• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Iskrina brusilica par pitanja

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Pozz svima. Imam staru iskrinu brusilicu i prije par dana pocela radit ko mjesalica za malter. Izgasim odmah odnesem komsiji majstoru on otvori kad onaj 629 lezaj kod tanjirace skroz otisao fali pola kuglica. Zamijenimo lezaj. Vratimo sve na svoje upalimo radi super.

Pogledam sa strane kad cetkice varnice ko lude. Skroz okolo one bakarne osovine svijetli koliko varnice. Kaze majstor da je to normalno kad su cetkice pri kraju. E sad dal je to normalno il ih on nije dobro vratio? Gurno ih je unutra stavio one opruge na njih i onda ih gurnuo dole dokle idi cetkice ka plastici.

Da li je komplikovano zamijeniti te cetkice? Na zamjenu lezaja sam odnijeo covjeku jer nisam nikad to rastavljao reko da ne batalim sta, al stvarno koliko ja vidim sve je jednostavno unutra...uz pomoc foruma sam radio generalke na motoru sto nebi mogo i lezaj zamijeniti :)

I jos da pitam...u tanjirace prostor da li treba staviti masti skroz da popuni ili manje majstor je stavio onako u krug podosta. I svako koliko to treba ocistiti staviti novu mast?


Pozz
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Da malo baci varnice je normalno ali malo, da baca ko ludo nije normalno.
Ako su cetkice pri kraju menjaj ih dok nisu shebali kolektor(rotor). Da ih nije dobro majstor vratio ne vjerujem:scratch
Nije to komplicirano promenit.

U tog prostora so zupcanike netreba preterivati sa mast, suprotno greje previse kukiste, a i svejedno mast izbaci, znaci netreba sa mast celi prostor popuniti.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Ako jako iskri moguće je da je rotor probio negdje u namotajima.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Ako jako iskri moguće je da je rotor probio negdje u namotajima.

Da li je to moguce provjeriti nekako mulitmetrom?

Kad ih je vracao stavio ih je u lezista pa zatim stavio oprugu pa zatim gurnuo lezista u kojima stoje dole unutra prema plastici sa suprotne strane. Valjda je tako ok..

Inace prije nisam primjetio da su iskrile...


On je meni rekao da nemoze nista biti nista se shebati nego il da su pri kraju pa cu ih morati uskoro mijenjati ili da kao nisu dobro nalegle pa kao iskrice neko vrijeme dok ne nalegnu...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Sutra ti poslikam kolektor na svojoj pa da vidiš kak izgleda, a nije baš preveč iskrilo. Ja majmun slušam :madmana:
Rekel je majstor da to mora sa novim četkicama, al se u mojem slučaju kolektor četkicama prilagođaval :axe:
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Psta bi sa slikama ?

Sta je bilo izgorio ti kolektor od losih cetkica ?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Baš mi ju se i nerastavlja samo da bi to poslikal, ali ako baš budeš uporan možda me i nagovoriš.
Kolektor je izgorio, a sad zašto (pošto su bile nove četkice)?
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Ma ne moras rastavljati jarane boze sacuvaj da se patis zbog mene nego mislio sam da vec imas rastavljeno pa reko da uslikas...

nego....planiram kupiti pa zamijeniti te cetkice, hoce li ovi likovi u prodavnici znati sta mi treba ili za svaki slucaj da prvo otvorim izvadim cetkice pa trazim takve iste... ?
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Ma ne moras rastavljati jarane boze sacuvaj da se patis zbog mene nego mislio sam da vec imas rastavljeno pa reko da uslikas...

nego....planiram kupiti pa zamijeniti te cetkice, hoce li ovi likovi u prodavnici znati sta mi treba ili za svaki slucaj da prvo otvorim izvadim cetkice pa trazim takve iste... ?

vidi kod dobrog majstora šta joj fali pa to napravi jer iskrine brusilice su po meni bolje od bošovih.radi godinama bez greške.sad je napravi i miran si dugo godina
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Ma nema u ovoj selendri dobrog majstora. Ima ovaj sto mi je lezaj mijenjo, al napravio lezaj a brusilica iskri, a nije toliko iskrila dok je on nije pravio. Tako da cu cetkice probati sam zamijeniti kad se potrose skroz.
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Necekaj da se cetkise potrosu skroz, menjaj vednas, ako vec nije kasno:scratch
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,287
Da li je to moguce provjeriti nekako mulitmetrom?

Kad ih je vracao stavio ih je u lezista pa zatim stavio oprugu pa zatim gurnuo lezista u kojima stoje dole unutra prema plastici sa suprotne strane. Valjda je tako ok..

Inace prije nisam primjetio da su iskrile...


On je meni rekao da nemoze nista biti nista se shebati nego il da su pri kraju pa cu ih morati uskoro mijenjati ili da kao nisu dobro nalegle pa kao iskrice neko vrijeme dok ne nalegnu...

Ako prije nije toliko iskrilo, sad iskri, otvori brusilicu i pogledaj ili okreni cetkice, mozda u tom polozaju nisu bili prije, onaj malo spicast kraj mora biti u smjeru vrtnje rotora.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
pjero nisam te bas razumjeo tacno... cetkica je povezana za zicu sa jednog kraja i nemoze se drugacije okrenuti naspanala bi se zica.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,287
Okrenuti je za 180° u smjeru svoje osi, ne naopačke. Normalno da pletena žica nesmije doći na rotoru...Vjerojatno sa jedne strane četkica dodiruje dvije kolektorske pločice, a sa druge jedna....ili obratno. A brusilica vrti puno manje od uobičajenog. Ako kažeš da prije mijenjanja ležaja, je radila dobro, a sada iskri, problem je samo u tim četkicama......nema drugo šta bit...iznimka ako ti majstor nije zamijenio dobro za izgoreno a da nisi primijetio.....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
A jel mogu kako provjeriti multimetrom da li je kolektor i namotaji ok ?

Jer ako je majstor zamjenio dio ima da ga rucno obrusim

a pad snage nisam osjetio vrti isto ko prije.
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
A jel mogu kako provjeriti multimetrom da li je kolektor i namotaji ok ?

Multimetrom možeš ispitati :
1-dali su namotaji rotora u prekidu,,,treba da su približno jednaki otpori na dva susedna kolektora, i tako u ceo krug...
2-loše spojeve na kolektorima, što i nije tako uticajan na varničenja...

A najbitnije nemožeš ispitati, a to je - dali su ti namoti namotaja međusobno u kratkom spoju! A to je najčešći uzrok varničenja!
Za to ti treba specialan trafo sa presečenim jezgrom "home made"izrade

Proveri kolektore, kad se zdrobi ležaj, hoće se desiti oštećenje na kolektoru. Jednostavno jedan segment se malo izdigne, i tu uvek odbacuje obe četkice i koje vuku varnicu za sobom!
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Evo ljudi da malo dignem temu iz mrtvih, trebala mi je danas brusilica pa sam nesto kemijo...


Nigdje u ovoj mojoj nedodjiji nemogu da nadjem i kupim te cetkice za brusilicu :(

evo ovako izgledaju moje:


ovako izgleda unutra brusilica


drug mi je reko da nisu one do kraja potrosene da mogu jos da se "voze"
Problem je u njima sto ih feder nemoze vise gurati jer su kratke(8mm im je duzina sada). Pa sam prosto uzeo komadic papira savio i poturio i pod jednu i pod drugu da se feder naslanja na papiric prvo da moze dublje gurnuti cetkicu. I proradila je brusilica ponovo...dobro radi dosta vrti. Al iskri ko i prije sto je iskrilo, pa sam to snimio da vam pokazem, pa ocjenite molim vas i recite jel to iskri previse il je to normalno:

Evo snimka:
http://www.2shared.com/video/UAGie74W/IMG_0769.html
(plavo dugme download pa na desktop snimit filmic 10 megabajta je)



Pored toga sto me zanima iskri li ovo previse...zanima me sta se moze dogoditi lose sa brusilicom u ovom mom slucaju koristenja potrosenih cetkica ?
Pretpostavljam da se rotor moze ostetiti ako bi ovaj bakarni dio tj zica dosla do njega ali to je nemoguce feder ga nikad nemoze toliko gurnuti unutra, moze samo grafit da dodiruje rotor...ili da ga ne dodiruje kad se istrosi...tad slabije ili nikako vrti...
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Pozdrav svima!

Varnice nisu najbolje, al nisu ni loše...može da prođe!
Po varnici - rotor je dobar!

Ako nemožeš naći originalne, onda potraži neke veće slične četkice, i šmirglanjem ih dovesti na potrebnu meru.
pozzz joe!:mrgreen:
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Kod jako kratke četkice, može se desiti da ti kolektor zakrene četkicu u vodilici....
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Hvala vam na odgovorima.
Vidis toga se nisam sjetio...kratke cetkice mogu da ispadnu i time naprave problem. Pogledacu koliko je kociste metalno u kom se nalaze blizu rotoru, sto ce mi dati otprilike neki uvid u to kolko jos mogu da ih koristim i onda da zamjenim prije nego sto ispadnu.

Sa kojom mascu je najbolje mazati zubcanike i koliko treba staviti?
I u vezi tog rotora...da slikam jos slika pa da vidite valja li ili ne ?
 
Na vrh