• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Iskustva s alatom

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
495
Bagat "Ruža" ima potenciometar u papučici, ali onda trebaš pripasati elektroniku prema potenciometru . I mehanički je nikakva , strašno lomljiva.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,081
Ak je jednofazec, nema tu baš sreće. To se koristi(lo) jedino na ventilatorima.
Kaj ti točno treba? Kakav je to pogon?
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Na asinkronom motoru treba mijenjati napon i frekvenciju jer u suprotnome motor gubi snagu. Na ebayu se nađu monofazni inverteri ( treba trofazni motor) za oko 200tinjak dolara i imaš pravu stvar.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 
E

el pibe

Guest
abarth ja sam shvatio da tebi treba opcija da preko pedale kontroliraš brzinu motora?Kaj ideš u modelarske vode:8):?Ja sam imao takvu pedalu na proxxonu maloj glodalici.Dok nisam nabavio noviji model koji ima regulator brzine na sebi.Šteta kaj sam prodal pedalu.Ponekad treba držati sa dvije ruke tu malu glodalicu i onda jako dobro dojde "foot operated speed control".Moraš viditi kaj moreš pripasati na taj motor a da nije skupo jer ima raznih opcija.U bivšoj firmi smo imali frekventni sa njime smo znali ispitivati ventilatore i mješalice na raznim brzinama.Sjećam se da je ta škatula bila skupa kak vrag a sa nekim proizvodima je bila i ugrađivana.
 
Posljednje uređivanje:

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Da tak nešto ko modelarstvo ili po domače igranje sa malim strojevima za drvo i železo.Taj pedal bi ja stavio na kabal-podaljšek pa da ga mogu koristit za više strojčiča kak bi mi pasalo.A kao glavni na kojem bi ga koristio je manja stubna bušilica,ima ona više brzina preko remenica ali mi je premalo.Hoču da mi počne vrtit od 0 pa do kraja koliko vrti u toj brzini,a to bi htio da mi radi preko pedale a ne da moram ručno okretat reostat.Imam još par malih asinhronih strojčiča tak da bi i na njima po potrebi ga upotrebio-nekak univerzalna stvar za igranje.:icon_thumright:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
abarth , daj ne izmišljaj toplu vodu .
Napravi si pedalu s potenciometrom (ili uzmi djeci od plejsteejšena) i uzmi ono s ebaya ..i živi spokojno ( rekli bi bugari)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,081
Nebu ti to funkcioniralo tak kak očekuješ, jer ti bi brzina kako ovisna o teretu.
Za to kaj želiš, jedino pravo rješenje ti je trofaznu motor i pretvarač frekvencije.
I sam sam davno doselna tu ideju, ali nemam tak malog pretvarača (svo koji su mi raspoloživi su iznad 4kW).
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Nebu ti to funkcioniralo tak kak očekuješ, jer ti bi brzina kako ovisna o teretu.
Za to kaj želiš, jedino pravo rješenje ti je trofaznu motor i pretvarač frekvencije.
I sam sam davno doselna tu ideju, ali nemam tak malog pretvarača (svo koji su mi raspoloživi su iznad 4kW).
oš se mjenjat , 1.1 kw do 3000 hz-a :cool:(rep za rep)
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Vidi jih,ne puste da bi se malo igrao i probavo.Ja sam takav da dok sam ne izprobam ne vjerujem nikom,pa zima je i mora se nešto radit-makar štetu.:icon_fU:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,081
Probaj. Buš se i sam uvjeril. Ja bi radije postavil motor od veš mašine, pa imal preciznu i normalnu brzinu.
 

ferdo1

Član
Tu od
30 Sij 2011
Poruka
46
Abarth, na ovaj način možemo regulirat brzinu vrtnje svih malih motora, koji imaju krtačke. Takvi motori su u bormašini, tremblicu i u novijim veš mašinama... i regulacija je jeftina za nabavku. Asinkronske motore i na moju tugo ne može efektivno regulisati ovako, nego samo sa promjenom frekvencije.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
onda najbolje kolovrat ..nekad su tak i zube brusili
Kako da priključim elekt. na motor koji goni kolovrat-na jednu fazu da polako krepa ili na tri da odma krepa.:icon_rofl:


Baš sad je naručen i plačen onaj sa ebay, ali stiže tek 9 feb.
 
Posljednje uređivanje:
E

el pibe

Guest
onda najbolje kolovrat ..nekad su tak i zube brusili

Nekima je onaj kotač od kolovrata kad su ga preveč jako zavrtili znal skočiti iz ležišta i izbiti zube.Možemo onda reći da je korišten i u dentalne svrhe:(party):Tak da je to zanimljiva ili i nadasve opasna naprava kao i svaka druga ukoliko se prilikom uporabe koristi nepreporučeni broj obrtaja:icon_blackeye::D:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kako da priključim elekt. na motor koji goni kolovrat-na jednu fazu da polako krepa ili na tri da odma krepa.:icon_rofl:

U debelim gumenim rukavicama. :(giggle):
Motori koji su poganjali kolovrate su znali biti jako živahni. :icon_super:
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
A tek kad su se udružili sa motorom kaj je skakal po stupi poslije je bilo i malih motora .:icon_pai:
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Evo neki dan mi sprdila velika brusilica makita 9069 iz čista mira. Pilio sam neki lim sa tankom pločom i za treći rez pri startu samo počela jako zujati, brusilica ima deset godina nikad nije bila pregrijana i uvijek sam pazio da ne bude preopterećena. Otišao je rotor zbog kvalitete proizvodnje ali srećom sam nabavio jednu staru gdje je bio istrošen pinjon i kolektor ali sam kanale malo narezao i počistio ga sa brusnim papirom pa će bit za neko vrijeme dobra.
Gledao sam malo rotor i one žice koje idu na kolektor su jako jadno pričvršćene i izgleda da je negdje došlo do spoja.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Originalni alat Makite iz Japana je vrlo kvalitetan , ali na zalost imaju jos nekoliko fabrika na bliskom istoku i Evropi gde se proizvode za ova trzista i tu su vec losije kvalitetom. Zato su jeftinije od originala ali manje i traju
 

Najnoviji postovi

Na vrh