• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Istočnofrizijska ovca

J

jucky

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

@ spensi
papki obrezani odmah nakon slikanja ;)
zbog toga su i bili danas vani. nakon šišanja če biti slika od ovaca na izmuzištu i od ovnova. moram ih prvo... kako ono ide...la pitura... :lol:
 
J

jucky

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

:scratch :scratch ja kao da sam jedini koji ima frizijku :blackeye
imam jedno pitanje: utjecaj hranidbe silažom i sjenažom na kvalitetu sira?
znam da silaža uzrokuje nadimanje sira. vrijedi li to i za sjenažu?
hranio bi sa sjenažom a nebi htio uzrokovati probleme sirani kojoj predajem mlijeko da nebi... :axe:
 
B

brundalo

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

jucky kaže:
:scratch :scratch ja kao da sam jedini koji ima frizijku :blackeye
imam jedno pitanje: utjecaj hranidbe silažom i sjenažom na kvalitetu sira?
znam da silaža uzrokuje nadimanje sira. vrijedi li to i za sjenažu?
hranio bi sa sjenažom a nebi htio uzrokovati probleme sirani kojoj predajem mlijeko da nebi... :axe:
Sirani neces uzrokovat probleme. Oni dobivaju svakakvo mliko....oni ce to upotrijebit najvjerojatnije za svjeze sireve.
inace silaza ne uzrokuje nadimanje sira. nadimanje sira uzrokuju bakterije...procitaj postove o sirenju. Silaza i sjenaza ne valjaju za prozivodnju tvrdih sireva. Neke zemlje uspijevaju napravit sir i od mlika blaga koje je hranjeno silazom i sjenazom ali to su vrlo male kolicine u ishrani. samo nemoj zapocet suvise naglo. Pozdrav
 
J

jucky

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

brundalo kaže:
jucky kaže:
:scratch :scratch ja kao da sam jedini koji ima frizijku :blackeye
imam jedno pitanje: utjecaj hranidbe silažom i sjenažom na kvalitetu sira?
znam da silaža uzrokuje nadimanje sira. vrijedi li to i za sjenažu?
hranio bi sa sjenažom a nebi htio uzrokovati probleme sirani kojoj predajem mlijeko da nebi... :axe:
Sirani neces uzrokovat probleme. Oni dobivaju svakakvo mliko....oni ce to upotrijebit najvjerojatnije za svjeze sireve.
inace silaza ne uzrokuje nadimanje sira. nadimanje sira uzrokuju bakterije...procitaj postove o sirenju. Silaza i sjenaza ne valjaju za prozivodnju tvrdih sireva. Neke zemlje uspijevaju napravit sir i od mlika blaga koje je hranjeno silazom i sjenazom ali to su vrlo male kolicine u ishrani. samo nemoj zapocet suvise naglo. Pozdrav
e barba, neide to mlijeko u svježe sireve! od tog se pravi najbolji tvrdi sir u hrvata! ;)
 
B

brundalo

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

Ma kojoj ti to mljekari predajes mliko ako se smi znat?
 
J

jucky

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

brundalo kaže:
Ma kojoj ti to mljekari predajes mliko ako se smi znat?
paškoj 8)
 
B

brundalo

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

jucky kaže:
brundalo kaže:
Ma kojoj ti to mljekari predajes mliko ako se smi znat?
paškoj 8)
??????????????????????
i onda neka kazu da imaju paski sir. A hrana slavonska. podravska, licka itd itd. Mliko isto tako sran ih bilo :lol:
Ja bi in od gusta uvalija i sjenazu i silazu bi majke mi. Jos se hvale da njima ovce pasu kadulju. Ljudi sad pocujte pravu istinu. Ovca jede kadulju kad nema sta drugo...jede je od gladi. Kad bi imala bilo kakvu drugu travu kadulju nebi ni pogledala. Ovo je iz prve ruke i u mene na Silbi ima kadulje pa je ovca nece pogledat a da van kazem i u Marini kod Trogira kadulje ka u prici a ovce ni blizu njoj. Toliko o paskom siru...to je goli marketing he he. Srica da su mi blizu pa znan sta rade. Odavdegolim okom vidim Novalju i taj kraj he he.
Nego reci ti meni prijatelju koliko ti imas tih frizijki i koliki ti je prosjek stale ( mislim koliko mlika)? takodjer bi volija znat najmanju i najvecu laktaciju koju imas?
 
J

jucky

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

brundalo kaže:
jucky kaže:
brundalo kaže:
Ma kojoj ti to mljekari predajes mliko ako se smi znat?
paškoj 8)
??????????????????????
i onda neka kazu da imaju paski sir. A hrana slavonska. podravska, licka itd itd. Mliko isto tako sran ih bilo :lol:
Ja bi in od gusta uvalija i sjenazu i silazu bi majke mi. Jos se hvale da njima ovce pasu kadulju. Ljudi sad pocujte pravu istinu. Ovca jede kadulju kad nema sta drugo...jede je od gladi. Kad bi imala bilo kakvu drugu travu kadulju nebi ni pogledala. Ovo je iz prve ruke i u mene na Silbi ima kadulje pa je ovca nece pogledat a da van kazem i u Marini kod Trogira kadulje ka u prici a ovce ni blizu njoj. Toliko o paskom siru...to je goli marketing he he. Srica da su mi blizu pa znan sta rade. Odavdegolim okom vidim Novalju i taj kraj he he.
Nego reci ti meni prijatelju koliko ti imas tih frizijki i koliki ti je prosjek stale ( mislim koliko mlika)? takodjer bi volija znat najmanju i najvecu laktaciju koju imas?
kad si im blizu onda znaš da od mojeg " kontinentalnog " mlijeka prave drugu sortu tvrdog sira ( cijena ista ) pa sumnjam da miješaju mlijeko. preozbiljna su firma i imaju proizvod koji se kontrolira. ali kod nas je tako... uvijek pomislimo prvo da tu netko mulja i vara...dok ne dokaže suprotno. imam 44 ovce, 78 janjaca, 2 ovna, a mlijeka... malo fali do 400 litara po ovci u laktaciji. najviše 599 a najmanje 250 litara.imao sam i jednu ekstremnu ovcu. dala je 12 ( dvanaest ) litara mlijeka u podoju! nije mogla hodati od vjemena. slike su mi ostale na starom računalu pa vam to nemogu pokazati. :blackeye
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: istočnofrizijska ovca

eh da,a pošto im suša ubije pašu,onda kupuju ličko i slavonsko sijeno i njime hrane te svoje paške ljepotice... :roll: jel,ko konzumovo izvorno hrvatsko mlijeko iz bosne.. :blackeye
 
J

jucky

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

abrkili kaže:
eh da,a pošto im suša ubije pašu,onda kupuju ličko i slavonsko sijeno i njime hrane te svoje paške ljepotice... :roll: jel,ko konzumovo izvorno hrvatsko mlijeko iz bosne.. :blackeye
šta se mene tiče... mogu ga i u more lijevat. plačaju pošteno i redovito. a to je danas rijetkost.
 
B

brundalo

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

jucky kaže:
abrkili kaže:
eh da,a pošto im suša ubije pašu,onda kupuju ličko i slavonsko sijeno i njime hrane te svoje paške ljepotice... :roll: jel,ko konzumovo izvorno hrvatsko mlijeko iz bosne.. :blackeye
šta se mene tiče... mogu ga i u more lijevat. plačaju pošteno i redovito. a to je danas rijetkost.
Cekaj jel ti prodajes bas paskoj sirani ili gligori ili ovim drugima dvima siranama. I onda neka veliki kazu da im se ne isplati uzimat male kolicine mlika od seljaka. A ovima se sa Paga isplati dolazit tebi. Ja poznan ljude koji su iz Imotskog pa i tamo idu po mliko. Sta se tice placanja svi su rekli da su ok i niko se na njih ne zali ali ja ih ne volim i amen...puno muljaju sa mlikom...doduse ne svi ali....Uostalom otisli smo debelo off :) :)
 
J

jucky

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

još ovaj post pa čemo o ovcama ;) predajem paškoj sirani, a količine koje otkupljuju na ovom području su značajne. da je malo nebi dolazili sigurno.
 
B

brundalo

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

Sad cu ti ja pomoc da ne obrezujes vise papke. Lipo kupi par prikolica tucanika velicine sake ili cak pola sake i napravi prolaz sirine 2 metra i duzine jedno 5-10. ujutro i uvecer kad idu vani neka prolaze tuda...nikad neces imat vise frke sa obrezivanjem papaka :)
 
J

jucky

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

brundalo kaže:
Sad cu ti ja pomoc da ne obrezujes vise papke. Lipo kupi par prikolica tucanika velicine sake ili cak pola sake i napravi prolaz sirine 2 metra i duzine jedno 5-10. ujutro i uvecer kad idu vani neka prolaze tuda...nikad neces imat vise frke sa obrezivanjem papaka :)
nezna ti frizijka po kamenu hodat, a i papki rastu kao pivo. moram rezat tri puta godišnje. :blackeye
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: istočnofrizijska ovca

jucky kaže:
još ovaj post pa čemo o ovcama ;) predajem paškoj sirani, a količine koje otkupljuju na ovom području su značajne. da je malo nebi dolazili sigurno.
Paska sirana skuplja u Virovitici mlijeko???? Ne mogu vjerovati da nemogu svoje kapacitete popuniti negdje blize. Maltene da bih u svojoj Lici (a i sire) uveo radnu obavezu ..... smijes u zavod za zaposljavanje uci samo ako imas deset ovaca, a za bilo kakva prava brem 30 ovaca .....
 

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Re: istočnofrizijska ovca

jucky kaže:
brundalo kaže:
Sad cu ti ja pomoc da ne obrezujes vise papke. Lipo kupi par prikolica tucanika velicine sake ili cak pola sake i napravi prolaz sirine 2 metra i duzine jedno 5-10. ujutro i uvecer kad idu vani neka prolaze tuda...nikad neces imat vise frke sa obrezivanjem papaka :)
nezna ti frizijka po kamenu hodat, a i papki rastu kao pivo. moram rezat tri puta godišnje. :blackeye


Delikatna je to bestija nece joj tucanik pomoc. Navikle su one gori na mekano, pa ako in stavis kamen, sepat ce od traume. Nabice papke.
Njima papci rastu brzo i jedino obrezivanje je ljek.
 

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Re: istočnofrizijska ovca

jucky kaže:
:scratch :scratch ja kao da sam jedini koji ima frizijku :blackeye
imam jedno pitanje: utjecaj hranidbe silažom i sjenažom na kvalitetu sira?
znam da silaža uzrokuje nadimanje sira. vrijedi li to i za sjenažu?
hranio bi sa sjenažom a nebi htio uzrokovati probleme sirani kojoj predajem mlijeko da nebi... :axe:


Tribas se informirat u sirani koja ti otkupljuje mliko.
Inace nema problema za silazu i sjenazu. Mos je koristit koliko oces.
Samo za pojedine vrste sira nije pozeljna.
Kod mene se otkupljuje mliko, a ovce jedu i silazu i sjenazu vec godinama.
Sirana radi sve vrste sira, tako da nikad nije bilo nikakvih problema, niti zahtjeva od njihove strane da se ne hrane s tom vrstom hrane.
To nadimanje nije tako problematicno. Ali za pojedine vrste sira, kao npr. permezana ne moze se upotrebljavati, jer sir taj sir trazi strogu homogenost sirenog tjesta. Za razliku od permezana postoji grana padano, koji se radi i od mlika dobivenog od krava hranjene silazom i sjenazom. Kod tog sira ima malo nadimanja i to se vidi na siru u obliku rupica.
Kazem sve ovisi o deklaraciji proizvoda. Slusajuci o toj temi mislim da je malo previse napuhano sta se tice nadimanja.
Silaza i sjenaza je prvenstveno hrana kojom se stedi. A po ovci je mozes davati i 1 - 1.5 kg dnevno.
Pozdrav.
 
L

lask

Guest
može li koja slika staje gdje držite if ovce krečem pravit staju za 50 kom pa neznam na koji model se odlučiti može slike'
 
T

toplak

Guest
imam matično stado istočnofrizijskih ovaca i kada se sjetim početka vidim da bi mi bilo puno lakše da je bilo ovakvih foruma, pa ako netko ima problema sa "osjetljivim" ovcama, rado ču ponuditi pomoč

pozdrav!
Da li imate još uvijek istočno frizijske ovce? Ja bi se počeo bavit s njihovim uzgojem pa me zanima da li bi se isplatilo ulazit u taj posao. bio bih vam zahvalan kad bi mi mogli dat što više informacija o njima.
hvala unaprijed!
 

Najnoviji postovi

Na vrh