• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Inovacije

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Za TV jednoklipca postoji origi prednji kardan gonjen preko radilice

Daj mi reci znas li mozda i koja je cijena te ajmo reci getribe za jednoklipase,,,
 

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Napravio čovjek i za dvoklipca.
21749040.jpg

20367643.jpg
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Te prednje izlaze kardana su imali parkovni modeli sa travnim gumama za pogon roto kosilice.A gde kupit i za cenu to ne bi znao ali mislim da če bit problem to nač novo,možda od nekog razhodovanog.Možda če koji forumaš više znat gde bi se moglo to nabavit.Takve modele sam video samo na slikama a ima ga i forumaš Todi.:icon_confused:Ovaj gore je od Sančota sa SLO foruma i sličan je izlazu na jednoklipcu.Te slike sam več ja stavio pre par meseci.
 
Posljednje uređivanje:

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Ugrađivani su na tv319k - komunalni, vjerovatno i koji noviji K model.
21749319.jpg
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
da ali ono sto mene zanima je na koji se to nacin ukljucivalo buduci daje bilo direktno na radilici,,,:icon_e_sad:
 

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Mislim da se ne isključuje, ja sam više za nešto kao ovo ispod, ne dopada mi se na radilici - rizik.:icon_scratch:
21749499.jpg
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
sada bi postavio cisto informativno pitanje....

takva vrsta pogona, preko prednje remenice, koliko je to "zdravo" za motor tj da li sta pati u motoru recimo prednji lezaj, ili recimo da li postoji mogucnost loma radilice ako je ona konstrukcijski na prednjem dijelu tanja od straznjeg dijela koji ide prema mjenjacu?

da li u takvim slucajevima postoji limit u smislu vrste opterecenja koja se moze prikljuciti na takvo vratilo?
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Baš zbog toga je čovek napravil prenos iz sredine da ne opterečuje radilicu pa i okretaji kardana su isti ko pozadi osim kalanja jer ne ide preko zad. menj.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Svaki industrijski dizel može predavati pogon i s prednje strane, na strani remenice. Moment toga motora je dovoljno mali da mu nemre škoditi, čak i da nije predviđen za to.
S ovakvom izvedbom pogona s boka, gazda je mogel više približiti kosu, no i dalje je ostal problem vrtnje u dvije strane kao i nedostatak dvostepenog kuplunga.
 
Posljednje uređivanje:

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Možda prednji kardan preko hidromotora netreba kuplung i ima oba smjera vrtnje .
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Možda prednji kardan preko hidromotora netreba kuplung i ima oba smjera vrtnje .

Meni se ovo cini kao najjednostavnije rjesenje,,,
mozda i nije najbolje al jbat ga
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
- Napisano je da hidrostatikom nije bil zadovoljan.

- Originalni pogon s radilice uključuje se konusnom, suhom, tarnom spojkom. I nema redukcije. Za dvocilindraša bi možda bila preslaba? Iako sumnjam.

- Direktni pogon kardana s prednje strane radilice je najbolje rješenje. Ova slika Torpeda (nekaj slično je imal član Slatna na svojem TD75), je nužno zlo, odnosno verzija koju je jedino i bilo moguće doma jeftino izvesti.

- Ako imate nedoumica, pitajte :)
 
Posljednje uređivanje:

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Treba pumpa hidromotor rasporednik sigurnosni ventil crijeva ulje mane ako iscuri ulje pa svi veči strojevi imaju hidro pogon može napred natrag samokočiv nema trzaja mane bude ZJ odredil , po meni jako dobar pogon izdrži do 30 000 rh bageri lokomotive i sl .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Ako govorimo o pogonima s fiksnom brzinom:
Glavna prednost hidrostatičkog pogona je mogućnost primjene tam gde se s kardanom nemre, dakle preko puno zglobova i zavoja, poput kosilica za grabe i slično.
Dobra je strana da se relativno velike snage mogu prenesti relativno malim jedinicama (nema tak malog motora za određenu snagu, kak je hidraulički, bilo koje izvedbe).

Koji su nedostaci?
- komplicirana izvedba
- potreban veliki spremnik ulja, s hlađenjem
- veliki gubitak snage (loša iskoristivost)
- nema mogućnosti niti kratkotrajnog preopterećenja
- velika cijena

Treba pumpa hidromotor rasporednik sigurnosni ventil crijeva ulje mane ako iscuri ulje pa svi veči strojevi imaju hidro pogon može napred natrag samokočiv nema trzaja mane bude ZJ odredil , po meni jako dobar pogon izdrži do 30 000 rh bageri lokomotive i sl .
Željko, nemojmo iti u širinu i brkati pojmove. Vidi kaj sam prvo napisal.
- lokomotive imaju hidrodinamičke spojke i pretvarače momenta.
- bageri s okretnom kupolom, gusjeničari i točkaši, imaju hidrostatički pogon, jer je drugačije neizvediv. Uz to je i varijabilni.

Hidrostatički pogoni imaju svoje mjesto i prednosti, no teško u amaterskoj primjeni, o kakvoj mi ovdje govorimo.
Strojevi koji zahtjevaju varijabilni pogon, poput kombajna ili bagera, koriste prednost malih dimenzija hidrostatičkih elemenata...iako bi pogon mogel biti i drugačije izveden.
Na strojevima u rudnicima ili naftnim platformama, ili određenim postrojenjima ugroženim od eksplozije, hidrostatički pogon je siguran, jer nemože izazvati iskrenje, te time požar ili eksploziju... No to nije ovdje tema
 
Posljednje uređivanje:

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
ZJ stare kocka balirke su imale hidro pogon za katapult jako jednostavan zamašnjak balirke vrtjel pumpu a ona hidromotor nudil mi čovjek za 150 kn ili okretanje omotača bala kud ćeš nekaj jednostavnijeg i efikasnog za prenos snage ????
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
I moj glas bi išel k hidromotoru ili onoj opciji kaj je Motohod navel.
Čak bi se prije za Motohodovu metodu odlučil.
Ona inovacija kaj je onaj slovenc složil košta bunt penez i djeluje mi jako nesigurno. Kad se počne trava namatati po onim kardanima ili nedaj bože da križ ode ..... ode tomo u tri ..... ako šofer po nosu ne dobije
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Je i nije tak,kad se pogleda skalamerija koju je prije imo pozadi je moje mišljenje da je novija varianta bolja.Možda stavi i zaštitne limove oko kardana pa če to bit ok.Za izmjenu iz hidro na mehanički se je odlučio zbog grijanja ulja kod dugotrajnog košenja i sa tim povezanog smanjenja učinkovitosti hidro motora-to je njegova izjava.Ja i sigurno i on zna da se ugradi hladnjak sa ventilatorom za hladjenje ulja ali svejedno je išo na te vrste preradu.Svejedno kak ali svaka mu čest za volju i preradu na način koji na tomi još nije vidjen.:drink:
upload image online
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Jednostavno izgleda, efikasno nije.
Ovo za katapult je logično: neda se baš izvesti nekak drugačije. Osim toga, intermitirani je pogon, pa nema ni razloga za grijanje ulja.

Za omatač već nije svejedno. tu treba fajn veliki moment. Jesi rekel da ti se šogoru grijalo ulje na Universalu? I to su ljudi rešili da se vrti prek kardana, dakle komotno je, ali nužno nije.

Na dovoljno velikim strojevima, gdje se s hidrostatikom računa od početka, gubici u prijenosniku se otpočetka uračunaju i doda se odgovarajući pogonski motor. Izračuna se količina ulja, površina spremnika.način hlađenja itd.
Na malim strojevima, gde se želi nekaj popraviti ili doraditi, hidrostatika je samo problem. Na TV-u nema mjesta za još jednu ozbiljniju pumpu. Da i ima, bil bi problem prenesti dovoljno snage motora na nju. Ostal bi problem spremnika ulja, a i njegovog hlađenja. Uostalom, čovjek je to riješil dodavanjem hidroagregata otraga, pa opet nije bilo dobro.

Kaj se mene tiče, svaka čast ovom "lastniku" TV-ja. Iskopiral je Steyrovo rješenje prednjeg kardana. Za ovaj tip kosilnice (Bussatis, s dva protunoža) netreba voditi brigu o smjeru vrtnje, dakle ovak je opet OK. To kaj kosa stane dok se pritisne kuplung, i nije neka stvar, za ovakav tip kose.

Varijanta s prednjim kuplungom i reduktorom sigurno bi bila bolje rješenje, ali za njega bi trebalo skoro pol metra mjesta ispred traktora, dakle, nebi stalo.
Eventualno je mogel s dva remena izvuči pogon na stranu i tam napraviti redukciju.

Slažem se z Muhom: kardane treba zaštititi, jer trava čuda čini.
 
Na vrh