• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Iskustva s alatom

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ,
na bušilicu za brušenje isključivo brusevi (cilindrični ili konusni). Ako bormašina ima lijevi i desni smjer nema opasnosti u smislu odskakivanja. Kak sam prije napisal, svatko preferira drugi način (sredstvo) brušenja. Ako nema pritiska (gotovo je beznačajan), nema ni značajnije radijalne sile. Ne isplati mi se štemerica, ako se u par godina dogodi da moram zvrtati par luknji.

Muha,
hvala na pojašnjenju. Ako tebe zadovoljava GSB 16 RE, onda bu za mene sigurno dobra GSB 18 RE (50W i jedna brzina više).
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
A misliš oni mali brusevi za biaks?
Kaj se brusilica ne vrti presporo za njih?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Muha,
hvala na pojašnjenju. Ako tebe zadovoljava GSB 16 RE, onda bu za mene sigurno dobra GSB 18 RE (50W i jedna brzina više).
Ja vjerujem da bude, ako ju registriraš imaš 5 let garancije......

A misliš oni mali brusevi za biaks?
Kaj se brusilica ne vrti presporo za njih?

Misliš bušilica?
Malo je sporo ali barem ne spali materijal, brus se brže troši ali ide.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Da, bušilica.
Znam kak se meni troše na zračnom biaksu, ali i tam i nose. Ovo z bušilicom bu dugo trajalo, jer vrlo malo nosi kad je mala obodna brzina brusa.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
jer vrlo malo nosi kad je mala obodna brzina brusa.
Uzmeš brus večeg promjera i ide bolje, naročito si to more iwanho priuštiti za posel koji s njim obavlja, a i lakše je delati.
Zračni biaks je igračka, ako malo bolje stisneš....
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Pa neznam bas kak vi brusite kosu z busilicom,to delam lagano zmalim fleksom ili ak je cajt z turpijom.:unsure:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ovakav kak je na sliki. Parkside je imala 3000 okretaja bez opterećenja i fino je s njom išlo (dok se vrtela). Mogel sam liznut tak malo da mi je trebalo nekoliko prolaza da se pojavi sjajna brušena površina. Odlična preglednost brušene površine. Za mene bolje ne treba.
 

Prilozi

  • kwb-cilindricni-brus-16x32-mm-za-busilicu-6-mm-553000.jpg
    kwb-cilindricni-brus-16x32-mm-za-busilicu-6-mm-553000.jpg
    10.3 KB · Pregleda: 0

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,672
Ja si ručnu kosu po starinski, naklepam i s kamenim brusom na koji pljunem i onda kosu obrišem s travom. Sad budu neki rekli kak to dugo traje, kak to ne valja...... ALI, to je meni za gušt i dok to radim sjetim se svojeg dede, i toga kak se prije za sve trebalo više potruditi. A nama je danas sve teško
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Ikak die klepanje,ja sam prvu zeznul no izgleda da sam skuzil foru o klepanju,druga ni Mela vec valova a na onoj prvoj nikak da ich zravnam.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,672
Pa ide dost dobro, učil sam od dobrog klepača. Prvo pravilo je ak ti se žuri nemoj se tog posla ni primati. Al da dalje ne kvarimo temu...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hotela,
ti vjerojatno nisi probal brusiti s bor mašinom. Ja sam prvo brusil turpijom. Onda sam probal malom fleksom s brusnom pa s reznom pločom, ali sam se opet vratil turpiji. Nakon kaj sam probal z bormašinom, više nisam imal potrebe koristiti druge alate.

To kaj se brus malo brže troši nije kod takvog posla bitno, a nisu ni ti mali brusevi skupi. Bitno je da ne skuri nož i da lako kontroliram koliko ga skinem (nož traje kao kod brušenja turpijom).
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
A cuj,clovek se uci celi zivot,bum te posluhnul pa probam,mortik zracnom brusilicom,mi ju bu lakse drzati v roki.:)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Nož kose se da brusiti turpijom? Prvi put čujem da je to netko uopće probal. Pa nož je kaljen.
To se pri nama delalo z brusom koji je izgledal poput turpije.
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Mi smo to godinama radili sa turpijom. Tri noža kupljena sa kosačicom pa po potrebi popraviti oštećenja, a poslije se prešlo na brusilicu što i ne ide baš. Na jednu stanu ide, a druga nije na ruku pa se nejednako skine.

Kvalitetna turpija i nema da omane. Skoro sam baš nabavio ravnu turpiju stihl za kaljke i ona najkvalitetnije čelike skida kao od šale (probao na nekim starim ležajevima i sjekačima).
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Svakog dana nekaj novo naučim?


...iako mi je dosta i brušenje cirkulara turpijom...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Philby,
ako imaš bušilicu s L+D, kupi si brusni kamen kakav je na sliki u postu br. 2605 ili sličan (nije skupo) i probaj. L+D ti treba da brus uvijek skida od korijena noža prema vrhu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh