• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izbor bikova za umjetno osjemenjivanje

  • Temu pokrenuo ciganek1
  • Datum prvog posta

jugio

Član
Tu od
29 Srp 2014
Poruka
102
Kod mene to je misaona imenica, uglavnom se cuvaju simentalke oko 15-16 litra, pa se daju mlekarama 30- litara od kojih je 2/3 voda, ali dobro, narod ko narod..
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Ja svima velim nije problem meni osobno (večini drugih proizvođača je) još podiči proizvodnju po kravi pogotovo kad zadnjih 5 godina genetiku okrečem na mlijeko i meso zajedno, npr prije ove krize smo bili na 27, 28 l dnevnem prosjeku po kravi samo to traži veča ulaganja i veči remont a to se ispod 3 kn po l ne isplati, a s ovim prosjekom mi je najlekše funkcionirati, reprodukcija odlična oko 110 dana servis period, puno bolje stanje oko papaka, nema toliko pada u proizvodnji kad su vručine, ali mora biti dobra voluminozna hrana i uz to genetika koja to može iskoristiti a opet da ne pojede kravu
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
@podravec

Ti si ovako ozbiljniji proizvođač,kolko mi je poznato imaš preko 50 kom. krava pa me zanima koju volminozu pripremaš,dal sjenažu radiš u rolo bale il spremaš u silose ,dali ti je cijelu godinu jednaka ishrana il preko sezone hraniš i sa zelenim???Puno pitanja pa ako ti se da i ako nije tajna reci pokoju ....
Kod mene u selu ima jedan sličan tebi po broju i proizvodnji ,ove godine u 3mj. mu završena nova moderna farma i sad je već par mjeseci useljena ....Njegova ishrana se bazira na sjenaži i sijenu lucerne i silaži kukuruza normalno plus smijesa ,hranjenje je sa tmr.... cijelu godinu je ishrana identična(više ,manje) i ima super rezultate...također su mu većinom simentalke...mislim da je negdje na 7500-8000l po kravi godišnje...al također ima i super mehanizaciju pa može kvalitetno odradit sve poslove...
 

jugio

Član
Tu od
29 Srp 2014
Poruka
102
Kad ti imas novca mozes sta pozelis, i meni je jako drago sto ljudi uspevaju da se izbore sa problemima, jer ja na nas poljoprivrednike gledam kao normalne ljude bez bilo kakve doze ljubomore:eek::
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
da imamo 60 krava trenutno, cijele godine je ista ishrana sijenaža, silaža i smijesa (preko kompijuterskog boksa)
sijenažu spremamo u silose, talijanski ljulj samo 1. i 2. otkos i to svake godine ponovo sijemo može se bolje i prihraniti, nema brige oko korova, a i večinu preoremo poslje 1. ili 2. otkosa kako kad i posijemo kukuruz., hraniti na zeleno je jeko zanimljivo jer povečavaju mlijeko samo treba malo prilagodbe, ali imamo i dosta pješčanih prelaza po zemljama pa tu u sušnim godinama nema nikaj.
nemamo tmr jer smatram (naše mišljenje) da se on nemre isplati na farmama ispod 100 krava.

@jugio
kad netko uspjeva meni to samo daje poticaja da tak nekaj i još bolje ja napravim, tak bi trebalo biti svima, isto tak svakome koga zanima dati iskren savjet, a ne pričati nekaj kaj sem čul a nesem isprobal ili ne reči mane tog savjet :)
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
O.k Podravec velis samo simentalac,I da slazem se da je uz dosta mlijeka puno vrijednije musko tele ali ja imam jednu simentalku I 29 holstajna I daje ona po 12 do 13 litara na podoj,cisto solidno ali onog trena cim ostane stelna smanji mlijeko I to jako puno I naglo.pitao sam jednog vrhunskog veterinara da zasto je tako a on kaze da je to normalno za simentalca da cim je stelna odma hranjiva daje u tele I u svoju kondiciju dok holstajn sve daje u mlijeko,zapravo ih moramo zasusivati injektorima jer predzasusenje jos daju oko 10 do 12 litara kako koja.meni simentalac nekak nelezi,makar su holstajnice izgledom mrsavije ipak ih malo koja simentalka moze stici sa mlijekom.bar kod mene I mojim uvjetima drzanja I prehrane.a I muski telci slabije napreduju al narastu oni dobijem kunu dvije manje po zivj vagi od simentalca al nakupi se I tu neka kuna.:drink:
 

jugio

Član
Tu od
29 Srp 2014
Poruka
102
@jugio
kad netko uspjeva meni to samo daje poticaja da tak nekaj i još bolje ja napravim, tak bi trebalo biti svima, isto tak svakome koga zanima dati iskren savjet, a ne pričati nekaj kaj sem čul a nesem isprobal ili ne reči mane tog savjet :)[/QUOTE]

Slazem se u potpunosti :)
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Gazda
to je ono kaj se svi slažemo svatko se nađe u nečemu.
a ovaj vrhunski veterinar je dosta badast jer nezna da je to samo do perzistencije koja je kod holstajna genetski naraštajima ugrađena, a kod simentalca nije i to se rijašava ciljanim sparivanjem :) i ako ideš samo na perzistenciju kroz 2 generacije dobiš kravu koju je i teže od holstajna zasušiti
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
@podravec hvala na odgovoru na pitanja..
Uvijek volim čut savjet od nekog iskusnijeg,sa dobrom praksom i rezultatima,koji je voljan pomoći i svoje znanje podijelit sa ostalima !!!
Pa onda još koje pitanjce:koje bikove preporučuješ za osijemenjavanje da bi od svojih osrednjih simentalki dobio podmladak dobar za daljnu produkciju i dal bi ih bilo dobro osijemenit crvenim holštajnom pa na taj način to poboljšat???
I još jedno:icon_thumright:dal uzimaš gotovo smijesu il sam mješaš i dodaješ komponente....Najviše me zanima na koji način namiruješ bjelančevine u smijesi,šta dodaješ??? ....ja svojima većinom dajem suncokretovu pogaču(27%)koju meljem ,al mi nije baš nešto al je naj jeftinija,malo mi je puno dat za soju 5kn/kg mada bi trebao...al s obzirom da je cijena mlijeka takva kakva je neda mi se baš ulagat u skupu hrana mada znam da bi trebao:(y):
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Nema ne čemu :)
Teško je reči s kojima bi bilo najbolje, ja kad sem se doma zauzel za genetiku tek sem krenul u srednju školu znači 7 godin kak se s tim intenzivno "igram", i uvjek smo uzimali najbolje kaj se je nudilo u datom trenutku i to sem onda sparival, tu mi je puno Damir Pejaković pomogel i on me je glavninu navčil..
Koristim dosta veliki broj bikova i samo genomski testiranih i progenotestiranih trenutno od genomski testiranih koristimo: Vincenzo, Vittorio, Wildeck, Rockefeller, Vulcano i Seewalchen, a od progeno testiranih Reumut, Zauber, Manigo Manton (malo)
Ja nebi križal s crvenim holstajnom jer ti bikovi velika večina dosta podiže mliječnost a i mesnatost

Smjesu kupujemo od tsh čakovec, več 4 godine a s proteinima nemam problema, pa im nikj ni ne dodajem..
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Kod mene je jako veliki problem s veterinarima,ima samo jedna vet. stanica i oni imaju monopol na našem području i rade šta i kako hoće....pol krava u selu uopće neostaje steono,a da nepričam o izboru sijemena,oni imaju šta imaju i nezanima ih,čak dosta puta ni nepita koje ćemo nego odma čim je skrenio na most vadi sijeme a da ni nepita holštajn,simental....i da uopće ni nepregleda dal se ta krava uopće još goni:icon_hang:
Kod nas krave idu na ispašu,nas 5-6 iz sela puštamo na pašnjak koji imamo u zakupu,pašnjak je oko 25 ha...svaki dan su krave na ispaši od ujutro 8 do naveče 6,imamo i čuvara kojeg plaćamo i mogu ti reć da se na taj način puno ušpara hrane,slame ...nema problema s papcima a i puno manje je posla.Krave kreću na ispašu u 4-5 mjesecu i du van sve dok vremenski uvijeti dozvoljavaju,nekad i do 12mj.
I unatoč tome što su krave 8mj. u godini vani i kreću se problem sa steonosti je jako izražen....ja ubuduće pod obavezno imam kog bičića u rezervi u slučaju da ovi dvonožni zakažu pripuštam svoje...inače bi remont stada bio i 50% katastrofa:mur:
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Znam za taj problem oko veterinara u slavoniji, od Virovitice taj cijeli istočni dio Hrvatske ima velikih problema, ja sem prodal 2 bika za pp baš radi toga odmah iza Virovitice i bili su ljudi glet iz okolice Slavonskog broda, svi imaju isti problem, ovi jedni 8 mj nisu imali steonu kravu kad je veterinar osjemenjival, pustili bika gotovo sve ostale steone.. isto i za izbor bikova nemaju nikakvu mogučnost biranja, jednak problem kao i kod vas, za strelit nekoga :/
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Šta da ti kažem prošle godine od tri junice na jedvite jade jedna ostala steona,,,jedna mlađa krava također nije mogla ostat,po njihovoj priči spuštena maternica ,al to je samo teorija ,jer svaki od njih ima svoju:fiery:
pa me zadesi leukoza, tri komada odvezli,4mj. čekaj novce a kad sam ih i dobio bolje da nisam..i da ga j*beš nemoš napred...
al ajde još uvijek se gura ,malo mljeko,malo junad,svinje ,famozni (s)poticaji pa se nekako izgura al moglo bi i puno bolje...nikad nemogu bit zadovoljan prosijekom,tj. pukim preživljavanjem a trenutna situacija je takva,uvijek težim ka napredku i poboljšanju postojećeg al u ovim vremenima moraš bit umijetnik da bi uopće opsto...:s:
Jesi uspio rješit one svoje junice?
 
Posljednje uređivanje:

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
nemreš napredovati kak veliš kad nas stalno kradu...
3 sem prodal, a za 3 sem bil drugima preskup a ne spuštam cijenu pa budu ostale doma za remont :)
 

jugio

Član
Tu od
29 Srp 2014
Poruka
102
Koliko sam shvatio da bi mogao napredovati u stocarstvu bar sto se mleka tice osim kvalitetne hrane moras imati i kvalitetnog veterinara koji ce ti davati kvalitetne junice tj semena, a ne kao moji sto sam ja imao, od krave koja davala 33 litra napravi li mi krave koje daju 25litra, srecom sam ih promenio :)
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
tak nekak :) jer večinom se dogodi da se najviše kod nasljeđivanaj nasljede one negativna stvari, a kod ovih naših bikova čije sjeme oni kupe za 20 kn ima hrpa negativnih stvari
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
@podravec

Ako si juče gledo poljoprivrednu bio je prilog o ovom kog sam ja pominjao na prethodnoj strani s novom farmom i uspješnom proizvodnjom mlijeka iz mog sela:icon_thumright:
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Gledel sem,.. al ne dopada mi se njegova priča ni najmanje, previše samouvjereno je on to sve ispričal, a poznajem dosta ljudi koji su tak pričali, ali nakon 2 godine kak su napunili farme više tak ne pričaju :(
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Samouvjereno priča jer se ovim poslom ozbiljnije bavi već nekih dvadesetak godina,jer mu je većina mehanizacije otplaćeno,jer je staju napunio sa svojom stokom,na čijoj genetici radi već jako dugo,jer ima pripremljeno kvalitetne hrane za sljedeće 2god. i on najbitnije jer predaje jednoj manjoj lokalnoj mljekari s kojom ima već duži niz godina fer i korektno poslovanje.....
 

Najnoviji postovi

Na vrh