• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Iskoristavanje gnoja od domacih zivotinja kako?

  • Temu pokrenuo maksica6
  • Datum prvog posta
M

maksica6

Guest
Interesira me kako iskoristavate gnoj (koliku kolicinu imate godisnje ) osim da pognojite oranice i livade. Ima li tko zainteresiran za proizvodnju PLINA iz gnoja, za proizvodnju plina se moze grijati kompletno kucanstvo i jos prodavati, proizvodnja nije nesto komplicirano .Imate li kakvih saznanja o tome.
Obrisan neispravan link.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
To je jako zanimljivo, samo šteta što se kod nas ne primjenjuje.
 
P

Picek

Guest
gosp. Tokič iz Å irokog Polja koji ima farmu muznih krava misli se početi baviti i bioplinom odnosno u planu mu je i spremnik za bioetanol..
što se tiče prerade gnojnice..
ja konkretno vodim/učim taj program u firmi..
zastupnici smo austrijskog Bauera koji osim sustava za navodnjavanje proizvode i kompletnu opremu za ciklus stajnjaka..
stajnjak nakon separacije je iskoristiv, tekuči dio za na polja a kruta stvar se može ponovno iskoristiti ili kao stelja (nakon termičke obrade) ili kao kompost itd.
međutim to sve zakonski kod nas još uvijek nije sve regulirano kao na zapadu..
od količine dušika dozvoljenog po hektaru pa nadalje...
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Picek - PMT

Daj malo opiši taj proces, koliko bi taj pogon koštao , kolika bi bila zarada, kakva mora biti laguna za gnojnicu, koliko minimalno treba biti krava?
 
M

maksica6

Guest
mario kaže:
To je jako zanimljivo, samo šteta što se kod nas ne primjenjuje.
Evo pogledajte dalje
http://www.biogas.org/
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
evo vam forum
Obrisan neispravan link.
 
P

Picek

Guest
mario kaže:
Picek - PMT

Daj malo opiši taj proces, koliko bi taj pogon koštao , kolika bi bila zarada, kakva mora biti laguna za gnojnicu, koliko minimalno treba biti krava?

u principu je stvar jednostavna ako imaš infrastrukturu kao što se može vidjeti na slici:
grafikonseparatora.jpg

u sabirnicu/jamu otkuda ti iz štale dolazi đubre se stavlja pumpa.. dali električna
productdetail_28_de_1082555272.jpg
ili traktorska
productdetail_23_de_1084532144.jpg
koje imaju i mixer na sebi ili se ubacuje posebno potopna pumpa
productdetail_22_de_1097247592.jpg
pa se onda stavi posebno i mixer
productdetail_7_de_1076944082.jpg
. ovo na slici je traktorski mixer ali postoji i električni potopni mixer..sve ovisi o potrebama..
posebno mixer a posebno pumpa se u principu stavlja kod večih sabirnih jama gdje ima više gnojnice za homogenizirati.
električna pumpa koja ima i mogučnost mixera se stavlja kod manjih jama..
sa mixerima se gnojnica homogenizira i onda se cijevima to šalje do separatora Obrisan neispravan link.
separator se u principu postavlja na povišeni položaj od kuda se kruti dio gnojnice direktno iz separatora ubacuje u prikolicu, BRU (bedding recovery unit) ili neki podest gdje ima prostora za krutu tvar..
separator kao što mu samo ime kaže separira odnosno odvaja krutu od tekuče tvari pomoču sita i svrdla koji su u separatoru..
farmauItaliji.jpg

nakon separiranja tekuči dio od separatora odlazi putem cijevi iz separatora u lagunu ili gdje več se ima nešto pripremljeno. može i direktno u cisternu dok se kruta stvar odvaja i sprema na način kao što več navedoh..
tekuči dio gnojnice se uglavnom koristi za polijevanje polja.. iz lagune je moguče napraviti cjevovod do četiri-pet km duljine i koristiti visoko tlačne pumpe koje bi tih par km od štale do polja dovodila tekuči dio i onda ga se na polju može i putem tifona ili večih uređaja za navodnjavanje razbacivati..
navodnjavanjegnojnicom.jpg

ako je takav slučaj onda cisterna i nije potrebna, ili se za razbacivanje iz lagune može koristiti cisterna..uglavnom postoji puno mogučnosti..
taj tekuči dio može koristiti i za pranje štala umjesto čiste vode..
kruti dio kao što več napisah nakon 4-5 tjedana fermentiranja se može koristiti kao kompost, ili se može putem BRU-a ponovno pripremiti kao stelja za pod životinje..
BRU je bedding recovery unit:
BRU_illo_large.jpg

Obrisan neispravan link.
BRU proizvodi FAN, FAN je tvornica separatora koja je u vlasništvu Bauera ali odlukom gazde prodaje proizvode pod svojim imenom.. oni imaju nešto veču paletu separatora kako za poljoprivredu tako i za industriju itd.
BRU kao što mu ime kaže je bedding-stelja recovery-obnova unit - jedinica..
on zagrijavanjem termički obrađuje kruti dio gnojnice nakon čega se ista može koristiti kao stelja ili za neku drugu upotrebu..
separator, pumpe i ostalo se može koristiti več i za minimalni broj krava, a o veličini farme ovisi koji če se separator izabrati ili više njih..
cijena manjeg separatora dovoljnog za farmu od 500-injak krava je 18.500,00 EUR, pumpe cca 4000 eura itd.
u principu to tebi ne donosi nikakav novac ali koristi za zbrinjavanje gnojnice..
eventualno može donijeti profit ako se dogovori za otkup komposta sa kakvim vrtnim centrom ili slično što je u švabiji npr. itekako popularno..
sve ovo što se kod nas po vrtnim centrima i slično prodaje u vrečama kao kompost je u principu kompostirani stajski gnoj..

edit: upravo radim na jednostavnim prezentacijama u powerpointu čisto da se vidi kako stvar funkcionira pa kad završim ako želiš mogu uploadati da vidiš kako to konkretno sve radi..
ili ti mogu poslati DVD sa filmom na tvoju adresu..
 
P

Picek

Guest
mario kaže:
Mene najviše zanima proizvodnja bioplina.
:?
što mi to nisi odmah rekao da se ne mučim :lol:
o tome ne znam ništa, to ne radimo i nemam pojma tko to uopče radi..
:?
lako moguče neka od firmi koje projektiraju farme/štale i bave se opremanjima istih.. :?
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Daj mi reci da li tekuči dio sadrži kakva hranjiva ili sve ostaje u krutom?
 
P

Picek

Guest
mario kaže:
Daj mi reci da li tekuči dio sadrži kakva hranjiva ili sve ostaje u krutom?
ostaje i u tekučem dijelu s obzirom da se preporuča tekuči dio koristiti na njivama..
ali točan podatak koliko čega ti ne bih znao reči..
 
P

Picek

Guest
Mario evo ti točnog odgovora:

separiranje.gif



ako mi serviseri donesu slike onda ih sutra postavim..
postavljaju dva separatora na IPK-ovim farmama..
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Zanimljiva tema:
Evo ja baš rješavam problem svojih dviju novih farmi 2x30000 kom/piliča;
največi problemi;
-Struja - pismenim putem sam zatražio da mi se izradi troškovnik za priključak struje cca 50kW , na što su mu iz HEP ČK odgovorili da bi to bilo 419000,00 kn + pdv :twisted: :twisted: skoro sam pao na rit
-Grijanje - ima nekoliko varijanta tipa prirodni plin ili cisterna pa ukaoljeni naft. plin. Troškovi za priključak prirodnog plina bili bi mi oko 30000,00kn :roll: , nije baš sitnica

E sad kad sve skupa povežem; Najviše bi mi se isplatilo da mogu napraviti terminal za bioplin, njime dobivam toplotnu energiju, bio plin kojim mogu potretati agregat za proizvodnju elekt. energije.

međutim sve je to problem jer u ovoj proizvodnji nesmije biti zastoja naročito ne u ljetnim vručinama inače jao si ga meni

opet je problem samog dobivanja bioplina, trebastalno imati određene količine mase za preradu i uskladištenog plina na raspolaganju

nadalje se bojim kvara na postojenju tipa ode agregat šta onda, to se da rješiti sa zamjenskim dizel agregatom

i na kraju kad se sve zbroji mislim da je za takav tip investicije potrebno ogromno love, puno posla, i živaca, mada smatram da gledano dugoročno takvo financijsko ulaganje ima perspektivu
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Generalno, proizvodnja plina je relativno jednostavan proces.
U onim starim kineskim predgrađima sa malim niskim kučicama, svaka je imala/ima svoj reaktor, koji proizvodi plin koji se koristi za kuhanje. Materijal za punjenje reaktora dobije se od okučana. :shock:
Video nisam, čuo više puta.

A sječam se isto krajem sedamdesetih, kako je jedan tip u Å vici u septičkoj jami štale uspostavio reaktor, koji je odvodio plin u plinohram u obliku gumenog (plastificiranog ili slično) balona. U ono doba je bio popularan motor Fiat 1000 Fire, kome je preradio karburator na plin. Motor je bio upotrebljen za pogon generatora, koji je predavao struju u mrežu, a topla vode se koristila za grijanje kuče i plinskog reaktora.
Nažalost sam pre par godina čistio kuču i bacio stare časopise.

U vezi svih tih raznoraznih riješenja je najbitnija stavka interes države, da politikom poreza i kontroliranih cijena popularizira neku djelatnost.
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Evo kako treba biti proizvodnja gasa,pricip rada.

i ne izgleda nešto komplicirano, samo me zanima tko u HR radi neke od takvih postrojenja i naravno kolko bi tome bila cijena.

Ako pogon nije pretjerano skup ja bi definitivno išao u gradnju.

Još me zanima kakva je iskoristivost peradarskog gnoja.[/list]
 
P

Picek

Guest
maksica6 kaže:
http://img232.imageshack.us/my.php?image=biogasproizvodnjawt7.gif


Evo kako treba biti proizvodnja gasa,pricip rada.
interesantno.. to iz neke literature, prospekta? :?
 
M

maksica6

Guest
Pa to je najednostavnija proizvodnja plina sto moze biti,ovako pokusajte u jednu plasticnu bacvu 200l staviti polovicu sa gnojem,na plasticnom poklopcu izrezite rupu kroz koju provucete slaf ,slaf treba ucvrstiti na poklopcu da je fest (nesmije dolaziti zrak) poklopac zasrafiti i dobro zatvoriti sa strane gdje se spaja poklopac sa bacvom silikonom zapuniti.Posto je ovo sa silikonom ucvrsceno ,te je slaf zveden iz bacve sad pronadite jednu cijelu plasticnu vrecu sprovedite slaf u nju i doro zatvorite vrecu da ne ulazi nikakav zrak ,stavite na toplu mjesto da ima temperaturu do 40 stupnjeva i trebala bi poceti VASA proizvodnja gasa, srecno sa proizvodnjom te napisite kakve ste imali rezultate :idea:
 
P

Picek

Guest
evo par slika sa jedne farme tovne junadi gdje smo montirali separator i pumpu za gnojnicu:

električna pumpa, 18,5 kW:
DSC02698.jpg


separator u kućici:
DSC02693.jpg


ovako to izgleda dok radi:
DSC02700.jpg


pa ovako:
DSC02703.jpg


ovako sa hrpicom separiranog stajnjaka ispod:
DSC02702.jpg


i ovako izgleda konačan produkt, u principu kao pijesak ili suha zemlja:
DSC02704.jpg
 
T

Tonxy

Guest
imam komentar na ovo a to je da ovaj gnoj sta je najstariji ostaje unutra i to nije dobro nakon duzeg vremena jer on prelazi u preradu humusa pa zemlje!!!

vidio sam i jedno bolje rijesenje !! neznam jeli vec spomenuto na forumu!! to je da ispod teladi,junadi i ostalog goveda postoji iskop (dubine cca 2 m). odozgo su rešetke i sve tj.i izmet i oseka ide kroz resetke dolje u tu rupu!! na pocetku tog iskopa postoji jedan klip koji sve gura do kraja tog kanala,kroz cijelu staju!! na kraju staje se nalazi cijev i taj izmet ide u cijev. tamo se taj klip jos malo gurne,na elektromotor i sav izmet ostaje u cijevi!! zapravo ta cijev ide jedno 100 m od staje ili po zelji. i onda iz zemlje izlazi na povrsinu pod okomitim lezistem!! kako taj gnoj izlazi van izvana uvjek ostane stari gnoj,jer ga ovaj iznutra gura!! i tako stalno!!

mislim da je to odlicno rijesenje!! ako ste skuzili,jer komplicirano je ali kad i ako budem imo priliku poslikati cu vam pa vam ostavim slike!! :) :) :) :) :) ;)
 
Na vrh