• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

iskorijenjivanje gacije

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
Kako se određene parcele koje se ne obrađuju nego samo jednom do dva puta godišnje malčiraju zanima me kako riješiti problem gacije koja za 4 mjeseca naraste i do 1,5 metara u visinu.
Nije ju problem pomalčati,jer su još zelene i mlade, ali bilo bi ljepše da je travnjak a ne đungla....

Oranje?
Otrov?
ima ko kakvo riješenje?
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Hmmmm čim se mi zagorci borimo....
Pa najbolje da posadiš trsje :)
Teško se buš riješil...i ja muku mučim na nekim parcelama al neko pametno riješenje nisam za sad našel!
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
a da se u pocetku samo malo cesce malcira? :scratch s vremenom bi prestao rasti korov i agacija, rastla bi samo trava?
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Ne znam jel bi otrovi uspjeli to uništit ali sigurno je da ako ti to netko s bagerom lijepo pročešlja da ne bude više problema, zavisi koliko su veliki korijeni, možda bi i kombinirka mogla a točkaš bi sigurno samo ako ne visi previše, a sad jel bi to bilo isplativo trebaš vidjeti s nekim pa onda odlučiti. Probaj pošpricat s totalnim herbicidom, ali mislim da bi za to trebao imati lisnu masu na tim agacijama, šibama jer herbicid djeluje preko lista a ne korijena. Nisam probao jel djeluje u slučaju agacije ali i moje iskustvo kako je tibor napisao sa drugim šipražjem i kupinama je da ako se par godina kosi, malčira da ode kvragu i poslije bude samo trava.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
oranje pa oranje i nedat joj da se ponovno digne...

Imam jednu takvu njivu, doduše sad je zapuštena ali ako nije gacija već predebela prvo ju zmalčiraš pa je preoreš par puta za redom da joj potrgaš korijenje....
 

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
ma dosta je veliki breg
ak je malo rosa i spustim se dolje vec se problem popeti :)

i ja sam mislil predložiti oranje, al dal bi se isplatilo to je več pitanje.....
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Može se probat orat s nekim jačim jednobraznim plugom, tako da se počupa sitnije korijenje ali da li će ići manji panjevi ne znam, veći sigurno neće. Uglavnom ne bi to bilo loše probat.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Gacija se može iskorjeniti jedino kultivacijom , herbicidi su zadnja opcija koju primjeniti radi takve gluposti .
Još je bolje malo prerjediti pa nakon 5-6 god imaš ljepa drve .
Lokalni pčelari ti budu zahvalni
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Kolko agaciji treba da naraste do 20-30 cm?

u visinu ili u prsnom promjeru?
u prsnom promjeru kojih 20-ak godina (i manje).
agacija je pionirska brzorastuća vrsta.

@skladistar
što se tiče iskorjenjivanja.
moraju se vaditi panjevi, jer agacija jako dobro izbija iz panja.
ali ako na površini koju zaposjedne bagrem nema starih stabala,
nego dolaze s neke susjedne, možeš se fućkati.
svake godine će ti niknuti novi, a on može izbaciti šibe preko metra u godini dana,
što si i sam vidio.
ako je brijeg i teško dostupno, napravi si bagremik i uređuj ga jer će ti ispod njega
niknuti kupina.
 
A

AGRIPLUS65

Guest
ak mozes nabavit otrova od zeljeznice ,kaj spricaju uz prugo on sigurno unistava,a malo duze ti je najednostavnije pola metra od zemlje ogulis koru i tako pustis da se susi,tako ja oderem jegaciju i nakon godinu dana kad se osusi ide rusanje,do sada jos nijedna se iz takvog panja nije pojavil.
 
V

Vjerni983

Guest
Agacija je vrag...ja i stari dovezli trupce doma iz šume u prolječe i nismo to odma pilili nego ostavili do jeseni i počele mlade šibe rast iz par trupaca. Ostavi si to buš imal stupe za vinograd:drinkers::lol::lol:
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Rješavanje agacije jedino i isključivo regulanjem bagerom na dubinu, ako u blizini nema starih stabala agacije koje imaju sjemenje, već je kolega napisao moš se fućkat. Ja sam ostavio da raste i svaku godinu imam nove kolce za vinograd ili za grah, mahune i td. a i proda se pa ima i zarade....
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Kako se određene parcele koje se ne obrađuju nego samo jednom do dva puta godišnje malčiraju zanima me kako riješiti problem gacije koja za 4 mjeseca naraste i do 1,5 metara u visinu.
Nije ju problem pomalčati,jer su još zelene i mlade, ali bilo bi ljepše da je travnjak a ne đungla....

Oranje?
Otrov?
ima ko kakvo riješenje?

Tretiranje sa Cidokorom ( ili Herkulesom - ista kemikalija, samo drugo trgovačko ime) daje dobre rezultate. Preko lista tretiraj sa 1%tnom otopinom, a veća stabla srušiš krajem ljeta i rez na panju namažeš sa 2 %tnom otopinom. I gacija gecrkt.
 
F

frka

Guest
upravo tako da ...cidokorom je najbolje špricat oko 15.09. , treba pazit da nabude prejak omjer tj, da ne otpadne lišće i da ono povuče sav otrov u sebe i poslije toga neće rast sigurno, ...isprobano i funkcionira
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
pošto sse bavim šumarstvom pa imam jednu od šuma gdje je pola parcele agacija ali nikad ju nebih "iskorijenjavo" jer svakih 10-ak godina ima se što posijeći i prodati, da barem bukva tako raste
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Ako netko želi:
Iznajmljujem gaciju za ispašu pčela!
Gacija je vrhunske kvalitete i ima je koliko pčelino srce želi:mrgreen:
Mogučnos plačanja na rate,kartice,kompenzacija,punicu pod račun ili kurbla za malog ursusa.....
8)
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Lako se tebi zafrkavati. U Americi vočari masno plačaju pčelarima uslugu oprašivanja voća.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Znam to!
Al se moja gacija sjano samo oprašiva:)
A ko veli da se zajebavam!
Ak netko hoče slobodno dopelja košnice pa se budemo mi več dogovorili....
 

Najnoviji postovi

Na vrh