• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Inkubatori

Ilika

Član
Tu od
9 Tra 2015
Poruka
30
pozdrav Lika svaka cast za inkubator imam isto pitanje ko jagodinac koja je debljina sperploce molim vas

Debljina šerploče je 4 mm u ovakav inkubator je potrebno 2,5 šperploče jedna košta 140kn
 

Ilika

Član
Tu od
9 Tra 2015
Poruka
30
Pošto sam dobio više upita o inkubatoru a neda mi se više svima pojedinačno objašnjavati napisat ću za sve ovdje na forumu pa tko želi neka iskoristi stečeno znanje. Ovo je free software kao Android. Dakle:
Unutrašnje dimenzije inkubatora su slijedeće: VISINA = 32 CM, DUŽINA = 82 CM i ŠIRINA 71 CM. Rupe su promjera 36mm i u njih se potom ugura PVC cijev za odvod promjera 32 mm. Buše se na visini od 27 cm od dna inkubatora. To znači da je na toj visini središte rupe. Tako će gornji kraj rupe biti udaljen od stropa 3,2 cm. Od ruba inkubatora rupe su udaljene 15 cm. Opet se misli na središte rupe. Grijač od cekasa ili kanthala se postavlja na visinu 1 cm ispod donjeg kraja rupa ili jednostavnije na visini od oko 25 cm od dna inkubatora.
Ladica na kojoj su postavljena jaja je izrađena od letvica debljine 1 cm a širine 3 cm. Razmak između letvica je 3,5 cm (to je najoptimalnija mjera jer ima i manjih i većih jaja, nisu uvijek sva identične veličine). Letvice su pričvršćene vijcima na dva aluminijska L profila 3 x 3 cm.
Pomična ladica je izrađena od letvica debljine 1 x 1 cm. razmak između letvica je 4,5 cm. Pomična ladica mora biti kraća 6,5 cm od ladice na kojoj leže jaja jer je potreban hod jajeta od 6 cm da bi se jaje okrenulo za 180 stupnjeva.
Nosač za ladice je izrađen od aluminijskog T profila i pričvršćen vijcima za rubove inkubatora i to na visini od 7 cm od dna inkubatora.
Ispod ladice su plastične kadice za vodu 3 komada dimenzija 57 x 15 cm nutarnje mjere. U svaku kadicu je potrebno naliti po 6 decilitara mlake vode i imat će te sigurnu vlagu od 55 - 60% . Vodu treba nadosipati svakih 6 dana (svega tri puta u toku cijele inkubacije)ali nikako nesmije u kadici biti više od 6 decilitara. 18-tog dana kada se jaja više ne okreću odnosno poslije zadnjeg lampiranja ubaciti u inkubator još jednu istu kadicu i u nju opet nasuti istu količinu vode odnosno 6 decilitara. Na taj način će te povećati zadnja tri dana vlagu na sigurnih 80%. Nemorate ništa eksperimentirati to je već isprobano ali samo na inkubatoru ovih gore navedenih dimenzija.
Kokošija jaja nikada ne prskam i postižem bolju izleženost nego dok sam eksperimentirao sa prskanjem.
Jedan kolega je još pitao na koji način je pomična ladica spojena sa motorom odnosno šajbom, pa ću staviti dole slike. Za izradu mehanizma za potezanje potreban Vam je torban vijak dužine 15 cm a debljine 6 mm. Potrebno mu je odrezati glavu i onda ga navariti pod pravim kutem na zatvoreno slovo U. Unutarnji prostor tog zatvorenog slova u je 7,5 cm x 2cm. E tu se morate sami namučiti sa čekićem metalnom okruglom cijevi i škripom. Ja pri tome kao materijal za izradu tog zatvorenog U koristim čavao dužine 22 cm jer je pogodan za savijanje i varenje i na kraju kada ga presprejate izgleda kao tvornički mehanizam. Pozdrav!
YapgTR.jpg

LOXkKY.jpg

3ASm6d.jpg

pG6Q41.jpg

x44GEw.jpg

inkubator je gotvo kopiran je sav od vas sad imamjedan problem al ja mislim da vlagomejer laže stavio sam tri kadice za vodu malo drukčijih dimenzija al slične moje su kadice 51x18 i nalito 6dcl vode u svaku kadicu na vlagobjeru piše 40 vlaga.Jel po vama krivo pokaziva vlagomjer.
Ovo je inkubator
www.youtube.com/watch?v=bu2d5VkwS80
 

rahokos

Novi član
Tu od
21 Ožu 2015
Poruka
6
kaji je matrejal sperploca posto meni su rekli u prodavnici da moze koji bila kad se jednom lakira sa lakom za camce.
 

Ilika

Član
Tu od
9 Tra 2015
Poruka
30
kaji je matrejal sperploca posto meni su rekli u prodavnici da moze koji bila kad se jednom lakira sa lakom za camce.

Bukova šperpoča ne upija vodu.I obavezno lakirat dva puta vidićeš sam kad premažeš prvi put pa drugi koja je razlika
 

krunol

Novi član
Tu od
21 Ožu 2016
Poruka
4
pozdrav,
evo sam prevrtio po forumu i nisam nigdje našao nešto slično pa ću pitati ovdije. ako nije u skladu sa pravilima molim admina da mi ne uzme za zlo..:)..
naime danas su mi se počeli valjati pilići koke hrvatice iz moga diy inkubatora, i za sada se jedan pilić izvalio a kompletna posteljica i pupkovina su bile zelene boje...nisam primjetio nikakav čudan miris ali nezman jel to veliki problem i ako je što je uzrok tomu??? hvala...
 

AlphaCRO

Novi član
Tu od
11 Ožu 2016
Poruka
11
Sve ti ovisi o inkubatoru, u literaturi mozes naci da temperatura prostorije u kojoj se nalazi inkubator ne smije prelazuti mislim da je 24°C ako sam fulao neka me netko ispravi. Ja sam uspio iz inkubirati Zdrave pilice i u sred ljeta iako sam imao dosta problema sa skidanjem temperature jer je sam ventilator koji cirkulira zrak po inkubatoru grije se i dize temperaturu i onda se desava to da su oscilacije cak i do 0,5 °C sto i nije dobro, taj sam problem rijesio dodavanjem dvije cijevi (jedna svake strane inkubatora) kojima kruzi zrak i na taj nacin se ohladi. Cijevi su od odvoda mislim da je fi 5 cm nisam mjerio, po zimi samo stavim spuzvastu izolaciju na njih da ustedim na struji i stvar funkcionira. Sada u bilo koje doba inkubiram pilice, ove se godine nije gasio (osim period od dan dva dok ocistim izmedu tura). I ovu subotu treba ic tura pilica van :D
 

Ilika

Član
Tu od
9 Tra 2015
Poruka
30
Sve ti ovisi o inkubatoru, u literaturi mozes naci da temperatura prostorije u kojoj se nalazi inkubator ne smije prelazuti mislim da je 24°C ako sam fulao neka me netko ispravi. Ja sam uspio iz inkubirati Zdrave pilice i u sred ljeta iako sam imao dosta problema sa skidanjem temperature jer je sam ventilator koji cirkulira zrak po inkubatoru grije se i dize temperaturu i onda se desava to da su oscilacije cak i do 0,5 °C sto i nije dobro, taj sam problem rijesio dodavanjem dvije cijevi (jedna svake strane inkubatora) kojima kruzi zrak i na taj nacin se ohladi. Cijevi su od odvoda mislim da je fi 5 cm nisam mjerio, po zimi samo stavim spuzvastu izolaciju na njih da ustedim na struji i stvar funkcionira. Sada u bilo koje doba inkubiram pilice, ove se godine nije gasio (osim period od dan dva dok ocistim izmedu tura). I ovu subotu treba ic tura pilica van :D

Ja sam napravio izgledom vrhunski inkubator sve kopiranom sa foruma al nikako podignut vlagu iznad 40 % stavim tri kadice ili sav pod kadica uvjek ista vlaga motirao i ventilator poet ništa.Nalio sam i šurenu vodu digne vlagu na 67 i kreće padanje smanji i rupe za zrak ja neznam što još može bit.
O je lin o izradi inkubatora
https://m.youtube.com/watch?v=bu2d5VkwS80
 

AlphaCRO

Novi član
Tu od
11 Ožu 2016
Poruka
11
Po ovome sta vidim na videu tabi ventilator moze puhati po vodi al preko jaja, meni puse direkt po vodi jer se nalazi ispod ladica sa jajima. Sad preko vikenda mi se legu pilicii pa ti budem poslikao da vidis pa ti mozda dam ideju kako da to napravis. Prije ovog imao sam isto drveni inkubator koji mi je bio problem podic vlagu, Na kraju mi se desilo to da je inkubator poceo trulit i raspadat se a meni vlaga bila na 45% pa sam zakljucio da je svu vlagu iz zraka popilo drvo. sad imam kuciste od starog frizidera i vlagu kontroliram dosta lako.
 

jagodinac

Član
Tu od
28 Ožu 2015
Poruka
126
Imam jedna problem temperatura u inkubartoru mi je skocila na 42 stepena na nekoliko sati
Da li ce se to odraziti na pacice ili nece biti problema
 

krunol

Novi član
Tu od
21 Ožu 2016
Poruka
4
ja sam vlagu riješio sa tako da sam stavio spužvu u kadicu s vodom...to mi je podiglo za 20%..
 

varko

Novi član
Tu od
4 Tra 2015
Poruka
12
U posudu stavite grejac za akvarijum i kuler da duva u posudu i resite vlagu bez problema.
 

AlphaCRO

Novi član
Tu od
11 Ožu 2016
Poruka
11
U posudu stavite grejac za akvarijum i kuler da duva u posudu i resite vlagu bez problema.

Moze proc ali bi ti mogao grijac vode stvarat velike probleme po ljetu kad se tesko rijesiti viska topline a ti imas jos i toplu vodu koja isparava.
 

Miky9415

Novi član
Tu od
26 Velj 2015
Poruka
12
Grijač vode je ok po ljetu ga isključiš.Ja sam napravio rub od stirodura sa rupom u sredini i stavio grlo sa sijalicom 40 vata iznad limeni pleh sa vodom i super. Ako mi je vlaga prevelika ugasim sijalicu
 
T

tonitoni

Guest
Danas je 20-i dan od kad sam stavio jaja Indijske patke u inkubator.
Nije mi jasno trebam li jaja prskati, makar bez problema mogu održavati vlagu iznad 80%?
 

Ilika

Član
Tu od
9 Tra 2015
Poruka
30
Pekinski pacici

EpdF4EA.jpg
Ljepo izgledaju jesu teški za leć.Onaj Inkubat što radiš ja sam završio i stavio jaja imao sam problem sa vlagom sve isprobano i zamjeno sam stiropol stavio stirodur ništa nije pomagalo vlaga nikako iznad 44 kupio sam grijač za akvari 150w problema sad više nema tako da znadeš kad završiš
 

baranjac

Član
Tu od
7 Tra 2015
Poruka
58
viewer.php
[/URL][/IMG]

pozdrav jedna guska mi nosi ovakva duguljasta jaja.jel
se mogu izleći guščići iz takvih jaja? iskustva?
 

baranjac

Član
Tu od
7 Tra 2015
Poruka
58
i jedno mozda glupo pitanje,imam jednu domacu patku samu, gusan
skace po njoj,nosi jaja,jel bi se moglo izleci neki krizanac?
 

jagodinac

Član
Tu od
28 Ožu 2015
Poruka
126
Ljepo izgledaju jesu teški za leć.Onaj Inkubat što radiš ja sam završio i stavio jaja imao sam problem sa vlagom sve isprobano i zamjeno sam stiropol stavio stirodur ništa nije pomagalo vlaga nikako iznad 44 kupio sam grijač za akvari 150w problema sad više nema tako da znadeš kad završiš

meni je ostalo da ga oblozim sper plocom a posto ona nije bas jeftina sacekacu malo kad prikupim novac.
Koliko je tebi kvadrata otisla sper ploca?
 

Najnoviji postovi

Na vrh