• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Inkubatori

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Mozete li iskreno reci kolika je isplativost lezenja pilica u inkubatoru u odnosu na cijenu potrosene struje? Opcenito me zanima koliko su ulazni troskovi od kupnje ii izrade prosjecnog inkubatora, pouzdane kupnje oplodjenih jaja rasnih kokosi, potrosnje struje u jednoj turi, postotak izlezenosti , cijena cjepjenja izezenih pilica.?
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Ovisi o jačini grijača. Cca inkubator za 100 jaja, grijač 100W, znači jačina jedne obične žarulje, ili ti koda hraniš kvočku dok sjedi na jajima pa izračunaj isplativost... Ja svoje piliće ne cijepim, a ležem iz jaja vlastitih jata. Izlaznost, tj. valivost ovisi o mnogočemu i to je tema za sebe, o kojoj bi se puno dalo pričati. Dali češ ih cijepit ovisi samo o tebi, u principu, ako si siguran u zdravlje i načon držanja svojih kokoši, po meni nema potrebe. Stotina ljudi ih je uzimala od mene i opet uzima, nitko nema uginuća, a ja ti snimim svoje piliće od prvog dana, do godinu dana starosti, da te uvjerim da uginuća na 500 komada skoro da i nema, osim možda u prva dva dana, a ako je koji kržljavi. Uglavnom, isplativost je neizmjerna, jer inkubator "odplatiš" sa prvom turom pilića. Ja ih uključim u prvom mjesecu i uopće ih ne gasim do 7...
 

zeljko74

Novi član
Tu od
3 Svi 2020
Poruka
5
Dali možda netko ima slike postupka izrade inkubatora koje je 2015. godine postavio korisnik Bananarama. Po opisu može se pretpostaviti kako je sve uredno složeno. Zanimam se malkice nebil i ja krenuo u neku instalaciju inkubatora ;)
 

Myrnas

Član
Tu od
29 Lip 2015
Poruka
152
Eh ovako, napravio sam inkubator.... i bio sam ga uradio idealno ali se onda desio problem pa sam ga morao rastaviti pa sastaviti i došao sam do problema sa ventilatorom. Naime ventilator mogu spojiti na 5 v ( sporije da vrti) i na 12v (brže da vrti). Ili da ga isključim. Ubacio sam jaja i izašla su danas od 57 izašlo 33. I problem je neujednačena temperatura. Slike su u prilogu jaja koji nisu izašli. IMG_20200508_162437.jpg IMG_20200508_162437.jpg
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Ventilator u jednoslojnom inkubatoru više šteti, nego koristi, o tome sam bžupravo tebi već pisao... Uostalom može biti hrpa razloga za slabu valivost, a nisi napisao nikakve parametre koje koristiš kod inkubiranja. Na takvo pitanje ti nitko nemože dati točan odgovoe. Vlaga, temperatura, ishrana matičnog jata, dali su kokoši u srodstvu sa pjetlovima, dali si koristio ventilator, koliko si i kako okretao jaja, dali si otvarao inkubator dok su se legli, jel si prskao jaja.... Puno je tu pitanja...
 

Myrnas

Član
Tu od
29 Lip 2015
Poruka
152
Eh ovako, koke su mi domaće hrane se svime i svačim a dohranjujem ih pšenicom, kokuruzom. Temperatura je bila 1-18 dan 38 stepeni i onda 19-21 37.5 stepeni. Vlaga 60% pa na kraju 75-80%
Pijetao jeste u srodstvu jer sam kupio jaja i izlegao sebi kokoške koje mi sada nesu jaja.
Okretanje se vrsi 10 x na dan automatski.
Koristio sam ventilator i u tome imam problem kada ne koristim ventilator dešava se to da senzor da se grijač ugasi kada dođe do 38 ali onda grijač još oslobađa toplotu jer se nije miješao zrak i onda se sama temperatura digne do 40 stepeni.
Jaja ne prskam i inkubator ne otvaram poslije 18 dana
 

Peky

Član
Tu od
8 Sij 2020
Poruka
144
Evo ima li neko savijet dobio sam ovaj inkubator i vlasnik je rekao da vali na temperaturi od 37,5 stavi set pa se ona mjesa od 37,3 do 38. Problem je sta kad mjerim sa drugim uredajem temperatura u inkubatoru mi bude 36.5. sad me zanima jel kasno da na glavom dignem temperaturu ili da nista ne diram jer jaja sam stavio ima tjedan dana vec. Na ovom gore crvenom temperatura varira kao izmedu 37,2 i 38 a namještena je na 37,5 ali na ovom malom je stalno oko 36,3 ili 36.6.
Kome čemu vjerovati😬😂😂
 

Prilozi

  • 15890601028791454120225.jpg
    15890601028791454120225.jpg
    19.4 KB · Pregleda: 15
  • IMG_20200509_232619.jpg
    IMG_20200509_232619.jpg
    23.9 KB · Pregleda: 14

zeljko74

Novi član
Tu od
3 Svi 2020
Poruka
5
Za početak dali je dovoljno dobar sht 2000 termostat sa mogućnosti reguacije vlage i temperature ( ne znam dali smijem staviti link na termostat ?). Za jedno 50-tak jaja dali je dovoljno 200 W grijač ( cekas, kanthal žica ). Dali je potreban ventilator za jednoslojni inkubator. Napomena:kaže da termostat ima mogućnost preciznosti regulacije 0,3 stupnja, a vlage 3%
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
@zeljko74 dobar bude termostat, a 200 W mislim da je malo prejako za tako mali inkubator, jer se hoće užariti. Maximalno 150, ali 100W će biti sasvim dovoljno, u biti i najbolje, jer jačina je manje bitna i bolje da je slabiji i da polako grije, nego da prži jaja kod zagrijavanja. Bitnija je dobra izolacija inkubatora, da što duže drži postignutu temperaturu. Ventilator u jednoslojnom inkubatoru je sasvim nepotrebna stvar i apsolutno ga ne preporučam iz više razloga i snjim nećeš postići ništa dobroga, samo lošeg (sasvim druga stvar je višeslojni).
 

Myrnas

Član
Tu od
29 Lip 2015
Poruka
152
Danas sam smanjio okretanje ventilatora i mjerio temperature. Napravio sam polja i mjerio imate tabelu pa recite Jel ovo uredu IMG_20200510_182012.jpg IMG_20200510_175541.jpg
 

zeljko74

Novi član
Tu od
3 Svi 2020
Poruka
5
Dva pitanjca imam......Na koji način spojiti kanthal grijač sa bakrenom žicom. Budući je grijač zagrijan da se ne otopi izolacija na kabelu. I drugo .....za okretanje jaja bih koristio motorić ražnja el. pećnice. Dali se motorić smije nalaziti u inkubatoru budući su mu kontakti otvoreni , a unutra je vlaga i do 80 posto. Preventivne mjere zaštite od požara 😆
 

adoder

Novi član
Tu od
10 Srp 2020
Poruka
1
Vozdra raja, vidim ima vas profesionalaca što se tiče inkubatora pa ja došao da mi date koji savjet. Od neke stare mašine za sudje sam napravio inkubator. Sklepao sam sad za pocetak nešto da vidim kako to ide pa kasnije malo uređivati . Naručio sam sa ebay dva termometra,jedan kontroliše grijanje koje sam riješio preko sijalica, temperatura ide od 37.6 do 38.00. Drugi služi da kad temperatura dodje do 38 c⁰ pali ventilator koji uvlači svjež zrak izvana i spušta temp za 0.2 znači on radi od 38 do 37.8. Okretanje sam riješio automatski preko timer releja koji svako 2.5 sata okrene jaja. Imao sam još jedan ventilator koji je vrtio zrak unutar inkubatora ali sam ga ugasio jer sam ovdje pročitao da više šteti nego što je dobar. Jaja su od mojih koka domaćih nadam se su oplođena. Evo slike, nemojte me ruziti što su zice neuredne:) 20200711_113704.jpg 20200711_113639.jpg 20200711_113550.jpg
 
Posljednje uređivanje:

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
dali je moguče nabaviti jaja za pure i one bijele debele piliče u okolici karlovca. imam inkubator i dosad sa stavljao svoja obična jaja od domačih šarenih kokoši.
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
Zasnimalo me je li moguče . neču sad stavljat jaja u inkubator . budem na prolječe.
 

Najnoviji postovi

Na vrh