• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izbor bikova za umjetno osjemenjivanje

  • Temu pokrenuo ciganek1
  • Datum prvog posta

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
A jbmu..dobro ako ima broje onda ga imaju sigurno u hpa nedi pod tem brojem,..jer kad dobimo na savez popis kandidata tam je na popisu: otac teleta, deda, i pradeda,... prosjek laktacija, ocjena vanjštine.. i ako deda teleta neje dober bik nepe...

Ne mora biti da je neki s dobrim indeksom, more biti potpuni kreten, al se potrefi
Imam kravu Dusl, otac Rilke gzv 100, +524 na mlijeko, majka joj je u 3. laktaciji dala 7000l a ona je 5 laktacija davala preko 11000 l, išlo njena 3 teleta na genotipizaciju 2 od Wala gzv 112, i 1 od Waldbranda gzv 114..
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
onda ću pitati ovog što mi telce markira da provjeri šta ima pod tim brojem,pa budemo vidjeli šta ispadne
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Dečki, pratim vaše rasprave im orem vam reći svaka čast, pogotovo kolegi podravcu s kojim se znam osobno i ljudina je prava i nadam se da vas bude više takvih, to je temelj hrvaskog mljekarstva!
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
Hvala Šanana,a što se tiče mljekarstva tu nema uspjeha bez dobre genetike.Iako je sa ovom vladom i genetika uzaludna
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Jutros mi se otelila krava, sama, tele je žensko, bik je mattawa. Kakav je on kao bik? Ova mi je krava dobra, mliječna, da i tele bude tako bilo bi dobro.
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Ja imam njegovo muško tele 2 tjedna staro, isto izrazito lako teljenje bilo. Sad su mi još dvije za oteliti od tog istog bika. Vidio sam njegove podatke u mljekarskom nedavno al se ne sjećam točno koliki su mu indeksi.

EDIT: Pronašao sam na netu katalog, pa nek iskusniji malo prokomentiraju. Link: http://www.crsh.hr/content/files/3001-0150-1-crsh-katalog-bikova-rujan-2013.pdf da se ne mučite puno, podaci se nalaze na 12. stranici.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Baš gledam malo i piše da nije za meso, piše mu u mliječnom smisli da ima vrline.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
A sat ranije bio i ništa i kada sam ponovno došao tele već hoda. Jedino je krava dosta dugo nosila 295 dana.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Ukupni GZV je 115 što je dosta nisko s obzirom da je genomski s pouzdanošću 67%... u većini genomskim ukupna vrijednost pada za 10% tako da je dosta nizak GZV..
Vjerujem da nećeš imat smanjenje mlijeka,tako da otprilike što se tiče mlječnosti bude ko mater...
Čekamo stručnjaka u oblasti genetike štovanog forumaša @podravca da on da svoj stručni sud...ipak je on profesionalac!
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Osobno nemam iskustva s tim bikom, a niti ga ne planiram koristiti, morem vam napisati ono kaj se da iščitati sa zar-ove stranice, a to je da ima 45 kčeru u testu, na mlijeko je u + 232 si pozitivnom mm i bj, na meso negativan 86, a fitnes 107.. okvir 94, mišičavost 85, noge 111, vime 101.. znači ispod prosječan bik, za kojega crsh nije dobil odobrenje od HuSIM-a da ga uveze, al oni su ga ipak uvezli, zato se nikad nije nalazil na preporukama,..
Bikov tikvog potencijala u Hrvatskoj ima sigurno 10 na ponudi, samo s boljim eksterjerom, a nepedu u centar jer ne zadovoljavaju osnovne kriterije za ulazak u centar.. ti bikovi su za prirodni pripust i mogu se kod ljudi kupiti za 12000 do 15000 kn., a jedan centar takvog bika dila na veliko, tog ima valjda samo kod nas i nažalost ostalim državama bivše juge
 

tomic

Novi član
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
6
Radul novi sam ovdje ali sam prošao cijelu ovu temu jer me to zanima i kolko sem skužil član Jese se puno više kuži u genetiku od člana Podravca.Podravac nemoj se ljutit ali nisi znal razliku između genomskih i progeno testiranih bikova dok ti on nije objasnil,a gdje je još sve drugo.Ja imam velikih problema sa izborom bikova,ne mogu birati bikove nego kaj mi veterinar da ali vidim da su neki tu imali sličan problem pa su našli riješenje
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Ne opravdavam se, al to kaj nesem napisal koja je razlika ne govori da nesem znal prije toga, na ovoj temi o bikima ozbilno raspravljamo oko godinu dana, a prvo tele iz Hrvatske je na genomsko testiranje otišel krajem 4. početkom 5. mjeseca 2011. godine :))

Kolko krava imaš (iskreno nemam vremena tražiti po tvojim postovima da vidim dal si gdje napisal), dal si razmišljal o kontenjeru i da sam kupuješ sjeme
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Re: Bikovi za reprodukciju

To bi bilo nešto najbolje da ima svoj kontejner, ali ako on sam ne osemenjava nego opez plati veterinaru put i uslugu, mala je isplativost..
Tomic, da li si probao razgovarat sa svojim veterinarom za nekog odredjenog bika? Ne verujem da neko hoće da odbije sigurnu lovu?
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Mislim da ako ima 25, 30 krav da je več isplativo..
Kad smo počeli sami kupovati sjeme ispočetka smo ga držali kod veterinara u kontenjeru, al kak ih ima više potrefi se da ti dođe onaj koji ima kontenjer s svojim sjemenom, i onda ti osjemeni s "škartom", ili ako tražiš bolji naplati ga više..
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Re: Bikovi za reprodukciju

Kod nas polovni kontejner oko 20 l može se naći za 400 evra, manje-više...
Za 25 krave se isplati... Ali ponavljam, ako sam osemenjavaš, isplati se i za 5, samo otplata kontejnera će trajati malo duže, ali bitno da se isplati...
Šteta što krave nisu kao kokoške pa da mesečno snose po 15 komada, ovako kada danas osemeniš kvalitetnim bikom, 9 ipo meseca dok se oteli, pa još 2 godine da postane krava, pa onda ti na kraju neko kaže, lako je tebi ti imaš kvalitet... A smejao ti se skoro 3 godine dok si muzao škartove...
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
I onda još + 3 da dobiješ i drugu generaciju kvalitenu, znači smiju ti se najmanje 6 godin,.. ai sve to dojde na svoje, npr morem govoriti u svoje ime svi se smiju, samo kad netko dođe kupiti junicu večina ostane bez teksta, jer 7 mj steonu junicu više nedam ispod 14000 kn, a moram se pohvaliti uspim prodati :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh