• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izbor bikova za umjetno osjemenjivanje

  • Temu pokrenuo ciganek1
  • Datum prvog posta

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
nema na čemu,žuto označeni su bikovi u Križevcima a zeleno označeni su u Varaždinu
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
425
Trebam malu pomoć. Nekak ne mogu odgonetnuti baš sve kratice. Mi možeš objasniti neke od ovih kratica, ne znam što koja točno znači. GZW, NTZ, AUS, HKL, ND, Pers, FRW, Kp, Km, Tp, Tm, EGW, ZZ, DMG, Mas, fFru, Zyst, Mifi, R, B, F, E .
Znam da ih ima puno, može samo one ''bitnije'' .
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
GZW je skupni indeks,pers je valjda perzistencija a ostalo nemam pojma kad su kratice na njemačkom :icon_scratch::(rofl):,pitaj podravca možda on zna
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
neznm sve, nisi navel Mbk - muznost tj protok lijeka, a od ovi ostalih:

NTZ - neto dnevni prirast,
AUS - randman,
HKL - klase plovica,
ND - dugovječnost,
Per- perzistencija,
FRW - nekaj oko plodnosti neznam točno,
Kp/Km - lakoća teljenja otac/majka,
TP/TM - mrtvorođena telad otac/majka,
ZZ - somatske stanice,
Mifi- mlječna gorznica,
Zyst - ciste,
Mas - mastitis,
R - okvir,
B - mišičavost,
F - noge
E - vime
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
FRW - plodnost kćeri, ono kaj mnogi previđaju pa gledaju samo onaj Befr. što je indeks koncepcije po biku
EGW - zdravlje vimena
DMG - brzina mužnje
fFru - rani pobačaj

PS evo moje 2 mlade genetski bezrožne junice (2 i 4mj starosti) neobičnog pedigrea. Garincha PP / Vacco i Poker PP / Wal. ova desna, (Poker PP/Wal) je jako mišićava i široka da 75% muških telaca koje sam imao kroz godine su bili slabiji od nje :)

a10bpg.jpg
 
Posljednje uređivanje:

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
ako je biku nn +1000 za mlijeko za očekivati je da njegova kčer daje 500l više od majke, pošto tele nasljeđuje 50% kromosoma od majke i 50% od oca, tak da nikad nemojte računati da pe u + onoliko kolko piše da bik podiže, naravno ako nije othranjena kak treba dala bu i manje od majke
To sa 50% kromosoma vrijedi za genomski test,ali pošto je progeni test obavljen na potomcima tog bika on je pouzdan i ako u progenom testu stoji da je biku +1000 za mlijeko onda je to tako.Testovi za mliječnost se rade na kćerima krava koje su pod kontrolom mliječnosti neke od nadležnih institucija i ako je majka imala prosječnu proizvodnju od 7000 litara u prvoj laktaciji a njena kćer ima 7700 onda se može zaključiti da je taj bik mliječnost podigao za +700.Naravno to ne ovisi samo o jednoj kćeri nego se test radi na što više njih,pa se onda radi prosjek.Da napomenem Winnor je počeo sa +1500 i bio je proglašen tada najmliječnijim simentalskim bikom na svijetu,da bi nakon testova indeks pao na +1200.Dok je Wille počeo sa +1100 a sada nakon progenih testova mu je indeks porastao za +200.Njegove kćeri daju u prosjeku 9000 litara mlijeka u 305 dana pa ga to za sada svrštava na sam vrh ljestvice mliječnosti,ima i mliječnijih od njega a to je bik Isostar sa +1550 ali njemu indeks stalno pada kako mu se kćeri tele i testiraju tako da ga slobodno možemo zanemariti
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Nisi u pravu, tu nema razlike genomsko testiranje i progenotestiranje, genteika nije zbrajanje 2 i 2 nije 4 u genetici kromosomi se jednako dijele kakav god oni test imali,
evo statistike za Willea koja je na ZAR-ovoj stranici koja potvrđuje ono kaj sem prethodno napisal

1.Lakt. 7055 - 4,00 - 3,47 - 527 na 151 Willeovoj kčeri, 7527 stajski prosjek
2.Lakt. 7906 - 4,10 - 3,57 - 607 na 115 Willeovih kčeri 7726 stajski prosjek
3.Lakt.:8782 - 4,12 - 3,59 - 677 na 75 Willeovih kčeri 8009 stajski prosjek
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Kad se pogleda Isostarov eksterjer logično je da mu mlječnost i dalje bude padala, jer krave s takvim eksterjerom, teško da mogu biti dugovječne, osim ako se ciljano koristi (a to ruku na srce u Hrvatskoj ne radi 10 ljudi) pa bi taj njegov potencijal mogel doči do izražaja
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
Ajd mi molim te objasni kako nema razlike između genomskog i progenog testiranja?Genomsko testiranje je NEPOUZDANO,znači da ti dobiveni parametri mogu nakon testa na kćerima otići gore ili pasti dolje za 10 ili više bodova a gotovo uvijek padaju.Dok progeno testiranje je POUZDANO i njegova pouzdanost raste sa brojem testiranih kćeri,i ako u progenom testu stoji da je 2+2=4 onda je 4 i nikako drugačije jer test pokazuje što se dobiva nakon cijepanja gena majke i oca.Znači ako bik ima 2000 testiranih kćeri i ako je prosjek povećanja mliječnosti za 650 litara u odnosu na majke onda biku ide Mkg +650,dakle kod tog broja kćeri pouzdanost testa je preko 95 % i nemožeš reći čovjeku "ma to ti se čita kao 325 litara jer je 50% gena od majke a 50 % od oca.Dakle još jednom ću napisati velikim slovima:pROGENI TEST JE POUZDAN I NEOSPORIV,ako je mkg +1000 onda je 1000 a ne 500.Normalno je da ako krava daje 10 litara dnevno njezina kćer nemože nikako dati 30 kako god da je dobar bik.To sve ulazi u prosjek,i što je veća proizvodnja majke veće je i potencijalno povećanje mliječnosti kod kćeri
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Nebudem ja s tebom došel na zelenu granu, makar sem i primjer del i to od bika kojeg si ti spominjal, a povečanje se gleda u odnosu na prosjek farme, a ne za svaku kravu posebno..
i siguren sem da u tvoju teoriju bude vjerovalo 95% ljudi koji to prečitaju a u moju samo 5%.. al nazovi Damira Pejakovića i pitaj čovjeka, ako se ja ne razmem u to bude ti on pojasnil
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
Nebudem ja s tebom došel na zelenu granu, makar sem i primjer del i to od bika kojeg si ti spominjal, a povečanje se gleda u odnosu na prosjek farme, a ne za svaku kravu posebno..
i siguren sem da u tvoju teoriju bude vjerovalo 95% ljudi koji to prečitaju a u moju samo 5%.. al nazovi Damira Pejakovića i pitaj čovjeka, ako se ja ne razmem u to bude ti on pojasnil

Evo brzo ćemo mi na zelenu granu,jer vidim u čemu je problem.Ti govoriš o prosjeku farme a ja o svakoj kravi posebno jer većini ljudi ovdje je bitan upravo taj faktor.Čovjeku koji ima do 10 krava nisu bitne statistike na razini jedne farme nego statistike po jednoj kravi.Ja imam puno krava pa mi isto nije bitan prosjek farme nego kvaliteta svake krave osobno.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Svakome je bitna kvaliteta svake krave posebno, pogotovo da od onih najboljih dobe najbolje moguče tele,.. Nesem ja kriv kaj Njemci i Austrijanci a tak i naša služba za svakog bika gleda povečanje odnosno smanjenje na osnovu cijele farme, a ne odnos majke i kčeri
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
Slažem se da je malo glup sistem ocjenjivanja jer na taj način se dobiva puno mjesta za potencijalne pogreške.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Dosta glup sistem :) jer pred 4,5 godin kad sem bil u Genostaru, Frtza Firea smo pitali zakaj to nejde direktno odnos majke i kčeri on je rekel radi velikog broja grla, mada ne vidim nikakav problem kod toga jer se lako napravi program kojemu ili samo daradi postoječi kod analize mlijeka gdje se zaključuje laktacija, odmah da se stavi i to povečanje tj smanjenje mlijeka po kravi jer su svejdeno i majka i ta kčer u bazi i to bi moralo iti bez problema,... al kaj je tu je
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
Znači problem je u lijenosti nadležnih službi,ovako kad se gleda prosjek cijele farme ne može nikako biti točan rezultat jer ima puno čimbenika koji utječu na proizvodnju cijelog stada.Znači hranidba,servis period,bolesti mastitisi i tako se dogodi da pojedine krave dižu ili ruše prosjek i to sve ulazi u procjenu nekog bika koja po tom sistemu nije realna.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
upravo to, pogotovo kad ono najbolje se sparuje s najboljima (mada tko radi kak se spada sve spariva s najboljima ali takvih je jako malo) i onda se dobije još veče odskakanje od prosjeka
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,433
Kakav je po vama koji se bolje kužite u to, kakav je bik Warberg za mlijeko i tov pošto muške ostavljam za tov?
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
Za tov odličan a za mlijeko ne,njegove junice daju jako malo mlijeka ali imaju dobro vime.Obično se sve što osjemeniš sa njim teli samo.Za meso ti je još bolji Vittorio,trenutno ima najviši indeks za meso.Podravec ja samo najbolje krave osjemenjujem sa najboljim bikovima i onda ostavljam žensku telad,pošto seksiram sjeme ne trebam osjemenjivati puno krava da bi dobio dosta junica jer sa seksiranim sjemenom dobijem skoro točno koliko mi treba,uvijek osjemenim dvije krave više nego što mi treba pošto ni seksiranje nije skroz pouzdano i tako mi je ispalo najbolje.Maloprije sam dobio sjeme i dušik pa mi kažu Varaždinci da Wille-a više ne bude u ponudi,Mantona samo po 5 doza po kupcu,a Hutere su uvezli samo 100 doza i to će jako brzo otići,nisu im dali više u Njemačkoj.
 
Na vrh