• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Istočnofrizijska ovca

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: istočnofrizijska ovca

spensi vidim da znaš puno o ovcama.. daj nam par crtica o sebi,da li se i sam baviš uzgojem ovaca?
 
J

jucky

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

spensi kaže:
Kod visokomljecnih ovaca kao sto je i IF ovca, jako zanimljiva tema je umjetno othranjivanje janjadi sa svrhom povecane proizvodnje mljeka, te s obzirom da se radi o ovcama velike plodnosti, dobivanje janjadi klaonicke tezine u kracem vremenskom periodu. Muznja kod ovih ovaca pocima vec od cetvrtog dana nakon janjenja.
Takodjer muznja je preporucljiva putem automatskih muzilica. Ovisi opet o tipu i karakteristikama muzilica.
Nije nikako preporucljivo musti i potom ponavljati muznju. Ono malo mljeka sto ostane u vimene, a ostane ga i nakon rucne muznje, naci ce se u sljedecoj muznji. Nece se izgubiti. Osim toga ovisi i o podtlaku, drzacu vimena, morfoloskoj gradji vimena, sisa itd. Npr. podtlak muzilice je preporucljiv 40 - 44. Ovisi i o tipu muzilice. Npr. za muznju ovaca i koza jedna od najboljih muzilica je kruzna muzilica koja omogucuje muznju i do 1000 ovaca u vremenu 1 - 2 sata.
Prehrana kod ovih pasmina ovaca je isto jako delikatna. Kao sto sam vec procitao promjene ishrane mjenjaju i mljecnost. U tu svrhu kod intezivnih uzgoja ovih visoko produktivnih zivotinja je jako dobro koristiti unifeed metodu ishrane.
Takodjer i vremenske promjene mogu uticati na mljecnost. Obicno neke pasmine ovaca dan-dva prije promjene vremena a narocito smanjenja vanjske temperature reagiraju naglim padom dnevne proizvodnje. Kod nekih moze doci i do pojave mastitisa u vecem broju i to narocito gangrenoznog mastitisa.
Ovo oko smanjivanja dnevne proizvodnje i mastitisa uslijed pada temperature mi baš nije jasno. :scratch
Moje ovce tih dana dižu količinu, a mastitis? :scratch :?:
 
J

jucky

Guest
Re: istočnofrizijska ovca


evo i slika konačno!!!
tri sa desne...
 
J

jucky

Guest
Re: istočnofrizijska ovca


i jedna sa lijeve strane. četvorke kompletne!
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: istočnofrizijska ovca

lijepe ovce,svaka čast! 8)

de mi reci kako sisaju njih 4 odjednom? :shock:

meni se neki dan jedna ojanjila i ima trojke,pa me brine da neće jedno ostat gladno.Inače ovca je jedna od najboljih što se vimena tiče u stadu.
 
J

jucky

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

abrkili kaže:
lijepe ovce,svaka čast! 8)

de mi reci kako sisaju njih 4 odjednom? :shock:

meni se neki dan jedna ojanjila i ima trojke,pa me brine da neće jedno ostat gladno.Inače ovca je jedna od najboljih što se vimena tiče u stadu.
hvala. u isto vrijeme su se janjile još dvije prvojanjkinje pa sam uspio podbacit svakoj jedno :D ja trojke držim sa ovcom 2 tjedna a onda jedno hranim zamjenicom jer inače ozlijede sise
 

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Re: istočnofrizijska ovca

jucky kaže:
spensi kaže:
Kod visokomljecnih ovaca kao sto je i IF ovca, jako zanimljiva tema je umjetno othranjivanje janjadi sa svrhom povecane proizvodnje mljeka, te s obzirom da se radi o ovcama velike plodnosti, dobivanje janjadi klaonicke tezine u kracem vremenskom periodu. Muznja kod ovih ovaca pocima vec od cetvrtog dana nakon janjenja.
Takodjer muznja je preporucljiva putem automatskih muzilica. Ovisi opet o tipu i karakteristikama muzilica.
Nije nikako preporucljivo musti i potom ponavljati muznju. Ono malo mljeka sto ostane u vimene, a ostane ga i nakon rucne muznje, naci ce se u sljedecoj muznji. Nece se izgubiti. Osim toga ovisi i o podtlaku, drzacu vimena, morfoloskoj gradji vimena, sisa itd. Npr. podtlak muzilice je preporucljiv 40 - 44. Ovisi i o tipu muzilice. Npr. za muznju ovaca i koza jedna od najboljih muzilica je kruzna muzilica koja omogucuje muznju i do 1000 ovaca u vremenu 1 - 2 sata.
Prehrana kod ovih pasmina ovaca je isto jako delikatna. Kao sto sam vec procitao promjene ishrane mjenjaju i mljecnost. U tu svrhu kod intezivnih uzgoja ovih visoko produktivnih zivotinja je jako dobro koristiti unifeed metodu ishrane.
Takodjer i vremenske promjene mogu uticati na mljecnost. Obicno neke pasmine ovaca dan-dva prije promjene vremena a narocito smanjenja vanjske temperature reagiraju naglim padom dnevne proizvodnje. Kod nekih moze doci i do pojave mastitisa u vecem broju i to narocito gangrenoznog mastitisa.
Ovo oko smanjivanja dnevne proizvodnje i mastitisa uslijed pada temperature mi baš nije jasno. :scratch
Moje ovce tih dana dižu količinu, a mastitis? :scratch :?:
 

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Re: istočnofrizijska ovca

Kako sam prije naveo, kod nekih pasmina se desava i taj fenomen.
Na farmi gdje radim imamo dvije raze ovaca (Massese i Comisana)
Npr. kod Comisane u zimskom periodu dan - dva prije znacajnijeg pada temperature (govorim o niskim temp.) dolazi do naglog gubitka dnevne proizvodnje mljeka. Imali smo primjera na cirka 500 ovaca u muznji zabiljeziti pad i do 50- tak litara mljeka. Isto se zna desit i kod Sardinijske pasmine ovaca, ali sarda vec nakon dva do tri dana ispase vraca svoju proizvodnju, dok kod prethodno navedene tesko dolazi do vracanja proizvodnje, a narocito ako su u fiksnoj stabulaciji (ne izlaze na ispasu, stalno su u stalama).
Takodjer je i pojava mastitisa isto karakteristika prije navedenih klim. promjena.
Npr. kod Comisane u zimskom periodu zbog istih promjena dolazi do pojacane pojave mastitisa i to narocito gangrenoznog mastitisa. Za primjer ti mogu kazati da smo u periodu Novembar - Sjecanj kod 550 ovaca u punoj laktaciji imali i do 40 -tak pojava mastitisa. U prici s drugim osobama koje se bave npr. istom razom doznao sam da imaju istih problema.
 
J

jucky

Guest
Re: istočnofrizijska ovca



evo i onoga po čemu su frizijke poznate.
 
S

stef

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

Pozdrav svima uzgajivačima IF ovaca . Imam ih šest godina i iznimno sam zadovoljan nijma.
Vidim da su neki u teškim zabludama pa ako tko šta treba samo neka pita pomoći ču koliko mogu.
Ako nekome nije nešto jasno neka pita a ne se razbacivati dezinformacijama,LJEP POZDRAV SVIMA-ŠTEF-
 
N

Nemanjast0158

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

U Srbiji ovih ovaca nema ili bar ja nisam cuo da ih neko drzi. Interesuje me koja je cena (po mogucstvu u evrima) proplodnog podmlatka ovih ovaca i zna li ko kako stoje stvari sa transportom u Srbiji.
Pozdrav i hvala na odgovoru
 
S

stef

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

Nemanjast0158 kaže:
U Srbiji ovih ovaca nema ili bar ja nisam cuo da ih neko drzi. Interesuje me koja je cena (po mogucstvu u evrima) proplodnog podmlatka ovih ovaca i zna li ko kako stoje stvari sa transportom u Srbiji.
Pozdrav i hvala na odgovoru


cjena šilježice oko 200 eura rasplodnjaci nešto malo više a što se tiče izvoza-uvoza to se treba informirati u stočarskim službama.
 
J

jucky

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

stef kaže:
Pozdrav svima uzgajivačima IF ovaca . Imam ih šest godina i iznimno sam zadovoljan nijma.
Vidim da su neki u teškim zabludama pa ako tko šta treba samo neka pita pomoći ču koliko mogu.
Ako nekome nije nešto jasno neka pita a ne se razbacivati dezinformacijama,LJEP POZDRAV SVIMA-ŠTEF-
:eek: pa ja nisam jedini "njemački ovčar"!!! :D :D vidimo se na kavi sutra ;)
 
B

brundalo

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

jucky kaže:
stef kaže:
Pozdrav svima uzgajivačima IF ovaca . Imam ih šest godina i iznimno sam zadovoljan nijma.
Vidim da su neki u teškim zabludama pa ako tko šta treba samo neka pita pomoći ču koliko mogu.
Ako nekome nije nešto jasno neka pita a ne se razbacivati dezinformacijama,LJEP POZDRAV SVIMA-ŠTEF-
:eek: pa ja nisam jedini "njemački ovčar"!!! :D :D vidimo se na kavi sutra ;)
Pa mi i nismo njemacki ovcari.....mozemo bit samo hrvatski ovcari sa pedigreom :lol: :lol: ....pravi radni psi...pardon ljudi mi cobani
 
B

brundalo

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

spensi kaže:
Kako sam prije naveo, kod nekih pasmina se desava i taj fenomen.
Na farmi gdje radim imamo dvije raze ovaca (Massese i Comisana)
Npr. kod Comisane u zimskom periodu dan - dva prije znacajnijeg pada temperature (govorim o niskim temp.) dolazi do naglog gubitka dnevne proizvodnje mljeka. Imali smo primjera na cirka 500 ovaca u muznji zabiljeziti pad i do 50- tak litara mljeka. Isto se zna desit i kod Sardinijske pasmine ovaca, ali sarda vec nakon dva do tri dana ispase vraca svoju proizvodnju, dok kod prethodno navedene tesko dolazi do vracanja proizvodnje, a narocito ako su u fiksnoj stabulaciji (ne izlaze na ispasu, stalno su u stalama).
Takodjer je i pojava mastitisa isto karakteristika prije navedenih klim. promjena.
Npr. kod Comisane u zimskom periodu zbog istih promjena dolazi do pojacane pojave mastitisa i to narocito gangrenoznog mastitisa. Za primjer ti mogu kazati da smo u periodu Novembar - Sjecanj kod 550 ovaca u punoj laktaciji imali i do 40 -tak pojava mastitisa. U prici s drugim osobama koje se bave npr. istom razom doznao sam da imaju istih problema.
Moj prijatelju mastitis koliko ja znan nema veze sa vremenom nego sa losom muzom odnosno ono sta si ti reka da mliko ne treba izmuzivat rucno nakon strojne muze. Ko ti je to reka taj te gadno zajeba viruj meni iskusnom stocaru i ovcaru koji je puno toga pregrmija pa i dan danas mi se zna potkrast mastitis. Gangrena vimena govori o jednoj drugoj stvari a ne o mastitisu. TO JE CISTA NEBRIGA OVCARA I ONOGA KOJI MUZE. Zapamti u mlijecnih ovaca i koza ako se slucajno sve mliko ne izmuze zna doc do mastitisa od ujutro do uvecer. A mliko koje se ne izmuze nego ostane u vimenu je najmasnije a time i najopasnije. O higijeni vimena prije i nakon muze necu govorit..to sa podrazumijeva. Znaci ljudi poslusajte mene vi koji muzete. OBAVEZNO IZMUZUJTE OVCE DO ZADNJE KAPI NAKON MUZE
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: istočnofrizijska ovca

lijep program za sastavljanje obroka...

Körpergewicht je tjelesna masa?

još kad bi razumio one kratice za bjelančevine,masti,NET i sl.... :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh