• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Iskrina brusilica par pitanja

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
Znači idealno bi bilo proširiti malo zupčanik i napraviti novu širu osovinu po novim mjerama?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Jel se zupčanik s gornje strane naslanja na lager?
Nije li jednostavnije na zupčaniku izkopati nut za kajlu i sve skupa zalijepiti Loctite-om, da on drži dosjed, a kajla prenosi moment?
Imal sam sličan problem na zupčaniku mjenjača AEG bormašine, samo je tam zupčanik veliki prsten. Loctite ga drži već više od 10g.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
to je klizni ležaj , vjerojatno je zapertlan u kučištu, zašto bi njega vadio?

Ako zaljepiš pitanje dal više ima rastavljanja , pitanje je i centriranja er je dosjed uništen ..

najbolje da sve to baciš ili pričekaš priluku da nađeš s uništenim rotorom
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Nisam ni mislil da dosjed prenosi moment. Koliki je zazor sad?
Inače, da se zalijepiti zazor do 0,15mm (Loctite 648) ili do 0,25mm (Loctite 638).
Mali ležaj izbijaš sapunom ili svijećom: gurneš malo sapuna ili svijeće kroz rupu u lageru, te ga nabiješ cilindričnim probijačem. I tak ponavljaš postupak dok ne izađe van (trik majstora Muhe).
Naravno, lager je poslije toga obično uništen.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
Nije klizni ležaj, središnji dio se okreće i mislim da ima valjke. Vadio bi ga jer ima lufta radijalno.
Prilika nabavka sa uništenim rotorom nije loša.
Zazor je oko 0,05mm (osovina 14mm, zupčanik 14,05mm) mjereno pomičnom mjerkom.
Taj trik izbijanja ležaja djeluje na Pascalov zakon.
Koliko jako drži to ljepilo? Je li to sigurno ili treba imati strah da nešto opet ne odleti?
Mislim da je jednostavno iskopati kanal za kajlu i najjeftinija varijanta.
Malo meni treba velika brusilica, 2-3 puta godišnje.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Za početak, provjeri koliko se zupčanik klima na osovini. Ako ima puno lufta, probaj ju dati narenderirati o onda otokariti ili obrusiti na mjeru. Pitaj, možda ima za kupiti novih osovina.
Svakak daj iskopati kajlnut na zupčaniku, postavi kajlu i zalijepi ga za osovinu. Napravi mali alat, cijev, s kojom ga budeš stisnul u šarafštoku, tak da zupčanik aksijalno nalegne na lager. Na taj ga način budeš centriral da ne dela osmicu.
Nebi vjeroval, to ljepilo drži zbilja jako. Samo moraš pričekati 1 dan da se stvrdne.
Ponekad je teško rastaviti poslije (ali zagrijavanje pomogne).

Ak se boljiš, nek ti tokar ureže šlic za seger osigurač ispod zupčanika.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
Ležaj izbijen sa lakoćom bez da se ošteti.
Sifra ležaja je SKF NKI 7/12 NK10/12 GERMANY.
Ono što mi nije jasno, zašto ležaj ima dvije šifre?
Promjer rupe je 8mm, vanjski 17mm.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Eto vidiš.
To bu sad dulje trajalo neg ti :)
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Stavi četku za skidanje rđe pa testiraj koliko treba da opet krepa.Trzaji i lepilo ne idu zajedno.Ja sa četkom novog kineza ubijem prvi dan.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Ma bu i ovak. Kajla prenosi moment, Loctite je samo popunil zazor na osovini, seger je osiguranje od pomicanja...
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
Neće to nikamo, zaljepljen je i ležaj za osovinu. A jednom zatvorena nije u planu da se više otvori.
Imam još za nabaviti mali ležaj.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
otvori futer do kraja možda na dnu futera ima vijak ja križni odvijač , ako ima skini ga
onda futer u škripac a iza futra na osovini bušilice ima otvor za ključ . ako je jako zategnuto treba stvarno kavalitetan ključ ..
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Ova slika je sa neta,ak je tvoja tačno takav model-ova vrti levo desno i klip klap prihvat.Prvo izvadiš šraf iz glave kako su več rekli a glavu odšrafaš tako da u glavu stegneš krivi imbus ključ nekih 8-10mm i udri po ključu.Glava ima desni navoj a pozadi nema ništ da bi mogo sa ključem držat osovinu i odšrafat.
 

dejan98

Član
Tu od
22 Stu 2015
Poruka
38
Slika je sa neta samo da bi pokazao o kojoj se busilici radi. Moja nema oba smera vec samo jedan. Kako da zaglavim glavu da se ne okrece suprotno kada stegnem imbus?
 

Najnoviji postovi

Na vrh