• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Iskustva novih deutz fahr traktora

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Znam kako to funkcioniše, nije problem zaparanje u zemlju samo plug sprije pusta do zemlje, a navikao sam na starom torpedu plug mnogo brže pusti na zemlju.
 

Lil puppy

Novi član
Tu od
6 Ruj 2020
Poruka
23
Pozdrav. Imam pitanje u vezi Deutz fahra 5080d ( susjedov). Traktor je više manje mehanički pa je tako i uključivanje prednje vuče preko ručice. Pitanje je smije li se taj traktor na kraju njive( npr u oranju) okretati bez gašenja prednjeg pogona? Ja mu nisam znao odgovoriti s obzirom da moj ima paljenje pogona preko gumba...
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,524
Smije naravno. Ne znam jel nisi možda pomješao dva pojma, blokadu mora gasiti.
 

Lil puppy

Novi član
Tu od
6 Ruj 2020
Poruka
23
Smije naravno. Ne znam jel nisi možda pomješao dva pojma, blokadu mora gasiti.
Hvala na odgovoru. Nisam pomješao ali nisam baš bio siguran kad je mehanički da ne sje... čovjeka. Za blokadu znam.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Jedino po asvaltu nije poželjno koristiti prednju vuču a ostalo sve može.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
U pitanju je DF agrotron M410, 2012 godina.
Javlja se greška 85-Reverser Lever Signal not valid.
Greška se javlja prilikom pomaka ručice reversera naprijed ili nazad i traktor neće krenuti, tj. ne prihvati smjer kretanja, ne pojavi se strelica kretanja i odmah izbaci gore navedenu grešku.
Nakon nekoliko gašenja i ponovnog paljenja prihvati, i to se naročito dešava dok je hladan.
Molim Vas za pomoć ako je netko imao sličan problem.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Jesi li probao resetovanje, isključi na sklopki struju minut dva.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Nije moj traktor, moram to reći prijatelju da proba
Kao jedan dečko iz DF servisa mu je rekao da bi mogla biti ručica reversera, ali nije siguran.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Sigurno na ručici reverzera ima neki prekidača senzora, treba provjeriti te kontakte ako su spolja vidljivi, poprskati ih sa sprejom wd.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Pronašao sam i isprobao šta znači napisano u upustvu Povećanje obrtnog momenta do 42%. Na terenu je to ovako. Kada vozite po ravnom putu na 1500 obr/min ili bilo koji drugi obrtaj, moze i na ler gasu, pa vam dođe uzbrdica, traktor će sam automatski da povećava snagu po potrebi da bi ostala ista brzina kretanja a vi nemorate dodatno povećavati gas. I to mu elektronika dozvoljava povećanje do 42 %. Radi savršeno i djeluje trenutno, ne osjetise pad brzine i snage.

U oranju kazaljka obrtomjera stoji prikovana kao da sam je slikao bez obzira na promjenu dubine oranja dali plug ide na 30 ili 10 cm dubine.
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Kod kojih serija je to? I koja prva serija to ima, Agrotron ??? i Koji naj ranija godina ima to?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Krivo si to protumačil, jer to znači nekaj drugo.
To ti znači da je odnos najvećeg i nazivnog momenta do 42% i to se može osjetiti tek kad je motor opterećen nazivom snagom.
Ako to osjetiš na 1500, znači da je motor bil bez velikog tereta i da regulator brzine radi svoj posel. To je tak i s mehaničkim regulatorom, samo je malo veći astatizam (regulacijsko odstupanje).
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
ZJ mislim da nisi u pravu. Stariji modeli traktora na iznenadno opterećenje padaju obrtaji i pada brzina kretanja. Moj traktor to ne dozvoljava, on održava i istu brzinu kretanja i obrtaji ostaju isti ili se obrtaji pomjere naviše za 1 do 2mm ako je baš veće opterećenje. Ako se baš pretjera sa opterećenjem onda motor naglo ide u gušenje i gašenje ako ne stisneš kvačilo. On reaguje i na leru kad krenem kao novija oktavia ako je neko vozio zna o čemu pričam. Tu istu automatiku ima i moj rođak na dajcu serija 6400 čini mi se 2018g motor isto far motion.

Kod kojih serija je to? I koja prva serija to ima, Agrotron ??? i Koji naj ranija godina ima to?
Moj model sa far motion motorom je počeo 2018g, to sigurno znam jer je čovijek iz susjednog sela dobio prva dva proizvedena motora u njegova dva traktora koje je naručio sa starim motorom, ali fabrika mu ponudila novi motor da bi ispoštovali rok isporuke jer nisu imali na stanju stari motor. Eto da dodam i to da je komšija za 3g imao na obadva traktora po 2500 rs bez kvarova a radi na održavanju kanala sa tarupom.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Mozda imaju funkciju sličnu ovoj elektronici ali nemogu da peglaju ovoliko.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
@Miladin, jesamu pravu, jer govorimo o dvije različite stvari.
Porast momenta je brojčani odnos najvećeg momenta i momenta pri nazivnoj snazi.
To kaj osjećaš da motor tvrdo drži brzinu vrtnje ti vrijedi samo pri djelomičnom teretu, a gas naglo opadne (odnosno, motor se zaduši) ako teret brzinu vrtnje motora spusti ispod 1500 o/min (brzina pri najvećem momentu).

Držanje brzine vrtnje je jedno od svojstava elektroničkog regulatora (manje regulacijsko odstupanje od mehaničko regulatora), ali ako motor opteretiš pri punom gasu (odnosno negdje iznad 1500), brzina vrtnje mu svejedno bude padala do 1500, a onda se bude ugasil.

Evo ti primjer: imal sam frezu 2,30m i krenul sam u polju s punim gasom (2400 o/min).
Kad je je došlo do tvrde zemlje, brzina vrtnje je pala do negdje 1550...1600. Da je još bilo tvrđe, ugasila bi ga. To ti znači porast momenta. Na mojem motoru je to ~20%, na tvojem 40%.

Da sam imal frezu 180, pretpostavljam da bi i pri konstantnih 2000 mogel dodavanjem gasa podignuti brzinu vrtnje.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,473
Ovo je za moj. Max moment 496Nm pri 1500 o/min, max snaga 125ks pri 2300 o/min. Povećanje momenta 31%. Znaći 31% bi u ovom slučaju bilo manje momenta pri nazivnoj snazi? Cca 350Nm?
1642360284517.jpeg
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Mislim da to kod mene radi drugačije. Krenuo sam sa frezom sa 1600 obrtaja na pritisak dugmeta kao tempomat, eko kardan, zemlja malo vlažna pa lijepi plafon freze. Do pola njive traktor radi normalno a od pola njive se pojačava lijepljenje zemlje i freza počinje da povećava brdo zemlje ispred sebe pošto ja imam nazad dasku za ravnanje i paker valjak. Znači počelo je opterećenje motora, elektronika drži i dalje 1600 obrtaja ništa ne opada i ista je i dalje km/h. Pred kraj uvratina na dvadesetak metara osjetim po radu motora da je više opterećen po specifičnom zvuku koji je malo drugačiji, a ispred freze je već podebelo brdo zemlje. I dalje je stabilno 1600 obrtaja na satu i ista km/ h, i tek kad je freza ušla na razor uvratina motor se odmah ugasio nisam imao kad ni kvačilo pritisnuti. Ovo je nešto drugačiji sistem, jednostavno nema nikakvog pada obrtaja i brzine kretanja do debelog opterećenja posle toga opterećenja sledi gašenje ako je fiksan gas, možda gašenje nebi usledilo ako bi u tom momentu dao dodatno gasa. Ova regulacija je nešto što ja nisam primijetio na starijim modelima. Vozio sam rođakovog Agroplus sa motorom euro 3 isto elektronac ali nije imao tu funkciju.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Nije, nego si radil s premalim gasom, odnosno pri području najvećeg momenta, pa je motor bil u startu preopterećen i nije bilo više rezerve momenta.
To bi se dogodilo na bilo kojem traktoru, kak sam ti opisal prije.
Koliko znam, na tom traktoru je 540 kardana pri ~1980 o/min, pa se motor trebal vratiti oko 2000 o/min, pa bi onda videl kak brzina pada i osjetil kad je previše.

Ako si ga držal na 540E, onda je to davljenje motora.
 
Na vrh