• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Iskrina brusilica par pitanja

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Pojma ja nemam sta je to :)

ako moze neki hint sta da izbliza uslikam pa da vidite jel sjebano sta il ne ?
 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
Federi cetkica su onako bas skroz zahrdjali...jel ima to sta veze?

Cek kod tebe kakve su federi, one lisnasni-puzasti ili obicna pruzina, ako je pruzina i ako je slaba onda cetkice nemaju dovoljan kontakt povrsini kolektora i zato nastaje varnicenje.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Stefane kod mene su federi koji pritiskaju cetkice onako u krug savijene poput puzeve kucice


Nasao sam neke cetkice od nekakvog pregorjelog miksera duge su bas, ko 4 ove moje, pa cu ih probat ubaciti ako nebude moglo posmirglati pa probati pa javim rezultate. Za sad i ove crte podlozene kartoncicem :)
 
N

Nkopjar

Guest
Stari moj, to vam je tak kad neko brljezga po rotoru, sad napravi ovak jer imam servis za takve strojeve bušilice, flekserice i el.motore,
1. vadi rotor van
2. uzmi fini šmirglin papir lagano očisti kolektor, da bude svijetli,
3. uzmi iglu il vrh skalpela i očisti kanale između lamela kolektora

pazi da ne ozlijediš žice spojene na kolektor
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Kolko bi koštalo da premotaš jedan rotor i zamjeniš kolektor?
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Nema od tog posla za nekog ko radi masinom nista.
Mislim kolega @muhanicar da se razumijemo.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Nema od tog posla za nekog ko radi masinom nista.
Mislim kolega @muhanicar da se razumijemo.
razumijemo ali
Šta nije bolje kupiti novu...Kupio sam ja boschovu plavu u akciji za manje od 500kn.
popravak ove bi bil onak više na psihičkoj bazi ;)
 

Imbra

Član
Tu od
12 Srp 2011
Poruka
132
Imam i ja jen takav slucaj, Boscheva brusilica, mala, ona sa potenciometrom, otpal je jedan element s kolektora, se to da zameniti ili kaj? Pital sam na servisu, rekel mi je veeeliku cifru za novi rotor, a zal mi ju je hititi! Bi se to dalo zameniti i dal se uopce isplati?
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Misliš na lamelu kolektora, da se to zamjeniti, samo pitanje je love. Raspitaj se u TOROIDu koliko bi to koštalo. Meni je čovjek komplet premotal rotor.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
najjednostavnije pravilo za mali ručni alat je teraš dok se vrti ,kad počne j...ti sa njim u sekundarnu sirovinu,ja imam iskrinu bušilicu i brusilicu 12 god.i sad se počela plastika na vrhu topiti na bušilici a brusilicu lagano jebe potencimetar ali odradile su sitnih poslova kod mene i u susjedstvu da sutra mogu crknuti,dijelova ima ali financijski se to ne isplati,pazite slučajno da kupite sad bez provjere iskru jer večina je CHINA ispod Iskra naljepnice:finga::finga:
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Ajkula to si dobro primjetio. Uglavnom alat Iskra, u onom smislu kojem mi mislimo više ne postoji. Danas se zove Perles. a Slovenci vode borbu na sudu sa kinezima zbog zloupotrebe imena. Ali to nije ništa drugo nego pišanje uz vjetar:axe:
Ispričavam se na OTu.
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Pozdrav svima!
najjednostavnije pravilo za mali ručni alat je teraš dok se vrti ,kad počne j...ti sa njim u sekundarnu sirovinu,
To ti je najbolja metoda!:supz:
Al prije nego ga hitneš, poželjno je odseći kabel...obično zatreba za nešto :lol:
U današnje vreme...na tim jeftinijim uređajima može da dođe u obzir, zamena ležajeva, četkica, i ako je kabel negde prekinut...
A viklovanje rotora, zamena kolektora...itd, nevredi raditi...sem ako si emotivno vezan za taj uređaj!:partyman:

pozzz joe!:weedman:
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Pozdrav narode. Reko da ne otvaram novu temu imam opet problemcic sa iskrinom starom malom brusilicom.


Elem...krepo mi je prekidac pokvario se za paljenje.
Radi se o prekidacu sa 4 spoja. Na 2 idu zice iz kabla struje 2 idu u motor. E sad...izmedju je kondenzator.

na zalost nemam nigdje takav prekidac, nasao sam jedan stari standardni koji pase u tu rupu al on ima samo 2 spojnice na sebi.

Pa sam konto uraditi da jednu zicu iz kabla spojim direktno na onu ka motoru jednu a drugu od motora na jednu stranu prekidaca a na drugu stranu drugu zicu od kabla.


E sad...kamo zalemiti kondenzator. jedna strana ide tamo gdje samo one dvije zice direkt prespojio a druga da li ide prije prekidaca na zicu od kabla ili posle prekidaca na zicu iz motora?

Valda ste me razumjeli sta sam htjeo reci :)
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
tesko je spojiti jer je paralelna veza a tebi je sad jedan direktan vod a drugi preko prekidaca. nemoras ga uopste stavljati jer sluzi da kupi malo varnice zbog smetnji. malo ce samo tv i radio krcati dok radis i nista drugo. ako vec hoces spojiti onda direktni vod spoji preko cokoladne klemice [ ona plasticna sa dva vijka] kondenzator stavis u prekidac jednu zicu a u klemicu drugu zicu . obe se stavljaju na vodu ka motoru znaci iza prekidaca
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
A cek jel moze ovako?

I dalje ostaje kondenzator u paralelnoj vezi tj spaja se izmedju faze i nule

 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
tako i treba. izmedju nule i faze se i postavlja samo kako da ga spojis i izolujes . jedino jedan spoj u klemicu drugi u spoj na prekidacu. kao na slici
 

Najnoviji postovi

Na vrh