• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izbor bikova za umjetno osjemenjivanje

  • Temu pokrenuo ciganek1
  • Datum prvog posta

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
marketing :) oni sjeme tog bika ne plate više od 5,6 eura jer je za genomski testiranog bika iz njemačkog sustava loš... a vittorio i vincezo su po mliječnosti ru negdi s njim, hurly je daleko jači po tom pitanju.
Ja ga radi exterjera nebi nikome preporučil
 

jugio

Član
Tu od
29 Srp 2014
Poruka
102
Nikako mi nije jasno zasto sve uzimaju te bikove loseg kvaliteta... JEsu li nepismeni ili ih neko uvek prevari...??? AJd jednom, pa i dva puta, ali svaki put sto je mnoogo mnogo je...
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
centri ih uzimaju radi toga kaj je sjeme jeftino i oni ga ljudima mogu jeftino prodati, a kad je takva situacija u mljekarstvu večini farmera je 100 kn velika razlika (mada dugoročno gube) al trenutno nemaju za bolje
Varaždinski centar je u vlasništvu centra Neustadt Aisch i oni na veliko moraju prodavati ono kaj im ovi vele, tj one bikove koji kod njih slabo idu, a ove vrhunske (Manton, Manigo, Hutera, Hurly, Vittorio, Vincenzo) uspiju po 300, 400 doza dobiti za prodaju, pa moraju hvaliti ove lošije :/
 

jugio

Član
Tu od
29 Srp 2014
Poruka
102
Znaci gde god se okrenes muvaju lazu varaju samo da zarade... Daleko cemo dogurati sa tim sistem, daleko...
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Vi ste još u gorem položaju po tem pitanju nego mi u hrvatskoj, jer smo mi u njihovom sustavu genotipizacije, i mi na razini saveza HUSIM-a ipak imamo solidan odnos s centrima oko nabavke sjemena, pa centri uvezu po 400,500 doza određenih vrhunskih bikova tak da uzgajivači koji stvarno prate genetiku i hoču dizati kvalitetu stada na genetskom nivou to i mogu, a vama je to puno teže :/
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Da li je imao ko tele od bika Warberga iz Varaždina? Ja sam pripustio s njim. Trebalo bi biti lagano telenje, a tele bi trebalo biti za meso.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
kod nas na terenu ga veterinari dosta koriste, i vele da se same tele, a teliči da jako dobro napreduju
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Dali netko zna kako se točno zove simentalac bik INSCHALLAH, dosta je loše napisano na potvrdi,imam neki problem pa dali netko zna kako se točno zove bik
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Dali ima kakvih problema sa njim,imam malo tele na izdisaju,ima neki oblik tumora na glavi pa da čujem dali je to nešto genski povezano ili
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Nema ni jedan genski defekt, od ovih za koje se zna da postoje..a neznam nikga tko ga je koristil, pa neznam kakva su mu telad, i dal su imali kakve probleme
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Imali smo telenje prije nekih 10 dana ,žensko tele simentalac,imalo malo izbočinu iznad oka,da bi nakon 7 dana tele se počelo kao kočiti i evo sada je gotovo,ta izraslina se još malo povećala u tih nekoliko dana,sve u svemu još takvo što nisam imao kod telića,što je tu je,samo mi žao telice
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
Imali smo telenje prije nekih 10 dana ,žensko tele simentalac,imalo malo izbočinu iznad oka,da bi nakon 7 dana tele se počelo kao kočiti i evo sada je gotovo,ta izraslina se još malo povećala u tih nekoliko dana,sve u svemu još takvo što nisam imao kod telića,što je tu je,samo mi žao telice

to je neka urođena mana,ja sam imao prije par dana dvije blizanke sa bruhom od dvije kile.Ne mora biti ništa genetski preneseno,to je obična anomalija kao što se događa i kod ljudi.
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
evo novih preporuka bikova,pa bi bilo dobro da ih koristite ako možete.Najbolje rangirani su još uvijek oni o kojima sam pisao prije Reumut,Manton,Hutera i Manigo.Iz mog iskustva radi se o jako dobrim bikovima,imam njihovih telaca i junica i eksterijerno su odlični svi do jednoga,Mantonova junica mi se otelila prije tjedan dana i danas je na jutarnjoj mužnji imala 19 litara.
http://www.simentalac.com/cms/images/preporukebikova/bikovi_12_2014.pdf
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Od tih 4 progenotestirana bika ako hočemo da u sebi nemaju winipeg linije i da su bez genskog defekta praktički nema boljih, još tu spada Polarbaer (kojega još nema u HR za kupiti) a drugima na raznim listama se lako nađu zamjerke a da su na njihovoj razini..
zanima me dal imate junica od Reumuta i kak vam se čine
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
Od tih 4 progenotestirana bika ako hočemo da u sebi nemaju winipeg linije i da su bez genskog defekta praktički nema boljih, još tu spada Polarbaer (kojega još nema u HR za kupiti) a drugima na raznim listama se lako nađu zamjerke a da su na njihovoj razini..
zanima me dal imate junica od Reumuta i kak vam se čine

imam jednu junicu od reumuta,stara je 7 mjeseci i jako lijepo izgleda za simentalku.Zadnje noge su raširene i ima jako puno mjesta za vime,visoka je i za sada naizgled bez ijedne mane,kad se oteli vidjet ćemo kakva će biti.Samo nemoj da izživcira ovaj post budući da si u temi "cijena mlijeka" javno napisao da te moji postovi najviše živciraju,razlog nisi naveo a baš me jako zanima.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
to je došla kao tele s junicom iz uvoza ili :)
Zato kad se niste predstavili i niko o vama na forumu nikaj nezna, a pišete ko da ste ili jako uspješan ili kao izmišljeni lik....
 
Posljednje uređivanje:

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
to je od mojih krava junica.Nisam znao da je zločin biti uspješan,ja što god napišem je u nadi da će nekome pomoći.A to jel netko meni vjeruje ili ne nije moj problem,i koliko se sjećam predstavio sam u temi za to namjenjenoj.A to što ju nitko ne čita isto nije moj problem
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Ne velim ja da je zločin biti uspješ, jer nebi bili jedini zločinac tu :)
Al isto tak več ako ste uspješni koliko tvrdite, nemojte lagati ljude (pišem o ovoj temi ne o drugima), jer nemrete imati junicu staru 7 mj od Reumuta, točnije od njega trenutno možete imati samo tele od koji dan i to samo ako ste si bili jako dobri s direktorom centra jer je prije 9 mjeseci kad su prve doze Reumuta došle u HR u centar iz Križevaca to sjeme je još bilo u karanteni i neje mogli ič u prodaju :) a prije toga njegovog sjemena nije bilo u Hrvatskoj
 

Najnoviji postovi

Na vrh