• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izbor bikova za umjetno osjemenjivanje

  • Temu pokrenuo ciganek1
  • Datum prvog posta

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
evo ja gledao moj je bik ovaj našao krava se sama otelila , a sad tele jako dobro napreduje.
bik ROYAL, najbolji i najskuplji Romariov sin (46.500 €), koji je već dobio
puno prilike za dokazivanje kao bikovski otac u Bavarskoj (već ima više od 2.000 potomaka) i pokazao
se odličnim za junice.
 

Ijop

Član
Tu od
20 Pro 2012
Poruka
124
Hvala na pitanju. Evo jučer se otelila prva (Garincha PP x Vacco). Najmanja krava što sam ikad imao, al i nevjerojatno mirna i velika maza. Usprkos veličini, teljenje je proteklo u redu uz našu malu pomoć. Bilo je 50% šanse da i tele bude bez rogova i eto nema rogove.
Dobio sam krasno žensko tele bez rogova (Valuta xGarincha PP)
Druga Junica se Teli za 2 tjedna. Ona je puno krupnija i mišićavo. Izgleda ko bik. Ako uspijem stavit sliku, vidi joj se glava desno

Drago mi je ćuti da je sve uredu prošlo i da se i dalje uzgaja. Lijepa je mala samo vjerojatno sudeći po ocu neće biti većeg okvira od majke. Primjetio sam općenito da su ti bikovi mesnih pasmina većinom srednjeg okvira ili manji. Odlična je stvar kaj je mala bezrožna.

Evo i ja sad očekujem da se u narednih tjedan dana oteli Wille-ova kćer. Pripuštena je Vansteinom, plan je bio Manton ali kao i obično kad je bila za pripust veterinar potrošio sve njegovo sjeme(a bilo mi je važno da bik ima dobro vime i čistoću vimena).

Sad je u planu da se dogovorim s veterinarom da do kraja godine pribavi Mozillino sjeme pa ću u narednom razdoblju većinu pripusta raditi s njim (treba poduprijeti domaći uzgoj a i sviđa mi se kaj pokazuje u genomskom testu)

Mali, Royal je odličan bikić, to će biti odlična krava. Mi već dugi niz godina većinom biramo bikove s izrazito laganim teljenjima kod pripusta (Strellas, Rumgo,Manton, Mertin, Martin,Warberg...) i telimo s lakoćom. Evo ove godine sam odstupio od pravila pa sam na gore spomenutu junicu stavili bika s indeksom teljenja ispod 115 (Vanstein 105).
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Bome hoće gledam ima malo više od mjesec dana već grize pomalo.
Napredna a i velika je već .
Pravo sjeme sve znači a pogotovo lako teljenje.
Sad cemo vidit za drugi put što se nudi čak bi rojala opet uzeo ako ga ima.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Nije to bilo slučajno. Ja ciljano tražim najmanje bikove. Više volim raditi sa manjim životinjama, lakše je, a i kad sam ograničen prostorom, ispada da u štalu stane koja krava više kad nisu velike i kad nemaju rogove.
Valuta daje krave sa daleko najmanjim okvirom koliko mi je poznato, a od bezrožnih to je Garincha. sa CUO VŽ nisam baš upoznat pa ne znam što oni imaju.
I nije pravilo za mesne pasmine. Npr Garincha ima okvir 86, Heraldik 93, Steinadler 100, a Poker nema podatke ali po ove dvije njegove junice što imam, rekao bih da je isto oko 100. Mesne pasmine se drukčije ocjenjuu pa mislim da imaju ocjene do 10. Mislim da Poker ima 7, a Novagenetik ima 3 mesna simentalca i svi imaju okvir 9 ili 10, dakle dosta veliki bikovi, ali i sa težim teljenjima, ali i visokim dnevnim prirastom.

Zašto ti je važna čistoća vimena?

PS, možda zvuči da se bavim tovom, ali ne, prodajem mlijeko izravno kupcima. Smatram da visoka proizvodnja po grlu donosi više štete, nego koristi pa križam mesnog i mliječnog bika naizmjence da malo oborim proizvodnju ispod 20L/dan, a to što imam punašniju stoku nije na odmet kad je vrijeme za napunit škrinju :)
 

Ijop

Član
Tu od
20 Pro 2012
Poruka
124
Čistoća vimena mi je bitna kod linije krava koje potječu od krave čiji je otac bio ELBA (od njega su već prošle dvije generacije i potomstvo koje sad očekujem će biti treća generacija). U teoriji je znatna mana, a u praksi je to vizualni detalj koji smanjuje vrijednost grla.

Ja ciljam na to da dobijem grla u tipu mliječnog simentalca. Bitna svojstva su dobra mliječnost (cca 7500L bez silaže ), dugovječnost, plodnost, perzistencija, funkcionalno vime, zdrave noge i paci, i KK:BB ili AB.

Od manjeg broja dugovječnih krava dobiti veću proizvodnju mlijeka s boljom konverzijom u sir.

Evo ovo je po mojem mišljenju najidealniji bik kaj se nudi (za moj uzgoj): http://www.bvn-online.de/de/rind/fleckvieh/bullen-kappa-betakasein/waldler-3038.html?id=17234&lng=deu

Evo najbolja krava je 5mj steona s WALDLER-om, ona je 240 dana u laktaciji i još uvijek dnevno daje 21-22l mlijeka, a na vrhu laktacije je imala 32-33l. Nije bilo mastitisa, ostala bređa iz prve. A jednako tako imam jednu malu debelu koja je 200 dana u laktaciji 4mj steona ali na vrhu laktacije davala 17-18 litara dnevno a sada 10-11l. Imala kolimastitis (potrebne inekcije) i bio pregon (malo i očekivano jer kad je navečer veterinar došao pripustiti rekel je da se još dosta tjera, a da bi do jutra bilo prekasno).

Ovom usporedbom želim kazati da visoka proizvodnja nije ograničavajući faktor za zdravlje i reprodukciju već iste ovise od genetike (držanje, hrana, ophođenje sve isto samo se koncentrirana hrana prilagođava proizvodnji). Da bude jasno ja sam i sa ovom malom debelom zadovoljan ali je ova prva ekonomičnija i 99% je ono kaj u uzgoju želim :) .
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Koja je procedura za gemoski test teleta ili bika, (koje je već starosti)? Mora li zadovoljavati neke kriterije ili samo ovisi o uzgajivaču ako sam želi platiti test?
 

Ijop

Član
Tu od
20 Pro 2012
Poruka
124
Koja je procedura za gemoski test teleta ili bika, (koje je već starosti)? Mora li zadovoljavati neke kriterije ili samo ovisi o uzgajivaču ako sam želi platiti test?

Podravec bi to znal lijepo objasniti a ja mogu samo citirati Dr. sc Mariju Špehar iz HPA; "Prvi korak u provođenju postupaka genomske selekcije je odabir teladi za genotipizaciju. Pored UV roditelja, kao kriterij odabira uzima se i 'starost genetike' tj. u obzir se ne uzimaju potomci onih očeva (bikova) koji su se prestali koristiti za umjetno osjemenjivanje (u.o.). Slijedeći je kriterij i 'vanjšina' majke tj. linearne ocjene eksterijera. Odabir teladi provodi se u suradnji uzgajivačkog odbora H.U.SIM-a, te Odjela za razvoj
govedarstva i Odjela za procjene UV Hrvatske poljoprivredne agencije. Uzimanje uzoraka biološkog materijala teladi za genotipizaciju na terenu provode predstavnici centara za u.o. nakon preuzimanja liste kandidata za uzorkovanje i epruveta sa barkodom."

Prema ovome HPA zajedno s H.U.SIM-om sastavlja listu teladi koja će se genotipizirati. Ne vjerujem da uzgajivač na svoju ruku može genotipizirati tele. Lista genotipizirane teladi kod nas po mjesecima: https://stoka.hpa.hr/UzgojneVrijednosti/Web/cattle/_int/dea/_main_gen_2017.html
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,861
MOlio bih preporuke bikova za osjemenjivanje simentalske junice,više me zanimaju mesne pasmine,s naznakom da se ženski potomci ostavljaju...možda glupo pitanje,ali eto,odnedavno sam u ovim vodama,a junica se prekosutra treba tjerati pa da možda odaberem kak se spada..veterinar mi je pouzdan,ali volim čuti i druga mišljenja.
hvala
 

Ijop

Član
Tu od
20 Pro 2012
Poruka
124
Teško je dati preporuku kad je pripust za koji dan, znači sve zavisi kaj veterinar već sada ima u kontenjeru.
http://cgi.zar.at/cgi-bin/zw_detail.pl?ISO_NUMMER=276000940324027&table=DATEN_FV
Warberg je odličan kombinirani simentalac s naglašenom mesnom komponentom, dosta korišten. Premda tebe interesira samo meso možeš raditi i križanje s nekim bikom mesnih pasmina. Premda se radi o junici i žensko potomstvo bi ostavil za rasplod ja bi preporučil pasminu angus.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,861
Bio veterinar i osjemenio junicu,bik valdez,to je njegova bila preporuka.
E sad,48h od osjemenjivanja primjetio sam krv na stelji i na repu i butovima junice..babe kažu da je to dobar znak,struka je podijeljena jer kažu da određeni postotak junica i krava krvari nakon uspješne oplodnje,dok određeni ne krvari..što kaže iskustvo vas koji ste iskusniji?
Hvala

Ps. Koja je razlika između genomske selekcije i progene selekcije,jer nailazim na genomski selektirani bikovi i progeno selektirani bikovi?
 
Posljednje uređivanje:

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
ja nezz moja jedna je prokrvarila i ništa morali ju u meso ostala nije nit je mogla
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,861
krvarenje obično znači prestanak tjeranja kod goveda,jajnici su pregledani,kaže da je lijevi veći od desnoga i da su po njemu u normalnom stanju,sad dat ćemo joj par prilika pa budemo vidjeli što bude..
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Bio veterinar i osjemenio junicu,bik valdez,to je njegova bila preporuka.
E sad,48h od osjemenjivanja primjetio sam krv na stelji i na repu i butovima junice..babe kažu da je to dobar znak,struka je podijeljena jer kažu da određeni postotak junica i krava krvari nakon uspješne oplodnje,dok određeni ne krvari..što kaže iskustvo vas koji ste iskusniji?
Hvala

Ps. Koja je razlika između genomske selekcije i progene selekcije,jer nailazim na genomski selektirani bikovi i progeno selektirani bikovi?

Krvarenje može biti znak da nije ostala steona i da se jajna stanica raspada (kao menstruacija kod žena).Ali opet može biti znak i da je ostala steona,onda se radi o implantacijskom krvarenju.Znači kad se oplođena zigota usadi u stijenku maternice izazove blago krvarenje.Količina krvi ti je indikator o čemu se od to dvoje radi.Implantacijsko krvarenje ti je jako slabo,više kao sluz sa tragovima krvi.Ako ima puno krvi da si zamaže rep i butove onda vjerojatno nije ostala stelna,prerano ili kasno osjemenjivanje.Razlika između progeno i genomski testiranih bikova ti je u tome da su genomski bikovi mladi bikovi čiji se test temelji na analizi krvi i genskih markera i isto tako svojstvima roditelja,znači to je nepouzdani test odnosno kakav bi taj bik trebao biti u teoriji.U stvarnosti to ispadne dosta drugačije.Nekad bolje ali uglavnom je lošije.A progeni test je test baziran na kćerima tog bika,znači ti su rezultati pouzdani.Koliko pouzdani to ovisi o broju testiranih kćeri.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Danas jednu oplodili Bussardom a od junice ništa
Slabo se razvila iće u meso.
 

Najnoviji postovi

Na vrh