• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izbor bikova za umjetno osjemenjivanje

  • Temu pokrenuo ciganek1
  • Datum prvog posta

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Huteru njemci tuču ko ludi, prije nego su išli po sjeme nesu znali el ga poče kaj budu mogli dobiti..
ja niš ne seksiram, dok sem imal problema da dobim žensko od najbolje krave delali smo embriotransfera, a ženske kaj imam viška prodajem
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
ja već dugo oću isprati jednu najbolju kravu da dobijem par embrija ali to više nitko u hr ne radi,crsh je izgubio dozvolu za to a drugi nisu niti radili.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
sve dok Varaždinci ne riješe prostorije i papirologiju moramo čekati, Zvonka Tučeka su dopeljali, znači ima tko raditi, samo trebaju paperi
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
Jel si ti radio embriotransfer ili si ispirao svoje krave?Koliko se plaća ispiranje a koliko ugradnja embrija?
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
kad su počimali raditi pred 10 godin i još se praktički učili 2 embrija su oni ugradili i jedini uvjet je bil da ako bude muško da ide njima,..naravno sad posle se plača :)
Ispirali smo naše krave, i ima svakvih rezultata, od 1 do 17 embrija, kak koja, prosjek je 5,6 po ispiranju. Paralelno s ispiranjem smo pripremali i junice za ugradnju, pa se je uvjek i 2,3 embrija odmah ugrađivalo, cojena ispiranja i ugradnje je bila oko 5000 kn
a sad kolko im je bila samo ugradnja neznam
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
meni je Mario Matković iz Crsh rekao da bi sada koštalo ispiranje oko 3.500 kn,ali da neće to raditi bar još naredne dvije godine dok ne dobiju opet dozvolu.A do onda moja šampionka u štali možda ni ne bude živa,imam samo jedno njezino žensko tele i to od onog škarta El Paisa jer sam ja bio u Njemačkoj dok se vodila pa je brat zvao veterinara da osjemeni i on je osjemenio sa tim bikom.Jedino me tješi što tog bika više neće biti u ponudi
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
crsh-u je največi problem kaj im je Zvonko otišel... ja se nadam da Varaždinci budu u skorašnje vrijeme to riješili, jer imam sličnu situaciju ko i ti, krava se otelila sad 5. put imalaa 1 žensku od Roudn up-a i kad se otelila imala normalno razvijeno vime a samo na 1 dojila, a 3 bile zatvorene, niti upaljene niti imalo dručkije sve jednake.. pa dala 3 muška i sad pred 20 dana žensko od Reumuta, al ima obješeno vime i k tome edem koji joj se ne povlači ni u suhostaju, i neznam kolko bude mogla još gurati...
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
možda je dobila mastitis u suhostaju,u suhostaju se mastitis niti ne vidi jer u vimenu nema mlijeka pa nema niti edema ali zato u vrlo kratkom roku uništi vime.Jer ak nema mlijeka nema ni somatskih stanica koje se bore sa infekcijom.Nešto slično sam i ja imao prije par godina i od onda sve krave zasušujem sa injektorima
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
ne, prirodno ima edem koji joj se ne povleči od 3. laktacije, samo sad kak joj se vime spustilo sve ju više zaje...jer ona je samo 1. laktaciju dala 8800 l u 305 dana, pa 3 preko 11000 l i sad 4. preko 10000 l
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
neznam i ja od čega, jedna mi je tak imala pred 5 godin ko prvotelka (uvezena junica) a ovoj se je edem tek poslje pojavil, pa ni meni ne jasno :/
sad je bitno samo da iz nje zvlečem čim više ženskih, od bikov koji popravljaju vime, jer okvirno i s nogama nema problema, sastav mlijeka za tu proizvodnju predobar, čak u 3. laktaciji i iznad prosjeka
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
kad oće-oće a kad neće onda neće,ja sam danas osjemenjivao dvije krave i obje su imale puknuti cerviks pa nisam mogao do maternice.I to sad sigurno neće ostati stelno nego ću morati drugi put bika pustiti na njih
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Možda bude, ipak se treba nadati :)

Ova ostje steona bez brige :) i moram se pogvaliti da smo denes natovarili njezinog sina za Centar iz Osjeka, 14 mj star gzv 120, uravnotežena mlječnost i fitnes, meso 105 (malo slabo :/), ko tele je imal gzv 126, i kad su Zockeru i Mandeli pred 6 mj došle one masovne ocjene kčeri opla na 120 i tu stoji ne mijenja se,.. noge 114, vime 109..nema niti jednu stavku negativnu da bi se moglo reči da nekaj ne valja..

pedigrea Zocker X Mandela X Harvester znači linija koja more i iti na večinu naše populacije
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Znači sad ću imat i podravec-ovog podmlatka....s obzirom da kod nas osjemenjuju samo s bikovima iz Osječkog centra(Županija sufinancira ) :icon_thumright:
Nadam se da si dobro utržio i zaradio i ima da plaćaš pivo prvom prilikom,a ja obećavam da kad bude podmlatka častim(za 2-3,5god.?)...samo se nadam da si nam dobru robu poslo u protivnom :icon_axe:
Koje ime da znam koji je?:icon_scratch:
Sve pohvale.samo napred!
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
samo nek da podmlatka ko njegova majka sigurno nebude niko požalel :) ja ga osobno budem koristil, ne samo za lošije krave, veči na neke najbolje da vidim kaj more dati :)
Platim i 2 :p neje problem :)
kad se izračuna sve skupa kolko me je došla sama genotipizacija svih koji su išli na genotipizaciju, a on je 1. koji je očel u centar za reprodukciju, neje neka zarada, al ipak je :)
Ime još neznam, denes su ga otpeljali, znači tek za otprilike 1,5 mj pe sjeme u prodaju, dotle budem znal :)
Hvala :)
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
čestitam :drink:,trebao si ga dati na aukciju u Austriji ili Njemačkoj pa da vidiš šta je zarada,tam se najlošiji bikovi za prirodni pripust prodaju za 2-3000 eura a najbolji i preko 100 000 eura.A koliko si ti dobio za svoga?Pitam jer imam dvije odlične krave osjemenjene sa Mantonom pa ako koji bude muški ide na genotipizaciju,pa da znam jel da ga prodam našima ili vani ako bude dobar
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Hvala :)
Indeks od 120 nije interesanten njihovim centrima jer kod njih u centrima ima 9 Zockerovih sinova s gzv-om 122 do 130 pa najvjerojatnije nebi nikome bil interesanten, pogodili smo se za 20 000+pdv + njihov trošak vađenja krvi.. tolko bi i tam dobil da ide za prirodni pripust

Nebi on išel ni u naš centar da nije od Zockera, da je npr o Waldbranda, nebi išel

Kod nas u Hrvatskoj nam se je najteže pokazalo dobiti indeks na mlijeko, a on najviše utječa na visinu gzv-a.
Ja sem osobno imal muško tele Manigo x Winnor i negativen na mlijeko, meso 115 fitnes 122, al na mlijko 98 i ukupni ggzv mu je 111.. a tu sem očekival da nebude problema s količinom mlijeka a zišlo kontra :/

Sad u zadnjem krugu genotipizacije čiji rezultati dolaze u 3. mj je išlo 8 Mantonovih sinova i a očevi majki su im: Mangope, Vanstein, Samut, Waldbrand, Rau, Narr, Wal i Mythos, s tim da su im i djedovi velika večina više nego dobri npr: Wal, Hupsol, Vanstein, Imposium, Hulock, Weinold,.. a poučeni dosadašnjim iskustvima možda 1,2 sad kao telad budu imali 130 gzv, naravno da se na razini saveza nadamo 1 od 135 al to nam se još nije desilo
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
Bome dobro si ti omastio brk,ja se nadam da će to moje tele ako bude muško biti bolje od ostalih Mantonovih sinova iz razloga što mu je majka vrlo dugovječna kao i Manton,stara je 9 godina i još uvijek ima oko 28-30 litara mlijeka dnevno,ovisi o hrani.Reprodukcija isto iznadprosječna jer se nikada nije pregonila a vođenje je precizno kao švicarski sat,da pogledaš reprodukcijsku karticu vidio bi da se uvijek osjemenjivala u 1. mjesecu od 15.-27.1,okvir isto iznadprosječno velik,vime milina za gledati kao u holštajnice.Nikada papci obrađivani iz razloga što nije bilo potrebe,znači toliko stara a noge nikad dirane.I ono zbog čega je meni posebna je to što nikada nema otečeno vime nakon telenja,ali nikada.To nisam vidio ni na jednoj drugoj kravi u štali,uglavnom svaka ima malo vodenasto vime prije i nakon telenja.Protok mlijeka isto odličan,ne treba ništa držati nego samo spojim jedinicu i ona sama pusti do zadnje kapi i to u kratkom vremenu.U prvoj laktaciji je na 8. mužnji dala više od 20 litara,a onda sam još imao muzilici i kantu pa mi je povuklo mlijeko u pumpu.Onda sam zvao starog i staru da dođu vidjeti čudo,jer nikada nismo mogli ni zamisliti da krava može dati toliko mlijeka i to još u prvoj laktaciji.U kasnijim laktacijama je povećala za svega 2-3 litre po mužnji a 4 je to počelo padati na 35 dnevno pa do sadašnjih 28-30.Jednostavno posebna krava,ako ništa drugo ostavit ću to tele za pripust.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Stvarno krava za poželjeti :)
a koji je njen otac, jer pošto je stara krava, velika je mogučnost da je i otac s slabim indeksima, a to jako utječe.. jer sve kaj se je pošiljalo od starijih krava, 5,6 laktacija nije bilo indeksa večih od 120 :/ a tvoja je 9 laktacija, znači još 3 godine starija
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
E tu je problem što se ne zna koji je otac,piše samo nekakav broj.Ali njen otac nije imao slabe indekse jer je ta krava ne duplo nego 10x puta bolja od svoje majke a za to može biti samo otac zaslužan.Njena majka je imala u vrhu laktacije najviše 25 litara mlijeka.E sad kakav je morao biti taj bik da toliko poboljša svojstva,ne mogu ti ni opisati koliko mi je žao što ne znam o kojem se biku radilo
 

Najnoviji postovi

Na vrh