba inkubatora rupe su udaljene 15 cm. Opet se misli na središte rupe. Grijač od cekasa ili kanthala se postavlja na visinu 1 cm ispod donjeg kraja rupa ili jednostavnije na visini od oko 25 cm od dna inkubatora.
Ladica na kojoj su postavljena jaja je izrađena od letvica debljine 1 cm a širine 3 cm. Razmak između letvica je 3,5 cm (to je najoptimalnija mjera jer ima i manjih i većih jaja, nisu uvijek sva identične veličine). Letvice su pričvršćene vijcima na dva aluminijska L profila 3 x 3 cm.
Pomična ladica je izrađena od letvica debljine 1 x 1 cm. razmak između letvica je 4,5 cm. Pomična ladica mora biti kraća 6,5 cm od ladice na kojoj leže jaja jer je potreban hod jajeta od 6 cm da bi se jaje okrenulo za 180 stupnjeva.
Nosač za ladice je izrađen od aluminijskog T profila i pričvršćen vijcima za rubove inkubatora i to na visini od 7 cm od dna inkubatora.
Ispod ladice su plastične kadice za vodu 3 komada dimenzija 57 x 15 cm nutarnje mjere. U svaku kadicu je potrebno naliti po 6 decilitara mlake vode i imat će te sigurnu vlagu od 55 - 60% . Vodu treba nadosipati svakih 6 dana (svega tri puta u toku cijele inkubacije)ali nikako nesmije u kadici biti više od 6 decilitara. 18-tog dana kada se jaja više ne okreću odnosno poslije zadnjeg lampiranja ubaciti u inkubator još jednu istu kadicu i u nju opet nasuti istu količinu vode odnosno 6 decilitara. Na taj način će te povećati zadnja tri dana vlagu na sigurnih 80%. Nemorate ništa eksperimentirati to je već isprobano ali samo na inkubatoru ovih gore navedenih dimenzija.
Kokošija jaja nikada ne prskam i postižem bolju izleženost nego dok sam eksperimentirao sa prskanjem.
Jedan kolega je još pitao na koji način je pomična ladica spojena sa motorom odnosno šajbom, pa ću staviti dole slike. Za izradu mehanizma za potezanje potreban Vam je torban vijak dužine 15 cm a debljine 6 mm. Potrebno mu je odrezati glavu i onda ga navariti pod pravim kutem na zatvoreno slovo U. Unutarnji prostor tog zatvorenog slova u je 7,5 cm x 2cm. E tu se morate sami namučiti sa čekićem metalnom okruglom cijevi i škripom. Ja pri tome kao materijal za izradu tog zatvorenog U koristim čavao dužine 22 cm jer je pogodan za savijanje i varenje i na kraju kada ga presprejate izgleda kao tvornički mehanizam. Pozdrav!
YapgTR.jpg

LOXkKY.jpg

3ASm6d.jpg

pG6Q41.jpg

x44GEw.jpg
 

bananarama

Član
Tu od
27 Pro 2014
Poruka
37
A gdje je šema spajanja tajmera na mikroprekidač i motorić? - pitaju neki. Evo i to, jest seljački nacrtano ali razumljivo. Inače tajmer je 150 kn i ima mogućnost podešavanja dva vremena. T1 - od 1 sekunde (podešeno je na 10 sekundi, jer za to vrijeme prekidač iskoči iz utora na šajbi i daljnju vrtnju preuzima on do idućeg utora) do 9999 sekundi i vrijeme T2 - vrijeme između okretanja od 1 minute pa nadalje. Podešeno je na 3 sata, po meni najoptimalnije. Na isti način možete spajati i motoriće drugog napona, recimo 12 V. Ovdje je prikazan motorić na 220V jer su oni najučestaliji.
Gb4nEc.jpg

YTxqqi.jpg
 

angello

Novi član
Tu od
25 Ožu 2015
Poruka
4
Lijepo,lijepo napravljeno.Koji temperaturni kontroler koristite...Koliko vidim plastificirana mreža je ispod već stavljena ,pretpostavljam da poslije više ne ubacujete nikakvu mrežicu(makar tako ja radim)
pozzz
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh