• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Iskustva s alatom

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Možda se još ko od starije generacije sječa ovih bušilica koje su se kupile u kompletu sa nastavcima-jednokolutna brusilica,ubodna pila,ručni cirkularčič i vibraciona brusilica.Takva mi je bila prva bušilica u mladosti kad sam je kupio.Danas na buvljaku vidim ovu pa malo pregledam kolektor ko nov pa nisam mogo da je ne bi uzeo makar za u stalažu.Doma sam je očistio stavio novi priključni kabal i samosteznu glavu i evo je,radi ko nova.Ta je još pravog kvaliteta materiala i to ne krepa tak brzo ko ove nove.


free image host
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Sve se može uništiti ako se zainatiš kak sam se ja. Takva mala Ikra od 370 W je bušila rupe fi 20 u pločevini 20 mm. Išlo je tak dugo dok se nije auzrajsal puž. Kak je puž u komadu s rotorom, naslijedila ju je druga Iskra od 550 W. Još uvijek radi. Jedini problem je da se vibrator uključi kod bušenja čelika. Možda bi trebal s njom na servis to srediti, staviti brzosteznu glavu i još bi napravila puno rupa. Da ima mogućnost L+D već bi bila sređena, a ovak razmišljam o zamjeni s nekom dvobrzinskom vibratorkom, L+D i tiristorskim prekidačem, snage oko 800 W.
Kaj preporučate?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,082
Abarth, a gde su ti "zubi" za klip-klap?
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Ispod glave je ona matica sa ripnama(malo lošija slika pa se ne vidi). Ona dva štifta sa strane prednjeg dekla koja zapnu nastavak sam odstranio i stavio druge šrafe.Je,je prava je klip-klap.
Ova makita gore je čekič sa SDS prihvatom bez glave.Glava se stavi na taj sds prihvat i nije baš za nešto preciznije bušit pa i čegrtaljka prebrzo proradi.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,520
Za neku normalnu uporebu precizna je dovoljno. Za ostalo ionako treba stolna.
Za sitne poslove imam aku i jednu manju sa normalnim glavama.
A ovu SDS komociju nebi mjenjao za nista.
 

dajc1

Dobro znana faca
Tu od
26 Lip 2011
Poruka
522
Takvu istu sds imam i ja, busilica je zakon, kaj se tiče bušenja u beton naspran ovih sa običnom glavom je vrh, a za bušenje u drvo i željezo se stavi stezna glava i nemas bige :8)::8): Od kad smo ju kupili preporodili smo se, preporucil bi ju za svako kucanstvo:cool2:
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ja imam iskra ero 710w sa reduktorom na dvije brzine i potenciometrom. Zakon je za drvo i metal ali nije baš zgodna za beton, ali tu imam neku hastu sds za takve prilike.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,082
Takvu istu sds imam i ja, busilica je zakon, kaj se tiče bušenja u beton naspran ovih sa običnom glavom je vrh, a za bušenje u drvo i željezo se stavi stezna glava i nemas bige :8)::8): Od kad smo ju kupili preporodili smo se, preporucil bi ju za svako kucanstvo:cool2:
Takva čekić-bušilica nije namijenjena za rad u režimu kao obična bušilica. Građevinari ju obično rabe za šarafljenje turbo vijaka u štokove. I to joj je previše jer njezina getriba ne trpi velike borere. Ak se već nemre izbjeći takva primjena, treba kupiti takvu bušilicu sa zamjenjivim borfuterom (kod Makite model T).
Sve je dobro dok kuplung ne počne preskakati.
Za obične poslove bušenja prikladnija je obična bušilica s dvije brzine.
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Čak ni bušenje čelika ili drva mi nije česti posel, a broj rupa u betonu ili zidu godišnje mogu nabrojiti na prste jedne ruke. Zato razmišljam o kupnji obične dvobrzinske vibratorke oko 800 W (tak da za silu mogu izbušiti koju rupu fi 16 u čeliku). Dosta bi je trebal za brušenje noža strižne kose s biaksom. Imal sam ideju da za taj posel nabavim s oscilirajuči alat s brusnim papirom, ali nisam siguran koliko bi taj alat bil funkcionalan za taj posel. Turpijanje je sporo, a s malom fleksom puno skinem. Dodatni problem je to kaj je na nožu vodeća letva s gornje strane pa je teški pristup do kraja zuba.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,082
Nebu išlo z bušilicom, jer se svaka presporo vrti. Za to trebaš ili zračni biaks ili onaj električni (samo kaj je malo nezgrapan).
Ja brusim z malom brusilicom, ali s 3mm reznom šajbom. I tak već puno let. Ak je letva dobra, zube nije preskupo zamijeniti svakih par let.
Ne samo jako tiskati, da ga ne omekšaš (da ne poplavi). Ak ne odneseš materijala, nemreš ni dobiti oštrinu.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,669
Ja noževe od strižne kose oštrim sa tankom šajbom za rezanje (1 mm) na maloj brusilici, malo je fleksibilna i ne skida puno, može se sa njom da dna zuba a da se ne oštećuje susjedni zub. Samo treba lagano (da pobijeli cijela kosina zuba).
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Ja turpijam i bogme nejde tak sporo ak je kvalitetna turpija,mortik mi ta praksa dobro dojde ce zavrsim v bajboku.
Fleksal sam prije al navek najebe sosedni zob,to se dela ve pozimi dok je cajt,jedva cekam da si vredim radionicu nuter gaspara pa more i kolega iwanho dojti na gemist i da mu vredim to zturpijom kak bog zapoveda.:drink:
 
Posljednje uređivanje:

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Lamelna šajba koja je po rubu več dobro potrošena je prava za brušenje takvih stvari.Sa lamelnom se i material ne pregrije tak brzo a i ne uzima previše materiala kak obične za rezanje ili brušenje.Ja večinom brusim sa lamelnima,malo su skupe ali dobro urade.

image hosting gif
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
A ja sam planiral ujutro otići u Lidl i kupiti malu Parkside bušilicu i set za bušilicu.

http://www.lidl.hr/hr/2635.htm?id=629

Na fleksu sam probal stavljati i rezne ploče i ovakvu lamelnu, ali nisam zadovoljan. Još mi najbolje ide s turpijom, ali potraje. Činilo mi se da je prednost bušilice u dva smjera vrtnje.
Također sam razmišljal o univerzalnom oscilirajućem strojčeku, ali opet pitanje bi li to funkcioniralo.

hotela,
falim na pozivu, :icon_pidu: ali ipak smo malo preveč narazen. :=:)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
stavi na fleks ( mali) dorajalu brusnu ploču ..to nažicaš kod nekog tokara , ili kupiš ....pa da vidiš veselja
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Lamelna šajba koja je po rubu več dobro potrošena je prava za brušenje takvih stvari.Sa lamelnom se i material ne pregrije tak brzo a i ne uzima previše materiala kak obične za rezanje ili brušenje.Ja večinom brusim sa lamelnima,malo su skupe ali dobro urade.

image hosting gif
Kolega, nebi se baš složio sa tobom oko lamele. Mi ih na poslu koristimo na hiljade i vjeruj mi da prije spali materijal od brusne šajbe. Di treba poravnat var sve bruse sa malim lamelama i prije ga skine nego sa brusnom ali i sve plavo ostane poslje nje.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Normalno da če spalit kad hoče što brže skinut višak materiala a sa pritiskanjem je i ploča vrlo brzo gotova.Kod brušenja za oštrinu treba imat osječaj i vreme,jer na brzinu se obično ne uradi pravi poso kak je treba.
 

Najnoviji postovi

Na vrh