• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izbor bikova za umjetno osjemenjivanje

  • Temu pokrenuo ciganek1
  • Datum prvog posta

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
770
Ja sam kravama i bikovima nemam nikakvog iskustva, ali prije nekih godinu dana sam kod susjeda pomagal utovarati bika kojemu je mati simentalac, a caca belgijski plavi. To je bil bik star 19 mj i vagnul je 830 kg. Grdosija! Kod susjeda se nije okusil smjese nikakve, malo srota, sijena i kukuruzinja!
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Re: Bikovi za reprodukciju

Krešo, nije problem da uslikaš junicu, živo me zanima kako to izgleda.. A imam želju da eksperimentišem, samo se malo plašim..
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Ja sam ju uzeo pred tjedan dana. Katastrofa u kakvim je uvjetima bila, nije probala ništa osim sijena. Ne mogu vjerovati kako oblik ima s obzirom na hranu i njenu mater koja doslovce izgleda ko vješalica za kapute. Ovaj veli da nije imao problema sa telenjem, a i bio sam kod susjeda isto ima žensku mješanku 4 mj. staru al ju nije htio prodat. Strava kako ta izgleda. Moram priznat da ako nema problema sa telenjima stvarno se isplati ako ti treba za tov. Budem probao sutra slikat pa stavim.
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Re: Bikovi za reprodukciju

Uh to je pitanje, da li će od te junice biti dobra krava, ipak, ako je loše hranjeno.. Uhhh
Razmišljam o mojim kravama od kojih ne bih ostavljao podmladak, da osemenim belgijancem, ali to niko u mojoj okolini nema, a malo je i čulo za tu rasu.. Tako da sada te krave osemenjavam Simentalcem, opet nije loše.. Velika mi je želja da odgojim jednog momka sa malo Belgijanske krvi, ali nemogu da kupim jednu semenku, nego minimum 10, pa moram malo da razmislim..
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Ja sem osobno protiv križanja simantalca, jer on ima kvalitenije meso od bilo koje mesne pasmine, il križanaca to svi mesari na malo pričaju, a ovi preprodavači vole plavce radi randmana, al sad kad imamo u ponudi sjemena od Vittoria i Vincenza mislim da nema ptrebe riskirati, jer ako se dobi žensko od križanca slaba korist sigurno nema mlijeka, a upitno je kak se bude telila
:/
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Drž te se vi simentalca ..
Osim ako su krave jako prostrane koje se lako tele pa ajd.
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Re: Bikovi za reprodukciju

Dobrodošao Matej, drago mi je da imamo velikog stočara medju nama..
Gledaj, sutra bih trebao da idem da kupim 20 komada doze od malo mlečnijeg simentalca, da bih mogao i junice da prodam, kod nas se počele tražiti dosta steonih junica.. Pitaću, ako ne zaboravim, koliko minimum doza mogu kupiti belgijanca, jer bih čisto radi probe... Hvala na podršci..
 

matejB

Član
Tu od
11 Ožu 2015
Poruka
39
ako ti bude prihvatljivo definitivno uzmi, upravo smo prije tjedan dana prodali jednu belgijku od mame HF, sa tri mjeseca je imala 195kg, a ništa ju nismo šopali, 2 mjeseca je pila mlijeko i pomalo sjenažu i peletirani starter, a u 3. mjesecu je počela lagano uz starter dobivati i hranu za krave.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Holstajn, po niskoj cijeni, vjerojatno onda i takve kavalitete.. drugo nemrem nikaj reči jer me holstajn kao pasmina ne zanim :)
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Vidiš ti vetrinara dobrog ja simentalce on meni uvali.
Mamicu mu.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Ima i simentalac eskimo, al to je bik iz 1985 godine tak da sigurno neje taj, a ovo znam da je holstajn jer jos imam par holstajnki pa sem ga zel čisto da sem bez brige kod telenja, jer svejedno holstajn junice pošiljam na klanje, pa mi ne bitno kakav je otac
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
A da ma to je a meni treba simentalac za držat ili rasplod .
A što možeš nema te kući i odmah napravi kres s starim.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Izašel je prilog u mljekarkom listu o 3 mlada bika iz hrvatskog uzgoja pruzetih od centara za reproduciju: Walbaso, Wamures i Zondar. s tim da je Walbaso otišel na klanje a zamjenil ga je Wamures :)
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Konkurencija je genijalna stvar, osim kaj se cijena pripusta spustila za 30% u četvrtak sam prvi put doživel da veterinar dojde na dvor, najprije uzima katalog i veli evo ti katalog odaberi kojeg hoćeš bika. Prije sam došel na dvor i nikog nikaj nisu ni pitali ni nikaj, sjeme vozili u autu bez ikakovog hlađenja i sl.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
A ma ima i danas svega ti njihovi bikovi su koma .
Prije su krave durale po 15 godina sad s 7 su gotove.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
ima i sad krav koje duraju 15 godin, samo su rijetke iz razloga jer su neisplative nekad je ilo dosta da krava da 10 l mlijeka na dan i svima dosta, i nije ju imalo kaj istrošiti, a danas ispod 20 je neisplativa i logično je da prije odlazi
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Ja gledam dosta njih po 5 godina stelne nemogu više ostati.
Simentalke loša genetika.
 
Na vrh