• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Iskustva s alatom

E

el pibe

Guest
Postoji jedan učinkovit način za testiranje koliko je dobar ili istrošen disk.Vidim da ih trošite na veliko pa me zanima kak vi to procjenjujete.Moja metoda me još niti jednom nije zaj...:eek::
 
E

el pibe

Guest
Dok god disk ne pali drvo onda je dobar za brušenje,oštrenje alata.Kad prođe tu granicu onda je dobar za brušenje varova,neravnina i ajmo reči poliranja.Jer kaj se događa kod uspješnog brušenja mora biti planski uzeta kosina samo tako se more postići dobra oštrina alata.A pomalo istrošeni disk to nemre postići jer se prilagođava površini,i tu dolaze onaj polukrug a taj nikad ne daje pravu oštrinu estetski izgleda lijepo i glatko ali to nije dobro a ako ga silimo i stiščemo onda dolazi do drugog problema,pregrijavamo materijal(oštricu).Znači kod oštrenja isključivo nova lamelka i starom malo zapolirati risove.Ja obično kad oštrim neke alate radim u tri faze sa različitim granulacijama.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,082
Probal sam brusiti kosu s lamelnim diskom, ali mi se ni svidlo.
Rezna šajba je zakon, 3 ili 2mm debljine. Ona od 1mm se "zapikava" i (pre)brzo troši.
Ali, to je moje iskustvo. Svatko nek dela kak mu je najbolje.
Ja za brušnje koristim brusilicu s regulacijom brzine, pa smanjim brzinu tak da brusi a ne da reže.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
stavi na fleks ( mali) dorajalu brusnu ploču ..to nažicaš kod nekog tokara , ili kupiš ....pa da vidiš veselja

Delal sam s onima kaj se potroše kod rezanja. Znači promjer je kolika je glava na većoj fleksi.

ZJ, na kojim okretajima brusiš (otprilike)?
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
A ja sam planiral ujutro otići u Lidl i kupiti malu Parkside bušilicu i set za bušilicu.

http://www.lidl.hr/hr/2635.htm?id=629

Na fleksu sam probal stavljati i rezne ploče i ovakvu lamelnu, ali nisam zadovoljan. Još mi najbolje ide s turpijom, ali potraje. Činilo mi se da je prednost bušilice u dva smjera vrtnje.
Također sam razmišljal o univerzalnom oscilirajućem strojčeku, ali opet pitanje bi li to funkcioniralo.

hotela,
falim na pozivu, :icon_pidu: ali ipak smo malo preveč narazen. :=:)

Iwanho, ova je bušilica taman za mene, baš sam spalil Iskrinu za 100 kn :icon_lol:

Evo mene danas u Krapinhagen Lidlu. :p:

Nisam znal da je Lidl ažuran na webu, a u dućanu takav nered, mislim na police od interesa
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Bušilica i set brusev za bušilicu je doma. Ka bum nabrusil prvi put nož od kosilice javim kak je išlo. Bušilica ima 3000 okretaja i 7,5 Nm momenta, 1 brzinu, L+D i vibrator.

mrga,
rijetko kupujem u Lidlu. Nekak mi njihovi dućani ne ležiju pa kupujem samo ono kaj je jako povoljno na akciji. Inače u pravilu kupujem profi alat ali se nadam da nisam spušil sa ovom bušilicom.
 

Prilozi

  • Lidl_buÅ¡ilca.jpg
    Lidl_bušilca.jpg
    65.4 KB · Pregleda: 91

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,669
Evo ja sam danas pokupio jednu bušilicu u Lidlu, nisam je još ni isprobao, valjda bude šljakala.:^):
 

Prilozi

  • DSC00439.jpg
    DSC00439.jpg
    41 KB · Pregleda: 115

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Za te mašinice od Parkside sam čito da nisu loše i da vrede tih para pa i daju garanciju od tri leta.Ak ne bi več imo drugih bi si verovatno i ja uzeo jednu jer za domaču potrebu je sasvim solidna.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Dobar hoby alat samo što se meni ne sviđaju bušilice bez reduktora jer rado pregrijavaju (temperivaju) svrdla u metalu.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ta je do fi 8 dobra. Ne treba stisnuti do kraja niti prekidač, niti bušilicu. Malo duže bušenje, ipak je to hobi.
Za veće promjere mora biti dvobrzinska.
 
E

el pibe

Guest
Dobar hoby alat samo što se meni ne sviđaju bušilice bez reduktora jer rado pregrijavaju (temperivaju) svrdla u metalu.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk

Zoki zato moraš nositi rukavice kod bušenja pa malo sa lijevom rukom pribrenzavaš borfuter:(happy):
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Ta je do fi 8 dobra. Ne treba stisnuti do kraja niti prekidač, niti bušilicu. Malo duže bušenje, ipak je to hobi.
Za veće promjere mora biti dvobrzinska.

Tak su dobre bušilice da ih u 4 kad sam išal s posla nije niti bilo. :icon_hang::icon_hang: samo sam kupil kamene i onaj vrag za poliranje, možda posluži za brušenje noževa

Iwanho, za ono kaj ja trebam takve za 100 kn su idealne. ne trebam razmišljati o servisu čak ni u garantnom roku jer obično više skurim goriva ako ih vozim na popravak nego vrijede...

recimo mali flex od einhela je koštal 150 kn a pilil je keramiku željezo beton itd,. i samo se vrti i vrti a star 8 godina.

Imal sam iskru ero flex 2200 W krepal rotor nakon 3 leti, a iskra ero bušilica ona velika 1100 w rastopil se nosač četkica i napravil s četkicama i kontaktima havariju na rotoru

A sve masno platil, odustal sad od toga....
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nekad imamo peh, a nekad sreću.
Ja sam bil ujutro odmah iza otvaranja. Bilo ih je još desetak.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Dečki ne znam da li se negdje već o tome diskutiralo, muku morim sa borerima i njihovom oštrinom. Dok je tata još imal mirnu ruku i dobro oko on ih je uvijek super nabrusil, ja na žalost nemam ruku za to.
Rekli su mi kupi svrdla za rostfrei ona su bolja. Kupil ja to ali i ona se zatupe.
Sad ne znam da li da uzmem hrpu borera i vježbam tehniku brušenje ili ima kakvi pametni strojček koji to kvalitetno odrađuje ?
Jednom sam kupil neko jeftino čudo u Lidlu koje se montira na glavu bušilice ali nisam skužil tehniku toga brušenja.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Dobro promotri novo svrdlo kako je naoštreno i nastoj ga što sličnije nabrusiti s time da ne vrtiš svrdlo po brusu nego ga pomičeš prema gore tako da ima svrdlo oštricu nižu nego ostatak iza. Samo iskustvom se učiš a i dobro bi bilo gledati malo nekog tko zna.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,343
Imaj uvek neku pousdicu s uljem kraj sebe i povremeno umoči unutra dok bušiš, inače ga prepališ..
 

Najnoviji postovi

Na vrh