• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Iskustva s alatom

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
to se kod mene zove kosir

dugo vremena je bil takvi nasađen na pola metra cjevi u traktoru
, imao je radni naziv elektronik
to je bil manji format kosira ili istrošen , dobar stari otikavak a rezao je ko britva , jeba ga netko ga je utuđio
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,061
A jadan taj koji ga je ukrao, jedino ako mu bu za na čavlu viseti služil.
Danas se večinom strojno uklanja i prorjeđuje šikara jer je tak brže i lakše. To ručno s takvim alatkama mlađi rijetko tko radi.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Kod nas se zovu kosjer i kosor. Kosjer je s kraćom ručkom za jednu ruku a kosor uvijek s dugom ručkom za rad s jednom i dvije ruke. Mačeta s njima je neusporediva u radu. Mora imati kljun da čuva od kamena.

Sent from my XT1092 using Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
uglavnom kosiri su za čavle ,
mačeta ili ti radni naziv mlačeta je okrenula i prokrčila svijet , ima je na svim kontientima , kulturama , vjeri ,meridijanima ...
koristile su je vojske , izviđači , pastiri ,omladinci , prešle su sve ratove , ustanke veselice .
mačeta je ZAKON
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
Ovo su rankuni ili (rinkun), a ono prije je kosir nasađen na tapurišće za kosu, jer sam drvenu dršku od ovog većeg slomio.

7I2xD1T.jpg
 

Prilozi

  • DSC00648.jpg
    DSC00648.jpg
    79.4 KB · Pregleda: 52
Posljednje uređivanje:

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
To bi bila kosirica, kao džepni nožić samo što je kosir. Mnogi su ih koristili na vršilici za žito za rezanje špage na snopovima.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

strsljen

Član
Tu od
27 Ruj 2014
Poruka
100
Kad smo vec kod ove alatke evo i nase, poklon iz Hercegovine. Kod nas je 30-ak godina. Korisna stvar
 

Prilozi

  • uploadfromtaptalk1469121636639.jpg
    uploadfromtaptalk1469121636639.jpg
    29.4 KB · Pregleda: 75

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Sta je ovo i za cega sluzi?


71eab72705f1ae8181527b822b3a4a8a.jpg


b22c65a8c67fcc5c53a47fae4cc8e5fc.jpg
kod nas tepaju takvim "kusturama " da je to za rezanje kod cjepljenja ( kalemenja ) vočki , trsova , itd ...obično im oštrica bude tanka i mogla bi biti za to , ali ju je jako nezgodno naoštriti ...i nikad nije tak velika kao na tvojim slikama .
Imma jednu ali mi nije sad pri ruci da je slikam ...
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Ono prvo je kosjerača koja je služila za kidanje kupljene kad se zemlja grunala i čišćenje alata od zemlje. Ova je modernija na preklapanje. Drugo je klasični kosor koji treba dužu ručku za rad s dvije ruke. Ima nekih boljih od ove na slici. Punooo upotrebljivija od mačeta za poljoprivredu.

Sent from my XT1092 using Tapatalk
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
brgud , čemu služe kotra špice na alatu na tvojim slikama ?

Ovaj rog na kontra strani od oštrice služi za pokupljanje odsječene grane (trnje, rubida (divlja kupina), trtor (lijana, raste na druga drva kao penjačica). Rinkun se pretežito koristi za čišćenje sitnijeg granja koje smeta (npr. kod rušenja većeg drva). Može se koristiti i za čišćenje putova (grane koje se objese na put) može se odsjeći više. Znači rog služi da se njime gura (miče u stranu) posječena "graja". Vrlo korisna alatka.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,456
kod nas tepaju takvim "kusturama " da je to za rezanje kod cjepljenja ( kalemenja ) vočki , trsova , itd ...obično im oštrica bude tanka i mogla bi biti za to , ali ju je jako nezgodno naoštriti ...i nikad nije tak velika kao na tvojim slikama .
Imma jednu ali mi nije sad pri ruci da je slikam ...

Tocno si opisao za sta i kod nas sluzi. Kao sto i reces ova je par puta veca. Imam i ja negdje tu malu i 'kalemacicu' slicna britvi ali ima nos na vrhu tupe strane. To mi je bio osnovni alat za kalemljenje.
No ova je stvarno velika. Izgleda da joj je sudbina na klinu.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Tocno si opisao za sta i kod nas sluzi. Kao sto i reces ova je par puta veca. Imam i ja negdje tu malu i 'kalemacicu' slicna britvi ali ima nos na vrhu tupe strane. To mi je bio osnovni alat za kalemljenje.
No ova je stvarno velika. Izgleda da joj je sudbina na klinu.
Pa ta je očito za velike voćke.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Puknuti,
me znam glavnu namjenu, ali mislim da služi za to kaj si ti napisal, a možda još za oštrojiti male pajceke. Znali su nekad starejši nas male "plašiti": "Bum ti z gägačem jajca zvadil".
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Konačno su se na buvljaku pojavile škare za granje od klip klapa i za tri eura odma kod mene.Kupio sam za dva eura i ovaj bošev punjač kao pokvaren i sa porezanim kablima.Tačno takvog več imam i znam da ga je skoro nemoguče uništit.Doma sam ga otvorio multimetar u ruke,probnu lampu i greška u spoju jedne stopice na šalteru.Stavio nove kablove i makina radi kak treba i to svi stupnjevi voltaže.
 

Najnoviji postovi

Na vrh