• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ishrana koza

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Kod mene se koze nikad nisu mogle prejest tj,naduti koncentrata -žitarica iz razloga jer su kod hranjenja bile zaglavljene u jaslama ili vezane,Svaka je pojela samo onu količinu za nju a ja žitarice nikad nisam davao cijele jer se samljevene i grubo bolje iskoriste.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Danas sam malo pustio koze van i malo su grickale travu, mislim da im neće smetati.
Moje koze ne vole jesti namočenu smjesu, a iz smjese kukuruz, ječam, zob i posije izdvajaju posije, tj. ne vole ih.
Dali moraju jesti sijeno. Djetelinom se dave dok sijeno baš ne vole premda imam 2 vrste sijena.
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Luka nisu koze glupe vole ono što je dobro,Moje nisu htjele sijene i sad imam jednu i ona gleda u mene kad joj donesem sijeno,Ove mi je godine problem jer sve smrdi po mulju primi miris iz zemlje,Kozi je najbolja lucerka košena u fazi pupanja tj kad se pojavi prvi cvat onda ima najveću hranjljivost a kad cvjeta onda je celuloza nešto kao slama.Žitarice sam davao grubo samljevene,Ove dvije rečenice i svježa voda su glavni uzrok velike mliječnosti koza drugih tajni nema,
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Kod mene se koze nikad nisu mogle prejest tj,naduti koncentrata -žitarica iz razloga jer su kod hranjenja bile zaglavljene u jaslama ili vezane,Svaka je pojela samo onu količinu za nju a ja žitarice nikad nisam davao cijele jer se samljevene i grubo bolje iskoriste.

Ma nije se ona nadula,i meni koze jedu samo onoliko koliko je u siću svaka posebno,kukuruz je mljeven grubo a samo je ječam u zrnu,ali znaš ono kad je čovjek pregladan pa onda prebrzo pojede i onda mi "spiza pade na štumak" imam osječaj da je kod ove koze to problem "oči su joj pregladne" i onda hlapljivo poždere ono u siću i nešto joj se dogodi da nemože preživat tako je od prvog puta,a baš je ona ove zadnje dane najviše vode i popila jer je svo kiće uslijed velike bure bilo pokriveno morskom solju,vidit ću sutra šta će bit!! Ali da vam pravo kažem dodijale su mi ove pizdarije,jer ih gledam ko svoju dicu i uvik niki problemi!!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Oće,i nije problem kad nije prehlapljiva!!! Sve moje jedu cijeli ječam bez ikakvih problema!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Evo danas je puno bolje,juče nije htjela ni blizu "teće",danas smo brsti maslinu i pije vodu posutu mekinjama,juče je srala prvo proljevasto pa posli brabonjke povezane sa sluzi,danas nisam vidio jer kiši i nisu bile vanka.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Pitanje,imam smrznutog mlika (kozjeg) spremio za ženu ali kako smo ranije počeli must sad imam friškog. Šta mislite dali bi se sa tim mogli hranit jarići 20-tak dana stari kao zamjenica,nabavio sam zamjenicu ali mi je žao to bacit?
 

propuh

Član
Tu od
14 Stu 2013
Poruka
284
kupio sam 2 jarića 15.2 jarena 1.2 zbilja fino napreduju piju zamjenicu ko ludi jedu pomalo i sijeno pa me zanima do koliko starosti ih još sa zamjenicom hranit
i od koliko starosti im davati smjesu?
 

pay123

Novi član
Tu od
29 Ožu 2015
Poruka
6
Pomoc !

Ako mi mozete napisati koliko da dajem kozi hrane dnevno ,pod tim mislim koliko suve deteline ,prekrupe, i koliko da bude na ispasi ,uginula mi je jedna kozica zbog previse hrane ,pojela je 3 kese salate i jela mokru travu ...
 

pay123

Novi član
Tu od
29 Ožu 2015
Poruka
6
Re: Pomoc !

zatim je dobila gadan proliv ,nije htela nista da jede ,dosao je veterinar i dao joj antibiotike ,posle toga je pala i uginula ,mislim da se ugusila posto je krkljala neprestano ...
 

pay123

Novi član
Tu od
29 Ožu 2015
Poruka
6
Re: Pomoc !

Da citao sam ,samo sto tu ima svako svoje misljenje ,meni treba samo da neko napise koliko na dan da dajem gore navedene hrane :) Ako treba slikacu kozicu da vdite ..
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Re: Pomoc !

Imaš moj post u ishrani koza,da ga sad ne prepisujem,a koza ti je dobila proliv od salate to nije hrana za nju i još 3 kese!!!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Davno sam napisao da iz osobnog iskustva svaki kozar bi morao imat sulfadimidin doma baš zbog ovakvih slučajeva jer dok dođe vet već je kasno!!!

Prije desetak dana kad sam prešao na umjetno mliko svih 8 kozlića i 6 janjčića šta su mi ljudi poklonili duple dobili su proliv,zbog mog odugovlačenja dva sam morao spremit u frižider a drugi su se svi izvukli,a i prešao sam na drugo mliko koje mi se čini kvalitetnije i sad svi brabonjaju!
 

propuh

Član
Tu od
14 Stu 2013
Poruka
284
gabro ja sam moja 2 kozlića držao puna 2 mjeseca na zamjenici i sad sam ih nekidan lagano skinio jedan je krupniji drugi sitniji koliko vremenski treba kozlićima da budu za klanje očiščeni 10tak kg?
 

propuh

Član
Tu od
14 Stu 2013
Poruka
284
koliko vremenski treba kozlićima da budu za klanje očiščeni 10tak kg?
može li itko reći barem otprilike? za janjce znam jer ih drzim jariće sam sad prvi put uzeo pa me zanima.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Sorry,potpuno sam zaboravio ovo tvoje pitanje,ovo sad prvi put hranim kozliće zamjenicom tako da neznam kako ide sa njom,inaće sam prije držao kozliće sa kozom i sa dva miseca ih klao a bili su od 13-17kg čisti. Sad baš gledam prvi kozlići su se izlegli 08.02. odvoji sam ih nakon misec dana,i sad če bit dva miseca kako su stari u prosjeku popiju 2 litre zamjenice svaki dnevno,za usporedbu imam i janjčiće koji su bili dupli i dobio sam ih na poklon nijedan nije stariji od 15 dana a već ima koji popiju 2l dnevno a minimum je 1litra,puno više jedu nego kozlići i baš budu ko lopta posi hranjenja.
 

Najnoviji postovi

Na vrh