• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izbor bikova za umjetno osjemenjivanje

  • Temu pokrenuo ciganek1
  • Datum prvog posta

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
neje to od toga, to je od ishrane i od veterinara, a jedan mali postotak radi lošeg sjemena..
Loša genetika je opčenito u cijloj hrvatskoj, a največim dijlom su farmeri sami krivi, i kod mene su pred 11 godin osjemenjivali kak im se dalo..al sve se da rijšiti ako se hoče. morate znati da si je farmer u 90% slučajeva sam kriv za lošu genetiku
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Dal ima još aktivnih članova koji se bave proizvodnjom mlijeka i Uzgojem junica? S kojim bikovima osjemenjujete :)
 

Motajickivuk

Novi član
Tu od
23 Lis 2015
Poruka
8
Dal ima još aktivnih članova koji se bave proizvodnjom mlijeka i Uzgojem junica? S kojim bikovima osjemenjujete :)

Ja imam krave i uzgajam junice ,sjemenima trenutno sa Wille,Wilhelm,Disco,Prva dva su Austriski,Disko je Krnjacin.
 

Motajickivuk

Novi član
Tu od
23 Lis 2015
Poruka
8
kcerka od Disca
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Dal ima još aktivnih članova koji se bave proizvodnjom mlijeka i Uzgojem junica? S kojim bikovima osjemenjujete :)

ja sam specijalan slučaj. nemam puno krava, trenutno 4 krave 2 junice pred osjemenjivanje i jednu mladu od 3mj. mlijeko (i ponešto sira) prodajem u izravnoj prodaji (otakd nam je KIM/Dukat otkazao suradnju, nikad požalio nisam) dok se malo ne povećam i odlučim što i kako. kažem specijalan jer radim nekoliko stvari u kombinaciji koje sumnjam da tko radi.
da ne ulazim u ostale aspekte svog projekta koji se polako razmotava, ovaj genetski je takav da naizmjenično križam mesnog homozigotno bezrožnog simentalca (ali samo onog sa gzw vrijednostima) sa mliječnim simentalcem homozigotno A2A2 tipom beta kazeina, da ne ulazim sad u razloge zašto to radim :)

krave su mi Wal/Mak, Milano/Horwel/Sak, Horwel/Sak, Rurex *TA/Horwel/Sak
junice Poker PP/Wal/Mak, Garincha PP/Vacco/Horwel, Poker PP/Rurex *TA/Horwel
osjemenjivanje junica ide sa Valutom sve osim jedne, zbog blažeg srodstva, sa Marmoladom.
Ostala dva bezrožna bika koje koristim ili ću koristiti su Heraldik PP i Steinadler PP, al nisam uspio još dobiti žensko. svako Heraldikovo tele do sad u zadnje 3 godine je bilo muško
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Mozda je glupo pitanje ili odgovor, ili se bude krivo pretumačil, al neznam kolka je korist osjemenjivati s bikovima koji imaju AA tip kapa kazein.. je samo bikovi s BB tipom kapa kazeinom prenose direktno to svojstvo, a s AA su šanse jednake ko i nasumično osjemenjivanje. Barem je to moje mišnjenje..

Dal si razmišljal da osjemenjujes s Incredible PP, on je bezrožni al nije tolko za meso, pa nebi moral jednu generaciju si mesnim bezrožnim, a drugu s običnim bikovima, a neje u srodstvu s poker PP i Garincom PP
 

Ijop

Član
Tu od
20 Pro 2012
Poruka
124
"Cows produce milk that can contain two sets of the same variant (AA or BB) or a mixture of both variants (AB). BB is more desirable, especially for cheesemaking and milk powder manufacture."

Meni nije isto jasan tvoj odabir jer isto kao i ja proizvodiš sireve a prema ovome bolja su goveda čiji su proteini BB tipa.

U staji imam dvije krave za koje sam 100% siguran da su BB tipa jer on njihovog mlijeka se dobije kvalitetniji gruš i bolja konverzija u sir. Dobivao sam više sira od 10 l njihovog mlijeka kad su bile na početku laktacije negoli od 10l mlijeka goveda koje su bile pred suhostajem. Inače obje su od starog bika Bossag-a.

Također mali proizvođač s 6 krava i dvije junice od kojih je jedan stelna a druga pred pripust. Za pripust sam ove godine koristio Mantona, Martina,Wille te ova stelna junica nije htjela ostati bređa prije trećeg pokušaja kada sam se odlučio na jeftinije sjeme pa uzeo Walbasa (Pedigre junice je Strellas/Mertin/Vanstein a prvi mi je izbor za pripust bio Waldbrand kojeg mi je veterinar sačuvao dvije doze ali tko bi rekao da će se pregoniti dvaput pa sam uzeo sina). Druga junica je od Wille-a i u planu je pripust s Manton-om. Za 2016. ne planiram previše filozofirati oko odabira bikova za pripust već samo možda zamjenim Martina s nekim drugim genomskim bikom a da nije iz M linije.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
ne vidim da sam igdje spomenuo kappa kazein :)

Dakle, nije tvrda znanost, ali meni je bilo dovoljno da me zainteresira i da pokušam dobiti homozigotno takvo stado
http://www.fleckvieh.de/Fleckviehwelt/World/FVW_2013/World_8-11.pdf
http://www.spermex.de/en/beta-kasein-among-brown-swiss-and-fleckvieh/1065i1n84.html
http://www.genetic-austria.at/hr/news/881.html (peti naslov)

riječ je o beta kazeinu koji ima ili tip A1/A1, A1/A2 ili A2/A2. Ne postoje dokazi, ali po nekima, A2/A2 je zdraviji.

drugo
planiram preći na jednu mužnju dnevno pa ciljam na krave s proizvodnjom 10-15L (kolko stane u muzilicu :) ) pa su mi ovi mesni bikovi neki korektiv. tj, ovisno o proizvodnji grla ću osjemenjivati sa mesnim ili mliječnim kao korekcijom za ciljanu proizvodnju od oko 15 Lit.

A kad već ide mliječna korekcija, želim da bude A2/A2, što incredible nije. mesna korekcija (odnosno smanjenje mlijeka nemam podatakao o tipu beta kazeina tih bikova, ali spreman sam ići tu naslijepo)

nižemliječnu korekciju mogu radit sa bilo kojom pasminom koja ima nižu proizvodnju i imam tu u vidu razna križanja (blonde, wagyu), ali volio bih da kad već idem nesigurno tu sa A2 da barem bude PP
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Moja greška mate, ja nesem nikad obračal pažnju na beta kazein, pa sem mislil da si ga zabunom napisal umjesto kapa kazeina.

Ljop problem kod simentalske pasmine je kaj se kod nje rijetko javljaju nositelji kapa kazeina, pa je tak u centrima u AU i DE registrirano svega 6 bikova koji su nositelji..
Dolaskom genomskog testiranja dosta je olakšano nači bikove nositelje tog svojstva, al to kaj je se je pronašlo su još telad, pa tek za godinu dvije bude u ponudi djemena simentalskih bikova nositelja kapa kazeina (BB)
U Hrvatskoj je tek u zadnjem i predzadnjem krugu genotipizacije izašel po 1 kandidat nositelj BB..
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
kako tako malo? kaj ne mogu starije bikove genetski testirati? kako je s ostalim pasminama?
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Valjda neje dominantno svojstvo pa ostaje u večini slučajeva potisnuto, Ovi dva teleta u Hrvatskoj su od Hutere koji za kapa kazein nema nikakvu oznaku u opisu ta da neznam.. Sad u novim izračunima kak dolazi telad s genotipizacije dobivamo koje svojstvo ima AA, AB ili BB a prije neje nikaj pisalo..
Normandska pasmina ima prirođen taj gen
 

Ijop

Član
Tu od
20 Pro 2012
Poruka
124
Pitanje: FH4 genetski defekt se klasificira kao genetska posebnost (isto kao bezrožnost potomaka PP) i kao posljedicu ima nešto lošiji postotak uspješnih oplodnji zbog uginuća ploda u prvih 21 dana, ako sam dobro ja to shvatio. Kao što vidim HUTERA je još uvijek na listi preporučenih bikova pa se taj defekt ne uzima kao nešto strašno. Kod drugih defekata treba izbjegavati da otac plotkinje i bik s kojim pripuštamo ne nose isti defekat, dali isto vrijedi i za FH4??
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
FH4 svi centri u Njemačkoj i Austriji glede kao gefekt koji ne pridonosi nikakvom gubitku za same farmere (mada ako ebrio ugine centrima to odgovara jer se ta krava bude ponovo osjemenjivala) al jako ga je teško dokazati pošto embrio kad ugine nema niakakvih znakova, i desi se pre rano da bi se na kravi kaj primjetilo, i bikove s FH4 svi centri kupuju, dok s drugim defektima samo rijetki i to mora biti puno bolih karakteristika nego bez defekta, a kupuju ih po puno manjoj cijeni
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Hvala na pitanju. Evo jučer se otelila prva (Garincha PP x Vacco). Najmanja krava što sam ikad imao, al i nevjerojatno mirna i velika maza. Usprkos veličini, teljenje je proteklo u redu uz našu malu pomoć. Bilo je 50% šanse da i tele bude bez rogova i eto nema rogove.
Dobio sam krasno žensko tele bez rogova (Valuta xGarincha PP)
Druga Junica se Teli za 2 tjedna. Ona je puno krupnija i mišićavo. Izgleda ko bik. Ako uspijem stavit sliku, vidi joj se glava desno
 

Prilozi

  • IMAG0023.jpg
    IMAG0023.jpg
    32.4 KB · Pregleda: 97
  • IMAG0022.jpg
    IMAG0022.jpg
    40.2 KB · Pregleda: 79

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Slično ko moje ali nezz koje je od moga bika i sama se otelila isto žensko.
Milina kud ćeš bolje ostavit ćemo je bila mala a sad jede napreduje bolje nego kad bude veće.
Nije se ništa izmučilo baš me zanima koji je bik al nikako da vidim.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Još da napomenem da su mi ostale još 3 rogate krave. Polagano ih nadomještaju bezrožne. Sad imam jednu bezrožnu kravu, 3 bezrožne junice i jedno bezrožno žensko tele.

pedigre svih bezrožnih:
Garincha PP X Vacco X Horwel
Poker PP X Wal X Mak
Poker PP X Rurex TA X Horwel
Heraldik PP X Milano X Horwel
Valuta X Garincha PP X Vacco

Dakle, nije samo stvar u bezrožnosti samo, već je to sve i mesni simentalac. Do sada u prva 3 dana mužnje ove prve bezrožne krave, ne vidim da je proizvodnja mlijeka manja, nego kod ostalih "normalnih" kraa. Vidjet ćemo kroz 10ak dana.
Al ja ionako muzem krave samo jednom dnevno pa ću i nju čim upala (nije strašno) prođe
 

Najnoviji postovi

Na vrh