• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Iskustva s alatom

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Ko ima mogućnost kilo ključem stezati nek steže. I kotače i sve,
Baš danas su mi dečica stavila zimske gume pa smo debatirali o tom stezanju kotača kilo ključem.
Imam nedoumicu, dali jednom stegnutu aluminijsku felgu na proposanu kilažu treba dotezati nakon nekog vremena?
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Da ako su otpušteni. Onda ja na 3 školjca i to je to.
Alu felga je baš škakljiva, može i ne mora se otpustit. Il ak jesu konusni ili ne šerafi.
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,357
Predlani sam kupio u intercarsu toptul moment ključ, mislim da je bio oko 500 kuna. Nemam naviku lomiti alat pa valjda bude potrajal.
I kak se pokazal do sada? Nekakve zamjerke?
Ti plastični polopci su tak nježno napravljeni da stvarno treba kilo ključ za one kaj nemaju osječaja.
Tam ionak brtvi o ring i dovoljno ga je nježno stegnuti. Ja stežem na osječaj.

Još i nebu pukel na stezanju jer oring se namasti, ali problem je otpustiti ga. Ko i klasični filter ulja kad ga sivonja stegne.
Ma mene više muči ono kad sam u strahu jel to dost stegnuto, pa onda ja to još malo popravim, pa na kraju "popravim" do kraja...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Zakaj? Muha ti je rekel. Tko nema osjećaja, ni moment kluč mu ne bu pomogel..stegnul bu za još pol kruga poslije klika...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Da ako su otpušteni. Onda ja na 3 školjca i to je to.
Alu felga je baš škakljiva, može i ne mora se otpustit. Il ak jesu konusni ili ne šerafi.
Neznam kak je na kamionima ali na autima sam ja probal i po mome nema potrebe za tim. Kad sam dotezal na istu kilažu nikad se nije dalo ništ dotegnuti, čak ni kad sam pojačal moment na ključu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Mene su učili da kad moment ključ "klikne", više nema provjere. Svaki idući put bude kliknul, pa čak i ako je premalo stegnut. Idući put bude kliknul na većem momentu tek kad ga namjestiš za bar 20% više.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Svakak je bolje prekontrolirati i malo dotegnut nego da opadne kotač, evo prijatelju baš danas u Franacuskoj opal, tj 2komada.Ovu noć.
Nisi me skontal, ne velim da kotače ne treba dotegnuti. Treba ih obavezno nakon 100 kilometara provjeriti za svaki slučaj.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Kolega forumaš mi je poklonil novi tip kofera, pa sad ne moram skidati šajbu kad spremam brusilicu:
20211021_115821.jpg
Kofer je izvana dulji za oko 2cm, a puno prostraniji iznutra.
@baustelac99, hvala ti !
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,325
Zanimljiva tema vijci točkova. Nebih nikoga da komentarišem i dali je neko u pravu. O ovome se pisalo pa bi ponovio svoj stav. Vijci točkova nebi trebali da se stežu moment ključem. Proizvođači vozila su dali ključ za stezanje i njegova poluga je dovoljna za zatezanje.
Mnogi iz straha da točak ne spane pretažu vijke, to je opasno i upravo tada dovode da točak otpadne jer pretrgnuti vijci pucaju. Recimo nezategnut vijak neće nikada pući, tada točak postepeno otpušta i stvara veliku buku da te mjere da se vozilo nemoze vozit osim prikolica, a točak
nije došao u fazu da spadne. Kada svi vijci otpuste 3mm nemoguća je vožnja, a točak je daleko od opadanja.
Ako neko ima savet i kaže treba sa moment ključem onda bi bilo lijepo i da kaže na koju kilažu ili Mxx treba stegnutii na kilo x koeficijent a on je najčešće nepoznat. Oni koji poznaju mašinstvo i vijke i način upotreba znaju da se samo vijci sa valjanih navojem čije je stablo elastično, a koji su iz kvalitete stežu na kilažu uz dodatnu preporuku ili proizvođača vijak ili onog ko daje specifikaciju primjene(proizvodjac sklopa ili mašine). Takođe postoji pravilo da sa samo jedanput takav vijak steže. Na osnovu ovoga vijak točka nema garantovana čvrstoće tvrdoće i nema elastično stablo, te kao takav je podložan lomu ili pucaju i nesmije biti pretegnut.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,708
.... Vijci točkova nebi trebali da se stežu moment ključem. Proizvođači vozila su dali ključ za stezanje i njegova poluga je dovoljna za zatezanje.
Kad ja stežem tim križnim ključem to je "tu neki moment", a kad to radi neki sivonja......... :unsure:
Imam moment ključ i kotače stežem na 5 kgm, tako da svi vijci budu tu negdje opterećeni!
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,325
Kad sivonja uhvati i moment ključ pa potegne on šokljocne a on dok odreaguje da pusti potegne pola kruga, jebiga ode to opet kak nije dobro.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Kad ja stežem tim križnim ključem to je "tu neki moment", a kad to radi neki sivonja......... :unsure:
Imam moment ključ i kotače stežem na 5 kgm, tako da svi vijci budu tu negdje opterećeni!
Mislim da je to malo.
Vijci se stežu, ovisno o modelu auta, od 90 do 150 Nm
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,325
Dobro je kad za neko vozilo piše koliko treba, al kad nepise to je širok raspon.
To sam i rekao po preporuci proizvođača, sve ostalo je fulanje.
Mada ponovo kažem kruti vijci se ne preporučuju, jer nije ista površina ili prečnik stabla i navoja, u navoju su oslabljeni. Elastični vijak ima tanje stablo od navoja i ono ima istu nosivost u navoju i u stablu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Zaboravio napomenuti - aluminijske felge!
Dobro je kad za neko vozilo piše koliko treba,
Baš sad gledam na autodati za Golfa od 97 do 04 piše podatak 110 Nm za čelične i za aluminijske felge.
Za citroena pikaso 85 Nm za čelične i felge od lake legure.
Za Fiata 98 takođe za obje.
Za mecu C klasa 110 isto za obje.
I tako dalje

Uglavnom, podaci postoje.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,325
Jel to podatak koji je napisan na vrata štok automobila, gdje se nalaze i pritisci pneumatika.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Ne, ovi podaci koje sam ti ja sad napisal sam pročital u autodati.
Koliko ja znam taj podatak nema na štoku ili poklopcu rezervoara na autima.
 
Na vrh