• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izbor bikova za umjetno osjemenjivanje

  • Temu pokrenuo ciganek1
  • Datum prvog posta

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Ja ne pričam o genomski testiranim bikovima koji su u načim cenrima, več samo o bikovima čije sjema mogu kupiti naši centri, i ti se bikovi nalaze ili su se nalazili u preporukama za osjemenjivanje u mljekarkom listu

Malo je previše toga za objasniti odjednom, al kad se radi oko dobivanja bikova ili kak ste ih vi nazvali bičića s genomskim testom (ja se ispričavam previše sem se zanel dok sem pisal pa sem napisal genetskim) problem "starih" progenotestiranih bikova od 8,9 godin je taj da je to relativno stara gentika, i indeksi kod genomskog testiranja su manji u odnosu na njihove vršnjake od mladih bikova (5 godin, oni koji imaju prve kčeri u testu i pouzdanost im je oko 80%) jer svaka nova generacija je korak naprijed dok stari bikovi stoje tu gdje jesu.. to govore i njemci koji imaju na tisuče testiranih teladi, a potvrđeno je i kod nas u Hrvatskoj na več za sad preko 100 teladi

"I onda se nađe neki biser koji kaže da treba koristiti više genomski testirane nego stare progeno testirane bikove jer su nepouzdani ili njihova genetika "nije u modi"" u ovoj rečenici se vidim ja, al nebojte se budete vidli korz nekoliko godin, možda i iduče u centrima za reprodukciju bude gdje koji bik iz moje farme ;) i to ponajviše zahvaljujuči mladim bikovima
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
stalno moram ponavljati da nije bitno koliko ih je testirano nego koliko ih je uzgojno valjano,i za sada od svih tih brojki koje si spomenuo Hrvatska ima samo jednog jedinog bika koji je zadovoljio kriterije.Njegovo ime je Walbaso i ocjene mu nisu baš nešto posebno.I to da novije generacije bikova imaju bolje indekse od starijih bikova isto nije nikakvo pravilo,recimo Gs Rau,Winnipeg,Redad,Streitl su bikovi koji su prije 15 i više godina imali puno bolje indekse od većine današnjih bikova.Nemoj se ljutiti ali nećeš dobiti uzgojno valjano tele ako misliš koristiti genomske bikove kao očeve,trenutno najbolji bikovski otac je progeno testirani bik Reumut i po stabilnosti indeksa nema mu ravnog niti među ostalim progeno testiranim bikovima,a kamoli genomcima.Uostalom pravilo struke je da se korištenje genomski testiranih bikova u stadima ograniči na minimum ili na najviše 10% plotkinja,i to je jednostavno tako jer su nepouzdani.Čista logika za koju ne treba previše pameti da se shvati zašto je to tako.Razliku imeđu genomski i progeno testiranih bikava sam prije opširno opisao ali ću je sad opet opisati po "seljački".Primjer:imaš bačvu mladog vina koje još nisi probao i ne znaš kakvo je i imaš bačvu starog vina koje je puno puta isprobano i pouzdano znaš da je kvalitetno,znači bačva mladog vina su genomci a bačva starog vina su progeno testirani bikovi.I sad ideš na izložbu vina na kojoj će ljudi probavati vina i najbolje će dobiti nagradu,ti ljudi su u ovom slučaju tvoje krave a nagrada je kvalitetno tele koje će izrasti u odličnu kravu ili elitnog bika.I sad logičko pitanje:Jel ćeš na tu izložbu poslati mlado vino koje još nitko nije probao i ne znaš kakvo je ili ćeš poslati staro vino koje je puno puta isprobano i znaš da je pouzdano kvalitetno?Poslat ćeš staro vino jer je sa tim vinom najveća šansa da dobiješ nagradu,a mlado vino ćeš ostaviti lokalnim pijancima (stočari koje ne zanima genetika) da probaju pa ćeš ti samo pokupiti rezultate.Eto morao sam malo pomiješati vino i krave da bolje skužiš o čemu pričam,i nadam se da ćeš sa genomcima uspjeti dobiti dobrog bika kojeg će centri kupiti za masne pare pa da bar netko od nas zaradi.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Momci kad raspravljate o nečemu gledajte das ta rasprava bude konstruktivna i s uvažavanjem različitog mišljenja,bez vrijeđanja i podcjenjivanja....:(handshake):
Od ljudi poput vas dvojice ,koji vjerujem imaju puno iskustva, mi obični smrtnici(amateri u poslu) možemo dosta naučit i pomoć si u unapređenju postojećeg stanja...a na ovakav način odbijamo sve one zainteresirane koji bi se uključili u razmjenu mišljenja i možda doveli do nekih novih korisnih spoznaja:icon_thumright:
Općenito kolko vidim tema stočarstvo je sve zapostavljenija,podosta onih koji su imali reć šta u ovoj temi nisu više aktivni....
Nema više Mocca,Zombia,Cowboya....pa da neidem dalje sve do bogeca....
Po meni cilj foruma je razmjena mišljenja kojim ćemo nekom,svojim nekim iskustvom bar malo pomoć...što više mišljenja,više iskustava pa i konstruktivne rasprave tim bolje za sam forum i sve nas koji ga pratimo :drink:
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
razmem ja sve od prve kaj ste mi htjeli reči, al nemrem vam svoje stavove objasniti tu prek foruma da me razmete :)
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,447
Re: Bikovi za reprodukciju

I kojim bi na kraju bilo bolje osjemenjivati progeno ili genomski? Neki zaključak?
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
I jedno i drugo :)
Na mojoj farmi zadnjih godinu i pol je omjer otprilike 60 : 40 u korist genomski testiranih bikova, s tim da nema pravila da na najbolje idem samo s genoskim ili samo progenim, več kombiniram
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,447
Re: Bikovi za reprodukciju

El ima određenih bikova koji su ti zapali za oko?
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Radi male pouzdanosti koristim veči broj bikov nego kaj bi možda bilo potrebno, al to je opet dobro radi više linij i manjeg srodstava. od Vulcana i Rockefellera imam junice i 16, 17 mj stare, koristil sem i Seewalchena (al od njega mi nisu ostajale steone, od 15 dozi 4 ih je ostalo steono), zatim Vincenza, Vittoria i Wideck-a a trenutno najviše koristim Hurly-a i Incredible-a
A od progenotestiranih trenutno Manigo, Reumut i Zauber
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
Re: Bikovi za reprodukciju

I kojim bi na kraju bilo bolje osjemenjivati progeno ili genomski? Neki zaključak?

To su definitivno progeno testirani bikovi,jer imaju testove obavljene na njihovim kćerima i bar 3 puta su pouzdaniji og genomski testiranih.Morate imati u vidu da genomski testiranim bikovima na progenom testu ukupni indeks padne bar za 5-6 bodova,tako je bilo uvijek do sada i tako će biti jer je genomski test nepouzdan,odnosno pouzdanost mu je oko 30%.A trenutno najbolji simentalci koji su dostupni na našem tržištu su Reumut,Hutera,Manigo,Manton,Zauber i Mangope.Dok su jedini genomski testirani bikovi koje HUSIM preporuča i to sa naznakom "Za ograničeno,ciljano korištenje" Vincenzo,Vittorio,Wildeck,Isostar,Walbaso.
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
razmem ja sve od prve kaj ste mi htjeli reči, al nemrem vam svoje stavove objasniti tu prek foruma da me razmete :)

Dođi na pivu da se raspričamo o bikovima i osjemenjivanju :drink:
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Trenutno imam junice od :INDURIEN/WILOW(mater,otac)
ELBA(otac)
BOSSAG(otac)
WILOW(otac)
Pa me zanima šta mogu očekivat od tih junica,s obzirom da mi je mogućnost izabira nečeg boljeg u mojoj vet. stanici skoro pa nemoguća misija ???
Također me zanima mišljenje o bikovima kojima veterinari kod nas najčešće osijemenjavaju:SURI,ROSSWANO,EGON,BONO,INDIANA.....sve simentalci,jel je to čemu ???
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
Trenutno imam junice od :INDURIEN/WILOW(mater,otac)
ELBA(otac)
BOSSAG(otac)
WILOW(otac)
Pa me zanima šta mogu očekivat od tih junica,s obzirom da mi je mogućnost izabira nečeg boljeg u mojoj vet. stanici skoro pa nemoguća misija ???
Također me zanima mišljenje o bikovima kojima veterinari kod nas najčešće osijemenjavaju:SURI,ROSSWANO,EGON,BONO,INDIANA.....sve simentalci,jel je to čemu ???

Bossag je mesni i jako je loš za vime,to znam iz iskustva.Tako da će njegova kćer vjerojatno davati malo manje mlijeka od svoje majke.Wilow je dosta dobar a za Elbu prvi put čujem.Od dolje navedenih bikova jedino je EGON TA dobar,ostalo je prosječno odnosno nećeš sa njima ništa dobiti ali ni izgubiti,osim sa Suri-jem jer je on malo slabiji za mlijeko i protok mlijeka.Imam jednu njegovu kćer u štali i dosta je mala a takva joj je i proizvodnja.Reci im da ćeš promjeniti veterinara ako ti ne naruče bikove,bar danas ima privatnika kolio hoćeš.Ali morali bi ti bar omogućiti da sam naručiš i platiš sjeme a da ga oni čuvaju u kontejneru i osjemenjuju ti krave,čuo sam da neki ljudi rade tako.Jbg ne može veterinar odlučivati sa kojim će ti bikom osjemeniti kravu,to je tvoj i isključivo tvoj izbor.Samo malo ljudi to zna a veterinari to koriste pa se ponašaju ko lokalni
šerifi
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Promijenit veterinara nemogu jer u krugu od 20 km nemaju konkurencije tako da???
S obzirom da nemam velik broj stoke, a i neosjemenjuju se sve u isto vrijeme malo mi je nezgodno naručivat....jedino mi predložio veterinar da zamolim jednog većeg poizvođača iz susjednog sela koji ima svoj kontejner da mi ustupi(proda) svoje naručeno sijeme od kvalitetnijih bikova...naravno ako bi htijeo...
Koja je cijena tih kvalitetnijih bikova i koliko je skuplje ako ide s onim Heifer plus dodatkom za izbor spola i kakva su iskustva si istim???
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
Probaj tako ako može,najskuplji simentalac je trenutno Hutera i jedna doza košta oko 180 kuna po dozi.Ovi sa kojima ti veterinar osjemenjuje su ti u rangu od 27-40 kuna,najjeftiniji koji postoje.Heifer plus i ja koristim i on ti košta 75 kuna po osjemenjivanju,pouzdanost mu je oko 70 % s tim da je kod mene od 12 krava osjemenjenih sa seksiranim sjemenom njih 10 otelilo žensku telad,jel možda slučajnost to neznam.Imaš i Bull plus za muško seksiranje,to ja koristim za lošije krave pa osjemenjujem sa belgijskim plavcem da dobijem muške
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
moj prvi veterinar pojma nije imao i spominjao je cifre od 400kn za bikove kao razlog zašto ih ne naručuju, ali se složio ako sam bio voljan platiti takvu cijenu. najskuplji simentalac tada je bio 120KN
Nema apsolutno nikakvog razloga da ti ne naruči sjeme koje tražiš. Zašto? Zasto što svaki veterinar naručuje sjeme iz nekog od centara. neki se drže jednih, a neki naručuju od dva ili više. ali Minimalno do jednog svato uzima sjeme. sve što on treba napraviti jest prilikom standardne narudžbe koja ide svaka 3 tjedna je naručiti nekoliko doza sjemena koje ti tražiš, a koje imaju u ponudi. Moj veterinar radi isključivo sa CRSH križevci i svake godine prije nego naručujuem sjeme tražim aktualnu ponudu sjemena i onda odaberem što mi treba, kažem veterinaru i on naruči.
Dakle:
1. pitaj veterinara s kojim centrom posluje
2. odi na stranicu tog centra i potraži ponudu sjemena, ili, bolje obrati im se emailom i traži kompletnu ponudu jer često ti centri ne ažuriraju redovito ponudu
3. pronađi sve bikove na straniici www.zar.at te pregledaj malo indekse i pouzdanost
4. odaberi jednog ili više koji smatraš da ti odgovaraju
5. i tražiš od veterinara da tih ih naruči. ako treba uvjeravanja, samo mu reci da si se ti čuo sa centrom, provjerio cijene i dostupnost sjemena i da je sve što on treba je poslati narudžbu što i inače radi s dodatkom tvog sjemena.

što se tiče raspave oko genomskih i progenih, nije sve tako jednostavno.
1. indeksi su općenito dosta nestabilni čak i kod progeno testiranih, a kamo li kod genomskih. osobno pratim indekse već jedno 6-7 godina iz hobija i naviđao sam se svačega, čak i da bikovi sa pouzdanošću od 92% dok stignu do 97% izgube ili dobiju ZNAČAJNO!!! na pojedinim indeksima. tek bikovi koji pređu 96-7% relativno ustabile indekse i ako ima promjena one NISU ZNAČAJNE. e, a sad zamisli kako je sa onima ispod 90, 80 ili 70%
2. Indeksi mladih bikova su prenapuhani, umjetno prenapuhani. Pogled na top ljetvicu i čovjek bi pomislio da su bikovi rođeni 2000. smeće jer ih nema u prvih 100, međutim, kad se današnji bikovi budu približavali pouzdanosti od 90% tako će mnogi od njih ispadati iz prvih 100, svima će pasti indeksi i ovi stari konji poput Wala, Vansteina itd će se opet vratiti u top 100, čak top 50 ili 20 i biti gotovo jednako rangirani kao ovi koji sada imaju za 20 GZW više

Na kraju moj savjet ako želite da vaš bičić bude genomski testiran (i imate uvjete za to u vidu dobre postojeće priznate genetike u zadnjih 2-3 generacije), morati ćete osjemeniti kravu sa mlađim visokorangiranim genosmo testiranim bikovima jer kako podravec kaže, tako to trenutno funkcionira. dovoljno je pogledati top ljestvicu i vidjeti da su očevi top bikova sve redom mladi bikovi koji jedva da su počeli dobivati tek sada progene rezultati, a sinovi su im već u top 10. jednostavno je brži napredak genetika jer se brže dobivaju rezultati genomskim testovima

ako vam nije cilj poslati muško tele na genomski test već da dobijete žensko tele i da budete relativno sigurni da će biti upravo onakvo kako piše u indeksu, osjemenjujte sa bikovima preko 95% pouzdanosti

naravno, onda se jako suzi izbor i ispadne da vam tako pouzdani bikovi zbog nečeg ne odgovaraju

moj sistem je da krenem od najpouzdanijih prema manje pouzdanima sve dok ne dođem do bika koji mi po svojstvima odgovara i ako se slučajno desi da mi po svojstvima najbolje odgovara bik koji je genomski testiran, riskirat ću i osjemenit dio krava s njim, iz optimizma i znatiželje

nije sve crno bijelo, treba se naći negdje na sredini između pouzdanosti i onoga što vam treba u štali

i nije za svakog farmera najbolji bik koji je ukupno najbolji. svatko ima drkčiju viziju za svoje stado i u skladu s tim osjemenjuje.

evo, ja sam tu najekstremniji primjer :) ja ciljano i pri zdravoj pameti križam mesnog i mliječnog simentalca i čak ni tu ne uzimam vrhunskog bika već onoga koi mi po detaljno razrađenim svojstvima najbolje odgovara
za mesnu turu osjemenjivanja koristim (POKER PP, HERALDIK PP, GARINCHA PP), a za mliječnu rundu ove godine sam naručio samo VALUTU
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
Potvrdio si ono što sam ja rekao,ja cijelo vrijeme govorim kako je najbolje ako živiš od mlijeka.Nitko ne može živjeti samo od prodaje muških telaca centrima za reprodukciju pa stoga ni ne treba biti cilj kako dobiti što boljeg bika.U proizvodnji mlijeka je bitno kako dobiti što bolje žensko tele a to jako malo vjerojatno sa genomskim bičićima.Tu upadaju pouzdani progeno testirani bikovi,i trenutno imaš bikove koji su odlični za koje god svojstvo hoćeš pa nema potrebe koristiti mlade bikove.Ja nikada ne koristim genomske,isključívo progeno testirane sa što većom pouzdanošću.I opet ću ponoviti pravilo struke "stopa osjemenjivanja genomski testiranim bikovima u stadu ne smije prelaziti 10%".Veterinari rade uglavnom sa svim centrima upravo zbog većeg izbora sjemena,ja kupujem od Križevaca,Varaždina i Osijeka.I nekad Lactis i Viking
 

jugio

Član
Tu od
29 Srp 2014
Poruka
102
E ovako drugari, posto sam imao frku sa VEterinarima, sada sam pronasao coveka s kim mogu saradjivati, tako da mi je greenlab seme mar bil lou goldenrod inace holstajn dalo laku telad ali stvarno izuzetno laku telad hteo sam to podeliti sa vama pa ako neko zeli moze osemenjavati hosltajn krave sa njime :)
 

jugio

Član
Tu od
29 Srp 2014
Poruka
102
Kolege jedna pomoc sa vase strane ako moze: Dobio ponudu za jednu junicu simentalku sledeceg bika: Wodurch De 09 46510623 Rodjen je 13.7 2011, hb8173 VZ65 RH 4,4% .
U pitanju je bik Iz Varazdina :) Ako neko moze da mi kaze blize info, ili ako neko od veterinara vasih zna nesto o njemu...
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Iz prakse nemam nikakvih iskustava jer ga nesem koristil, a nemam ni namjeru.. ponajprije radi lošeg exterjera okvir:100 mišičavost:109 noge:97 vime:98 i za genomsi testiranog bika relativno slab ukupni indeks (126) a isto toliki indek mu ima otac... neznam kolika mu je cijena
Ako možete uzimati sjeme iz Varaždina a zanimaju vas geosmki testirani bikovi ja bi osobno preporučil bikove: Vittorio, Vincenzo i..Hurly bik koji je po meni najbolji od njih 3 ne zato kad ima največi ukupni indeks več zato jer ima najkopletniji eksterjer i H linija koja je kod nas malo korištena,
a ako vas zanima muško tele radi mesa tad Vittorio :) cijana im je 99 kn + pdv

Iili da idete na sigurno i da vas nezanima pouzdanost od cca 70 % onda koristite progeno testirane bikove Manton-a i Manig-a, njima je cijena 120+ pdv
 

jugio

Član
Tu od
29 Srp 2014
Poruka
102
A meni je predlozen kao bik koji ima dobru mlecnost... Tov ne radim, bar ne jos uvek, drzim se mlecnih krava. :) A cena je 2500 dinara ili 20 evra otprilike...
 
Na vrh